Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990)
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 563
Dołączył: Aug 2008
Post: #17
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3
W pewnym sensie już zapowiedziałem ten numer, pisząc o Grammy dla Rosanny i składzie grającym na Beat It:

Toto AFRICA 1982 Toto IV
w BTW od: 2002-3 (ale potem wypadło, by wrócić)



Wszystko jak widać wskazuje na to, że były to naprawdę wielkie lata dla zespołu: jako muzycy sesyjni nagrywali historyczne rzeczy, a pod własną nazwą wcale nie byli gorsi (co przecież nie jest wcale takie częste).

Zawsze zwracało moją uwagę to solo na flecie/organach i dopiero jak swego czasu obejrzałem pierwszy raz to wideo, dowiedziałem się, że tam żadnego fletu nie ma, to klawiszowiec zagrał bardzo fajnie "podwójne", korzystając z tego, że na klawiszach gra się dwoma rękami Icon_wink2 . Fajna sprawa ten moment kawałka.

Toto było już z Hold the Line i wtedy zdaje się pisałem, że przez lata myślałem, że to niemiecki zespół, głównie ze względu na ich wygląd. W tym numerze widać to bardziej, ale najbardziej w numerze, o którym akapit niżej. Ach te wąsy! Icon_razz

Ciekawostka:
zespół miał dziwną słabość do nazywania swoich piosenek żeńskimi imionami. Rosanna, Melanie, Holyanna, czy Pamela to tylko kilka przykładów. No i Africa w sumie też Icon_wink2 . Interesujące jest także to, że jakoś tak się złożyło, że to właśnie te numery stały się ich największymi przebojami.

Ciekawostka 2: z nieznanych mi bliżej przyczyn, utwór powrócił na listy przebojów w Nowej Zelandii w 2013 roku, niespodziewanie pobijając swoje osiągnięcie z 1982 (miejsce 8) o 3 pozycje. W zestawieniu uwzględniającym sprzedaż jedynie cyfrową, poszło mu nawet lepiej, bo osiągnął szczyt.

Blisko BTW: oczywiście także Rosanna, ale zarówno ona, jak i Africa, są sztandarowym przykładem na to, że stacje komercyjne zabiły wiele numerów z tego okresu. Africa, choć grana częściej, jeszcze jakoś się trzyma, Rosanna może też byłaby, ale po prostu nie byłbym chyba w stanie znieść obecności obu numerów, przesłodzić (czy raczej "przezłocił") bym się i musiałem coś wybrać. Padło na Africę, choć jak napisałem wyżej, swego czasu zrobiłem podmiankę na kilka lat. Ale po kolejnych kilku nastapiła podmianka powrotna. Choć teorerycznie Rosanna jest dla mnie bardziej atrakcyjna aranżacyjnie (jest fortepian. A mój ulubiony numer ten od mniej więcej 0:50 jak jest to wyciszenie, po przejście do refrenu i sam refren, z fajnie pogrywającym slapbasem. Jest też superszybkie solo na sam koniec, ale niestety się wycisza). Nie pamiętam już, może rzuciłem kostką, który z tych numerów umieścić w zestawie?

Tak czy inaczej: oba numery to świetny przykład wysmakowanego, przebojowego poprocka na najwyższym poziomie.

Statystyki:
USA - 1
UK - 3
LPP3 - 2x19 (tylko!)

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
05.07.2014 04:47 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 - Miszon - 05.07.2014 04:47 PM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Płyty 10-lecia (1990-1999) Miszon 296 12 045 20.09.2023 12:25 PM
Ostatni post: santosz
  Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982) Miszon 139 39 722 16.09.2022 03:27 PM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasòw odsłona I.4 (1989-1994) Miszon 17 4 390 15.09.2022 11:10 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1. Miszon 91 87 195 24.07.2022 08:47 AM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasów Miszon 49 6 929 29.12.2019 02:09 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top WszechCzasów I.5 Miszon 199 25 120 06.05.2019 08:21 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości