Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wehikuł Czasu - 1993
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 565
Dołączył: Nov 2008
Post: #101
RE: Wehikuł Czasu - 1993
W ostatnich dniach było tak (za kontem Michała Sagrola na twiterze):

Rozpiska Znachora na Wielki Tydzień i Wielkanoc:

➡️ Wtorek
23.30 TVP Historia
➡️ Piątek
20.00 Antena
➡️ Sobota
1.10 TVP1
10.20 TVP1
17.30 TVC HD
18.55 TVP Seriale
➡️ Niedziela
12.20 TVP Seriale
17.30 Antena
18.10 Zoom
➡️ Poniedziałek
1.50 Kino Polska
8.00 Kino TV
13.10 TVP HD
16.04.2023 10:52 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 556
Dołączył: Aug 2008
Post: #102
RE: Wehikuł Czasu - 1993
A jak pisałem, po świętach leciało jeszcze na innych kanałach, minimum 3 razy od wtorku do niedzieli (tyle kojarzę, może było więcej).

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
17.04.2023 10:57 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 565
Dołączył: Nov 2008
Post: #103
RE: Wehikuł Czasu - 1993
[Obrazek: a03370ee7b40.jpg]

● na Giełdzie Papierów Wartościowych uruchomiono rynek równoległy.

ONZ wprowadził gospodarczą blokadę Jugosławii.
● prezydent Czeczenii Dżochar Dudajew rozwiązał parlament.
● papież Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską.
● w Waco zakończyło się oblężenie i pożar na ranczu sekty Davida Koresha. Zginęło 81 osób.
● były boliwijski dyktator Luis García Meza został skazany na 30 lat pozbawienia wolności.
● stacja CBS rozpoczęła emisję serialu Strażnik Teksasu.
● powstała prefektura apostolska Wysp Marshalla.

---

[Obrazek: 25b47e2478e6.jpg]
(Mecz Milan - PSV, od lewej: De Napoli, Romário, Maldini)

Ostatnie mecze fazy grupowej Ligi Mistrzów
Club Brugge - Olympique Marsylia 0:1 (Bokšić 2)
Glasgow Rangers - CSKA Moskwa 0:0

1 Olympique Marsylia 9 14:4
2 Glasgow Rangers 8 7:5
3 Club Brugge 5 5:8
4 CSKA Moskwa 2 2:11

AC Milan - PSV Eindhoven 2:0 (Simone 5, 18)
FC Porto - IFK Göteborg 2:0 (Ze Carlos 42, Timofte 56)
1 AC Milan 12 11:1
2 IFK Göteborg 6 7:8
3 FC Porto 5 5:5
4 PSV Eindhoven 1 4:13

Rewanżowe mecze 1/2 Pucharu Zdobywców Pucharów
AC Parma - Atlético Madryt 0:1 (Sabas 77) (2:1 w Madrycie)
Royal Antwerp - Spartak Moskwa 3:1 (Czerniatynski 37, Jakovljević 66, Lenhoff 78 - Radczenko 10) (w Moskwie 0:1

Rewanżowe mecze 1/2 Pucharu UEFA
Paris Saint-Germain - Juventus Turyn 0:1 (R. Baggio 77) (w Turynie 1:2)
AJ Auxerre - Borussia Dortmund 2:0 (Martins 6, Verlaat 71) k. 5:6 (w Dortmundzie 0:2)

---

PŁYTA TYGODNIA

Aerosmith GET A GRIP


[Obrazek: 8abcb670dcac.jpg]

Jedenasty album studyjny amerykańskiego zespołu wydany 20 kwietnia 1993 roku.

Jednym słowem: nierówno
Plus: trzy wiekopomne ballady.
Minus: reszta płyty.
Moment: wszystkie z Alicią Silverstone w teledyskach...
Myśl tuż po: przesłuchałem dwa razy myśląc, że przy pierwszym podejściu miałem po prostu gorszy dzień. Zdecydowanie lepiej ją pamiętałem, choć nigdy nie słuchałem jej zbyt często, w latach 90-tych jej chyba nie poznałem, nadrobiłem dopiero w czasach torrentów i eMulów. Dziś całościowo zmęczyła mnie bardzo...
Ciekawostka: "Żadne zwierzę nie ucierpiało" - musieli się tłumaczyć muzycy Aerosmith po protestach obrońców praw zwierząt. Chodziło o okładkę z tatuażem logo zespołu i kolczykiem w krowim wymieniu na płycie.
Ocena: 3/5


FILM TYGODNIA

Chłopięcy świat (This Boy's Life)


[Obrazek: 84f9b4e52b44.jpg]

Amerykański dramat w reżyserii Michaela Caton-Jonesa na podstawie powieści Tobiasa Wolffa.
Premiera: 23 kwietnia 1993, w Polsce - 31 grudnia 1993
Główne role: Leonardo DiCaprio, Robert De Niro, Ellen Barkin.

Jednym słowem: ból...
Plus: brutalnie genialna rola De Niro...
Minus: film chwilami jednak właśnie zbyt brutalny, przynajmniej jak na moją percepcję...
Moment: oglądałem naście lat temu, ale bardzo mocno utkwiła mi w pamięci scena, gdy DiCaprio jest wyszydzany przez kolegów przez to, że gra w koszykówkę w lakierkach, bo normalne buty były marzeniem...
Myśl tuż po: nigdy więcej tego filmu nie chcę oglądać. Ale to jeden z tych filmów, które obejrzeć po prostu trzeba.
Ciekawostka: Leonardo DiCaprio urósł o kilka cali podczas kręcenia filmu i musiał garbić się w kilku scenach, aby wyglądać na mniejszego.
Ocena: 4,5/5

---

MECZ TYGODNIA

[Obrazek: b5016d973016.png]

1993/04/17
24 kolejka I Ligi
Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok 2:0
1:0 Marek Koniarek 4'
2:0 Bogdan Jóźwiak 50'

Piotr Wojdyga - Zdzislaw Ośmiałowski (46' Bogdan Józwiak), Tomasz Łapiński, Wiesław Cisek, Andriy Mikhalchuk, Mirosław Myśliński, Paweł Miąszkiewicz (84' Marcin Boguś), Piotr Kupka, Ryszard Czerwiec, Leszek Iwanicki, Marek Koniarek
(T) Władysław Żmuda
Andrzej Heller - Bartosz Jurkowski, Jarosław Bartnowski , Marcin Manelski, Piotr Zajączkowski, Jacek Chańko, Ryszard Ostrowski, Marek Citko, Mariusz Piekarski, Daniel Bogusz (75' Adam Struczewski), Zbigniew Szugzda (65' Samuel Tomar)
(T) Ryszard Karalus


Wracamy do naszej ligi, która powoli wchodzi w decydującą fazę.
Widzew przejściowy - czasów Ligi Mistrzów doczeka z tego składu 4 piłkarzy, kilku załapało się jeszcze na czasy dawnego, wielkiego Widzewa.
A na ławce trenerskiej znów Władysław Żmuda. Jedną z tych rzeczy, który sprawiły mi największą radość podczas oglądania filmu dokumentalnego o meczu w Jadownikach był widok Pana Trenera w zdrowiu i w znakomitej formie intelektualnej, rocznik 1939...
Kawał pięknej historii polskiej piłki.

Wybór meczu może nietypowy, ale chciałem przede wszystkim uhonorować tamten zespół Jagiellonii, który za chwilę spadnie z hukiem z I ligi. Nie wiem, czy kiedykolwiek w Polsce w jakimś regionie jednocześnie obrodziło w tyle talentów, co wtedy na Podlasiu.
Rocznik 1974. Citko, Bogusz, Jurkowski, Chańko i nieobecny w tym meczu Frankowski, rok młodszy Piekarski (a w Widzewie pochodzący z Łap 23-letni Łapiński).
Tylko Jurkowski z tego grona nigdy nie zagrał w reprezentacji, choć przez lata był bardzo solidnym ligowym stoperem (a do tego nosił długie włosy i w wywiadach w "Piłce Nożnej" opowiadał o swojej miłości do Metalliki, więc miał wszystko, by być jednym z moich ulubionych piłkarzy).
Ówcześni nastolatkowie pierwszej ligi dla Białegostoku uratować nie mogli - być może także przez to, że jednak społeczeństwo nie było aż tak ofiarne, jak przedstawiono ten region w "Piłkarskim pokerze"...

Bo tak jak niemal wszędzie, brakowało tam wszystkiego.
Trener Ryszard Karalus, wychowca tego złotego pokolenia, tak kilka lat temu mówił w wywiadzie dla weszło:

Tyle lat był pan w Jagiellonii. Kiedy był najtrudniejszy moment?
Gdy prowadziłem pierwszy zespół, który i tak spadał, a pieniędzy nie było w ogóle. Do Wisły na mecz jechaliśmy w ten sam dzień. Nie do pomyślenia. Do 60 minuty jeszcze walczyliśmy, a potem podróż dawała o sobie znać. Jedliśmy w barach. Pamiętam te aluminiowe widelce. Raz w Augustowie podczas zgrupowania się zbuntowałem. Dawali nam jakąś kaszę, nie wiadomo co, zawodnicy chodzili głodni. Poszedłem i mówię: dajcie coś do jedzenia! To jeszcze łyżkę tej kaszy dołożyli. Głodowaliśmy tam, a byliśmy zespołem grającym w Ekstraklasie. Innym razem jechaliśmy w góry, to sam załatwiłem wcześniej mięso w masarni z Podlasia, które tam zawieźliśmy ze sobą. Po trzech dniach koniec jedzenia, tam nie było nic. Podjąłem decyzję, że trzeba wracać, bo to nie ma sensu. Każesz biegać, trochę energii włożyć, a piłkarze nie mają paliwa.


Pozostałe mecze 24 kolejki
Górnik Zabrze - Zawisza Bydgoszcz 3:0 (Kraus, Kubik, Cygan)
Szombierki Bytom - Pogoń Szczecin 0:0
Lech Poznań - Wisła Kraków 2:3 (Podbrożny, Łukasik - Bereszyński (sam), Giszka, Janik)
GKS Katowice - ŁKS Łódź 0:0
Śląsk Wrocław - Siarka Tarnobrzeg 1:0 (Grech)
Hutnik Kraków - Zagłębie Lubin 0:0
Ruch Chorzów - Olimpia Poznań 2:0 (Posiłek, Mosór)
Stal Mielec - Legia Warszawa 0:1 (Grzesiak)

1 Legia 35
2 Widzew 34
3 Ruch 33
4 ŁKS 32
5 Lech 31
6 Stal 28
7 Zagłębie 27
8 GKS 26
9 Wisła 25
10 Górnik 25
11 Pogoń 25
12 Siarka 20
13 Hutnik 18
14 Zawisza 18
15 Szombierki 16
16 Śląsk 16
17 Olimpia 15
18 Jagiellonia 8


---

Pierwszy od 15 stycznia (Vangelis) zagraniczny nr 1, ogólnie na 24 razy tylko 6 był na szczycie niepolski utwór.
W tym notowaniu rekordowe 19:11 dla Polski.

Nr 24, 23.04.1993

⬆9⬇16 ➡1 N4

[Obrazek: 58c985a5feab.jpg]

1 6 3 Dire Straits YOU AND YOUR FRIEND (1)
2 8 2 Ira WIARA
3 1 5 Wilki RACHELA (1)
4 2 14 Wilki ELI LAMA SABACHTANI (6)
5 3 9 Kobranocka HIPISÓWKA (4)
6 13 2 Sting FIELDS OF GOLD
7 5 9 Dżem AUTSAJDER (1)
8 4 5 Robert Janowski MURY JERYCHA
9 14 3 Golden Life BO JA TO WIEM
10 7 8 R.E.M. SWEETNESS FOLLOWS

11 12 5 Closterkeller AGNIESZKA
12 10 5 Kult BARANEK
13 19 3 Pearl Jam OCEANS
14 9 7 Depeche Mode I FEEL YOU
15 11 9 Róże Europy GRAFIKA
16 24 2 Mancu PIOSENKA BAROWA
17 N 1 Róże Europy KONTESTATORZY
18 18 10 Duran Duran ORDINARY WORLD
19 16 22 Wilki BENIAMIN (2)
20 23 4 Stare Dobre Małżeństwo WOJTKA BELLONA OSTATNIA ZIEMSKA PODRÓŻ DO WŁODAWY

21 15 15 Hey, Edyta Bartosiewicz MOJA I TWOJA NADZIEJA
22 17 13 Iron Maiden AFRAID TO SHOOT STRANGERS
23 26 3 Roger Waters THE BRAVERY OF BEING OUT OF RANGE
24 N 1 Iron Maiden FROM HERE TO ETERNITY
25 25 24 R.E.M. DRIVE (1)
26 N 1 Kobranocka POZNAŁEM CIĘ NA PROCESJI
27 30 2 Dream Theater PULL ME UNDER
28 28 24 Wilki SON ON THE BLUE SKY
29 21 7 Edyta Bartosiewicz GOODBYE TO THE ROMAN CANDLES
30 N 1 Formacja Nieżywych Schabuff ŻÓŁTY ROWER


Wypadły:
20 9 8 Faith No More EASY
22 19 11 Metallica WHEREVER I MAY ROAM
27 20 8 Michael Jackson, Slash GIVE IN TO ME
29 15 7 INXS BEAUTIFUL GIRL

Playlista
Acid Drinkers SEEK AND DESTROY
Aerosmith LIVIN' ON THE EDGE
Big Cyc GDY ZAMAWIAM PIERWSZE PIWO
Duran Duran COME UNDONE
Fish APEMAN
Jan Bo ZABIERZ MNIE
Mick Jagger DON'T TEAR ME UP
Noir Désir ICI PARIS
Peter Gabriel LOVE TO BE LOVED
Tool BOTTOM
22.04.2023 11:15 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 159
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #104
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Oj, tak. Nazwisko Żmuda robi do dziś wrażenie!

bear napisał(a):Piotr Zajączkowski
kilka lat wcześniej i później był zawodnikiem Jezioraka Iława Icon_biggrin3
a jeszcze wcześniej grał w Elblągu, ale o tym nie pamiętałem.
może dlatego, że to było w czasach gdy nie wiedziałem co to Elbląg Icon_razz

jaki świetny nr 1 Icon_smile2

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
22.04.2023 11:32 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 565
Dołączył: Nov 2008
Post: #105
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Yacy napisał(a):Nazwisko Żmuda robi do dziś wrażenie!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to polecam Ci wygospodarować pół godziny na obejrzeniu tego filmu o meczu w Jadownikach, mnóstwo wzruszeń nie tylko dla kibiców Widzewa.
Yacy napisał(a):kilka lat wcześniej i później był zawodnikiem Jezioraka Iława
zapomniałem o nim wspomnieć, też przecież bardzo uznana ligowa postać, choć ze starszej generacji.
23.04.2023 12:30 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 120
Dołączył: Jun 2007
Post: #106
RE: Wehikuł Czasu - 1993
"You and Your Friend"! Icon_biggrin3
no cóż, ja o "Get a Grip" mam zupełnie inne zdanie Icon_wink2. dla mnie to rewelacyjny album od pierwszej do ostatniej minuty Icon_smile2.
23.04.2023 03:52 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 565
Dołączył: Nov 2008
Post: #107
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Przed czasem, ale to ze względu na majówkę także przez to, że w tym tygodniu kilka większych tematów...
Ale też przez to, że właśnie teraz zaczynam majówkę.

[Obrazek: c5a4b6869dab.jpg]

● II zjazd Unii Demokratycznej, Tadeusz Mazowiecki przewodniczącym partii.
● sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu został sufragan sosnowiecki ks. bp Tadeusz Pieronek.
● wizyta w Polsce premiera Szwecji Carla Bildta.
● na sztandary Wojska Polskiego została wprowadzona dewiza Bóg, Honor, Ojczyzna.
● Sejm przyjął ustawę o narodowych funduszach inwestycyjnych, znaną jako Program Powszechnej Prywatyzacji.

● odbyła się 58. podróż apostolska Jana Pawła II do Albanii.
● rozpoczęła się misja STS-55 wahadłowca Columbia
● Aurangabad, Indie: 56 osób zginęło w katastrofie Boeinga 737.
● we Włoszech utworzono rząd Carla Azeglia Ciampiego.
● weszła w życie Konstytucja Andory.
● Hamburg: amerykańska tenisistka Monica Seles została w trakcie meczu zraniona nożem przez szaleńca.

---


U wybrzeży Gabonu rozbił się samolot z piłkarską reprezentacją Zambii...

[Obrazek: 8e84b2ddac7a.png]

Samolot leciał do Senegalu na mecz kwalifikacji do Mistrzostw świata w 1994 roku i rozbił się późnym wieczorem w okolicy stolicy Gabonu Libreville. Podczas lotu dokonano trzech międzylądowań przeznaczonych na zatankowanie samolotu. Podczas pierwszego z nich w Kongo zauważono problemy z silnikiem. Mimo tego lot kontynuowano i kilka minut po starcie z drugiego postoju w Libreville jeden z silników zapalił się i przestał działać. Pilot, który był zmęczony odbytą wcześniej tego dnia podróżą z Mauritiusa, wyłączył nieodpowiedni silnik powodując spadek całej mocy samolotu podczas wznoszenia się z lotniska w Libreville, co spowodowało, że samolot runął do wody 500 metrów od brzegu.

W katastrofie zginęli:

Fenton Mhone (pilot)
James Sachika (pilot)
Victor Mubanga (pilot)
Edward Nhamboteh (inżynier)
Tomson Sakala (steward)

Efford Chabala
Richard Mwanza
Whiteson Changwe
Samuel Chomba
Winter Mumba
Kenan Simambe
John Soko
Robert Watiyakeni
Wisdom Mumba Chansa
Moses Chikwalakwala
Godfrey Kangwa
Derby Makinka
Eston Mulenga
Numba Mwila
Patrick Banda
Moses Masuwa
Kelvin Mutale
Timothy Mwitwa

Godfrey Chitalu (pierwszy trener)
Alex Chola (asystent trenera)
Wilson Sakala (asystent trenera)
Wilson Mtonga (lekarz)
Michael Mwape (prezes FAZ)
Joseph Bwalya Salim (dziennikarz)
Nelson Zimba (urzędnik państwowy)


Na pogrzebie zrozpaczony naród opłakiwał tragicznie zmarłych piłkarzy. Poruszającą przemowę w formie modlitwy wygłosił ówczesny prezydent Zambii Frederick Chiluba, który w pewnym momencie po prostu się rozpłakał...

Wypadku uniknął najlepszy w historii gracz Zambii Kalusha Bwalya, który na mecz leciał z Europy, grał wtedy w PSV Eindhoven.

Rok po katastrofie Zambijczycy z Bwalyą w składzie wywalczyli wicemistrzostwo kontynentu, przegrywając w finale z Nigerią.

W 2014 roku nakręcono film o tamtym wydarzeniu, pod tytułem "Eighteam". Tytuł filmu nie był przypadkowy. W katastrofie pod Libreville zginęło 18 graczy, a 18 lat później Zambia zdobyła swoje pierwsze mistrzostwo kontynentu.
W finale Pucharu Narodów Afryki "Miedziane Pociski" prowadzone przez francuskiego szkoleniowca Herve Renarda pokonały w serii karnych Wybrzeże Kości Słoniowej.
Potrzebnych do tego było...
18 jedenastek.

Derby Makinka

[Obrazek: a8b33163707b.jpg]

W kwietniu 1992 roku trafił do Lecha Poznań, rozegrał 3 mecze, został mistrzem Polski.
W chwili katastrofy był zawodnikiem Al-Ittifaq z Arabii Saudyjskiej.

Tak dla Interii wspominał go Przemysław Bereszyński:
Jakim był zawodnikiem? Bardzo technicznym. Rzucało się jednak w oczy to, że był słaby fizycznie, co w naszej lidze było sporym minusem. Zapamiętałem go jako bardzo wesołego i radosnego gościa. Cały czas uśmiechnięty, zadowolony i pozytywnie nastawiony, taka otwarta osoba. Później trafiało do nas wielu innych czarnoskórych graczy, często leniwych. On był inny, szybko wkomponował się do drużyny. Wtedy miałem dużo na głowie, rodził się nam Bartosz, więc nie miałem głowy się z nim zaprzyjaźnić, ale z wejściem do drużyny nie miał problemów. Niesamowite było to, jak solił mięso. Używał przy tym tyle soli, że było ono praktycznie białe. Na nasze pytania, dlaczego tak robi, odpowiadał, że u niego w kraju robi się tak dlatego, żeby się nie psuło.
Nie było jeszcze wtedy internetu, więc dochodziły do nas szczątkowe informacje na temat katastrofy, w której zginął ktoś, kto jeszcze rok wcześniej z nami grał. I choć wtedy nie był już zawodnikiem Lecha, to mocno to przeżyliśmy...

Najbliżsi tych, którzy zginęli w katastrofie do dziś domagają się od władz Zambii wyjaśnienia wszystkich przyczyn. Wśród nich są trzy córki Derby Makinki: Diana, Debbie i Debby.

---

PŁYTA TYGODNIA

[Obrazek: cd3bdf880b39.jpg]

Kult TATA KAZIKA

Pierwszy z dwóch albumów Kultu poświęconych w całości twórczości Stanisława Staszewskiego, ojca Kazika Staszewskiego, wydany 29 kwietnia 1993 roku.
Pierwszy nowy album zespołu wydany nakładem S.P. Records, niezależnej wytwórni byłego członka zespołu, Sławka Pietrzaka.


Jednym słowem: klimat
Plus: lekarstwo, gdy jest trochę gorzej.
Minus: nigdy nie lubiłem "Dyplomaty".
Moment: "Bal kreślarzy"
Myśl tuż po: byłem pewny, że to będzie pierwsza płyta oceniona przeze mnie na 5, okazało się jednak, że w świadomości obie płyty trochę zlały mi się w jedno i jednak nie.
Ciekawostka: album sprzedał się w nakładzie 600 tysięcy egzemplarzy, co jest komercyjnym rekordem Kultu. Muzycy sądzą, że realna sprzedaż, biorąc pod uwagę szalejące piractwo fonograficznie, mogła być nawet dziesięciokrotnie większa (źródło: antyradio i znów artykuł autorstwa kolegi albarna, ciekawe ile razy jeszcze).
Ocena: 4,5/5

---

MECZ TYGODNIA

[Obrazek: c61bbe1590eb.jpg]

1993/04/28
28 kwietnia 1993, Łódź (15000 - wg innych źródeł 20000)
Polska - San Marino 1:0 (0:0)
1:0 Jan Furtok 75'


Aleksander Kłak - Tomasz Wałdoch, Roman Szewczyk, Marek Koźmiński, Roman Kosecki, Piotr Czachowski, Leszek Pisz, Jerzy Brzęczek, Jacek Ziober, Jan Furtok, Andrzej Juskowiak (65' Ryszard Staniek)
(T) Andrzej Strejlau
Pierluigi Benedettini - Loris Zanotti (79' Fabio Francini), Luca Gobbi, Claudio Canti, Pierangelo Manzaroli, Pier Domencio Della Valle, Mirco Gennari, Mauro Valentini, Marco Mazza, Massimo Bonini, Nicola Bacciocchi (71' Paolo Mazza).
(T) Giorgio Leon


To był chyba pierwszy mecz, który obejrzałem w całości po utworzeniu Biblioteki PZPN.
Bo od zawsze chciałem to spotkanie od początku do końca zobaczyć...

Na mecz selekcjoner nie powołał bramkarzy: Józefa Wandzika (Panathinaikos) i Jarosława Bako (Besiktas). Strejlau chciał oszczędzić ich na kolejne batalie eliminacyjne. Do oszczędności w ataku przyczynił się szkoleniowiec Wattenscheid, który nie puścił Leśniaka na zgrupowanie. Klub walczący o utrzymanie w Bundeslidze dokładnie tego samego dnia grał mecz ligowy.

Krótkie zgrupowanie miało miejsce w Pabianicach. Ośrodek polecił Strejlauowi prowadzący biznes w tym mieście Józef Młynarczyk. Działacze miejscowego Włókniarza przychylali nieba kadrowiczom. Posiłki serwowała najbardziej prestiżowa restauracja w mieście „Jubilatka”, a operatywny prezes w godzinę załatwił w hotelu klubowym montaż telewizji satelitarnej tylko po to, by Furtok mógł obejrzeć na kanale SAT1 mecz Werder Brema - Bayern Monachium.

Przed meczem w hotelowym pomieszczeniu pracownica firmy Młynarczyka w ekspresowym tempie naszywała orzełki na stroje łódzkiej firmy Dorbill, w których Polacy zagrali jedyny mecz w historii, ponieważ angielska firma Admiral nie dostarczyła na czas zamówionych strojów. Działacze PZPN nie popisali się także przy powitaniu gości z San Marino. Wysłano z Łodzi autokar, który miał dowieźć ekipę gości na mecz, ale bez delegata związku i bez tłumacza. Pojechał sam kierowca, który długo błądził po Okęciu, aż wreszcie rozpoznał ekipę futbolistów z księstwa po jednolitych garniturach i żółto-czarnych krawatach.

W dniu meczu kadrowicze zjedli w „Jubilatce” udko z kurczaka, bulion z żółtkiem oraz spaghetti, a wszystko popili kompotem.
Piłkarzy podbudowało zwycięstwo reprezentacji Polski U-21 prowadzonej przez Wiktora Stasiuka, która dzień wcześniej rozbiła San Marino 7-0.
Podobnego wyniku oczekiwano od seniorów. W kadrze rywali było kilku piłkarzy zawodowych grających w niższych ligach Włoch, jednak większość na co dzień pracowała w różnych profesjach. Mechanicy, urzędnicy, kierowcy, studenci, listonosz.

20 celnych i 20 niecelnych strzałów, 29 rzutów rożnych.
Juskowiak wybijający piłkę z lini bramkowej i Kłak ratujący przed totalnym blamażem...
I nasz bohater...

[Obrazek: 6927b5260249.jpg]

Czy strzeliłem ręką? Specjalnie tego nie zrobiłem. To był takich odruch, bo byłem wkurzony tym, że ciągle jest 0:0, presja rośnie, a my ciągle nie strzelamy bramki. Tak wyszło - przyznał się po meczu Furtok.

Dziś niestety zmaga się z chorobą Alzhaimera...
Tak roku temu dla WP mówiła o tym jego żona...
Trzeba się nim zajmować jak niemowlakiem. (...) Ale nie odpuszczę mu. Nie pozwolę, żeby mu się już całkiem odechciało. Mąż już zapomina, jak wnuki mają na imię. Mówi "ten" i pokazuje palcem. Przypominam: Leon, Anatol, Oskar. Lekarze powiedzieli, że Jasiu na przestrzeni kilku lat może zapomnieć wszystko. Jak wstawać, kim ja jestem...

Anna Furtok martwi się, co będzie w przyszłości, ale nie opuszcza męża i sprawuje nad nim opiekę 24 godziny na dobę. Pomaga mu w najprostszych czynnościach, jednocześnie stara się dbać o aktywne myślenie strzelca 10 bramek w polskiej kadrze, tak aby jego mózg pozostawał aktywny.
Losem przyjaciela cały czas interesuje się Jan Urban, który gdy może, to odwiedza kolegę lub dzwoni do jego żony, by zapytać o zdrowie.







---

Nr 25, 30.04.1993

⬆11⬇14 ➡3 N2

[Obrazek: 26e562a85f9e.jpg]


1 2 3 Ira WIARA (1)
2 1 4 Dire Straits YOU AND YOUR FRIEND (1)
3 6 3 Sting FIELDS OF GOLD
4 3 6 Wilki RACHELA (1)
5 4 15 Wilki ELI LAMA SABACHTANI (6)
6 9 4 Golden Life BO JA TO WIEM
7 5 10 Kobranocka HIPISÓWKA (4)
8 7 10 Dżem AUTSAJDER (1)
9 13 4 Pearl Jam OCEANS
10 11 6 Closterkeller AGNIESZKA

11 17 2 Róże Europy KONTESTATORZY
12 16 3 Mancu PIOSENKA BAROWA
13 10 9 R.E.M. SWEETNESS FOLLOWS
14 14 8 Depeche Mode I FEEL YOU
15 8 6 Robert Janowski MURY JERYCHA
16 12 6 Kult BARANEK
17 26 2 Kobranocka POZNAŁEM CIĘ NA PROCESJI
18 15 10 Róże Europy GRAFIKA
19 20 5 Stare Dobre Małżeństwo WOJTKA BELLONA OSTATNIA ZIEMSKA PODRÓŻ DO WŁODAWY
20 18 11 Duran Duran ORDINARY WORLD

21 19 23 Wilki BENIAMIN (2)
22 24 2 Iron Maiden FROM HERE TO ETERNITY
23 23 4 Roger Waters THE BRAVERY OF BEING OUT OF RANGE
24 21 16 Hey, Edyta Bartosiewicz MOJA I TWOJA NADZIEJA
25 27 3 Dream Theater PULL ME UNDER
26 22 14 Iron Maiden AFRAID TO SHOOT STRANGERS
27 25 25 R.E.M. DRIVE (1)
28 28 25 Wilki SON ON THE BLUE SKY
29 N 1 Aerosmith LIVIN' ON THE EDGE
30 N 1 Duran Duran COME UNDONE



Wypadły:
29 21 7 Edyta Bartosiewicz GOODBYE TO THE ROMAN CANDLES
30 N 1 Formacja Nieżywych Schabuff ŻÓŁTY ROWER

Playlista
Acid Drinkers SEEK AND DESTROY
Alice In Chains ROOSTER
Big Cyc GDY ZAMAWIAM PIERWSZE PIWO
Bruce Springsteen LUCKY TOWN
Cher BANG BANG (MY BABY SHOT ME DOWN)
Def Leopard STAND UP (KICK LOVE INTO MOTION)
Fish APEMAN
Jan Bo ZABIERZ MNIE
Kult KURWY WĘDROWNICZKI
Mick Jagger DON'T TEAR ME UP
Nick Cave And The Bad Seeds I HAD A DREAM, JOE
Noir Désir ICI PARIS
Peter Gabriel LOVE TO BE LOVED
Tool BOTTOM
28.04.2023 12:57 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 556
Dołączył: Aug 2008
Post: #108
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Moje notatki, a także info na łaczy nas piłka, twierdzą że bramka Furtoka padła w 70, a nie 75 minucie. Moim zdaniem moje notatki nie mają tam błędu, były robione na żywo (pamiętam że zrobiłem sobie na kartce miejsce na 6 bramek, czas mijał a tu kartka coraz bardziej się marnowała). W dodatku po raz pierwszy widzę zapis 75 minuty, zawsze i wszędzie było, że w '70.
https://www.laczynaspilka.pl/biblioteka/...0-28041993

Ojej, nie wiedziałem o chorobie Furtoka...

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&amp;num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.04.2023 11:06 AM przez Miszon.)
28.04.2023 08:44 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 565
Dołączył: Nov 2008
Post: #109
RE: Wehikuł Czasu - 1993
[Obrazek: 58031c6bbd1e.jpg]

● Polska uznała jurysdykcję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
● papieżowi Janowi Pawłowi II jako pierwszemu Polakowi w III RP został przyznany Order Orła Białego.
● rozpoczął się strajk sfery budżetowej.

● rozruchy w Moskwie skierowane przeciwko rządom prezydenta Borysa Jelcyna. W zamieszkach brali udział zarówno komuniści, jak i nacjonaliści domagając się osądzenia Jelcyna.
● w dokonanym przez Tamilskich Tygrysów zamachu bombowym podczas parady pierwszomajowej w Kolombo zginęły 24 osoby, w tym prezydent Sri Lanki Ranasinghe Premadasa.
Etiopia uznała niepodległość swej byłej prowincji Erytrei.
● Szkot Stephen Hendry został mistrzem świata w snookerze. W finale w Sheffield pokonał Jimmiego White'a 18:5. W turnieju zadebiutował 17-letni Ronnie O'Sullivan, w pierwszej rundzie przegrał z Alanem McManusem 7:10.

---

Finał Polskiej Ligi Koszykówki
PCS Śląsk Wrocław - Nobiles Włocławek 3:0 (121:73, 92:84, 101:65)


1. PCS Śląsk Wrocław
2. Nobiles Włocławek
3. ASPRO Wrocław
4. Zastal Fortum Zielona Góra
5. Lech Poznań
6. Polonia Warszawa
7. Stal Stalowa Wola
8. Stal Bobrek Bytom
9. Górnik Wałbrzych
10. Pogoń Szczecin
11. Spartakus Jelenia Góra
12. Hutnik Kraków
Do ligi awansowały: Mazowszanka Pruszków i AZS Agro Far Lublin

Czołówka strzelców
Igor Griszczuk (Nobiles) - 1044
Roman Rutkowski (Hutnik) - 1031
Roman Olszewski (Nobiles) - 1027
Adam Wójcik (ASPRO) - 984
Aleksiej Ugriumow (Polonia) - 904

---

PŁYTA TYGODNIA

[Obrazek: 3d489ef35b65.jpg]

Porcupine Tree UP THE DOWNSTAIRS
Drugi album angielskiego zespołu wydany 1 maja 1993 r.
Jednym słowem: przekombinowana
Plus: zalążki przyszłej magii
Minus: dłużyzny
Moment: "Burning Sky".
Myśl tuż po: trochę za dużo Floydów, ale czuć już ich charaktetystyczny sznyt.
Ciekawostka: Tygodnik "Melody Maker" nazwał "Up The Downstair" psychodelicznym arcydziełem, jednym z najlepszych albumów roku 1993 w Wielkiej Brytanii.
Ocena: 2,5/5

---

MECZ TYGODNIA

1993/05/03 Al Ain Stadium, Dubai (15000)
Eliminacje World Cup'94 grupa F, Azja


Zjednoczone Emiraty Arabskie - Bangladesz 7:0
1:0 Adnan Khami Al Talyani 5'
2:0 Khamees Saad Mubarak Al-Abadla 27'
3:0 Nasser Khamees Mubarak 35'
4:0 Abdul Razak Ibrahim Al-Bloushi 36'
5:0 Abdul Razak Ibrahim Al-Bloushi 60'
6:0 Adnan Khami Al Talyani 65'
7:0 Mohamed Ali Kasla 74 '


Saeed Juma Waleed - Ismail Rashid Marzooq, Mohamed Obaid Al-Zahiri, Abdulrahman Al-Haddad, Saad Bakheet Mubarak Al-Abadla (34' Mohamed Ali Kasla), Adnan Khamis Al-Talyani, Khamees Saad Mubarak Al-Abadla (78' Majid Hamad Abdullah), Hussain Ghuloum Abbas, Abdulkhaled Fadhel Marzouq, Abdul Razak Ibrahim Al-Bloushi, Nasser Khamees Mubarak.
(T) Antoni Piechniczek

Kaiser Hamid - Mamun Joarder, Mohd Jewel Rana, Mohamed Masoud, Hasan Alamgir, Arif Hossain Moon, Zakir Hossain (35' Satyajit Das Rupu), Sayed Rumman Sabbir, Rizvi Karim Rumi, Barun Bikash Dewan, Mohamed Mohsin.
(T) Kazi Salahuddin






Trener Antoni Piechniczek w dniu swoich 51 urodzin dostał od swoich podopiecznych okazały prezent w postaci wysokiego zwycięstwa.
Wprawdzie miejscowi szejkowie przy swoich pozłacanych kominkach grzmieli, iż trenerem reprezentacji powinien być Emiratczyk, gdyż tylko on rozumie kraj i mentalność, ale nasz szkoleniowiec nic sobie z głosów krytyki nie robił.
O awans do drugiej, finałowej rundy eliminacji jego zespół będzie do końca walczyć z Japonią. Tajlandia, Sri Lanka i Bangladesz dość wyraźnie odstawały od reszty stawki.
Rywalizacja w tej grupie trwała od 8 kwietnia, pierwsza część odbyła się w Japonii. Na dzień dobry ZEA wygrały 4:0 w Kioto ze Sri Lanką, następnie w Tokio 1:0 pokonały Tajlandię i też 1:0 Bangladesz (w Yokohamie).
18 kwietnia niestety ekipa Piechniczka przegrała w Tokio z Japonią 0:2 (w ataku rywali zagrał 26-letni Kazuyoshi Miura, który kilkanaści dni temu w wieku 56 lat zadebiutował na zapleczu ligi portugalskiej - wszedł na końcówkę wygranego przez jego Oliveirense 4:1 meczu z Academico Viseu).
W drugiej fazie eliminacje przeniosły się do Emiratów.
Przed meczem z Bangladeszem gospodarze wygrali 3:1 ze Sri Lanką i 2:1 z Tajlandią.
Na zakończenie niestety nie udało się zrewanżować Japończykom - decydujący mecz zakończył się remisem 1:1 i Antoni Piechniczek nie pojedzie na swój trzeci mundial. Ani teraz, ani już niestety nigdy...

Najsłabszą drużyną na kontynencie będzie Makao: 0 punktów, w bramkach 1:46 (0:6 i 0:8 z Arabią Saudyjską, 1:10 i 0:8 z Kuwejtem, 0:9 i 0:5 z Malezją).

---

Lider się obronił, poza tym dzieje się niewiele.
Nowości dwie - druga po Elektrycznych Gitarach piosenka z wulgaryzmem w tytule i pierwsza piosenka po francusku.

Nr 26, 07.05.1993

⬆9⬇11 ➡8 N2

[Obrazek: 26e562a85f9e.jpg]

1 1 4 Ira WIARA (2)
2 3 4 Sting FIELDS OF GOLD
3 2 5 Dire Straits YOU AND YOUR FRIEND (1)
4 6 5 Golden Life BO JA TO WIEM
5 10 7 Closterkeller AGNIESZKA
6 4 7 Wilki RACHELA (1)
7 7 11 Kobranocka HIPISÓWKA (4)
8 8 11 Dżem AUTSAJDER (1)
9 5 16 Wilki ELI LAMA SABACHTANI (6)
10 11 3 Róże Europy KONTESTATORZY

11 12 4 Mancu PIOSENKA BAROWA
12 9 5 Pearl Jam OCEANS
13 17 3 Kobranocka POZNAŁEM CIĘ NA PROCESJI
14 14 9 Depeche Mode I FEEL YOU
15 13 10 R.E.M. SWEETNESS FOLLOWS
16 29 2 Aerosmith LIVIN' ON THE EDGE
17 19 6 Stare Dobre Małżeństwo WOJTKA BELLONA OSTATNIA ZIEMSKA PODRÓŻ DO WŁODAWY
18 18 11 Róże Europy GRAFIKA
19 N 1 Kult KURWY WĘDROWNICZKI
20 20 12 Duran Duran ORDINARY WORLD

21 16 7 Kult BARANEK
22 15 7 Robert Janowski MURY JERYCHA
23 30 2 Duran Duran COME UNDONE
24 22 3 Iron Maiden FROM HERE TO ETERNITY
25 21 24 Wilki BENIAMIN (2)
26 24 17 Hey, Edyta Bartosiewicz MOJA I TWOJA NADZIEJA
27 27 26 R.E.M. DRIVE (1)
28 28 26 Wilki SON ON THE BLUE SKY
29 26 15 Iron Maiden AFRAID TO SHOOT STRANGERS
30 N 1 Noir Désir ICI PARIS


Wypadły:
23 23 4 Roger Waters THE BRAVERY OF BEING OUT OF RANGE
25 27 3 Dream Theater PULL ME UNDER

Playlista
Alice In Chains ROOSTER
Big Cyc GDY ZAMAWIAM PIERWSZE PIWO
Bruce Springsteen LUCKY TOWN
Cher BANG BANG (MY BABY SHOT ME DOWN)
Depeche Mode WALKING IN MY SHOES
Fish APEMAN
Gary Moore NOTHING'S THE SAME
George Michael, Queen SOMEBODY TO LOVE
Jan Bo ZABIERZ MNIE
Porcupine Tree BURNING SKY
08.05.2023 03:38 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 556
Dołączył: Aug 2008
Post: #110
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Za tę Erytreę dostałem 6 z geografii. Pani się pyta:
- kto wie, jaki nowy kraj powstał właśnie?
- (taktyczne oczekiwanie)
- stawiam szóstkę!
- (zgłaszam się)
Icon_biggrin3

Niestety, ostatecznie nie było się czym chwalić w domu, a raczej bilans wyszedł na zero, bo godzinę później na matmie dostałem 2 (czyli mierny).
Czyli zamiast triumfu w domu było: mamo, mam 2 wiadomości. Dobrą i złą. Którą wolisz najpierw?

Co do Piechniczka: ale Japonia i tak wtedy nie weszła na MŚ, co było sporą niespodzianką. Dobrze pamiętam?

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&amp;num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.05.2023 05:14 PM przez Miszon.)
08.05.2023 05:11 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 565
Dołączył: Nov 2008
Post: #111
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Tak, wtedy z Azji na mundial wchodziły tylko 2 drużyny (Arabia i Korea)
08.05.2023 06:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 556
Dołączył: Aug 2008
Post: #112
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Potem się okazało, że może jednak to nie była taka spora niespodzianka, bo obie pokazały się z dobrej strony. Arabia wiadomo - słynny rajd Owairana, kopia Maradony, a poza tym pokonanie Belgów i wyjście z grupy. A Korea jakby nie bezbramkowy remis w ostatniej rundzie z Boliwią (a sędzia ze Szkocji dał im na to aż 98 minut czasu gry) to też by przeszli dalej (a i tak mocno nastraszyli Niemców).

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&amp;num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.05.2023 07:02 PM przez Miszon.)
08.05.2023 07:00 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 565
Dołączył: Nov 2008
Post: #113
RE: Wehikuł Czasu - 1993
[Obrazek: 443eec4cdd2b.jpg]

● w Kirgistanie weszła do obiegu nowa waluta narodowa som.
Ezer Weizman został prezydentem Izraela.
Estonia, Litwa i Słowenia zostały przyjęte do Rady Europy.
Krzysztof Warzycha strzelił 4 gole w wygranym 5:0 meczu Panathinaikosu Ateny z Arisem Saloniki.
● w rozegranym na Wembley finale Pucharu Zdobywców Pucharów AC Parma pokonała Royal Antwerp 3:1 (2:1)
(Lorenzo Minotti 9, Alessandro Melli 30, Stefano Cuoghi 84 - Francis Severeyns 11).
AC Parma (trener Nevio Scala):Marco Ballotta - Antonio Benarrivo, Alberto Di Chiara, Lorenzo Minotti, Luigi Apolloni, Georges Grün, Alessandro Melli, Daniele Zoratto (26' Gabriele Pin), Marco Osio (75' Fausto Pizzi), Stefano Cuoghi, Tomas Brolin

---

[Obrazek: 57ba9b90b4c6.jpg]

Tematy maturalne z języka polskiego w 1993 roku:
(Który byście wybrali? Ja raczej 2, bo tam wyczuwam największy potencjał do "płynięcia". Choć jeśli byłbym przygotowany, to 1 i 3 też nie byłby straszny. 4 nigdy w życiu - mam nadzieję, że na ludzi, którzy w kuratoriach przygotowywali analizę wiersza czeka osobny kocioł w piekle)

1. „Człowiek nie urodził się sobie”. Jakie wartości proponuje czytelnikowi literatura średniowiecza i renesansu?

2. Wykorzystując znane ci utwory z różnych epok, rozważ myśl Juliusza Słowackiego „A miejcie nadzieję, bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je, ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych”.

3. Jak literatura współczesna odzwierciedla problemy i potrzeby naszych czasów. Odwołaj się do znanych ci utworów.

4. Analiza wiersza Wisławy Szymborskiej „Widok z ziarnkiem piasku”.

Zwiemy je ziarnkiem piasku.
A ono siebie ani ziarnkiem, ani piasku.
Obywa się bez nazwy
ogólnej, szczególnej,
przelotnej, trwałej,
mylnej czy właściwej.
Na nic mu nasze spojrzenie, dotknięcie.
Nie czuje się ujrzane i dotknięte.
A to, że spadło na parapet okna,
to tylko nasza, nie jego przygoda.
Dla niego to to samo, co spaść na cokolwiek,
czy spada jeszcze.
Z okna jest piękny widok na jezioro,
ale ten widok sam siebie nie widzi.
Bezbarwnie i bezkształtnie,
bezgłośnie, bezwonnie
i bezboleśnie jest mu na tym świecie.
Bezdennie dnu jeziora
i bezbrzeżnie brzegom.
Nie mokro ani sucho jego wodzie.
Nie pojedynczo ani mnogo falom,
co szumią głuche na swój własny szum
wokół nie małych, nie dużych kamieni.
A wszystko to pod niebem z natury bezniebnym,
w którym zachodzi słońce nie zachodząc wcale
i kryje się nie kryjąc za bezwiedną chmurę.
Targa nią wiatr bez żadnych innych powodów,
jak tylko ten, że wieje.
Mija jedna sekunda.
Druga sekunda.
Trzecia sekunda.
Ale to tylko nasze trzy sekundy.
Czas przebiegł jak posłaniec z pilną wiadomością.
Ale to tylko nasze porównanie.
Zmyślona postać, wmówiony jej pośpiech,
a wiadomość nieludzka.


---

PŁYTA TYGODNIA

[Obrazek: 67146e33a5bd.jpg]

PJ Harvey RID OF ME
drugi album brytyjskiej wokalistki wydany 8 maja 1993 roku.
Jednym słowem: jazgot
Plus: utwory nie są długie
Minus: ale jest ich za dużo
Moment: kilka razy robi się przyjemnie, ale potem znów rumor... żeby wybrać jakiś konkretny moment musiałbym do tej płyty wrócić, a nie chcę.
Myśl tuż po: to nigdy nie była moja muzyczna estetyka i już nie będzie.
Ciekawostka: w 2003 album został sklasyfikowany na 405 miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone.
Ocena: 1,5/5

---

MECZ TYGODNIA

[Obrazek: 82843ef83438.jpg]

1993/05/08 Stambuł
Finał Euro U-16
Polska - Włochy 1:0
1:0 - Szulik 23'


Bledzewski - Kukiełka, Drajer, Magiera, Kowalczyk (41' Szymkowiak), Szulik, Rajtar, Terlecki, Wyczałkowski, Andruszczak, Kosztowniak (73' Bielak).
(T) Andrzej Zamilski


Niestety, nie dotarłem do składu Włochów (wiadomo tylko, że w bramce stał Buffon, a kapitanem był Totti - choć akurat w finale nie zagrał).

Na Euro mogło pojechać tylko 16 zawodników, sito selekcji było zatem bardzo wąskie. "Surma nie rósł, Żurawski miał kontuzje, Wichniarek był jeszcze za słaby" - tak Zamilski tłumaczył po latach ich nieobecność w rozmowie z periodykiem "Historia Polskiej Piłki Nożnej". Do Turcji nie pojechali też m.in. tak znani później gracze z tego rocznika jak Kosowski, Saganowski, Kuźba, Włodarczyk, Sosin, Baszczyński czy Sobolewski.

Kadra:
Artur Andruszczak (Stilon Gorzów), Piotr Bielak (Lublinianka), Andrzej Bledzewski (Bałtyk Gdynia), Marcin Drajer (Lech Poznań), Tomasz Kosztowniak (Śląsk Wrocław), Marek Kowalczyk (Włókniarz Wrocław), Mariusz Kukiełka (Siarka Tarnobrzeg), Jacek Magiera (Raków Częstochowa), Arkadiusz Radomski (Lech Poznań), Wojciech Rajtar (Hutnik Kraków), Marcin Szulik (Dozamet Nowa Sól), Mirosław Szymkowiak (Olimpia Poznań), Maciej Terlecki (Polonia Warszawa), Marcin Thiede (Zawisza Bydgoszcz), Artur Wyczałkowski (Petrochemia Płock), Sylwester Janowski (Siarka Tarnobrzeg)

Ciekawostką jest fakt, że na turnieju w Turcji mocno eksperymentowano z przepisami. Wprowadzono „nagłą śmierć” - pierwsza strzelona bramka w dogrywce kończyła spotkanie. Zmieniono też sposób wprowadzania piłki gry z autu, które były wybijane nogą.

Mecze grupowe
Polska - Szwajcaria 1:1 (Terlecki)
Polska - Islandia 2:0 (Bielak, Drajer)
Polska - Irlandia Północna 1:0 (Bielak)

1/4 Polska - Belgia 0:0, karne 2:0
1/2 Polska - Francja 2:1 (Terlecki, Andruszczak) po dogr.
Finał: Polska - Włochy 1:0 (Szulik)


[Obrazek: 375f3c03b908.jpg]

Francja nie dała się pokonać w ciągu 90 minut, o wyniku przesądził dopiero gol Artura Andruszczaka na początku dogrywki (jedyny "złoty gol" w historii polskiej piłki).
W finale rywalem byli Włosi. Jacek Magiera mówił, że przed meczem atmosfera pomiędzy drużynami była napięta. "Mieszkaliśmy z nimi w jednym hotelu, przed meczem starali sie nas sprowokować do bójki".
Decydującego o mistrzostwie gola zdobył Marcin Szulik.

Nikt nie spodziewał się takiego sukcesu. PZPN nie był na niego przygotowany. Związek dał zawodnikom wybór nagrody: 600 złotych lub magnetowid.

Wydawało się, że przed młodymi Polakami świat stoi otworem...
Jako pierwsi w świat ruszyli Terlecki (Anderlecht) i Szulik (Saint - Etienne), ale szybko się od niego odbili.
8 lat później byłem na meczu grupy spadkowej RKS Radomsko - Stomil Olsztyn, środek pomocy gości tworzył właśnie ten duet (Terlecki już z potężną oponą na brzuchu, choć jeszcze większą miał wówczas jego vis a vis z Radomska, inny wielki zmarnowany talent Sławomir Wojciechowski...). Raczej nie tak obaj wyobrażali sobie swoje kariery kilka lat wcześniej.

Mimo wszystko, czas nieźle zweryfikował oko Zamilskiego, każdy z 16 zawodników przynajmniej raz wystąpił w ekstraklasie. Szymkowiak i Radomski zrobili więcej niż solidne kariery, 13 lat później zagrali na mundialu.

W reprezentacji i w Bundeslidze zaistniał Kukiełka, epizody w kadrze zaliczyli wspomniany Terlecki i bramkarz Bledzewski (choć to jest jedna z bardziej kuriozalnych historii... W wyniku kontuzji Dudka Engel na gwałt potrzebował drugiego bramkarza, a że na Cyprze przebywał wtedy na zgrupowaniu Górnik to padło na niego - dostał minutę w meczu towarzyskim z Irlandią Północną).
Trudno zrozumieć, dlaczego nigdy choćby takiej szansy na występ z orzełkiem na piersi w dorosłej kadrze nie dostał Jacek Magiera.
Solidnymi ligowcami byli Drajer, Szulik i Andruszczak.
Thiede zapisał ważną kartę w historii Korony Kielce.

Są też smutne historie... Rajtar cudem uniknął śmierci w wypadku samochodowym, w wyniku operacji na otwartej czaszce stracił zmysł węchu.
Janowski i Bielak śmiertelnie potrącili pieszych i zostali skazani w zawieszeniu.

Jedynym wciąż czynnym piłkarzem z tej ekipy jest Artur Andruszczak, grający trener Iskry Janczewo w gorzowskiej A-klasie.
Jeszcze w zeszłym sezonie w barwach LKS-u Szaflary z nowosądeckiej okręgówki grywał Szymkowiak, który prowadzi pensjonat w Zakopanem i szkółkę piłkarską w Krakowie (razem z Tomaszem Frankowskim).
W niższych ligach jako trenerzy pracują Kosztowniak (Piast Żerniki Wrocław) i Wyczałkowski (Tłuchowia Tłuchowo).
Drajer jest trenerem koordynatorem w Wielkopolskim ZPN.
Kukiełka wyemigrował do Irlandii, gdzie prowadzi akademię piłkarską dla polskich dzieci w Dublinie.
Bledzewski jest trenerem bramkarzy w GKS Tychy.
Radomski (wspólnie z Andrzejem Niedzielanem) prowadzi piłkarską szkółkę w Krakowie.
Dziećmi zajmuje się także Terlecki - prowadzi Podkowiański Klub Sportowy Mustangi.
Szulik odciął się od piłki i pracuje jako magazynier.
Bielak zajmuje się prowadzeniem firmy remontowo-wykończeniowej i pomaga swojej ukochanej Lubliniance.
Rajtar pracuje na rynku elektrycznym jako doradca klienta.

Pamiętam bardzo dobrze to złudne, dziecięce oczekiwanie z połowy lat 90-tych na to, jak olimpijczycy z Barcelony wreszcie odpalą, dojdzie ta mistrzowska młodzież i Polska znowu będzie potęgą...

---

Wypadły dwa ostatnie utwory, które były tu od początku, równe pół roku.

Nr 27, 14.05.1993

⬆10⬇10 ➡7 N3

[Obrazek: 7a4137527137.jpg]

1 2 5 Sting FIELDS OF GOLD (1)
2 1 5 Ira WIARA (2)
3 3 6 Dire Straits YOU AND YOUR FRIEND (1)
4 5 8 Closterkeller AGNIESZKA
5 4 6 Golden Life BO JA TO WIEM
6 6 8 Wilki RACHELA (1)
7 7 12 Kobranocka HIPISÓWKA (4)
8 10 4 Róże Europy KONTESTATORZY
9 8 12 Dżem AUTSAJDER (1)
10 11 5 Mancu PIOSENKA BAROWA

11 13 4 Kobranocka POZNAŁEM CIĘ NA PROCESJI
12 16 3 Aerosmith LIVIN' ON THE EDGE
13 9 17 Wilki ELI LAMA SABACHTANI (6)
14 12 6 Pearl Jam OCEANS
15 14 10 Depeche Mode I FEEL YOU
16 19 2 Kult KURWY WĘDROWNICZKI
17 17 7 Stare Dobre Małżeństwo WOJTKA BELLONA OSTATNIA ZIEMSKA PODRÓŻ DO WŁODAWY
18 15 11 R.E.M. SWEETNESS FOLLOWS
19 23 3 Duran Duran COME UNDONE
20 20 13 Duran Duran ORDINARY WORLD

21 18 12 Róże Europy GRAFIKA
22 24 4 Iron Maiden FROM HERE TO ETERNITY
23 21 8 Kult BARANEK
24 22 8 Robert Janowski MURY JERYCHA
25 25 25 Wilki BENIAMIN (2)
26 26 18 Hey, Edyta Bartosiewicz MOJA I TWOJA NADZIEJA
27 30 2 Noir Désir ICI PARIS
28 N 1 Jan Bo ZABIERZ MNIE
29 N 1 George Michael, Queen SOMEBODY TO LOVE
30 N 1 Depeche Mode WALKING IN MY SHOES



Wypadły:
27 27 26 R.E.M. DRIVE (1)
28 28 26 Wilki SON ON THE BLUE SKY
29 26 15 Iron Maiden AFRAID TO SHOOT STRANGERS

Playlista
Budka Suflera MŁODE LWY
Eros Ramazzotti COSE DELLA VITA
Gary Moore NOTHING'S THE SAME
Kazik 5 LAT
Midnight Oil TRUGANINI
Paul McCartney C'MON PEOPLE
Pendragon BREAKING THE SPELL
Porcupine Tree BURNING SKY
Simply Red WONDERLAND
Sinead O' Connor BLACK COFFEE
The Pretenders I'M NOT IN LOVE
Toto THE OTHER SIDE
Wilki AMIRANDA
14.05.2023 12:14 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 556
Dołączył: Aug 2008
Post: #114
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Też bym wybrał temat 2.
Co do analizy wiersza pozwolę się nie zgodzić: była to dobra furtka dla tych, którzy w ogóle nie czytali lektur i nie znali ogólnego materiału do matury. Wystarczyło się nauczyć co to metafora, parafraza, związek frazeologiczny itp. określeń, odnaleźć je w wierszu i opisać co nam się wydaje, że one znaczą. Żadnego czytania Chłopów, Przedwiośnia, Pana Tadeusza, Potopu, Granicy, czy innego badziewia.
Pamiętam, że moja mama, która jest polonistką, jak zgłaszał się do niej jakiś maturzysta, który w ostatniej chwili się zorientował, że trzeba się uczyć, to gdy się zorientowała, że nie ma szans przerobić z nim tych wszystkich lektur, których on przez 4 lata nie przeczytał, to przygotowywała go właśnie do wiersza: dawało to pewność, że jakoś gość wymęczy tę tróję. Po prostu najszybciej można było się tego nauczyć. Pewnie wystarczało nauczyć się kilkunastu określeń i umieć je odnajdywać w tekście.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&amp;num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.05.2023 01:12 PM przez Miszon.)
14.05.2023 01:06 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 565
Dołączył: Nov 2008
Post: #115
RE: Wehikuł Czasu - 1993
[Obrazek: fd0dbcfc0ac8.jpg]

● strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

● w Serravalle reprezentacja Polski wygrywa z San Marino 3:0 w ramach eliminacji Mistrzostw Świata.
(Marek Leśniak 52, 87, Krzysztof Warzycha 57)
Adam Matysek - Piotr Świerczewski, Roman Szewczyk, Piotr Czachowski, Roman Kosecki, Andrzej Rudy, Jerzy Brzęczek, Jacek Ziober, Jan Furtok (82' Ryszard Staniek), Marek Leśniak, Krzysztof Warzycha
● w Danii odbyło się referendum zatwierdzające Traktat z Maastricht.
● na Sycylii aresztowano Nitto Santapaola, jednego z przywódców mafii.
● 132 osoby zginęły w katastrofie Boeinga 727 w Kolumbii.
● częściowe zaćmienie Słońca widoczne nad Ameryką Północną, Arktyką i północną Europą.

---

[Obrazek: f4438e2f8921.jpg]

W irlandzkim Millstreet odbył się 38 Konkurs Piosenki Eurowizji.
Zwyciężczynią została reprezentantka Irlandii - Niamh Kavanagh, która za utwór "In Your Eyes" otrzymała 187 punktów.

Przed finałem konkursu Europejska Unia Nadawców (EBU) borykała się z intensywnym wzrostem liczby potencjalnych uczestników, spowodowaną rozpadem bloku wschodniego oraz rozdzieleniem się Jugosławii na mniejsze państwa. Wprowadzono rundę kwalifikacyjną, ale tylko dla państw, które albo nigdy wcześniej nie uczestniczyły w konkursie, albo nie brały udziału jako osobny naród (Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Węgry, Słowenia, Słowacja i Estonia).
Za rok dołączy jeszcze jeden kraj...

---

FILM TYGODNIA

[Obrazek: 32f35ea35afa.jpg]

SLIVER
amerykański thriller erotyczny w reżyserii Phillipa Noyce’a z Sharon Stone i Williamem Baldwinem.
Światowa premiera: 21 maja
Ekranizacja powieści Iry Levina.

Jednym słowem: mocny
Plus: Sharon Stone w swoim absolutnym wizualnym szczycie
Minus: zbyt zagmatwana i chaotyczna fabuła, tak to przynajmniej zapamiętałem (oglądałem 7 lub 8 lat temu)
Moment: klasyk rzekłby, że momenty były
Myśl tuż po: przerażenie tym, do czego zdolny jest człowiek
Ciekawostki: główne role w filmie odrzucili Val Kilmer i
Johnny Depp. Film otrzymał 7 nominacji do Złotych Malin, ale żadnej nie zdobył
Ocena: 2,5/5

---

MECZ TYGODNIA

[Obrazek: 409a3360e3f9.png]

1993/05/19 Turyn, Stadio delle Alpi (62 781)
Finał Pucharu UEFA, mecz rewanżowy
Juventus Turyn - Borussia Dortmund 3:0 (2:0)
1:0 Dino Baggio 5
2:0 Dino Baggio 43
3:0 Andreas Möller 65


Angelo Peruzzi - Massimo Carrera, Moreno Torricelli (66' Paolo Di Canio), Marco De Marchi, Jürgen Kohler, Júlio César, Roberto Galia, Dino Baggio, Gianluca Vialli (80' Fabrizio Ravanelli), Roberto Baggio, Andreas Möller
(T) Giovanni Trapattoni
Stefan Klos - Ned Zelic, Bodo Schmidt, Michael Schulz, Stefan Reuter (65' Michael Lusch), Michael Rummenigge (43' Thomas Franck), Steffen Karl, Gerhard Poschner, Knut Reinhardt, Lothar Sippel, Frank Mill
(T) Ottmar Hitzfeld






Kwestia zwycięstwa praktycznie rozstrzygnęła się dwa tygodnie wcześniej w Dortmundzie, gdzie Juve pewnie wygrało 3:1.
Przed tygodniem Puchar Zdobywców Pucharu wygrała AC Parma, za tydzień AC Milan stanie przed szansą powtórzenia wyczynu sprzed 3 lat, kiedy to włoskie drużyny zdobyły wszystkie trzy europejskie puchary.
Na kolejną taką okazję trzeba będzie czekać całe 30 lat (trzeba jednak pamiętać, że przez ponad dwie dekady po likwidacji PZP trofea były tylko dwa).
Chciałem napisać, że Juventus prowadzony przez trenerskiego nestora, ale Trapattoni miał wówczas 54 lata (o 6 mniej, niż dziś ma Mourinho).
Bohaterem finału był Dino Baggio, ale skrót warto obejrzeć przede wszystkim dla Roberto - choć bramki nie zdobył, to ten krótki fragment najlepiej pokazuje, kto w tamtym momencie był najlepszym piłkarzem na świecie.
Z jeszcze większą przyjemnością obejrzałem film z tylko jego zagraniami z tego meczu.
Poeta futbolu.






Nr 28, 21.05.1993

⬆9⬇11 ➡6 N4

[Obrazek: 7a4137527137.jpg]

1 1 6 Sting FIELDS OF GOLD (2)
2 2 6 Ira WIARA (2)
3 3 7 Dire Straits YOU AND YOUR FRIEND (1)
4 5 7 Golden Life BO JA TO WIEM
5 12 4 Aerosmith LIVIN' ON THE EDGE
6 4 9 Closterkeller AGNIESZKA
7 7 13 Kobranocka HIPISÓWKA (4)
8 8 5 Róże Europy KONTESTATORZY
9 10 6 Mancu PIOSENKA BAROWA
10 11 5 Kobranocka POZNAŁEM CIĘ NA PROCESJI

11 9 13 Dżem AUTSAJDER (1)
12 16 3 Kult KURWY WĘDROWNICZKI
13 N 1 Pendragon BREAKING THE SPELL
14 N 1 Wilki AMIRANDA

15 6 9 Wilki RACHELA (1)
16 19 4 Duran Duran COME UNDONE
17 13 18 Wilki ELI LAMA SABACHTANI (6)
18 18 12 R.E.M. SWEETNESS FOLLOWS
19 14 7 Pearl Jam OCEANS
20 17 8 Stare Dobre Małżeństwo WOJTKA BELLONA OSTATNIA ZIEMSKA PODRÓŻ DO WŁODAWY

21 15 11 Depeche Mode I FEEL YOU
22 27 3 Noir Désir ICI PARIS
23 21 13 Róże Europy GRAFIKA
24 20 14 Duran Duran ORDINARY WORLD
25 23 9 Kult BARANEK
26 30 2 Depeche Mode WALKING IN MY SHOES
27 25 26 Wilki BENIAMIN (2)
28 29 2 George Michael, Queen SOMEBODY TO LOVE
29 N 1 Porcupine Tree BURNING SKY
30 N 1 Gary Moore NOTHING'S THE SAME


Wypadły:
22 24 4 Iron Maiden FROM HERE TO ETERNITY
24 22 8 Robert Janowski MURY JERYCHA
26 26 18 Hey, Edyta Bartosiewicz MOJA I TWOJA NADZIEJA
28 N 1 Jan Bo ZABIERZ MNIE

Playlista
Budka Suflera MŁODE LWY
Chłopcy Z Placu Broni ZDJĘCIE
Kazik 5 LAT
Midnight Oil TRUGANINI
Paul McCartney C'MON PEOPLE
Simply Red WONDERLAND
Sinead O' Connor BLACK COFFEE
Stare Dobre Małżeństwo BALLADA MAJOWA
The Cranberries DREAMS
The Pretenders I'M NOT IN LOVE
21.05.2023 10:22 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 565
Dołączył: Nov 2008
Post: #116
RE: Wehikuł Czasu - 1993
[Obrazek: 48705e238622.jpg]

● wizyta Matki Teresy z Kalkuty w Polsce. Przyjęła doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uroczystość odbyła się w Warszawie w stołówce dla najuboższych.
● Sejm przegłosował wotum nieufności dla rządu Hanny Suchockiej.

● w Kambodży rozpoczęły się pięciodniowe, pierwsze wolne wybory parlamentarne po zakończeniu wojny domowej.
● konflikt kurdyjsko-turecki: 33 tureckich żołnierzy i kilku cywilów zginęło w ataku na autobus przeprowadzonym przez kurdyjskich rebeliantów w południowo-wschodniej Turcji.
● meksykański kardynał, arcybiskup metropolita Guadalajary Juan Jesús Posadas Ocampo zginął wraz z 6 innymi osobami w samochodzie ostrzelanym prawdopodobnie przez handlarzy narkotyków.
● przed galerią Uffizi we Florencji wybuchł samochód-pułapka, zginęło 5 osób.
Erytrea i Monako przystąpiły do ONZ.

---

Na Malcie odbyły się piąte Igrzyska Małych Państw Europy. Impreza odbyła się między 25 a 29 maja, wzięło udział 690 zawodników, rozdano 275 medali.

Klasyfikacja medalowa
Islandia (36, 17, 15)
Cypr (26, 23, 22)
Luksemburg (8, 14, 10)
Monako (7, 13, 10)
Malta (4, 7, 21)
Liechtenstein (4, 2, 7)
San Marino (2, 6, 5)
Andora (0, 5, 10)

---

PŁYTA TYGODNIA

[Obrazek: 34b13d892658.png]

Raz, Dwa, Trzy TO JA
druga płyta zielonogórskiego zespołu
W nagraniach udział wzięli współpracownicy Adama Nowaka z kabaretu Potem, Mirosław Gancarz i Dariusz Kamys (harmonijka ustna).

Jednym słowem: inaczej
Plus: tekstowo już świetnie i kabaretowe akcenty też całkiem zgrabne
Minus: muzycznie momentami trochę zbyt przaśnie, choć sympatycznie
Moment: "Nie pal"
Myśl tuż po: głos Adama Nowaka jeszcze bardzo świeży, nie czuć nikotynowego posmaku
Ciekawostka: słowa Wojciecha Waglewskiego na okładce płyty : "O ile mi wiadomo, zespół Raz Dwa Trzy wywodzi się z nurtu tzw. piosenki studenckiej, a więc twórczości budzącej we mnie „uczucia ambiwalentne”. Trafia ona bowiem zawsze do serca tylko najczęściej zupełnie niepotrzebnie przez uszy. Muzyka Raz Dwa Trzy podarowana „uśmiechniętej, rozumnej ludzkości” na całe szczęście stanowi wartość samą w sobie, wymykającą się, lub raczej uciekającą w popłochu przed kanonem „studenckiego” śpiewania.
Ocena: 3/5

---

MECZ TYGODNIA

[Obrazek: 4b050b65c6e3.jpg]

1993/05/26 Monachium Olympiastadion (64 400)
Finał Ligi Mistrzów 1992/93

Olympique Marsylia - AC Milan 1:0 (1:0)
1:0 Basile Boli 43'

Fabien Barthez - Jocelyn Angloma (62' Jean-Philippe Durand), Basile Boli, Marcel Desailly, Eric Di Meco, Jean-Jacques Eydelie, Franck Sauzee, Didier Deschamps, Abedi Pele, Alen Boksić, Rudi Voeller (79' Jean-Christophe Thomas)
(T) Raymond Goethals
Sebastiano Rossi - Mauro Tassotti, Alessandro Costacurta, Franco Baresi, Paolo Maldini, Roberto Donadoni (58' Jean-Pierre Papin), Demetrio Albertini, Frank Rijkaard, Gianluigi Lentini, Marco van Basten (86' Stefano Eranio), Daniele Massaro
(T) Fabio Capello






Nie chce mi się za dużo pisać o tym meczu.
Ostatni finał, którego nie pamiętam i może tak miało być.
W wyniku afery korupcyjnej triumfatorzy nowy sezon zaczną w drugiej lidze francuskiej.
Marsylczyków posądzano także o ustawienie meczu finałowego, lecz nigdy nic nie udowodniono więc nadal mogą się szczycić tytułem.
To jedyny triumf francuskiego zespołu w całej historii rozgrywek.

Królem strzelców tej edycji został Brazylijczyk Romário z PSV Eindhoven (7 goli).

---

Nr 29, 28.05.1993

⬆9⬇11 ➡6 N4

[Obrazek: 7a4137527137.jpg]

1 1 7 Sting FIELDS OF GOLD (3)
2 13 2 Pendragon BREAKING THE SPELL
3 2 7 Ira WIARA (2)
4 3 8 Dire Straits YOU AND YOUR FRIEND (1)
5 14 2 Wilki AMIRANDA
6 4 8 Golden Life BO JA TO WIEM
7 5 5 Aerosmith LIVIN' ON THE EDGE
8 8 6 Róże Europy KONTESTATORZY
9 10 6 Kobranocka POZNAŁEM CIĘ NA PROCESJI
10 12 4 Kult KURWY WĘDROWNICZKI

11 9 7 Mancu PIOSENKA BAROWA
12 16 5 Duran Duran COME UNDONE
13 11 14 Dżem AUTSAJDER (1)
14 6 10 Closterkeller AGNIESZKA
15 15 10 Wilki RACHELA (1)
16 7 14 Kobranocka HIPISÓWKA (4)
17 26 3 Depeche Mode WALKING IN MY SHOES
18 21 12 Depeche Mode I FEEL YOU
19 17 19 Wilki ELI LAMA SABACHTANI (6)
20 18 13 R.E.M. SWEETNESS FOLLOWS

21 N 1 Stare Dobre Małżeństwo BALLADA MAJOWA
22 29 2 Porcupine Tree BURNING SKY
23 23 14 Róże Europy GRAFIKA
24 22 8 Noir Désir ICI PARIS
25 25 10 Kult BARANEK
26 28 3 George Michael, Queen SOMEBODY TO LOVE
27 27 27 Wilki BENIAMIN (2)
28 19 8 Pearl Jam OCEANS
29 24 15 Duran Duran ORDINARY WORLD
30 N 1 The Cranberries DREAMS


Wypadły:
20 17 8 Stare Dobre Małżeństwo WOJTKA BELLONA OSTATNIA ZIEMSKA PODRÓŻ DO WŁODAWY
30 N 1 Gary Moore NOTHING'S THE SAME

Playlista
Ace Of Base ALL THAT SHE WANTS
Bon Jovi IN THESE ARMS
Budka Suflera MŁODE LWY
Chłopcy Z Placu Broni ZDJĘCIE
Closterkeller W MOIM KRAJU
Kazik 5 LAT
Lisa Stanfield IN ALL THE RIGHT PLACES
Raz Dwa Trzy NIE PAL
Robert Plant 99 PALMS
Tina Turner I DON'T WANNA FIGHT
The Pretenders I'M NOT IN LOVE
UB40 (I CAN'T HELP) FALLING IN LOVE WITH YOU
Ugly Kid Joe CATS IN THE CRADLE
28.05.2023 08:54 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 556
Dołączył: Aug 2008
Post: #117
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Cytat:Ostatni finał, którego nie pamiętam i może tak miało być.
Nie masz czego żałować. Wynudziłem się strasznie na tym meczu. A dodatkowo wolałem żeby wygrał Milan. Także ani wynik, ani mecz mnie nie cieszyły.
A składy mega: nie kojarzę tylko Eydelie i tych 2 rezerwowych z OM.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&amp;num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.05.2023 09:44 PM przez Miszon.)
28.05.2023 09:41 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 565
Dołączył: Nov 2008
Post: #118
RE: Wehikuł Czasu - 1993
[Obrazek: 7768bac285c2.jpg]

● prezydent Lech Wałęsa rozwiązał Sejm i Senat, zarządzając przedterminowe wybory.

● w Solingen w Niemczech w wyniku podpalenia domu dla azylantów spłonęło 5 Turczynek.
● w oblężonym przez Serbów Sarajewie 15 osób zginęło, a 80 zostało rannych w ataku przeprowadzonym podczas meczu piłkarskiego.

---

PŁYTA TYGODNIA

[Obrazek: 1107e6356c0d.jpg]

Tears For Fears ELEMENTAL
czwarty studyjny album brytyjskiego zespołu wydany 4 czerwca 1993 roku.

Jednym słowem: przyjemnie
Plus: buja
Minus: chwilami trochę monotonne
Moment: "Break It Down Again"
Myśl tuż po: jeśli pop, to właśnie taki.
Ciekawostka: ostatnim album grupy, który odniósł sukces na dużą skalę (ponad milion sprzedanych egzemplarzy).
Ocena: 3/5

---

MECZ TYGODNIA

[Obrazek: 6a4f09d61f51.jpg]

1993/05/29 Stadion Śląski, Chorzów (~65000)
Eliminacje Mistrzostw Świata 1994
Polska - Anglia 1:1 (1:0)
1:0 Dariusz Adamczuk 36'
1:1 Ian Wright 84'


Jarosław Bako - Piotr Czachowski, Roman Szewczyk, Andrzej Lesiak, Dariusz Adamczuk, Roman Kosecki, Jerzy Brzęczek (84′ Marcin Jałocha), Piotr Świerczewski, Marek Koźmiński, Marek Leśniak (73′ Kazimierz Węgrzyn), Jan Furtok
(T) Andrzej Strejlau
Chris Woods - David Bardsley, Tony Adams, Des Walker, Tony Doriga, Carlton Palmer ( 71' Ian Wright), Paul Ince, John Barnes, Paul Gascoigne (78' Nigiel Clough), Teddy Sheringham, David Platt
(T) Graham Taylor






Mecz tygodnia, a może całej dekady.
Mecz, którego inne zakończenie być może wydobyłoby polski futbol z zapaści...

Inaczej niż zwykle, od początku tej zabawy miałem na ten mecz taki plan.
Tamtego dnia pierwszy raz w życiu na Stadionie Śląskim był mój Przyjaciel, wówczas 23-letni piłkarz IV-ligowej Victorii Częstochowa. A że cały mecz jest dostępny na Youtube, to mogło się skończyć tylko w jeden sposób.
Seans przy mocniejszym trunku i masa wspomnień...

Podróż białą Syreną w 5 osób. Mnóstwo policji, po drodze i na miejscu. Samochód zostawiony dla bezpieczeństwa u rodziny w Sosnowcu. Gęsta atmosfera. Strach przed angielskimi kibicami, którzy surowo karani u siebie wyżywali się poza granicami. Na stadion dotarli godzinę przed meczem, i mniej więcej wtedy zaczęły się regularne bitwy z policją, drewniane fragmenty ławek fruwały nad głowami, choć szczęśliwie oni nie znajdowali się na łukach, poza epicentrum wydarzeń. Starcia trwały cały mecz, policja nie radziła sobie zupełnie. Nie pamięta już, czy od razu do nich dotarła wtedy przyczyna burd, czyli śmierć kibica Pogoni (przez podobne barwy został wzięty za Wiślaka...) ugodzonego nożem w tramwaju przez bandytów z Cracovii.
Chaos i przerażenie.

Jedna z kibolskich relacji:
Tam w zasadzie się lali wszyscy ze wszystkimi. Craxa zabiła chłopaka z Pogoni, na tym łuku Śląsk, Lechia i Wisła tłukli się z policją i o ile pamiętam wsparcie mieli w Arce i ŁKSie. Po naszej lewej stronie Lech lał się z Zagłębiem Sosnowiec. Na Angoli z jednej strony napierała Pogoń, z drugiej Cracovia – co wszyscy komentowali, że tu nie chodzi o wyspiarzy tylko o chęć bezpośredniego starcia. Mecz, który przeszedł do historii światowego chuligaństwa i zapewnił Polakom nieśmiertelną chwałę. To, co tam się działo, wydaje się dzisiaj nieprawdopodobne. Media bagatelizowały, że to piłkarskie święto zepsuła grupa kilkuset chuliganów, ale prawda była inna - ze znienawidzoną policją biły się tysiące kibiców, którzy poczuli że to jest dzień, gdy mogą odegrać się za lata upokorzeń.

Doceńmy czasy, w których żyjemy...

---

Dwie akcje z tego meczu trafiły do czołówki magazynu "Gol" i na zawsze wryły się w świadomość mojego pokolenia.
Wiadomo, że bardziej znane jest drugie pudło Leśniaka, ale to co zrobił w 2 minucie meczu też za bardzo nie mieści się w głowie. Kapitalna akcja i kilka centymetrów od szczęścia...
Szczęście przyszło w 38 minucie, dziwny ale piękny gol Adamczuka, jedyny w kadrze.
Kolejne okazje, w tym ta, która przeszła do historii...
Zwycięstwo wypuszczone w końcówce...

Dzień 29 maja br. może wejść do historii polskiej piłki pod warunkiem jednak, że w następnych spotkaniach eliminacyjnych MŚ’94 nasi zawodnicy zagrają z takim zaangażowaniem, z taką determinacją jak przeciw Anglikom. Ale niby dlaczego mamy w naszych zawodników nie wierzyć? Po tym co pokazali w Chorzowie wiemy, że potrafią.
„Sport”, 31 maja 1993 r.


---

"Tylko dzięki życzliwości panów Loski i Grajewskiego z Niemiec dostaliśmy komplet Adidasa na mecz z Anglią. Wszystko odbyło się w ostatniej chwili, co wywołało wzburzenie zawodników i doprowadziło do sytuacji, iż drużyna dwa dni przed meczem nie chciała wyjść na trening. Polacy zagrali w strojach Hamburgera SV, na które dosztukowano pospiesznie naszywki z białym orłem" - Andrzej Strejlau.

Tabela po meczu:
1 Norwegia 5 9 18:3
2 Anglia 6 9 16:4
3 Holandia 6 8 17:8
4 Polska 5 8 8:3
5 Turcja 8 6 7:17
6 San Marino 8 1 1:32


Po szybkiej analizie wynika, że walka o dwa pierwsza miejsca rozegra się między Norwegią i Polską (dwa bezpośrednie mecze jesienią) oraz między Holandią i Anglią.
Wyniki Norwegów robiły wrażenie, ale sprawa nadal wydawała się otwarta...

---

Nr 30, 04.06.1993

⬆10⬇11 ➡6 N3

[Obrazek: 46c5b24e1fc8.jpg]

1 2 3 Pendragon BREAKING THE SPELL (1)
2 1 8 Sting FIELDS OF GOLD (3)
3 5 3 Wilki AMIRANDA
4 3 8 Ira WIARA (2)
5 9 7 Kobranocka POZNAŁEM CIĘ NA PROCESJI
6 17 4 Depeche Mode WALKING IN MY SHOES
7 4 9 Dire Straits YOU AND YOUR FRIEND (1)
8 6 9 Golden Life BO JA TO WIEM
9 10 5 Kult KURWY WĘDROWNICZKI
10 12 6 Duran Duran COME UNDONE

11 11 8 Mancu PIOSENKA BAROWA
12 8 7 Róże Europy KONTESTATORZY
13 13 15 Dżem AUTSAJDER (1)
14 7 6 Aerosmith LIVIN' ON THE EDGE
15 15 11 Wilki RACHELA (1)
16 16 15 Kobranocka HIPISÓWKA (4)
17 14 11 Closterkeller AGNIESZKA
18 21 2 Stare Dobre Małżeństwo BALLADA MAJOWA
19 19 20 Wilki ELI LAMA SABACHTANI (6)
20 22 3 Porcupine Tree BURNING SKY

21 30 2 The Cranberries DREAMS
22 20 14 R.E.M. SWEETNESS FOLLOWS
23 18 13 Depeche Mode I FEEL YOU
24 N 1 Closterkeller W MOIM KRAJU
25 23 15 Róże Europy GRAFIKA
26 29 16 Duran Duran ORDINARY WORLD
27 27 28 Wilki BENIAMIN (2)
28 25 11 Kult BARANEK
29 N 1 Chłopcy Z Placu Broni ZDJĘCIE
30 N 1 Raz Dwa Trzy NIE PAL


Wypadły:
26 28 3 George Michael, Queen SOMEBODY TO LOVE
24 22 8 Noir Désir ICI PARIS
28 19 8 Pearl Jam OCEANS

Playlista
Ace Of Base ALL THAT SHE WANTS
Budka Suflera MŁODE LWY
Kazik 5 LAT
Robert Plant 99 PALMS
Rod Stewart HAVE I TOLD YOU LATELY
R.E.M. EVERYBODY HURTS
Tears For Fears BREAK IT DOWN AGAIN
The Pretenders I'M NOT IN LOVE
Ugly Kid Joe CATS IN THE CRADLE
Varius Manx BLIND FATE
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04.06.2023 10:32 AM przez bear.)
04.06.2023 10:22 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 556
Dołączył: Aug 2008
Post: #119
RE: Wehikuł Czasu - 1993
Dwie setki Leśniaka, chyba przypadkowa (?) bramka Adamczuka, ale...chyba i tak wszystko w cieniu tej bitwy kiboli, zdaje się że po tym meczu stadion się już nie nadawał do niczego. tak został zdemolowany, że w zasadzie zamknięty do końca wieku. Na dokładkę ten brak środków na stroje dla reprezentacji... Mamy chyba odpowiedź, dlaczego wtedy nie było wyników: nie było atmosfery, nie było organizacji, a co do zawodników to nie było dobrego bramkarza (ale o tym pewnie będzie jeszcze w przyszłości tu pisane).
Bardziej niż mecz z Anglią to były Mistrzostwa Polski Chuliganów, nawet na YT są komentarze mniej o meczu, bardziej o tym, że ktoś wspomina jak się lał na trybunach z kim tylko popadnie.
Pamiętam wywiad z Lesniakiem przed tym meczem: pytany, jakie ma marzenie na ten mecz, powiedział że strzelić w 90 minucie zwycięską bramkę. Może niepotrzebnie dodawał tę minutę i dlatego czekał do tej 90'. mógł to zrobić wcześniej, a w 90 to już go nie było na boisku...

Z tych trzech remisów Strejlaua z Anglią wybieram jednak ten pierwszy. Ale ich tam gnietliśmy! I jeszcze ta poprzeczka Tarasiewicza! (antycypuję tu już strzal rozpaczy Koseckiego z Norwegią...).

W kwestiach muzycznych: nie miałem świadomości, że Tears for Fears byli wtedy jeszcze nadal popularni, sądziłem że grunge zmiótł ich ze sceny.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&amp;num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04.06.2023 11:38 AM przez Miszon.)
04.06.2023 11:10 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 159
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #120
RE: Wehikuł Czasu - 1993
(04.06.2023 10:22 AM)bear napisał(a):  [b]1 2 3 Pendragon BREAKING THE SPELL (1)
30 lat później wydali nową epkę Icon_wink2
niestety na razie można posłuchać 3/4 w PROGnozach w R357.
żaden streaming tego nie ma.
dokładnie jak 30 lat temu Icon_razz - albo radio albo płyta Icon_smile2

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
04.06.2023 12:41 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wehikuł Czasu - 1994 bear 38 1 079 04.05.2024 10:51 PM
Ostatni post: Miszon
  Wehikuł Czasu - 1992 bear 92 2 677 03.01.2023 03:00 AM
Ostatni post: bear

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości