Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 (1982-1990)
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 563
Dołączył: Aug 2008
Post: #71
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3
USA For Africa WE ARE THE WORLD 1985 singiel
w BTW od: ok. 1997-8 (bardzo szybko zasadniczo)




W pewnym sensie wzorzec, zarówno piosenka jak i teledysk, wszelkich utworów charytatywnych nagrywanych z okazji różnych zbiórek na przeróżne cele, zwykle z okazji katastrof naturalnych. Tym razem chodziło o głód i suszę w Afryce, konkretniej w Etiopii. Piosenkę napisali wspólnie Lionel Richie i Michael Jackson, a wyprodukowali Quincy Jones i Michael Omartian.

W serialu dokumentalnym o latach 80-tych, który niedawno pokazywano na National Geographic, opowiadano także trochę o tej akcji. I postawiono tezę, że wzięła się ona też poniekąd z amerykańskiego charakteru - chęci pokazania, że Amerykanie są najlepsi. Bo to Brytyjczycy byli pierwsi, nagrywając pod koniec 1984 utwór "Do they know it's Christmas?" zespołem złożonym, tak jak tutaj, z masy różnych znanych gwiazd. Amerykanie zainspirowani tym przykładem postanowili ich przebić, skontaktowali się z Bobem Geldofem, który był organizatorem brytyjskiego przedsięwzięcia i zasięgnęli języka, jak robi się takie rzeczy. A następnie zrobili to lepiej. Jackson i Richie 7 tygodni po wydaniu singla Brytyjczyków i 1 noc przed nagraniem przez Amerykanów skończyli pisać piosenkę (zajęło im to ok. tygodnia), którą zaśpiewała czołówka gwiazd amerykańskich różnych pokoleń muzyków. I przebili kolegów zza oceanu, tak jak chcieli. Wkrótce po wydaniu, w marcu 1985, numer stał się najszybciej sprzedającym się singlem w historii, pierwszym w historii który osiągnął poczwórną platynę w Stanach, ostatecznie przekraczając 20 milionów sprzedanych egzemplarzy, co dziś daje miejsce w pierwszej 30-ce wszech czasów. Do tego doszły 3 nagrody Grammy, a jeśli chodzi o główny cel akcji, czyli zbieranie pieniędzy dla głodujących, to końcowy efekt całej akcji zamykał się w kwocie 63mln$.

Bardzo kiedyś lubiłem ten kawałek, dziś już trochę odszedł u mnie w niepamięć, zresztą ogólnie wydaje mi się, że nie jest tak znany jak choćby 10-15 lat temu, gdzie nadal powszechna była wiedza o tym, jak wielki to był przebój. Nie wiem nawet, kiedy ostatnio go słyszałem w radio. Być może to kwestia tego, że tego rodzaju akcje również w Polsce stały się popularne w tym wieku, nawet do pewnego stopnia powszedniejąc i przez to nie spełniając należycie swej roli (poza promocją dla wykonawców biorących w nich udział...). Ale nadal go lubię. Żeby było ciekawiej: do czasu nagrania remake'u, bodajże w 2009, nie kojarzyłem w ogóle projektu, który zainspirował ten, czyli wspomnianego wyżej "Do they..." i wątpię abym kiedykolwiek go słyszał (jeśli tak, to zapewne jedynie wtedy w 1984, ale później już nie). Tym bardziej pokazuje to, jak bardzo USA for Africa przebiło Band Aid.

Ciekawostka: kolejno śpiewają: Lionel Richie, Stevie Wonder, Paul Simon, Kenny Rogers, James Ingram, Tina Turner, Billy Joel, Michael Jackson, Diana Ross, Dionne Warwick, Willie Nelson, Al Jarreau, Bruce Springsteen, Kenny Loggins, Steve Perry, Daryl Hall, Huey Lewis, Cyndi Lauper, Kim Carnes, Bob Dylan, Ray Charles. Chórek zaś tworzyli jeszcze: Dan Aykroyd, Harry Belafonte (pomysłodawca projektu), Lindsey Buckingham, Mario Cipollina, Johnny Colla, Sheila E., Bob Geldof, Bill Gibson, Chris Hayes, Sean Hopper, Jackie Jackson, La Toya Jackson, Marlon Jackson, Randy Jackson, Tito Jackson, Waylon Jennings, Bette Midler, John Oates, Jeffrey Osborne, Anita Pointer, June Pointer, Ruth Pointer i Smokey Robinson

Ciekawostka 2: projekt nabrał rozpędu, kiedy dołączył do niego Stevie Wonder. Miał też on wspólnie z Michaelem i Lionel napisać piosenkę, ostatecznie okazało się że z braku czasu nie brał w tym udziału i pracowity tydzień na ranczu Jacksona spędziło jedynie dwóch pozostałych muzyków.

Statystyki:
US - 4x1m.
UK - 1
LPP3 - 1

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
24.09.2014 12:09 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.3 - Miszon - 24.09.2014 12:09 PM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Płyty 10-lecia (1990-1999) Miszon 296 12 047 20.09.2023 12:25 PM
Ostatni post: santosz
  Muzyczny BTW część I.2 (1973-1982) Miszon 139 39 722 16.09.2022 03:27 PM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasòw odsłona I.4 (1989-1994) Miszon 17 4 390 15.09.2022 11:10 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top Wszechczasów - odsłona I.1. Miszon 91 87 196 24.07.2022 08:47 AM
Ostatni post: kajman
  Bezustanny Top WszechCzasów Miszon 49 6 929 29.12.2019 02:09 PM
Ostatni post: Miszon
  Bezustanny Top WszechCzasów I.5 Miszon 199 25 120 06.05.2019 08:21 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości