Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wehikuł Czasu - 1993
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 565
Dołączył: Nov 2008
Post: #141
RE: Wehikuł Czasu - 1993
[Obrazek: 345c1c2dfa7c4.jpg]

● rozpoczęła się misja STS-57 wahadłowca Endeavour.
● w Republice Litewskiej weszła do obiegu narodowa waluta – lit.
Kim Campbell i Tansu Çiller zostały pierwszymi kobietami na stanowisku premiera w historii Kanady i Turcji.
● zmarł William Golding, brytyjski pisarz, poeta, laureat Nagrody Nobla.

---

[Obrazek: 59fab114c97c9.jpg]

Finały NBA w 1993 roku rozegrano w dniach 9-20 czerwca.
Spotkali się w nich mistrzowie Konferencji Wschodniej - Chicago Bulls oraz Konferencji Zachodniej - Phoenix Suns.

Droga do finału Byków:
Atlanta Hawks 3-0
Cleveland Cavaliers 4-0
New York Knicks 4-2

Droga do finału Słońc:
Los Angeles Lakers 3-2
San Antonio Spurs 4-2
Seattle SuperSonics 4-3.

Tytuł mistrza NBA po raz trzeci z rzędu zdobyła drużyna Chicago Bulls, zwyciężając 4-2.
MVP po raz trzeci raz z rzędu został Michael Jordan zdobywając przeciętnie w meczu 41,0 pkt., 6,3 ast. i 8,5 zb.
Finał ten przeszedł do historii jako jeden z najlepszych w dziejach NBA. Starcie dwóch indywidualności będących u szczytu kariery - Michaela Jordana i Charlesa Barkleya (poza boiskiem bliskich przyjaciół) przeszło do historii ligi.

Dwaj uczestnicy tych finałów: Oliver Miller i Richard Dumas (obaj w barwach Phoenix Suns) zagrali później w Pruszkowie.
Postanowiłem sprawdzić, czy to podobne historie jak pojawienie się w naszej ekstraklasie takich nazwisk jak Oleg Salenko czy Uli Borowka, przeczucie mnie nie zawiodło...

Mierzący 206 cm wzrostu Miller pojawił się w Hoop Blachy Pruszyński w 2001 roku. Nazywany był „Big O” ze względu na wagę. Gdy zaczynał karierę w NBA, ważył 110-120 kg, w późniejszych latach waga rosła do 140-150 kg, a podobno zdarzało mu się grać z jeszcze większą.
O jego chorobliwym pociągu do hamburgerów krążyły legendy, a najsłynniejszy cytat pochodzi oczywiście od Barkleya: Oliver doskoczy do obręczy tylko wtedy, jeśli położy się na niej Big Maca.
Bez wielkiego zaangażowania w trening, przy sporej nadwadze nadużywaniu alkoholu był w Polsce gwiazdą. Kariera Millera w Pruszkowie zakończyła się jednak bardzo szybko, Amerykanin zagrał ledwie w siedmiu ligowych meczach, zaliczył średnio 15,1 punktu, 7,3 zbiórki, 3,4 asysty, 2,0 przechwytu oraz 1,3 bloku.
Podczas finałowego meczu o Puchar Polski z Prokomem Treflem Sopot w Słupsku doszło do awantury. Miller miał pretensje do Suskiego, zawodnicy zaczęli się przepychać, rozdzielić chciał ich trener. Rozsierdzony koszykarz wyprowadził cios, trener zrobił unik i Miller trafił tłumaczkę.
Trener od razu podjął decyzję, że Miller zostanie wyrzucony z drużyny, zamówił mu taksówkę i odesłał do Pruszkowa.

Richard Dumas do ówczesnej Mazowszanki Pekaes trafił kilka lat wcześniej.
We wszystkich wspomnieniach o nim przewija się to, że bardzo często oglądał w domu na VHS finał z 1993 roku, szczególnie swój najlepszy mecz nr 5.
Dominik Czubek: "Byłem raz czy dwa razy u niego na imprezie. Stawiał wódkę, włączał kasetę wideo z piątego meczu finału z 1993 roku, swojego najlepszego, i żywo komentował. Za każdym razem, jak komentatorzy mówili coś o Barkley’u, to się denerwował i pokazywał na ekranie siebie, wskazywał, co robił w tej akcji. Widać było, że żyje przeszłością i strasznie to przeżywa".
Jak w Polsce grał Dumas? Rzadko.
W naszej lidze wystąpił w pięciu meczach i w kilku nieudanych występów w pucharach.
Poza alkoholem, marihuaną i nadwagą wpływ na to miał też zapewne uraz kostki.
Łącznie w 5 meczach Dumas zaliczył średnio 16,6 punktu (55 proc. z gry), 4,2 zbiórki, 2,2 asysty, 3,6 straty, 3,4 faulu i nokautujący cios łokciem w twarz Krzysztofa Mili.

---

PŁYTA TYGODNIA

[Obrazek: 1f80b81ca4cb7.jpg]

Manic Street Preachers GOLD AGAINST THE SOUL
drugi studyjny album walijskiego zespołu rockowego

Jednym słowem: monotonnie
Plus: gitary mocniejsze niż w późniejszych latach
Minus: gdy zaczęło się mi coraz bardziej podobać to zorientowałem się, na spotify od 3 utworów nie gra już ta płyta
Moment: La Tristesse Durera
Myśl tuż po: dla mnie to jeden z tych zespołów, który od x lat gra cały czas ten sam utwór, ale tu jeszcze się na to nie zanosiło
Ciekawostka: płyta doszła do 8 miejsca w UK.
Ocena: 2/5

FILM TYGODNIA

[Obrazek: 4345ee9d575ad.jpg]

Bezsenność w Seattle (Sleepless in Seattle)
amerykańska komedia romantyczna z roku 1993 w reżyserii Nory Ephron.
Główne role: Tom Hanks, Meg Ryan, Bill Pullman

Jednym słowem: ciepło
Plus: oglądałem lata temu... niech będzie, że główny duet aktorski
Minus: mnie wątek porzucenia narzeczonego nigdy nie będzie bawił, bez względu na kontekst.
Moment: chyba ta pierwsza scena, z radiem w samochodzie.
Myśl tuż po: uznawany za wrzozec romantycznej komedii, chyba słusznie, mimo wszystko.
Ciekawostka: Nicole Kidman i Demi Moore kandydowały do roli Annie Reed, a możliwość wcielenia się w tę postać odrzuciły Julia Roberts, Kim Basinger, Michelle Pfeiffer, Jennifer Jason Leigh i Jodie Foster.
Ocena: 3/5

---

MECZ TYGODNIA

[Obrazek: da34c4f5213c7.jpg]

1993/06/20 Kraków (8000)
34 kolejka, I liga

Wisła Kraków - Legia Warszawa 0:6
0:1 Wojciech Kowalczyk 8'
0:2 Wojciech Kowalczyk 24'
0:3 Dariusz Czykier 55'
0:4 Maciej Śliwowski 63'(k)
0:5 Maciej Śliwowski 66'
0:6 Maciej Śliwowski 69'


Jacek Bobrowicz - Robert Włodarz, Janusz Gałuszka, Jarosław Giszka, Grzegorz Lewandowski, Paweł Kozak (86’ Jerzy Moskal), Zbigniew Gręda (46’ Paweł Gościniak), Dariusz Lament, Dariusz Marzec, Grzegorz Kaliciak, Grzegorz Szeliga
(T) Karol Pecze
Zbigniew Robakiewicz - Marek Jóźwiak, Jacek Zieliński, Krzysztof Ratajczyk, Zbigniew Grzesiak (51' Grzegorz Wędzyński), Radosław Michalski, Juliusz Kruszankin, Leszek Pisz, Dariusz Czykier, Maciej Śliwowski, Wojciech Kowalczyk
(T) Janusz Wójcik






(Pierwotnie zamierzałem wrzucić tu tylko suche fakty, wyszukane wcześniej cytaty i w żaden sposób nie komentować do tej historii, nie czując się na siłach by ją oceniać.
Nie umiem wstawić bezpośredniego linku do spotify, ale jeśli ktoś jest zainteresowany tym tematem, to polecam wpisać tam hasło "Warszawski sport" i odsłuchać ostatni podcast poświęcony "niedzieli cudów".

Przy całej dzisiejszej wiedzy o tamtych czasach najbliżej mi do stwierdzenia, że jeśli tamto mistrzostwo zostało odebrane Legii, to cały sezon powinien zostać potraktowany jako historycznie nieodbyty.
I na tej samej zasadzie powinno się wymazać kilka dekad polskiej piłki.
Tam też nigdy niczego nie udowodniono, a jedyną poszlaką był fabuloryzowany film dokumentalny "Piłkarski poker".

Prosi się tutaj o legendarny cytat z innego kultowego filmu, "Wielki Szu".
"Graliśmy uczciwie. Ty oszukiwałeś, ja oszukiwałem, wygrał lepszy". )


Dzień po ostatniej kolejce ligowej, czyli 21 czerwca ukarano, stosunkiem głosów 5:4, Wisłę, Legię, ŁKS oraz Olimpię grzywną w wysokości 500 milionów złotych. Wyników natomiast nie anulowano. Na lipcowym zjeździe PZPN postanowiono, stosunkiem głosów 8:1, nie odbierać Legii tytułu. Decyzja została zmieniona po przemówieniu Ryszarda Kuleszy ("Cała Polska widziała"). Unieważniono wyniki meczów ostatniej kolejki (Wisła - Legia i ŁKS - Olimpia), dzięki temu mistrzem Polski został trzeci w tabeli Lech Poznań. Prokuratura wszczęła postępowanie, ale z braku dowodów je umorzyła. Na tym samym zjeździe podjęto decyzję o trzech ujemnych punktach na starcie przyszłego sezonu dla czterech zamieszanych w proceder klubów.

Maciej Szczęsny – "Nie mam cienia wątpliwości. Oglądałem ten mecz z ławki rezerwowych. Tamci grali jak pijani we mgle. A Legia podejmowała ryzyko, jakiego by pod presją wyniku za nic nie podjęła, gdyby obawiała się prawdziwych kontrataków. Trener Wójcik przez ogromną komórkę dowiadywał się, jaki jest wynik w Poznaniu (gdzie ŁKS grał z Olimpią). I pokazywał, ile jeszcze bramek trzeba strzelić. Co najciekawsze, tymi wskazówkami byli tak samo zainteresowani legioniści, jak i wiślacy. Mówię wprost, że Legia kupiła ten mecz. Teraz, na amatorskim meczu, spotkałem dwóch zawodników tamtej Wisły, którzy mi opowiadali, że wtedy nie mieli wyjścia, bo dostali prikaz z góry, żeby ten mecz puścić"
Wojciech Kowalczyk, – "O meczu z Wisłą mówi się do dziś. Czy był kupiony? A w zasadzie za ile? Nie będę ukrywał - nie wiem. Nie wiem, czy był kupiony, bo ja żadnych pieniędzy nie dałem. Nikt mnie o nie nawet nie prosił, co chyba nie jest niczym dziwnym, bo miałem wówczas ledwie 21 lat. Mecz z Wisłą był dla mnie normalnym spotkaniem. Z nikim się nie umawiałem. Robiłem to, co potrafię. Strzelałem gole. I pamiętajmy o jednym - to nie my musieliśmy się martwic. To ŁKS miał do nas trzy bramki straty. A Olimpia miała grac na całego..."

18 listopada 2021 roku na profilu Grzegorza Szeligi na portalu Facebook pojawił się wpis: "Ja Grzegorz Szeliga sprzedałem mecz w 1993 LEGIA - WISŁA. Chcę się poddać karze. Przepraszam kibiców LEGII I WISŁY".

Pozostałe mecze 34 kolejki
Górnik Zabrze - Jagiellonia Białystok 3:2 (Staniek 2, Cygan - Ostrowski, Romaniuk)
Siarka Tarnobrzeg - Zagłębie Lubin 3:3 (Kucharski 2, Sadowski - Majak 2, Nowakowski)
Łódzki KS - Olimpia Poznań 7:1 (Wieszczycki 2, Cebula 2, Ambrozej 2, Szymkowiak sam. - Suchomski)
Pogoń Szczecin - Stal Mielec 1:0 (Mandrysz)
Zawisza Bydgoszcz - Ruch Chorzów 4:1 (Stefański 3, Maleyew - Mosór)
Szombierki Bytom - Hutnik Kraków 3:1 (Orzeszek 3 - Waligóra)
Lech Poznań - Widzew Łódź 3:3 (Podbrożny 2, Trzeciak - Czerwiec 2, Michalczuk)
GKS Katowice - Śląsk Wrocław 4:2 (Wolny 2, Ledwoń, Janoszka - Grech, Gałkowski)

Tabela po weryfikacji:
1 Lech 47
2 Legia 47
3 ŁKS 47
4 Ruch 44
5 Widzew 43
6 Stal 39
7 Pogoń 39
8 GKS 37
9 Górnik 35
10 Wisła 34
11 Siarka 31
12 Zagłębie 30
13 Zawisza 30
14 Hutnik 29
15 Szombierki 23
16 Śląsk 23
17 Olimpia 21
18 Jagiellonia 9

25 Jerzy Podbrożny (Lech)
24 Maciej Śliwowski (Legia)
23 Marek Koniarek (Widzew)
15 Radosław Gilewicz (Ruch), Daniel Dyluś (Zagłębie)
14 Leszek Iwanicki (Widzew), Cezary Kucharski (Siarka)
13 Tomasz Wieszczycki (ŁKS)

---

Nr 33, 25.06.1993

⬆5⬇10 ➡10 N5

[Obrazek: e57fe498cb6c.jpg]

1 1 3 R.E.M. EVERYBODY HURTS (2)
2 2 6 Pendragon BREAKING THE SPELL (2)
3 9 2 Hey DREAMS
4 4 4 Closterkeller W MOIM KRAJU
5 3 11 Sting FIELDS OF GOLD (3)
6 6 6 Wilki AMIRANDA
7 10 2 Ira WYZNANIE
8 7 11 Ira WIARA (2)
9 N 1 T. Love DZIKOŚĆ SERCA
10 8 7 Depeche Mode WALKING IN MY SHOES

11 11 12 Golden Life BO JA TO WIEM
12 5 10 Kobranocka POZNAŁEM CIĘ NA PROCESJI
13 13 12 Dire Straits YOU AND YOUR FRIEND (1)
14 12 9 Duran Duran COME UNDONE
15 20 14 Wilki RACHELA (1)
16 17 5 The Cranberries DREAMS
17 14 10 Róże Europy KONTESTATORZY
18 18 18 Kobranocka HIPISÓWKA (4)
19 19 18 Dżem AUTSAJDER (1)
20 16 11 Mancu PIOSENKA BAROWA

21 N 1 Kobranocka DAJ NA TACĘ
22 15 9 Aerosmith LIVIN' ON THE EDGE
23 23 23 Wilki ELI LAMA SABACHTANI (6)
24 26 3 Kazik 5 LAT
25 22 14 Closterkeller AGNIESZKA
26 N 1 Róże Europy SZKOŁA
27 21 8 Kult KURWY WĘDROWNICZKI
28 28 31 Wilki BENIAMIN (2)
29 N 1 Edyta Bartosiewicz BLUES FOR YOU
30 N 1 Varius Manx BLIND FATE


Wypadły:
24 17 4 Stare Dobre Małżeństwo BALLADA MAJOWA
25 27 3 Raz Dwa Trzy NIE PAL
27 25 17 Róże Europy GRAFIKA
29 23 15 Depeche Mode I FEEL YOU
30 N 1 Budka Suflera MŁODE LWY

Playlista
Bajm ZA... ZA... ZA...
Cynic VEIL OF MAYA
De Mono ZNÓW JESTEŚ ZE MNĄ
Elektryczne Gitary CZŁOWIEK Z LIŚCIEM
Guns N' Roses CIVIL WAR
Manic Street Preachers LA TRISTESSE DURERA
Oddział Zamknięty ANIOŁY
Robert Plant 99 PALMS
Sting SEVEN DAYS
Terence Trent D'Arby DELICATE
25.06.2023 12:34 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 558
Dołączył: Aug 2008
Post: #142
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Moment z "Bezsenność w Seattle" to zdecydowanie ten, kiedy dzieci słuchają od tyłu Białego Albumu Bitli i krzyczą do Hanksa, że tam słychać, że Paul nie żyje.
Dawno nie oglądałem, ale pamiętam że swego czasu pod wpływem seansu (już chyba wtedy trzeciego) tego filmu zadzwoniłem do pewnej dziewczyny powiedzieć , że ją kocham. Co zakończyło naszą znajomość, a raczej zawiesiło jakoś na rok Icon_wink .

Dumas już w NBA miał problemy z dragami (zawieszenia za palenie trawki), co zresztą sprawiło że wielkiej kariery tam nie zrobił. I dlatego też tak od niego, jak i od słynnego spaślaka Millera, niewiele oczekiwałem jak przyjechali grać u nas. I dostałem dokładnie to.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25.06.2023 01:45 AM przez Miszon.)
25.06.2023 01:43 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 122
Dołączył: Jun 2007
Post: #143
RE: Wehikuł Czasu - 1993
bear napisał(a):Wisła Kraków - Legia Warszawa 0:6
nie mogę tego nie skomentować, a przynajmniej nie napisać czegoś. bo minęło tyle, a we mnie to jeszcze siedzi.
to były czasy, kiedy kibic piłkarski nie miał tak dobrze jak teraz, że jest Canal+ i wszystkie mecze Ekstraklasy w telewizji.
to były raczej czasy radiowego Studia S-13. ostatnia kolejka, więc wszystkie mecze rozgrywane w tym samym czasie, żeby (sic!) uniknąć machlojek. zresztą to jest norma do dziś.
mogłem słuchać Studia S-13 samemu w domu, a mogłem w jakichś bardziej piłkarskich warunkach i w towarzystwie. wybrałem tę drugą opcję i razem z kolegą z klasy (niektórzy stąd znają, więc napiszę, żeby wiedzieli o kogo chodzi - Michał) wybraliśmy się na stadion Hutnika Kraków, który w ostatniej kolejce drugiej ligi grał z Motorem Lublin. pojechaliśmy oglądać ten mecz, ale bardziej nasłuchiwać relacji z meczów i wyczekiwać informacji, że (oby!, taką mieliśmy nadzieję) Legia obroni liderowanie w tabeli i zostanie mistrzem Polski, pierwszy raz za naszego kibicowskiego życia i w ogóle pierwszy raz za naszego życia. zanim mecz Hutnika się zaczął, Legia już prowadziła i byliśmy w dobrych nastrojach. później różnie się działo, z relacji wynikało, że obydwa mecze (Legia-Wisła i ŁKS-Olimpia) wyglądały nieco dziwnie. a nie mający praktycznie szans na mistrzostwo Lech grał po prostu na luzie.
zwycięstwo 6:0! ŁKS wygrał "tylko" 7:1 i... Legia mistrzem!!! Icon_biggrin3
a potem te cyrki.
ten cały Kulesza i jego "cała Polska widziała".
dyskwalifikacja dla Romana Zuba i potencjalne problemy z tym związane.
sprawy działy się szybko. możliwy walkower, możliwe odebranie mistrzostwa. potem śledztwo związane z samym meczem z Wisłą. możliwe wykluczenie z pucharów.
nikt nikomu nic nie udowodnił, ale mleko się rozlało.
wtedy internetu nie było. wszystko śledziłem ze szczątkowych informacji uzyskiwanych z serwisów sportowych w telewizji. a przyznam, że nie śledziłem ich bardzo uważnie, bo akurat byłem na wakacjach. dużo czasu spędzałem na świetlicy ośrodka grając w tenisa stołowego i w bilarda "z grzybkiem".

rozstrzygnięcie sprawy znamy, więc nie będę o nim pisał.
w każdym razie w kibicach Legii to wciąż siedzi. nie bez powodu na meczach z Lechem wciąż można usłyszeć przyśpiewkę "mistrza przy stole, ja Lecha..."...
25.06.2023 06:15 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 558
Dołączył: Aug 2008
Post: #144
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Nie jestem w stanie na 100% powiedzieć, czy wtedy kibicowałem bardziej Legii, czy Lechowi, ale mam wrażenie że jednak odebranie mistrzostwa Legii mnie ucieszyło, bo dzięki temu wygrał Lech. Może sposób był dziwny, ale ostatecznie liczyło się, kogo wpisałem w Kronice Sportu w tabelce na końcu książki. I jakoś niespecjalnie wnikałem, dlaczego stało się tak, a nie inaczej.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
26.06.2023 12:21 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 129
Dołączył: Dec 2009
Post: #145
RE: Wehikuł Czasu - 1993
thestranglers napisał(a):Beverly Hills Video
U nas nigdy niczego takiego nie było Icon_razz2
Ale ja też specjalnie często z takich przybytków nie korzystałem. A "Park Jurajski" miałem od kolegi ze szkoły, piracko przez niego przegrany Icon_razz2

WOLNE MEDIA!!!
26.06.2023 11:53 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 565
Dołączył: Nov 2008
Post: #146
RE: Wehikuł Czasu - 1993
[Obrazek: 246432499e101.jpg]

● premiera filmu "Pograbek" w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.
● otwarto Muzeum Katyńskie w Warszawie.

● we francuskiej Tuluzie oddano do użytku pierwszą linię metra.
● został aresztowany amerykański seryjny morderca Joel Rifkin.
Czechy i Słowacja zostały członkami Rady Europy.
Belgia objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

---

XXX Jubileuszowy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbył się w dniach 24-26 czerwca 1993 r.

Do rangi najważniejszych wyróżnień urosły Złote Laury. Otrzymali je: Ewa Demarczyk jako nagrodę TVP, Wojciech Młynarski jako nagrodę ministra kultury i sztuki oraz Edward Spyrka jako nagrodę wojewody opolskiego.
Nagrodę im. Karola Musioła uzyskał zespół „Metra” za widowisko „Do szafy grającej grosik wrzuć”.
Nagrodę im. Anny Jantar wręczono Marcinowi Dańcowi.
W koncercie „Fonorama” walczyły wytwórnie płytowe, wystawiając swoich piosenkarzy, nagrody przyznawała publiczność.
Najbardziej podobał się Atrakcyjny Kazimierz z Cyganami i piosenka „Otyłość” (muz. R. Bryndal, sł. J. Bryndal), Magda Durecka i jej „wiązanka polskich przebojów” oraz zespół Universe za wykonanie „To był maj”.
Nagrodę dziennikarzy otrzymał (nie występujący na festiwalu) zespół Piersi.

---

FILM TYGODNIA
FIRMA
(ang. The Firm)
amerykański film sensacyjny w reżyserii Sydneya Pollacka na kanwie powieści Johna Grishama Firma.
Główne role: Tom Cruise, Jeanne Tripplehorn, Ed Harris, Gene Hackman, Holly Hunter

Jednym słowem: wciąga
Plus: intrygująca fabuła
Minus: 154 min to jednak trochę za długo nawet jak na dobry film
Moment: każdy z przenikliwym spojrzeniem Hackmana
Myśl tuż po: młody Cruise to jednak był kawał aktora
Ciekawostka (z dedykacją): zdjęcia do filmu realizowane były m.in. na Kajmanach.
Ocena: 3,5/5

---

MECZ TYGODNIA

1993/06/27
Guayaquil, Estadio Monumental (25000)
1/4 Copa America
ARGENTYNA - BRAZYLIA 1:1 (0:1), karne 6:5
0:1 Müller 37
1:1 Rodríguez 69


Karne:
0:1 Zinho,
1:1 Gorosito,
1:2 Cafú,
2:2 Simeone,
2:3 Müller,
3:3 Rodríguez,
3:4 Roberto Carlos,
4:4 Acosta,
4:5 Luisinho,
5:5 Medina Bello
(5:5) Boiadeiro (obronił Goycochea),
6:5 Borrelli

Goycochea - F.Basualdo, Ruggeri, Borrelli, Altamirano, Zapata, Simeone, J.Basualdo (54' Rodríguez), Gorosito, Batistuta (62' Acosta), Medina Bello
(T) Alfio Basile
Zetti - Cafú, Antônio Carlos, Valber, Roberto Carlos, Boiadeiro, Luisinho, Palhinha (71' Marquinhos), Zinho, Edmundo (71' Almir), Müller
(T) Carlos Alberto Perreira






Giganci trafili na siebie już na tym etapie, ponieważ zajęli w swoich grupach drugie miejsca. Brazylia okazała się słabsza od Peru, a Argentyna od Kolumbii.
W składzie "Canarinhos" więcej graczy, którzy kilka miesięcy wcześniej zremisowali z Polską niż tych, którzy za rok zagrają na mundialu (tylko Cafu i Zinho będą tam podstawowymi piłkarzami). Nie wiem, dlaczego na tym turnieju nie zagrali Romario, Bebeto, Dunga, Aldair czy Rai, w polskim internecie nie znalazłem nic na ten temat.
Ze skrótu jasno wynika, że Brazyliczycy mieli dużą przewagę, a brak karnego w końcówce to żart.


Pozostałe mecze 1/4
Ekwador - Paragwaj 3:0 (E.Hurtado 33, Ramírez 43s, Avilés 81)
Kolumbia - Urugwaj 1:1, k. 5:3 (Perea 88 - Saralegui 63)
Meksyk - Peru 4:2 (García Aspe 22k, 44, Alves 43, Patińo 49 - Del Solar 55k, Reynoso 82)

Półfinały
Meksyk - Ekwador 2:0 (Sánchez 23, R.Ramírez 54)
Argentyna - Kolumbia 0:0, k. 6:5


---

Nr 34, 02.07.1993

⬆8⬇14 ➡7 N1

1 1 4 R.E.M. EVERYBODY HURTS (3)
2 3 3 Hey DREAMS
3 2 7 Pendragon BREAKING THE SPELL (2)
4 9 2 T. Love DZIKOŚĆ SERCA
5 7 3 Ira WYZNANIE
6 5 12 Sting FIELDS OF GOLD (3)
7 4 5 Closterkeller W MOIM KRAJU
8 8 12 Ira WIARA (2)
9 6 7 Wilki AMIRANDA
10 21 2 Kobranocka DAJ NA TACĘ

11 15 15 Wilki RACHELA (1)
12 10 8 Depeche Mode WALKING IN MY SHOES
13 13 13 Dire Straits YOU AND YOUR FRIEND (1)
14 12 11 Kobranocka POZNAŁEM CIĘ NA PROCESJI
15 11 13 Golden Life BO JA TO WIEM
16 14 10 Duran Duran COME UNDONE
17 26 2 Róże Europy SZKOŁA
18 18 19 Kobranocka HIPISÓWKA (4)
19 19 19 Dżem AUTSAJDER (1)
20 17 11 Róże Europy KONTESTATORZY

21 16 6 The Cranberries DREAMS
22 29 2 Edyta Bartosiewicz BLUES FOR YOU
23 23 24 Wilki ELI LAMA SABACHTANI (6)
24 20 12 Mancu PIOSENKA BAROWA
25 30 2 Varius Manx BLIND FATE
26 22 10 Aerosmith LIVIN' ON THE EDGE
27 25 15 Closterkeller AGNIESZKA
28 28 32 Wilki BENIAMIN (2)
29 24 4 Kazik 5 LAT
30 N 1 Elektryczne Gitary CZŁOWIEK Z LIŚCIEM


Wypadły:
27 21 8 Kult KURWY WĘDROWNICZKI

Playlista
Bajm ZA... ZA... ZA...
De Mono ZNÓW JESTEŚ ZE MNĄ
Guns N' Roses CIVIL WAR
Kult KRÓLOWA ŻYCIA
Manic Street Preachers LA TRISTESSE DURERA
Michael Jackson WILL YOU BE THERE
Oddział Zamknięty ANIOŁY
Nocna Zmiana Bluesa LATO'93
Pet Shop Boys CAN YOU FORGIVE HER?
Robert Plant 99 PALMS
01.07.2023 11:29 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 565
Dołączył: Nov 2008
Post: #147
RE: Wehikuł Czasu - 1993
[Obrazek: db191350408e5.jpg]

● wszedł w życie podatek od wartości dodanej VAT.
● zmarł Tadeusz Fangrat, polski poeta, satyryk i tłumacz.

● brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych ogłosiło publicznie, iż odnaleziono ciało cara Mikołaja II Romanowa i jego żony Aleksandry Fiodorownej w Jekaterynburgu.
● czeski parlament przyjął ustawę o bezprawności reżimu komunistycznego i oporze przeciw niemu.

---

W katastrofie szybowca na warszawskim osiedlu Słodowiec zginął pilot.
9 lipca 1993 roku na lotnisku Bemowo wydawało się, że będzie to kolejny zwyczajny dzień.
Za sterami szybowca SZD 41 Jantar std usiadł 26-letni Wojciech Malec, doświadczonym pilot i instruktor Aeroklubu Warszawskiego.
Miesiąc wcześniej za przelot na trasie 510 km uzyskał drugi diament - jedną z najwyższych odznak możliwych do uzyskania w szybownictwie sportowym.

Jak można przeczytać na forum Lotnictwo.net.pl w jednym z komentarzy: ”Doszło wtedy do ścięcia sworzni czopów dźwigara i odejścia skrzydeł na dolocie do lotniska. Kadłub szybowca uderzył w ścianę bloku.”

Przy ulicy Magiera pomiędzy budynkami o numerach 15 i 17 znajduje się głaz wraz z pamiątkową tablicą, a na niej: „…jeden z tych, którzy doznali niepojętej miłości lotu, dla której nie żal ryzykować.”

Dzięki artystom pamięć o Wojciechu Malcu nie zginęła. Sidney Polak wspomniał o nim w „Chomiczówce”, a poetka Anna Magdalena Mróz zmarłemu lotnikowi w symboliczny sposób dedykowała tomik wierszy „Trzeci diament”.

---

Wielkoszlemowy turniej tenisowy Wimbledon w ozegrano w dniach 21 czerwca - 4 lipca.

Finały
Pete Sampras (USA) - Jim Courier (USA) 7-6(3), 7-6(6), 3-6, 6-3
Steffi Graf (Niemcy) - Jana Novotná (Czechy) 7-6(6), 1-6, 6-4

---

PŁYTA TYGODNIA
U2 ZOOROPA

Jednym słowem: nowocześnie
Plus: tytuł
Minus: jednak zbyt dużo eksperymentów.
Moment: Stay (Faraway, So Close!). Trochę odkrycie.
Myśl tuż po: bardzo źle kojarzyłem ten album, a okazał się całkiem znośny
Ciekawostka: W „The Wanderer” zaśpiewał Johnny Cash, a dźwięk, którym kończy się utwór (po kilkunastu sekundach ciszy) jest alarmem, który słyszą DJowie w przypadku ciszy w eterze.
Ocena: 2,5/5

---

MECZ TYGODNIA

1993/07/04 Guayaquil, Estadio Monumental (40000)
Finał Copa America 1993
Argentyna - Meksyk 2:1 (0:0)
1:0 Batistuta 63
1:1 Galindo 67 (k)
2:1 Batistuta 74


Goycochea - F.Basualdo, Ruggeri (40' Cáceres), Borrelli, Altamirano, Zapata, Simeone, Redondo, Gorosito (64' Rodríguez), Batistuta, Acosta
Campos - R.Ramírez, Suárez, J.Ramírez, Gutiérrez (79' Flores), Patińo (46' L.García), Ambriz, García Aspe, Galindo, Sánchez, Alves






Ekwadorski turniej zakończył się zwycięstwem Argentyny.
Na kolejny triumf będą musieli czekać prawie trzy dekady.
W meczu o 3 miejsce Kolumbia wygrała z Ekwadorem 1:0.

---

Nr 35, 09.07.1993

⬆6⬇11 ➡11 N2

1 4 3 T. Love DZIKOŚĆ SERCA (1)
2 2 4 Hey DREAMS
3 1 5 R.E.M. EVERYBODY HURTS (3)
4 5 4 Ira WYZNANIE
5 3 8 Pendragon BREAKING THE SPELL (2)
6 10 3 Kobranocka DAJ NA TACĘ
7 7 6 Closterkeller W MOIM KRAJU
8 6 13 Sting FIELDS OF GOLD (3)
9 9 8 Wilki AMIRANDA
10 8 13 Ira WIARA (2)

11 11 16 Wilki RACHELA (1)
12 N 1 Kult KRÓLOWA ŻYCIA
13 13 14 Dire Straits YOU AND YOUR FRIEND (1)
14 12 9 Depeche Mode WALKING IN MY SHOES
15 17 3 Róże Europy SZKOŁA
16 16 11 Duran Duran COME UNDONE
17 25 3 Varius Manx BLIND FATE
18 18 20 Kobranocka HIPISÓWKA (4)
19 19 20 Dżem AUTSAJDER (1)
20 20 12 Róże Europy KONTESTATORZY

21 14 12 Kobranocka POZNAŁEM CIĘ NA PROCESJI
22 22 3 Edyta Bartosiewicz BLUES FOR YOU
23 21 7 The Cranberries DREAMS
24 15 14 Golden Life BO JA TO WIEM
25 23 25 Wilki ELI LAMA SABACHTANI (6)
26 30 2 Elektryczne Gitary CZŁOWIEK Z LIŚCIEM
27 24 13 Mancu PIOSENKA BAROWA
28 28 33 Wilki BENIAMIN (2)
29 27 16 Closterkeller AGNIESZKA
30 N 1 Guns N' Roses CIVIL WAR


Wypadły:
26 22 10 Aerosmith LIVIN' ON THE EDGE
29 24 4 Kazik 5 LAT

Playlista
De Mono ZNÓW JESTEŚ ZE MNĄ
Lenny Kravitz BELIEVE
Manic Street Preachers LA TRISTESSE DURERA
Oddział Zamknięty ANIOŁY
Nocna Zmiana Bluesa LATO'93
Roxette ALMOST UNREAL
Soul Asylum RUNAWAY TRAIN
U2 NUMB
10.07.2023 02:52 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 565
Dołączył: Nov 2008
Post: #148
RE: Wehikuł Czasu - 1993
[Obrazek: f4800898fe200.jpg]

● w Japonii odbył się 19. szczyt G7. Miejscem spotkań na szczycie był State Guesthouse w Tokio w Japonii.
● wybrzeża japońskiej wyspy Hokkaido: trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopni w skali Richtera. Wywołana przez wstrząs fala tsunami uderzyła w wyspę Okushiri, w wyniku czego 202 osoby straciły życie.

---

Tour de France 1993

Zenon Jaskuła już na czwartym etapie sięgnął po zwycięstwo - w drużynowej jeździe na czas. Wygrana GB-MG Maglificio oraz świetna dyspozycja Polaka w górach sprawiły, że po 15 etapach Jaskuła plasował się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej, mając blisko pięć minut straty do jadącego po trzeci z rzędu z wygranych Tourów Miguela Induraina.





Szesnasty odcinek z Andory do Saint-Lary-Soulan, a dokładniej na szczyt Pla d'Adet liczył 230 kilometrów i był jednym z najtrudniejszych w całym wyścigu. Podczas finałowej wspinaczki zaatakowali Indurain i Tony Rominger, Polak zachował jednak wystarczająco dużo sił, aby przeskoczyć do czołowej dwójki. Przez większą część ostatniego fragmentu rywalizacji tempo dyktował Szwajcar, za którym jechali Indurain oraz w swoim stylu, z zachowaniem niewielkiego dystansu, Jaskuła. Losy etapu rozstrzygnęły się na finiszu, gdzie najszybszy był Polak. Na atak kolarza GB-MG Maglificio zareagował tylko Rominger. Kiedy Jaskuła zobaczył, że ma za plecami Szwajcara, jeszcze przyspieszył i jako pierwszy zameldował się na linii mety.

Zenon Jaskuła został pierwszym polskim kolarzem, który wygrał etap Tour de France. Na kolejny taki sukces zawodnika z naszego kraju musieliśmy czekać ponad 20 lat.

---

PŁYTA TYGODNIA
Björk DEBUT
pierwszy solowy album islandzkiej piosenkarki

Jednym słowem: dziwnie
Plus: jest w tej muzyce coś intrygującego
Minus: "taneczne" momenty
Moment: "Like Someone In Love"
Myśl tuż po: szanuję jej muzyczną drogę, ale ja od dawna chadzam innymi
Ciekawostka: W 1998, w plebiscycie brytyjskiego czasopisma Q album zajął 74. miejsce na liście najlepszych albumów wszech czasów
Ocena: 2/5

---

FILM TYGODNIA
Uwolnić orkę

Amerykański film familijny w reżyserii Simona Wincera.

Jednym słowem: piękny
Plus: uświadomienie, ile wymiarów może mieć przyjaźń
Minus: może jeśli jakiś bym znalazł, tylko po co?
Moment: nauka sztuczek mocno została mi w głowie
Myśl tuż po: każdy młody człowiek powinien obejrzeć ten film
Ciekawostka: 20 milionów dolarów z zysku jaki przyniósł film twórcy przekazali fundacji Save The Wales.
Ocena: 4/5

---

MECZ TYGODNIA

1993/07/11 Estadio Azteca
CONCACAF Gold Cup
Grupa I
Meksyk - Martynika 9:0

1:0 Luis Alves 10'
2:0 Luis Alves 21'
3:0 Luis Alves 40'
4:0 Ramón Ramirez 52'
5:0 Luis Alves 42'
6:0 Luis Alves 81'
7:0 Luis Alves 84'
8:0 Luis Alves 90'
9:0 Juan Hernández 90'


Jorge Campos - Juan Hernández, Claudio Suárez, Juan Ramírez, Ignacio Ambriz, Abraham Nava, Jorge Rodríguez, Ramón Ramírez, Octavio Mora, Luis Salvador, Luis Alves "Zaguinho"
(T) Miguel Mejía
Marc Lagier - Dominique Zaire, Anglebert Bellemere, Patrick Antonin, Thierry Tinmar, Muriel Valide, Jean-Hubert Sophie, Charles-Edouard Coridon, Daniel Borval, Jean-Michel Modestin, Jean-Pierre Honoré
(T) Raymond Destin






Luis Roberto Alves dos Santos Gavranić "Zaguinho" - syn Brazylijczyka i Jugosłowianki, dzieciństwo spędził w Brazylii. W 1985 roku powrócił do Meksyku, rok później zadebiutował w barwach drużyny Club América. Szybko stał się podstawowym graczem zespołu, został też najlepszym strzelcem w jego historii.
W 1993 tworzył atak kadry narodowej wraz z Hugo Sánchezem na turnieju Copa America, na którym zajął z Meksykiem drugie miejsce i został też najlepszym strzelcem drużyny na tym turnieju.

Chwilę później Meksyk współganizował z USA Puchar strefy CONCACAF.
Biedna Martynika nie była ich jedyną ofiarą na tej imprezie - za moment Kanada przyjmie od nich 8 sztuk.

Alves jest piątym strzelcem w historii swojej reprezentacji (30 bramek) i szósty pod względem liczby strzelonych bramek w lidze meksykańskiej (209 goli).

---

Nr 36, 16.07.1993

⬆9⬇10 ➡10 N1

1 2 5 Hey DREAMS (1)
2 1 4 T. Love DZIKOŚĆ SERCA (1)
3 4 5 Ira WYZNANIE
4 3 6 R.E.M. EVERYBODY HURTS (3)
5 6 4 Kobranocka DAJ NA TACĘ
6 5 9 Pendragon BREAKING THE SPELL (2)
7 7 7 Closterkeller W MOIM KRAJU
8 12 2 Kult KRÓLOWA ŻYCIA
9 9 9 Wilki AMIRANDA
10 10 14 Ira WIARA (2)

11 11 17 Wilki RACHELA (1)
12 8 14 Sting FIELDS OF GOLD (3)
13 15 4 Róże Europy SZKOŁA
14 17 4 Varius Manx BLIND FATE
15 13 15 Dire Straits YOU AND YOUR FRIEND (1)
16 19 21 Dżem AUTSAJDER (1)
17 14 10 Depeche Mode WALKING IN MY SHOES
18 18 21 Kobranocka HIPISÓWKA (4)
19 16 12 Duran Duran COME UNDONE
20 20 13 Róże Europy KONTESTATORZY

21 30 2 Guns N' Roses CIVIL WAR
22 26 3 Elektryczne Gitary CZŁOWIEK Z LIŚCIEM
23 23 8 The Cranberries DREAMS
24 22 4 Edyta Bartosiewicz BLUES FOR YOU
25 25 26 Wilki ELI LAMA SABACHTANI (6)
26 29 17 Closterkeller AGNIESZKA
27 27 14 Mancu PIOSENKA BAROWA
28 28 34 Wilki BENIAMIN (2)
29 21 13 Kobranocka POZNAŁEM CIĘ NA PROCESJI
30 N 1 Soul Asylum RUNAWAY TRAIN


Wypadły:
24 15 14 Golden Life BO JA TO WIEM

Playlista
AC/DC BIG GUN
Björk HUMAN BEHAVORIAL
Deep Purple ANYA
Freddie Mercury LIVING ON MY OWN
Nocna Zmiana Bluesa LATO'93
Oddział Zamknięty ANIOŁY
TSA TO BOLI
U2 NUMB
Wilki N'AVOIE
Voo Voo PAPIEROSY I GIN
16.07.2023 07:37 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 558
Dołączył: Aug 2008
Post: #149
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Hugo Sanchez - ach te jego przewrotki po golach dla Realu.
Ktoś pamięta, dlaczego nie pojechał na MŚ rok później? (w 1990, czyli u szczytu formy, nie pojechał bo Meksyk został zdyskwalifikowany - miał facet pecha...).

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
16.07.2023 08:37 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 558
Dołączył: Aug 2008
Post: #150
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Co do Jaskuły, dwie ciekawostki:
- kiedy w końcu mieliśmy drugie zwycięstwo, w 2014, to jak pamiętamy zaraz po kilku dniach było trzecie, ponownie Rafała Majki. I to jego drugie, a w sumie trzecie dla Polski, było na tym samym podjeździe, z metą w St.Lary-Soulan!
- dopiero w tym roku został pobity rekord podjazdu (od tej strony) na Tourmalet, który od 1993 należał do Jaskuły.
Tutaj trochę "polityki": potem Jaskuła opowiadał, że Rominger zachęcał go, żeby po zdobyciu szczytu Tourmalet dalej uciekali we dwóch, ale (i tutaj spory żal do Zenka) Polak był już "po słowie" z ekipą Banesto, w której jeździł Indurain (dużo lepszy na czas, ale nieco słabszy w górach). Uznał, że i tak niewiele zyskają (przewaga Hiszpana była zbyt duża, by zniwelować), a przyszli pracodawcy mogą na to spojrzeć krzywym okiem. Ostatecznie z kontraktu w Banesto nic nie wyszło, wylądował w jakiejś dziadowej ekipie (teraz widzę, że było tam tylko 4 sensownych kolarzy, poza Jaskułą jeszcze Konyszew, Leoni i Simoni ale ten ostatni był jeszcze młody, to był jego pierwszy zawodowy sezon, dobry miał się stać w przyszłości), w której co prawda był liderem, ale która się nie dostała na TdF w 1994 i przez to nie miał jak bronić podium... Czyli - żadnej z tego korzyści nie było, ani sportowej (potencjalnego wygrania kolejnego etapu lub nadrobienia paru minut nad liderem), ani finansowej.
Szczerze mówiąc: lepiej, żeby tego nie opowiadał...

W 1993 nie miałem kablówki (miałem od 1 czerwca 1994 i rozpaczałem, że od 1 lipca MTV przestało być kanałem FTA... Icon_frown ), chodziłem oglądać wyścigi do chrzestnej, pamiętam komentarz po angielsku, gdzie wspolkomentatorem był Stephen Roche

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.07.2023 01:58 AM przez Miszon.)
17.07.2023 01:39 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 203
Dołączył: Dec 2014
Post: #151
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Miszon napisał(a):w 1990, czyli u szczytu formy, nie pojechał bo Meksyk został zdyskwalifikowany
nawet tego nie pamiętałem... w każdym razie od kolejnego mundialu ta drużyna jest moją ulubioną, głównie za sprawą serca do gry i szaleństwa Jorge Camposa Serce
17.07.2023 06:01 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 558
Dołączył: Aug 2008
Post: #152
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Były USA i (dzięki tej dyskwalifikacji) Kostaryka, która była jedną z niespodzianek.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
17.07.2023 09:27 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 565
Dołączył: Nov 2008
Post: #153
RE: Wehikuł Czasu - 1993
[Obrazek: fe3927de31cfc.jpg]

● czarna seria kolei słowackich - jednego dnia doszło do 3 poważnych wypadków kolejowych.

Zmarli:
Henryk Albin Tomaszewski, polski rzeźbiarz, twórca szkła artystycznego
Juliusz Lubicz - Lisowski, polski aktor

---

PŁYTA TYGODNIA
Deep Purple THE BATTLE RAGES ON
czternasty album studyjny brytyjskiej grupy

Jednym słowem: klasycznie
Plus: instrumentalny kunszt
Minus: kilka typowych zapychaczy
Moment: "Solitaire"
Myśl tuż po: szkoda, że to ostatni album w klasycznym składzie.
Ciekawostka: (z recenzji na artrock.pl) Ian Gillan twierdzi, że płyta nagrana była z Joe Lynn Turnerem. Wytwórnia popatrzyła na całość z niesmakiem i oznajmiła zespołowi, że jeśli do składu nie wróci Gillan, płyta nie ukaże się w ogóle. Postawieni pod ścianą muzycy wyrzucili Turnera, Glover przekonał samego Gillana do powrotu, a potem wraz z nim dopisał nowe teksty i nagrali partie wokalne bez udziału pozostałych członków zespołu. Złoty skład kapeli ani razu nie spotkał się w studiu w komplecie, co prawdopodobnie wyszło na dobre, gdyż nie było okazji do wzniecania nowych konfliktów.
Ocena: 3,5/5

---

MECZ TYGODNIA

1993/07/21 Poznań
1 Kolejka I Ligi

Lech Poznań - Pogoń Szczecin 1:1
0:1 Olgierd Moskalewicz 69'
1:1 Jerzy Podbrożny 89'


Jacek Przybylski - Damian Łukasik, Marek Rzepka, Jacek Bąk, Waldemar Kryger, Kazimierz Moskal, Dariusz Skrzypczak, Jacek Dembiński (61' Ryszard Remień), Jerzy Podbrożny, Jarosław Araszkiewicz, Mirosław Trzeciak
(T) Roman Jakóbczak

Radosław Majdan - Waldemar Jaskulski, Maciej Stolarczyk, Janusz Studziński, Andrzej Miązek, Mariusz Kuras, Sergiej Nikitin, Piotr Mandrysz (62' Rafał Piotrowski), Wiesław Latała, Dariusz Szubert (77' Artur Bugaj), Olgierd Moskalewicz
(T) Romuald Szukiełowicz


Dobrze, że pierwsze dwa mecze pierwszej kolejki rozegrane zostały w środę (w drugim Zawisza Bydgoszcz przegrała u siebie z Wartą Poznań 0:1 po golu Piotra Prabuckiego), pozostałe odbyły się w weekend.
Ile można podlewać meksykańskie kaktusy.

Nie znalazłem nigdzie skrótu ani relacji, więc trzeba rzeźbić.
Z podstawowego składu Lecha tylko bramkarz nigdy nie zagrał w reprezentacji, z kadry "Portowców" wystąpiło 5.
Klub z Poznania po zawieszeniu Legii niebawem zagra mecz w eliminacjach Ligi Mistrzów z zaprzyjaźnionym Spartakiem Moskwa (choć może ta trwająca do dziś przyjaźń zacznie się od tego meczu).

---

Nr 37, 23.07.1993

⬆6⬇11 ➡8 N5

1 1 6 Hey DREAMS (2)
2 3 6 Ira WYZNANIE
3 2 5 T. Love DZIKOŚĆ SERCA (1)
4 8 3 Kult KRÓLOWA ŻYCIA
5 4 7 R.E.M. EVERYBODY HURTS (3)
6 6 10 Pendragon BREAKING THE SPELL (2)
7 5 5 Kobranocka DAJ NA TACĘ
8 14 5 Varius Manx BLIND FATE
9 7 8 Closterkeller W MOIM KRAJU
10 10 15 Ira WIARA (2)

11 13 5 Róże Europy SZKOŁA
12 9 10 Wilki AMIRANDA
13 11 18 Wilki RACHELA (1)
14 12 15 Sting FIELDS OF GOLD (3)
15 15 16 Dire Straits YOU AND YOUR FRIEND (1)
16 N 1 Deep Purple ANYA
17 17 11 Depeche Mode WALKING IN MY SHOES
18 18 22 Kobranocka HIPISÓWKA (4)
19 16 22 Dżem AUTSAJDER (1)
20 22 4 Elektryczne Gitary CZŁOWIEK Z LIŚCIEM

21 21 3 Guns N' Roses CIVIL WAR
22 20 14 Róże Europy KONTESTATORZY
23 30 2 Soul Asylum RUNAWAY TRAIN
24 19 13 Duran Duran COME UNDONE
25 N 1 Voo Voo PAPIEROSY I GIN
26 N 1 TSA TO BOLI

27 25 27 Wilki ELI LAMA SABACHTANI (6)
28 28 35 Wilki BENIAMIN (2)
29 N 1 Wilki N'AVOIE
30 N 1 AC/DC BIG GUN


Wypadły:
23 23 8 The Cranberries DREAMS
24 22 4 Edyta Bartosiewicz BLUES FOR YOU
26 29 17 Closterkeller AGNIESZKA
27 27 14 Mancu PIOSENKA BAROWA
29 21 13 Kobranocka POZNAŁEM CIĘ NA PROCESJI

Playlista
4 Non Blondes WHAT'S UP
Defekt Muzgó LATO Z BROWAREM
Golden Life WSZYSTKO TO CO MAM
Iron Maiden JUDAS BE MY GUIDE
Jacek Kaczmarski ASTROLOG
Jimmi Page, David Coverdale TAKE ME FOR A LITTLE WHILE
Pendragon AM I REALLY LOSING YOU?
Mancu OBCE BÓSTWA
Nocna Zmiana Bluesa LATO'93
Oddział Zamknięty ANIOŁY
U2 NUMB
23.07.2023 12:13 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 558
Dołączył: Aug 2008
Post: #154
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Szkoda, że temat przestał być kontynuowany Icon_frown .
bear napisał(a):Radosław Majdan - Waldemar Jaskulski, Maciej Stolarczyk, Janusz Studziński, Andrzej Miązek, Mariusz Kuras, Sergiej Nikitin, Piotr Mandrysz (62' Rafał Piotrowski), Wiesław Latała, Dariusz Szubert (77' Artur Bugaj), Olgierd Moskalewicz
(T) Romuald Szukiełowicz
Pogoń miała chyba najbardziej stabilny skład. Nigdy nie byli wysoko, nigdy nisko, czasem coś wyskoczyli wyżej, czasem nieco niżej, ale ci pogrubieni piłkarze grali tam chyba całą dekadę (brakuje jeszcze Dymkowskiego, wspomnianego wcześniej). Podobnie miał jeszcze ŁKS: Leszczyński, Chojnacki, Bendkowski, Podolski, Kos, Kłos, Wieszczycki

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25.10.2023 04:57 PM przez Miszon.)
25.10.2023 04:56 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 565
Dołączył: Nov 2008
Post: #155
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Nie chcę unicestwiać tego pomysłu, więc plan jest taki, że do czasu dogonienia bieżącej daty będę jak Raków i Legia, grając w czwartki i w niedziele.
Trochę inaczej i z mniejszą pompą, ale wciąż z przytupem.

___

24-30 lipca 1993 roku

Parafowano konkordat między rządem RP a Watykanem.
W Beninie strony konfliktu w Liberii podpisują porozumienie pokojowe, w wyniku którego ustanowiona zostanie misja obserwacyjna ONZ w Liberii (UNOMIL).
Fidel Castro zapowiedział zniesienie kar za posiadanie dolarów.
Zmarł Edward Bernard Raczyński, prezydent Polski na uchodźstwie w latach 1979–1986.

Wydarzenie tygodnia
Podczas Igrzysk Panamerykańskich w Salamance Kubańczyk Javier Sotomayor ustanowił do dziś niepobity rekord świata w skoku wzwyż – 2,45 m.





Poszkodowany w olimpijskich bojkotach (w 1984 roku nie mógł pojechać do Los Angeles, 4 lata później w Seulu Kuba znów zbojkotowała igrzyska, solidaryzując się z Koreą Północną)
Udało się dopiero w Barcelonie.
Wynik 2,34 m nie zrobił wrażenia, ale wystarczył do zdobycia upragnionego złotego medalu olimpijskiego.
Co ciekawe, taki sam wynik uzyskało pięciu zawodników, m.in. Artur Partyka, który zdobył brąz. 

Za TVP Sport:
27 lipca 1993 roku napisał w Salamance najbardziej spektakularny rozdział kariery. Stadion Helmantico, podobnie jak pięć lat wcześniej, był świadkiem jego rekordowego skoku. Po bezproblemowym pokonaniu wysokości 2.32 i 2.38 postanowił pójść na całość – nakazał zawiesić poprzeczkę na 2.45 (jeden centymetr wyżej od jego rekordu świata z San Juan).

Pierwsza próba okazała się nieudana. Wydawało się, że podobnie będzie w drugim podejściu – zawodnik zahaczył o poprzeczkę, która tylko lekko zadrżała i pozostała na miejscu. W ten sposób ustanowiony został rekord globu, który okazał się granicą możliwości Sotomayora i barierą dla kolejnych skoczków. Do tej pory najbliżej był Katarczyk Mutaz Essa Barshim, który w 2014 roku w Brukseli pokonał wysokość 2.43 m.


---

Mecz tygodnia

24.07.1993, Puchar Intertoto
Pogoń Szczecin - FC Lausanne-Sport 0:4

0:1 Bogusław Cygan 21'
0:2 Maurizio Jacobacci 32'
0:3 Bogusław Cygan 53'
0:4 David Vernaz 84'


Przygoda z Pucharem Lata zaczęła się dla Pogoni od wygranej 4:1 z FC Kopenhaga, potem było już gorzej (1:4 z  IFK Norrköping, 0:2 z
Austrią Wiedeń), a mecz ze Szwajcarami był bolesnym końcem tej przygody.

Nie udało mi się dotrzeć do składu Portowców z tego meczu, ale tak już wspomniał Miszon - gdybyśmy go spróbowali wytypować, to pewnie trafilibyśmy 10/11 nazwisk.

Zwraca uwagę nazwisko strzelca dwóch goli dla gości. Przyszły król strzelców naszej ligi zaliczał wtedy w Lozannie swój jedyny zagraniczny epizod.
(Chciałem napisać "niedawno zmarły król strzelców", ale sprawdziłem, że to już ponad 5 lat...).

Osteczna kolejność w grupie 3:
1 IFK Norrköping
2 FC Lausanne-Sport
3 Austria Wiedeń
4 Pogoń Szczecin
5 FC København


Nieźle w letnim pucharze wypadł bydgoski Zawisza, który potrafił rozbić Broendby aż 6:1.

Grupa 1
1 Rapid Wiedeń
2 Zawisza Bydgoszcz
3 Halmstads BK
4 Brøndby IF
5 Jantra Gabrowo


---

Nr 38, 30.07.1993

1 4 4 Kult KRÓLOWA ŻYCIA (1)
2 1 7 Hey DREAMS (2)
3 2 7 Ira WYZNANIE
4 3 6 T. Love DZIKOŚĆ SERCA (1)
5 5 8 R.E.M. EVERYBODY HURTS (3)
6 6 11 Pendragon BREAKING THE SPELL (2)
7 16 2 Deep Purple ANYA
8 9 9 Closterkeller W MOIM KRAJU
9 8 6 Varius Manx BLIND FATE
10 10 16 Ira WIARA (2)

11 11 6 Róże Europy SZKOŁA
12 7 6 Kobranocka DAJ NA TACĘ
13 N 1 4 Non Blondes WHAT'S UP
14 12 11 Wilki AMIRANDA
15 15 17 Dire Straits YOU AND YOUR FRIEND (1)
16 14 16 Sting FIELDS OF GOLD (3)
17 N 1 Golden Life WSZYSTKO TO CO MAM
18 23 3 Soul Asylum RUNAWAY TRAIN
19 13 19 Wilki RACHELA (1)
20 18 23 Kobranocka HIPISÓWKA (4)

21 21 4 Guns N' Roses CIVIL WAR
22 N 1 Pendragon AM I REALLY LOSING YOU?
23 25 2 Voo Voo PAPIEROSY I GIN
24 19 23 Dżem AUTSAJDER (1)
25 26 2 TSA TO BOLI
26 17 12 Depeche Mode WALKING IN MY SHOES
27 N 1 Jimmi Page, David Coverdale TAKE ME FOR A LITTLE WHILE
28 24 14 Duran Duran COME UNDONE
29 20 5 Elektryczne Gitary CZŁOWIEK Z LIŚCIEM
30 29 2 Wilki N'AVOIE


Wypadły:
22 20 14 Róże Europy KONTESTATORZY
27 25 27 Wilki ELI LAMA SABACHTANI (6)
28 28 35 Wilki BENIAMIN (2)
30 N 1 AC/DC BIG GUN

Playlista
Defekt Muzgó LATO Z BROWAREM
Dżem, Sławomir Wierzcholski PRZEGRANYCH NIKT NIE LUBI
Iron Maiden JUDAS BE MY GUIDE
Jacek Kaczmarski ASTROLOG
Madonna RAIN
Mancu OBCE BÓSTWA
Nocna Zmiana Bluesa LATO'93
Oddział Zamknięty ANIOŁY
Roger Waters THREE WISHES
U2 NUMB
Queensryche REAL WORLD
07.11.2023 11:35 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 558
Dołączył: Aug 2008
Post: #156
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Hmm... Co tam w pucharach robił Zawisza??
A Cygan w Lozannie totalnie dziwi: sądziłem, że on za granicę wyjechał dopiero po tym jak został królem strzelców. A tu widzę dziwna kolejność.

Co do Sotomayora i IO w Barcelonie - a przypadkiem Partyka wraz z innymi dwoma skoczkami nie skoczył wtedy 2.32? Ja tak to pamiętam.
Poza tym w 1984 Soto był dopiero juniorem, wątpię aby mógł coś więcej powalczyć. Co innego w Seulu - wtedy faktycznie mógłby się zakręcić koło medalu.

Kajman się pewnie cieszy z debiutu 4 Non Blondes.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.11.2023 12:53 AM przez Miszon.)
08.11.2023 12:49 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 565
Dołączył: Nov 2008
Post: #157
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Miszon napisał(a):Hmm... Co tam w pucharach robił Zawisza??
To był "ten" rok 1993, Legia i ŁKS były wykluczone, w Pucharze UEFA nie mieliśmy żadnego reprezentanta nawet w eliminacjach. Tylko Lech w LM i GKS w PZP.
W Intertoto chyba już wtedy nikt nie chciał grać, Pogoń była 7 w tabeli na koniec sezonu, a Zawisza... 13.
Miszon napisał(a):Co do Sotomayora i IO w Barcelonie - a przypadkiem Partyka wraz z innymi dwoma skoczkami nie skoczył wtedy 2.32? Ja tak to pamiętam.
dane skopiowałem z artykułu na TVP Sport, który zacytowałem później.
08.11.2023 10:26 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 129
Dołączył: Dec 2009
Post: #158
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Fajnie, że wszystko wróciło do normy Icon_smile
Nie napisałem tego w innym wątku, ale napiszę tu: super, że wróciłeś Icon_smile

WOLNE MEDIA!!!
08.11.2023 11:31 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 558
Dołączył: Aug 2008
Post: #159
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Ok, sprawdziłem, faktycznie w necie jest że 2,34 skoczył Artur. A to dziwne, pamiętałem że Sotomayor i Sjöberg 2,34, a trzech brązowych medalistow 2,32.
Jeszcze poszperam w innych źródłach.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
08.11.2023 12:50 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 565
Dołączył: Nov 2008
Post: #160
RE: Wehikuł Czasu - 1993
31 lipca - 6 sierpnia 1993 roku

Założono Polski Związek Golfa.
Rosyjska brygada łączności specjalnej, jako ostatni zwarty oddział stacjonujący w Polsce, opuściła Rembertów.
Podpisano porozumienia w Aruszy między stronami wojny domowej w Rwandzie.
Natalie Merchant ogłosiła w MTV odejście z 10,000 Maniacs po 12 latach w zespole.

Zmarł Janusz Sidło (właściwe imię Reinhold) – polski lekkoatleta, który specjalizował się w rzucie oszczepem. Pierwszy Europejczyk, który rzucił ponad 80 metrów. Srebrny medalista olimpijski z Melbourne. Kapitan reprezentacji lekkoatletycznej w okresie Wunderteamu i najlepszy polski sportowiec pierwszych 20 lat po II wojnie światowej, dwukrotnie wybrany najlepszym sportowcem Polski w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Przez magazyn "Track & Field News" uznany został najlepszym lekkoatletą w historii, gdyż przez 20 kolejnych sezonów należał do dziesiątki najlepszych oszczepników świata.

---

Wydarzenie tygodnia

W dniach 5-8 sierpnia odbył się Festiwal Muzyków Rockowych Jarocin'93.
Festiwal znów upłynął pod znakiem zadym.
Rejestrowała go i częściowo transmitowała telewizja Polonia, a kierownictwo artystyczne powierzono Kubie Wojewódzkiemu.
Wystąpili m.in. : Ankh (nagroda publiczności), Alastor (nagroda jury), Kr’shna Brothers, Włochaty, The Bill, Strajk, Gaga, Farben Lehre, Mafia, 1984, IMTM, Roan, A Ya Gore, Illusion, Acid Drinkers, Human, Houk, Bakszysz, Piersi, Smar SW, Variete, Closterkeller, Mancu, Izrael, Apteka, Brygada Kryzys, Lech Janerka, Kult, Kazik, Golden Life, Chłopcy Z Placu Broni, Kobranocka, Oddział Zamknięty, Róże Europy, T. Love, Wilki, Ira, Proletaryat, New Model Army oraz Dżem.

Trzeba przyznać - godny "line-up".

Ostatni Jarocin Ryszarda Riedla - wchodzimy w okres, gdy wiele rzeczy będzie już właśnie ostatnie...
Ten występ obrósł legendą, tak był przynajmniej opisywany w książkach Jana Skaradzińskiego o Dżemie i Ryśka.
Gdy to czytałem mogłem to sobie tylko wyobrazić, dziś zapis jest łatwo dostępny, i mimo średniej jakości to rzeczywiście był całościowo jeden z najlepszych koncertów zespołu, jakie slyszałem.

---

Mecz tygodnia

6 sierpnia 1993, Dakar
Kwalifikacje World Cup'94
Senegal - Zambia 0:0

Wracamy do najsmutniejszej piłkarskiej historii tamtego roku.
W drodze na ten mecz w kwietniu u wybrzeża Gabonu zginęła reprezentacja Zambii...

Drużyny spotkały się na boisku po ponad 3 miesiącach, szkoda że nie ma żadnego zapisu z tego wydarzenia. Nie potrafię sobie wyobrazić, jakie myśli wychodząc na boisko miał kapitan Kalusha Bwalya, którego zabrakło w tym samolocie z powodu kontuzji i co działo się w głowach jego kolegów, którzy z dnia na dzień musieli dojrzeć do noszenia zielonej koszulki z czerwonym orłem, zastępując najlepsze pokolenie w historii swojego kraju.

Jedyny punkt Senegalu zdobyty w finałowej rundzie eliminacyjnej.
We wrześniu w rewanżu budowana od nowa  Zambia wygra u siebie 4:0, ale z trzyzespołowej grupy na amerykański mundial awansuje Maroko.
Afrykańską pulę uczestników ostatniego 24-drużynowego turnieju uzupełnią Nigeria i Kamerun.
33 lata później na drugi amerykański mundial pojedzie dwa razy więcej ekip, z samej Afryki będzie ich aż 9.
Oby w tym gronie wreszcie była Zambia.

---
Nr 39, 06.08.1993

1 1 5 Kult KRÓLOWA ŻYCIA (2)
2 2 8 Hey DREAMS (2)
3 7 3 Deep Purple ANYA
4 13 2 4 Non Blondes WHAT'S UP
5 4 7 T. Love DZIKOŚĆ SERCA (1)
6 3 8 Ira WYZNANIE
7 8 10 Closterkeller W MOIM KRAJU
8 6 12 Pendragon BREAKING THE SPELL (2)
9 5 9 R.E.M. EVERYBODY HURTS (3)
10 17 2 Golden Life WSZYSTKO TO CO MAM

11 11 7 Róże Europy SZKOŁA
12 10 17 Ira WIARA (2)
13 22 2 Pendragon AM I REALLY LOSING YOU?
14 18 4 Soul Asylum RUNAWAY TRAIN
15 27 2 Jimmi Page, David Coverdale TAKE ME FOR A LITTLE WHILE
16 16 17 Sting FIELDS OF GOLD (3)
17 15 18 Dire Straits YOU AND YOUR FRIEND (1)
18 9 7 Varius Manx BLIND FATE
19 21 5 Guns N' Roses CIVIL WAR
20 23 3 Voo Voo PAPIEROSY I GIN

21 14 12 Wilki AMIRANDA
22 20 24 Kobranocka HIPISÓWKA (4)
23 12 7 Kobranocka DAJ NA TACĘ
24 N 1 Roger Waters THREE WISHES
25 19 20 Wilki RACHELA (1)
26 30 3 Wilki N'AVOIE
27 24 24 Dżem AUTSAJDER (1)
28 26 13 Depeche Mode WALKING IN MY SHOES
29 N 1 U2 NUMB
30 N 1 Mancu OBCE BÓSTWA



Wypadły:
25 26 2 TSA TO BOLI
28 24 14 Duran Duran COME UNDONE
29 20 5 Elektryczne Gitary CZŁOWIEK Z LIŚCIEM

Playlista
Billy Joel THE RIVER OF DREAMS
Bon Jovi I'LL SLEEP WHEN I'M DEAD
Defekt Muzgó LATO Z BROWAREM
Dżem, Sławomir Wierzcholski PRZEGRANYCH NIKT NIE LUBI
Hey TEKSAŃSKI
Ira SEX
Iron Maiden JUDAS BE MY GUIDE
Jacek Kaczmarski ASTROLOG
Midnight Oil MY COUNTRY
Nocna Zmiana Bluesa LATO'93
Oddział Zamknięty ANIOŁY
Queensryche REAL WORLD
09.11.2023 12:41 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wehikuł Czasu - 1994 bear 38 1 104 04.05.2024 10:51 PM
Ostatni post: Miszon
  Wehikuł Czasu - 1992 bear 92 2 733 03.01.2023 03:00 AM
Ostatni post: bear

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości