Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990)
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 563
Dołączył: Aug 2008
Post: #128
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990)
Gypsy Kings VOLARE 1989 Mosaïque
w BTW od: 2012 (ale mogłoby od zawsze)




(Terry Wogan show 1989)

Zdaje się, że pisałem iż ten numer jest blisko BTW. Cóż, najwyraźniej zapomniałem że nie tylko blisko, a nawet w nim jest.

Cyganie wykonują tutaj swoją wersję śródziemnomorskiego klasyka, mieszając hiszpański z włoskim. Jeszcze rok czy dwa temu byłem święcie przekonany, że to jest tradycyjna ludowa włoska piosenka weselna. I nagle się dowiedziałem, że jest to numer napisany i wydany w 1958 roku przez niejakiego Domenico Modugno, owszem Włocha (i chyba tylko to się zgadza Icon_wink2 ), który wygrał z nim festiwal w San Remo, potem zajął trzecie miejsce na festiwalu Eurowizji, potem podbijał kolejne kraje, by w końcu dotrzeć do Stanów, gdzie aż przez pięć tygodni okupował pierwsze miejsce (to jest dopiero zaskok! Taki numer na pierwszym w Stanach!?? Icon_eek2 ), zdobywając ostatecznie w 1959 nawet nagrody Grammy za Nagranie i Piosenkę Roku! (to był pierwszy w historii zwycięzca tych kategorii). Do dziś powstała masa wersji tego utworu, który zresztą początkowo tytuł "Nel blu dipinto di blu" i szczerze mówiąc nie jestem pewien, czy wersję Modugno słyszałem wcześniej niż kilka lat temu (nie wiedząc zresztą, kto to śpiewa), nie dam też głowy że wersja Gipsy była pierwszą jaką poznałem i polubiłem, ale jest pewne że to ją najbardziej zapamiętałem i najbardziej kojarzy mi się ona z tym utworem.

Gipsy przyśpieszyli numer, częściowo przetłumaczyli słowa na hiszpański i rzecz jasna odegrali go w charakterystycznym dla siebie stylu "popowego flamenco/samby". Stali się w ten sposób kolejnym członem w korowodzie wykonawców tego numeru. Kolejnym, który dzięki niemu odniósł większy lub mniejszy sukces. W korowodzie bardzo barwnym i zaskakującym momentami jeśli chodzi o różnorodność wykonań. Tak żeby szybko wyliczyć kto to nagrywał:
Cliff Richard, Cyril Stapleton, Dean Martin, Dolores Duran, Emilio Pericoli, Ferrante & Teicher, Frank Zappa Icon_exclaim , Hugo Montenegro, Ismael Rivera, Jerry Vale, John Arpin, Joni James, Julius LaRosa, Kirby Stone, Laura Pausini and Eros Ramazotti, The Lettermen, Lionel Hampton, Lucho Gatica, Sergio Franchi, Stefano Terrazzino, Luciano Pavarotti, Marvin Santiago, Masafumi Akikawa, Nelson Riddle, Oleksandr Ponomaryov, Oscar Peterson, Paul McCartney Icon_exclaim , Petty Booka, Petula Clark, Ray Conniff, Richard Clayderman, Roger Williams, Russell Watson, Scott Bakula, Sofia Rotaru, Son Boricua, The Ames Brothers, The Jive Aces, The Platters, Thomas Anders, Tony Clifton, Trini Lopez, Vitamin C, Wayne Newton, Willy Alberti, Ximena Sariñana, Youth Brigade, Yukihiro Takahashi, The King's Singers, Dalida, Marino Marini, Charlie Drake, The McGuire Sisters, Earl Grant, Fred Buscaglione, Nicola Arigliano, Nilla Pizzi, Gino Latilla, Claudio Villa, Bobby Rydell, Connie Francis, Chet Atkins, Ella Fitzgerald, Barney Kessel, Shelly Manne and Ray Brown, Louis Armstrong, Caterina Valente, Rita Pavone, Al Martino, Sergio Franchi, TISM, David Bowie Icon_exclaim , André Hazes, Alex Chilton, Barry White, Brave Combo, Stefano Bollani, Al Bano, Jose Mangual Jr., Mina, Lisa Ono, Sanjeev Bhaskar, Captain Jack Icon_exclaim , Engelbert Humperdinck, Patrizio Buanne, G4, Claudio Baglioni, Gianni Morandi, Simona Molinari, Fariborz Lachini, Simona Galeandro, Gianna Nannini, Emma Marrone, Deana Martin... Uff... może tyle Icon_wink2 . Podejrzewam też, że Czesław Niemen Icon_wink2 . W Polsce przed wersją Gipsy najbardziej była chyba znana Marino Mariniego i podejrzewam, że to ją poznałem jako pierwszą, sądząc że to jest pierwotna (nagrał ją chyba jeszcze w 1958, więc było blisko. Zresztą, do końca lat 50-tych było już kilkanaście wersji, z których większość była dużymi przebojami, co z dzisiejszego punktu widzenia jest nawet zabawne (ludziom podobał się ten kawałek niezależnie od wykonania i nie zwracali pewnie uwagi, kto to śpiewa? Icon_wink2 ).

Ciekawostka: różne wersje tego singla sprzedały się w sumie w liczbie ponad 22 milionów egzemplarzy, czyniąc z utworu najlepiej się sprzedający utwór z festiwalu San Remo i jeden z trzech najlepszych w historii Eurowizji.

Statystyki:
UK - 86
US - brak (ale #1 na liście Latin)
LPP3 - brak

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
24.12.2014 01:13 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990) - Miszon - 24.12.2014 01:13 AM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Płyty 10-lecia (1990-1999) Miszon 296 12 031 20.09.2023 12:25 PM
Ostatni post: santosz
  Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982) Miszon 139 39 719 16.09.2022 03:27 PM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasòw odsłona I.4 (1989-1994) Miszon 17 4 390 15.09.2022 11:10 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1. Miszon 91 87 195 24.07.2022 08:47 AM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasów Miszon 49 6 922 29.12.2019 02:09 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top WszechCzasów I.5 Miszon 199 25 120 06.05.2019 08:21 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości