Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990)
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 563
Dołączył: Aug 2008
Post: #30
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3
Niektórzy piszą, że oczywistościami lecę, ale ostrzegałem na wstępie 8) . Jak teraz patrzę, to najbliższy nieoczywisty nierockowy numer to... chyba dopiero w 1986 roku będzie (no chyba że jeden w 1984, ale dla mnie to rock).

Po zawodzie z Thrillerem pojawia się jakaś nadzieja dla tych, którzy typowali Jacksona jako najczęściej pojawiającego się wykonawcę w tej części:

Paul McCartney & Michael Jackson SAY SAY SAY 1983 Pipes of Peace
w BTW od: 2009 albo 10


Przetestowałem swego czasu w jakimś klubie: ten numer naprawdę ostro kręci do zabawy! Icon_biggrin3

Ciekawostka: z nagraniem tego kawałka związana jest historia wykraczająca poza muzyczne ramy. Otóż nagrań dokonywano w trakcie sesji do Tug of War (potem w 1983 były jakieś dogrywki), w Abbey Road w Londynie. Michael odwiedził wówczas McCartneya także w domu, przy obiedzie rozmawiali o różnych sprawach, także o tym, jak zarabiać na muzyce. McCartney wówczas zapytał Jacksona, czy wie jak działa "publishing". Michael odpowiedział, że nie bardzo. Macca pokazał mu wówczas gruby plik papierów, mówiąc że to są piosenki, do których posiada prawa i powiedział: "za każdym razem, kiedy ktoś nagrywa nowe wersje tych utworów, płacą mi pieniądze. Kiedy ktoś gra je w radio, płacą mi pieniądze. Kiedy ktoś wykonuje je na scenie, płacą mi pieniądze. Tak się robi dużą kasę". Jackson zainteresował się bardzo temat i wypytywał o różne szczegóły. Na końcu powiedział do Paula: "zobaczysz, kupię twoje piosenki". Ten pomyślał, że to żart, zaśmiał się mówiąc: "hahaha, niezły jesteś".
Tymczasem tak się złożyło, że niewiele wcześniej próbował wraz z Yoko Ono nabyć prawa do Northern Songs, które posiadało wszystkie piosenki Beatlesów (to w ogóle interesujące, że Beatlesi sami założyli wraz z Epsteinem Northern Songs, ale potem po jego śmierci, wskutek dość zawiłej intrygi, której tu nie będę opisywał, ostatecznie zostali wykolegowani, kupił to kto inny i od 1969 nie posiadali praw do własnych piosenek). Cena wynosiła 20 mln funtów. Nie chciał kupować sam, by nie zostać posądzonym o to, że po śmierci Johna próbuje zbić kasę na wspólnych piosenkach. Zaproponował spółkę Yoko, podzielili by się kosztem i zyskami. Ostatecznie tak się stało, że nic z tego nie wyszło (może przez obupólną niechęć nie potrafili za bardzo także biznesowo współdziałać). I niedługo potem, w 1985, prawa te kupił, za 24 mln funtów... Michael Jackson :jezor: ). Były oczywiście pogłosi o tym, że od tego momentu stosunki między obu panami się mocno ochłodziły, ale w wywiadach po latach Paul opowiadał, że rozmawiał z Jacksonem krótko na ten temat, ten powiedział po prostu: "to tylko business, Paul" i po namyśle ex-Beates mu przytaknął, że "w sumie tak".
Jednak kiedy Michael wpadł w pierwsze tarapaty finansowe w 1995, sprzedał połowę praw do piosenek firmie Sony za 95mln$ (59mln£), rozwiązano wówczas spółkę Northern Songs. W 2006 Sony zaoferowało Jacksonowi odkupienie połowy jego udziałów. Zaś Paul nieco później kupił prawa do Love Me Do i P.S. I Love You, które nabył bezpośrednio od EMI (publisherem nie było Northern Songs, które jeszcze wtedy nie istniało, lecz Ardmore and Beechwood) i to są jedyne numery Beatlesów, za które dostaje tantiemy zarówno autorskie, jak i wydawnicze... Tak to się dzieje w byznesie!

Statystyki:
LPP3 - 8 (interesujące, że tydzień po tym najwyższym miejscu... wypadło całkiem)
USA - 1
UK - 2

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
03.08.2014 12:25 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 - Miszon - 03.08.2014 12:25 PM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Płyty 10-lecia (1990-1999) Miszon 296 12 061 20.09.2023 12:25 PM
Ostatni post: santosz
  Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982) Miszon 139 39 727 16.09.2022 03:27 PM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasòw odsłona I.4 (1989-1994) Miszon 17 4 393 15.09.2022 11:10 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1. Miszon 91 87 196 24.07.2022 08:47 AM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasów Miszon 49 6 930 29.12.2019 02:09 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top WszechCzasów I.5 Miszon 199 25 120 06.05.2019 08:21 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości