Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mychartsowy Top Sheeny Ringo
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 652
Dołączył: May 2008
Post: #101
RE: Mychartsowy Top Sheeny Ringo
thestranglers napisał(a):Chyba są odpowiedzialne za konkretne dźwięki?
to zależy, bo oni mają aż trzy alfabety -- kanji (czyli znaki japońskie), hiraganę (do zapisu fleksyjnych końcówek i czytań kanji) oraz hiraganę do zapisu słów obcego pochodzenia i części nazw własnych

ギ to gi w katakanie, które faktycznie jest nośnikiem dźwięku; jego odpowiednik w hiraganie to ぎ (dość podobny)

ギブス to GI-BU-SU, czyli gips (z niemieckiego)
ギャンブル to GYA-N-BU-RU, czyli gamble (z angielskiego) -- te oboczności są wynikiem przepisania obcych słów na alfabet sylabiczny

moim ulubionym słowem tego typu jest love, po japońsku ラブ, dosłownie pisane RA-BU (bo L i R, a w zasadzie coś pomiędzy nimi, to ten sam dźwięk, dźwięk W nie istnieje, a końcowe U zwykle i tak wypada), przez co Japończyk przeczyta to słowo jako coś między /rab/ a /law/ Icon_wink

natomiast kanji są przede wszystkim są nośnikiem znaczenia; nie jest to niestety tak proste jak w chińskim, że jeden znak odpowiada jednemu dźwiękowi, bo czytań w zależności od zniuansowanego kontekstu może być wiele; i też oczywiście wiele różnych znaków można czytać w ten sam sposób (bo liczba czytań jest bardzo ograniczona ze względu na fonetyczne limity języka i jego samogłoskowy charakter)

np. 本 -- HON z tytułu 本能 -- HO-N-NOU -- samo w sobie znaczy tyle co książka
mamy więc 本棚 -- HO-N-DA-NA, półkę na książki
ale można też czytać ten znak jako MOTO, jak w nazwisku Ryuichiego Sakamoto -- 坂本 -- SA-KA-MO-TO
wtedy zwykle będzie znaczyć tyle co początek, geneza; zwykle też czytania MOTO użyjemy dla nazw własnych Icon_wink

i większość znaków podąża tym schematem, co czyni japoński jednocześnie fascynującym i absolutnie niedającym się okiełznać Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
12.04.2023 05:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 196
Dołączył: Dec 2014
Post: #102
RE: Mychartsowy Top Sheeny Ringo
No to można przyjąć, że rozpoznałem GI, a BU stanie się moim ulubionym znaczkiem, też z racji obecności w podanym przez Ciebie słowie.
A propos 'książki' to nauczyłem się ostatnio jej po turecku, oglądając pewien dość nudny film stamtąd. Dość długo jego bohater stał przez neonami i napisami sklepowymi. Icon_biggrin
12.04.2023 06:17 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 076
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #103
RE: Mychartsowy Top Sheeny Ringo
(11.04.2023 08:52 PM)neo01 napisał(a):  
Dobromiera napisał(a):Gdzie w tym kombinacja? Po prostu wierność zapisu względem pochodzenia słowa.
Cóż, nie każdy tak się zagłębia w etymologię, chociaż dla mnie akurat kwestia pochodzenia słów jest bardzo ciekawa, tylko sam się aż tak w to nie zagłębiam.
A kombinacja dlatego, że tu akurat wystarczy wziąć najprostszą podstawową formę, której obecnie powszechnie używamy, nie trzeba się odwoływać do historii, choć to oczywiście ciekawe.
Masz proste formy "kowal", "kowacz", "kowadło".
Od kiedy unormowana pisownia zależy od togo, ile osób się "zagłębia"?

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
12.04.2023 08:28 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 120
Dołączył: Dec 2009
Post: #104
RE: Mychartsowy Top Sheeny Ringo
Dobromiera napisał(a):Od kiedy unormowana pisownia zależy od togo, ile osób się "zagłębia"?
W każdym razie Ty się zagłębiasz i nie użyłaś właściwej. Więc może czasem warto prościej spojrzeć na "świat". Nie chciałbym już ciągnąć tego off-topu...

WOLNE MEDIA!!!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.04.2023 09:40 AM przez neo01.)
16.04.2023 11:10 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 076
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #105
RE: Mychartsowy Top Sheeny Ringo
(16.04.2023 11:10 PM)neo01 napisał(a):  
Dobromiera napisał(a):Od kiedy unormowana pisownia zależy od togo, ile osób się "zagłębia"?
W każdym razie Ty się zagłębiasz i nie użyłeś właściwej. Więc może czasem warto prościej spojrzeć na "świat". Nie chciałbym już ciągnąć tego off-topu...
Użyłam właściwej.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
16.04.2023 11:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 196
Dołączył: Dec 2014
Post: #106
RE: Mychartsowy Top Sheeny Ringo
'Nie chciałbym ciągnąć już tego offtopu', ale pociągnę jednak.
17.04.2023 06:35 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 120
Dołączył: Dec 2009
Post: #107
RE: Mychartsowy Top Sheeny Ringo
A ja dorzucę swoje 3 grosze, żeby jeszcze bardziej zamieszać.

Sorry Dobromiera za rodzaj, jakoś tak napisałem z rozpędu, zmienię.
No i chyba jednak niewłaściwej (nie wiem, dlaczego tak się przy tym upierasz).
https://sjp.pl/przekuwaj%C4%85

WOLNE MEDIA!!!
17.04.2023 09:39 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
barb42 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 344
Dołączył: Feb 2023
Post: #108
RE: Mychartsowy Top Sheeny Ringo
Mam pytanie, utwór nr 13 na Spotify, to ten sam nr 13 w spisie, tylko różni się zapisem "znaków"?
18.04.2023 01:15 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 652
Dołączył: May 2008
Post: #109
RE: Mychartsowy Top Sheeny Ringo
barb42 napisał(a):Mam pytanie, utwór nr 13 na Spotify, to ten sam nr 13 w spisie, tylko różni się zapisem "znaków"?
tak, tam jest jeszcze po myślniku 日本語バーション, czyli "wersja japońska" -- to jest wersja z płyty po prostu; na singlu była jeszcze wersja z dopiskiem "大名遊び編", co oficjalnie przetłumaczono jako "At Play With a Feudal Lord" albo "The Daimyō's fun version" i tamta wersja była po angielsku; obie różnią się trochę aranżem, ale jest też wersja pośrednia, która łączy aranż z wersji japońskiej i wokale po angielsku, ale nie ma jej na spotify Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
18.04.2023 06:56 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
barb42 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 344
Dołączył: Feb 2023
Post: #110
serce RE: Mychartsowy Top Sheeny Ringo
Dziękuję za wyjaśnienie. ♥️
Czy mogę napisać głosy, tylko w formie angielskiej?
19.04.2023 01:22 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 196
Dołączył: Dec 2014
Post: #111
RE: Mychartsowy Top Sheeny Ringo
Pewnie, zorientuję się.
19.04.2023 04:04 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 154
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #112
RE: Mychartsowy Top Sheeny Ringo
Uff... Udało się. Łatwo nie było. Chciałem zagłosować symbolicznie ale "10". Się znalazła. Ni mniej, ni więcej. Icon_wink2

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
23.04.2023 09:37 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
stokrotka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 928
Dołączył: Jan 2020
Post: #113
RE: Mychartsowy Top Sheeny Ringo
Udało mi się uzbierać szóstkę, co postrzegam jako sukces. Jak dotąd były to najtrudniejsze odsłuchy, więc żegnam się z Sheeną z ulgą.
23.04.2023 09:38 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 899
Dołączył: Jun 2007
Post: #114
RE: Mychartsowy Top Sheeny Ringo
Ja ten top umieściłbym gdzieś w środku stawki. Oczywiście były takie, które sprawiły mi dużo więcej przyjemności, ale były i takie, przy których zdecydowanie bardziej się męczyłem i nawet czasem ustawiałem kolejność po pierwszym przesłuchaniu.
24.04.2023 07:06 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
obserw99 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 413
Dołączył: Nov 2018
Post: #115
RE: Mychartsowy Top Sheeny Ringo
Sorry, ale raczej nie będę wracał do muzyki tej Pani i nie chodzi mi o poziom utworów ale głównie o język. Język japoński na dłuższą metę w utworach, jak dla mnie jest niestety bardzo męczący nawet bardziej niż czeski czy niemiecki.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.04.2023 12:41 PM przez obserw99.)
24.04.2023 10:35 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 652
Dołączył: May 2008
Post: #116
RE: Mychartsowy Top Sheeny Ringo
stokrotka napisał(a):Udało mi się uzbierać szóstkę, co postrzegam jako sukces. Jak dotąd były to najtrudniejsze odsłuchy, więc żegnam się z Sheeną z ulgą.
prawdę mówiąc, moje pierwsze spotkanie z ringo wyglądało dość podobnie, trochę mnie to wszystko przytłoczyło -- zwłaszcza melodyka wydała mi się obca i dziwna, no i jej wokal też można określić jako dość charakterystyczny; ale od tego czasu jakoś naturalnie zacząłem sprawdzać nowe rzeczy, które wydawała i okazało się, że w mniejszych dawkach całkiem mnie urzekła; no i za sprawą innych rzeczy, których w międzyczasie słuchałem, melodyka przestała mi ciążyć; okazało się zresztą, że wiele jej nagrań brzmi bardziej zachodnio, ale jak akurat próbowałem ze złej strony; obecnie w szeroko pojętym popie słuchanie sheeny daje mi chyba najwięcej satysfakcji na wielu różnych poziomach; i wcale nie jest to kwestia japońskiego -- swoją drogą jej teksty bywają na tyle zagmatwane, że nawet japończycy często nie mają pojęcia, o czym ona śpiewa, dopóki nie przejrzą ich na papierze Icon_wink

mimo wszystko dziękuję za próby Icon_wink zdaję sobie sprawę, że było to wyzwanie na wielu frontach; byłoby oczywiście miło, gdybyście coś wartościowego uszczknęli sobie z niego dla siebie, ale wiadomo, że nic na siłę Icon_wink tymczasem jestem bardzo ciekaw wyników!

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
24.04.2023 01:54 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
barb42 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 344
Dołączył: Feb 2023
Post: #117
RE: Mychartsowy Top Sheeny Ringo
U mnie po pierwszym przesłuchaniu zostało 19 utworów, po kolejnym 12, więc Sheena miała się u mnie dobrze.
Ja się miałam gorzej, bo nie słucham piosenek z plejek po kolei, tylko losowo i technicznie zapisanie głosów było trudniejsze.
Przyznaję jednak, że poszerzyłam horyzonty i podium jest umowne, bo wszystkie trzy są laureatkami.
Aktu, Twoje zaangażowanie w temacie - wzorowe, dziękuję.

PS. Może się mi ostanie Wonder.
24.04.2023 02:12 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
stokrotka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 928
Dołączył: Jan 2020
Post: #118
RE: Mychartsowy Top Sheeny Ringo
barb42 napisał(a):Aktu, Twoje zaangażowanie w temacie - wzorowe
Z tym się całkowicie zgadzam. Bez wsparcia z tytułami nie byłabym w stanie w ogóle zagłosować, korzystając tylko ze Spotify.
Rozróżnianie samych tytułów bez angielskiego zapisu było karkołomne.
24.04.2023 02:30 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 554
Dołączył: Aug 2008
Post: #119
RE: Mychartsowy Top Sheeny Ringo
Ja ostatecznie jednak odpuściłem. Posłuchałem, źle nie było, ale żeby coś wybrać, to już za dużo. Szczególnie że i tak już niewiele pamiętam.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&amp;num...gewidget=1]
24.04.2023 04:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dyfeomorfizm Offline
ajatollah
*****

Liczba postów: 1 076
Dołączył: Oct 2020
Post: #120
RE: Mychartsowy Top Sheeny Ringo
a mnie się udało - spodziewałem się dominacji płyty z filiżanką, ale można powiedzieć, że poległa z (prawie) kretesem na rzecz efektowniejszych utworów; generalnie fanem tego typu muzyki nie jestem, sheenę darzę sympatią bo od niej przygodę z japonią zaczynałem, ale raczej na codzień jej nie słucham
24.04.2023 05:07 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości