Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990)
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 563
Dołączył: Aug 2008
Post: #122
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990)
Lisa Stansfield ALL AROUND THE WORLD 1989 Affection
w BTW od: ok. 2000





Wracamy do kuzynki i nagranych przez nią numerów z Listy: wśród nich był także ten numer. Aczkolwiek tego nie pamiętałem do niedawna, dopiero kiedy próbowałem od pewnego czasu dokładniej rozwikłać tą zagadkę związaną z opisaną powyżej historią, zorientowałem się, że to właśnie wtedy poznałem ten numer. A przypomniałem sobie o nim jakoś dokładniej, kiedy Lisa odwiedziła pewnego razu festiwal w Sopocie i zagrała naprawdę dobry koncert, w trakcie którego zaskoczyła mnie tym numerem. Bo od razu rozpoznałem, że to znam choć nie wiem skąd, a przede wszystkim nie miałem pojęcia, że to ona śpiewa. Potem sporo razy widziałem ten teledysk w TV i zorientowałem się, że wcześniej także go znałem. Zresztą - miałem nawet w pewnym krótkim okresie lekką "wzrokową fazę" Icon_wink2 na Lisę, aczkolwiek nie w tej powyższej wersji z przylizanymi mokrymi włosami i zalotnym lokiem, tylko raczej tą kilka lat późniejszą, jakoś z okresu 1995-97 (był między innymi taki mniamuśny teledysk "Never, Never Gonna Give You Up" Icon_razz , ale też The Real Thing i jakiś 1 inny).

Długo myślałem, że Lisa jest Amerykanką, bo uprawiana przez nią muzyka bardziej przypominała mi dźwięki popu przyprawionego r&b/soul prosto zza Oceanu, ale jednak okazało się że to "zimna Angielka" Icon_wink2 .

Piosenka pochodzi z jej debiutu (technicznie to rok wcześniej wydała 1 płytkę w niezależnej wytwórni razem z zespołem pod szyldem Blue Zone) i jest największym jej przebojem, który zresztą daje idealny obraz uprawianej przez nią twórczości: jeśli odpalić większość jej singli, nawet tych późniejszych o blisko 10 lat, to wszystkie brzmią bardzo podobnie do tego utworu. Którego najbardziej niesie bardzo fajny refren z zabawą sylabą "aj". Być może mam mylne wrażenie, ale zarówno singiel, jak i ta płyta (patrzcie okładkę!) były taką trochę próbą zrobienia z Lisy brytyjskiej wersji Madonny, która wtedy ewoluowała w podobne brzmienia. Oczywiście, jak to "zimna Angielka", była to grzeczniejsza, nie skandalizująca wersja Madonny, ale mam pewne skojarzenia tego rodzaju. No i rzecz jasna panna Ciccone ma gorszy głos od Lisy, co musiała sobie rekompensować pozamuzycznymi walorami. Choć, jak piszę wyżej, te pozamuzyczne u Lisy też na mnie swego czasu podziałały Icon_wink2 . Wzorowana na Madonnie czy nie, Lisa tym debiutem odniosła spory sukces, sprzedając ponad 5mln jego egzemplarzy, wyrabiając sobie dość silną markę w czołówce drugiej/końcówce pierwszej ligi popu niemal do końca drugiej dekady lat 90-tych (zmiotły ją z niej te wszystkie Britney, Aguilery i inne potomkinie Spice Girls). Próbowała się zresztą nawet ratować także tym numerem, wydając go potem jeszcze aż dwukrotnie na singlu: w 1992 z Barry White'em (tu raczej on się podciągał marketingowo) i w 2003 (jakiś remix taneczny), a w 2014 nagrała kolejną jego wersję na jakąś swoją kompilację. Tak czy inaczej - to dobry przykład wysmakowanego, tanecznego popu z czarnymi naleciałościami.

Ciekawostka: Lisa wypłynęły na szerokie wody rynku muzycznego, podobnie jak Glenn Medeiros, dzięki programowi typu talent show! W 1980, mając zaledwie 14 lat, osiagnęła sukces w programie "Search for a Star", potem przez kilka lat występowała w TV, będąc mówiąc dzisiejszym językiem swego rodzaju celebrytką muzyczną i dopiero w dorosłości, pod koniec lat 80-tych, zaczęła nieco bardziej na serio próbować własnej prawdziwej karierze muzycznej.

Statystyki:
UK - 2x1m.
US - 3
LPP3 - 22

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
24.12.2014 01:09 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990) - Miszon - 24.12.2014 01:09 AM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Płyty 10-lecia (1990-1999) Miszon 296 12 061 20.09.2023 12:25 PM
Ostatni post: santosz
  Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982) Miszon 139 39 727 16.09.2022 03:27 PM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasòw odsłona I.4 (1989-1994) Miszon 17 4 393 15.09.2022 11:10 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1. Miszon 91 87 196 24.07.2022 08:47 AM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasów Miszon 49 6 930 29.12.2019 02:09 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top WszechCzasów I.5 Miszon 199 25 120 06.05.2019 08:21 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości