Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wehikuł Czasu - 1992
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 128
Dołączył: Dec 2014
Post: #41
RE: Wehikuł Czasu - 1992
kajman napisał(a):Postawiłbym na Toruń.
Elany to już chyba w ogóle nie ma na mapie futbolowej kraju, a co dopiero, żeby grała w ćwierćfinale PP

ja zaś na Częstochowę, stadionu do tego nigdy tam nie było

neo01 napisał(a):No to musi być Wrocław (a stawiałem na Poznań).
pamiętam tam chociażby mecz z Czechami na Euro

kajman napisał(a):Ja się zatrzymałem na czasach, kiedy Łódź była przed Krakowem.
...a Wrocław czwarty, łatwo się wtedy wizualizowało kolejność na mapie

kajman napisał(a):Pamiętam, że kiedyś Świnoujście było czwarte czy nawet trzecie.
swoją drogą ciekawe czy wciąż tam Adolf Hitler jest honorowym obywatelem (ten fakt widnieje na wikipedii, bez wspomnienia o odebraniu)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.11.2022 05:09 AM przez thestranglers.)
22.11.2022 04:43 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 088
Dołączył: Dec 2009
Post: #42
RE: Wehikuł Czasu - 1992
Nie pierwszy raz najwidoczniej wikipedia mija się z prawdą.
thestranglers napisał(a):pamiętam tam chociażby mecz z Czechami na Euro
No fakt, właściwie to wiedziałem, że tam był stadion wybudowany na Euro, ale jakoś mnie przyćmiło. To w takim razie musi chodzić o Częstochowę, ale czy to jest jedno z największych miast? Chyba pod koniec pierwszej 20.
Edit: OK, znalazłem listę stadionów reprezentacji Polski i z tego co widzę, to największym miastem, którego tam brakuje jest Lublin.

WOLNE MEDIA!!!
22.11.2022 12:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #43
RE: Wehikuł Czasu - 1992
Myślę, że kiedyś reprezentacja grała w Lublinie, jakoś w latach '80 lub '90.

Może Olsztyn? Tychy? Bytom?

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
22.11.2022 01:03 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 088
Dołączył: Dec 2009
Post: #44
RE: Wehikuł Czasu - 1992
Chyba jednak o Lublin chodziło, skoro ma grać w PP.

Tymczasem Arabia - Argentyna 2:1 w 55. minucie (sorry za off) Icon_cool

WOLNE MEDIA!!!
22.11.2022 01:22 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 764
Dołączył: Jun 2007
Post: #45
RE: Wehikuł Czasu - 1992
thestranglers napisał(a):Elany to już chyba w ogóle nie ma na mapie futbolowej kraju, a co dopiero, żeby grała w ćwierćfinale PP
Jakoś mi to PP umknęło.
23.11.2022 12:22 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 539
Dołączył: Nov 2008
Post: #46
RE: Wehikuł Czasu - 1992
Miszon napisał(a):Myślę, że kiedyś reprezentacja grała w Lublinie, jakoś w latach '80 lub '90.
Młodzieżówki grają regularnie, być może kiedyś wystąpiła tam Polska B, ale pierwsza reprezentacja nie zagrała tam nigdy.
25.11.2022 10:37 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #47
RE: Wehikuł Czasu - 1992
Czyli Lublin? Icon_smile2
bear napisał(a):być może kiedyś wystąpiła tam Polska B
Polska B wystąpiła w stolicy Polski B - to ma sens! Icon_wink2

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25.11.2022 11:37 AM przez Miszon.)
25.11.2022 11:35 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 539
Dołączył: Nov 2008
Post: #48
RE: Wehikuł Czasu - 1992
(I tak nie mogę dziś spać, więc wrzucę przed snem...)

[Obrazek: 218f54600ad5.jpg]

● parlament Czechosłowacji podjął decyzję o podziale kraju na Czechy i Słowację z dniem 1 stycznia 1993 roku.
● w Irlandii odbyło się referendum dotyczące zmiany w Konstytucji. Proponowane zmiany poprawek dotyczyły zniwelowania różnic w zapisach prawnych Sądu Najwyższego Irlandii, w której ustanowiono prawo do aborcji Irlandek w sytuacji zaistnienia ryzyka jej śmierci.
Proponowana poprawka XII (dotycząca uznania zagrożenia samobójstwa kobiety jako samodzielnej okoliczności do wykonania aborcji) została odrzucona, natomiast poprawki XIII (dotycząca nieograniczania swobody podróży z Irlandii do innych krajów, celem wykonania aborcji legalnie) oraz XIV (dotyczyła swobody poznawania i zdobywania informacji przez Irlandczyków o aborcji w innych krajach) zostały wprowadzone.
● przyjęto flagę Tadżykistanu.
● w chińskim regionie autonomicznym Kuangsi w katastrofie należącego do China Southern Airlines Boeinga 737 zginęło 141 osób.
● w Wenezueli doszło do nieudanej próby wojskowego zamachu stanu.
● premiera filmu "Bodyguard".

● Telewizyjna premiera filmu "Sauna" Filipa Bajona, w kozackiej obsadzie: Henryk Bista, Władysław Kowalski, Marek Kondrat, Bogusław Linda, Piotr Machalica, Marian Opania, Zbigniew Zamachowski, Gabriela Kownacka.
● Piłkarska reprezentacja Polski poleciała do Ameryki Południowej. 26 listopada podopieczni Andrzeja Strejalua przegrali w Buenos Aires z Argentyną 0:2, w tym meczu w dorosłej kadrze zadebiutował Piotr Świerczewski. W zespole gospodarzy jedynym, który potem zrobił dużą karierę był Diego Simeone.

---

CHAMPIONS LEAGUE

Przed rozpoczęciem sezonu 1992/1993 zmieniono nazwę rozgrywek z Pucharu Europejskich Mistrzów Klubowych na Ligę Mistrzów, gruntownie przy tym reformując ich formułę, przez co rywalizacja prowadzona pod tym szyldem stała się najbardziej prestiżowym i komercyjnym przedsięwzięciem piłki nożnej na świecie.
W pierwszej edycji Ligi Mistrzów wystąpiło osiem zespołów wyłonionych z eliminacji, które zostały podzielone na dwie grupy.

Pierwszą bramkę w historii rozgrywek strzelił Nigeryjczyk Daniel Amokachi z Club Brugge, w 17 minucie meczu z CSKA Moskwa, był to gol zwycięski. W drugim meczu grupy tej grupy Glasgow Rangers zremisował 2:2 z Olimpique Marsylia.
W grupie B FC Porto zremisowało z PSV Eindhoven 2:2, a w drugim spotkaniu...

---

MECZ TYGODNIA




(Film znowu nie do udostępniania - bezpośredni link:
https://m.youtube.com/watch?v=T6k1V5uLWQ0

1992/11/25 Mediolan
UEFA Champions League 1992/93

AC Milan - IFK Göteborg 4:0 (1:0)
33' 1:0 Marco van Basten (as. Jean-Pierre Papin)
53' 2:0 Marco van Basten (rzut karny)
61' 3:0 Marco van Basten (as. Stefano Eranio)
62' 4:0 Marco van Basten (as. Frank Rijkaard)


Francesco Antonioli - Mauro Tassotti, Allesandro Costacurta (64' Stefano Nava), Franco Baresi, Demetrio Albertini, Gianluigi Lentini (72' Marco Simone), Frank Rijkaard, Stefano Eranio, Jean-Pierre Papin, Daniele Massaro, Marco van Basten
(T) Fabio Capello
Thomas Ravelli - Magnus Johansson, Tore Pedersen, Ola Svensson, Pontus Kåmark, Peter Eriksson, Stefan Rehn (60'
Fredrik Leksell), Hakan Mild, Mikael Nilsson, Thomas Andersson, Johnny Ekström
(T) Roger Gustafsson

Fragment z książki "30 lat Ligi Mistrzów. Tom I" Leszka Orłowskiego:
Pierwszy czy też jeden z pierwszych meczów fazy grupowej Ligi Mistrzów od razu okazał się niezwykle brzemienny w skutki, a raczej - w skutek. Oto 25 listopada 1992 roku w Stadio San Siro w Mediolanie AC Milan podejmował IFK Göteborg. Gospodarze wygrali 4:0, a wszystkie gole, z czego jedną akrobatyczną przewrotką, strzelił Marco van Basten. Niby mecz ten nie miał wielkiego znaczenia, rywal wielkich mediolańczyków nie należał do gigantów, ale wyczyn Holendra zrobił tak ogromne wrażenie na elektorach "France Football", właśnie układających listy kandydatów do Złotej Piłki, że zagłosowali oni na Van Bastena. Trudno powiedzieć, że jego triumf był jakąś wielką niesprawiedliwością dla innych bohaterów roku 1992, ale można przypuszczać, że gdyby nie zdarzył mu się tak wspaniały występ przeciwko IFK, to nie on byłby zwycięzcą plebiscytu. Triumfowałby wówczas najlepszy gracz ostatniej edycji Pucharu Europejskich Mistrzów Klubowych, Christo Stoiczkow z Barcelony, którego Holender wyprzedził tylko o 18 punktów.

Nr 3, 27.11.1992

⬆9⬇12 ➡3 N6

1 2 3 R.E.M. DRIVE
2 1 3 Guns N' Roses NOVEMBER RAIN
3 4 3 Wilki ABORYGEN
4 10 2 Kat ŁZA DLA CIENIÓW MINIONYCH
5 5 3 Kult CZARNE SŁOŃCA
6 9 2 Stare Dobre Małżeństwo CZARNY BLUES O CZWARTEJ NAD RANEM
7 15 2 Pearl Jam BLACK
8 6 3 Metallica NOTHING ELSE MATTERS
9 N 1 Wilki BENIAMIN
10 N 1 Iron Maiden FEAR OF THE DARK


11 11 3 U2 LOVE IS BLINDNESS
12 3 3 Pearl Jam JEREMY
13 14 2 Dżem OSTATNIE WIDZENIE
14 23 2 Obywatel G.C. TOBIE WYBACZAM
15 N 1 Metallica SAD BUT TRUE
16 7 3 Queen THESE ARE THE DAYS OF OUR LIVES
17 13 3 Wilki SON ON THE BLUE SKY
18 12 3 Róże Europy, Edyta Bartosiewicz JEDWAB
19 8 3 Brian May TOO MUCH LOVE WILL KILL YOU
20 N 1 Michał Lorenc KOŁYSANKA (Z FILMU "PSY")

21 16 3 T. Love NABRANI
22 24 2 Kobranocka SOWIETY
23 N 1 Kult DZIEWCZYNA SIĘ BAŁA POGRZEBÓW
24 26 3 Eric Clapton LAYLA
25 18 3 Kitaro, Jon Anderson AGREEMENT
26 17 3 Ira NIE ZATRZYMAM SIĘ
27 19 3 Mancu WYPRAWY
28 28 3 The Cure A LETTER TO ELISE
29 22 3 Sinead O'Connor SUCCES HAS MADE A FAILURE OF OUR HOME
30 N 1 Ira TWÓJ CAŁY ŚWIAT


Wypadły:
20 17 2 Golden Life OPRÓCZ
21 16 2 Elektryczne Gitary WYTRĄCIŁAŚ
25 19 2 Tasmin Archer SLEEPING SATELLITE
27 24 2 Guns N' Roses YESTERDAYS
29 18 2 Maanam W CISZY NAWET KAMIEŃ ROŚNIE
30 23 2 Suzanne Vega IN LIVERPOOL

Playlista:
Alannah Myles SONG INSTEAD OF A KISS
Budka Suflera TWOJE RADIO
Defekt Muzgó NUDA
Dire Straits IRON HAND
Elektryczne Gitary WSZYSTKO CH.
Józef Skrzek TWÓJ DOM WSCHODZĄCEGO SŁOŃCA
KSU USTRZYKI
Manic Street Preachers SUICIDE IS PAINLESS (THEME FROM M.A.S.H.)
Michael Jackson HEAL THE WORLD
Pod Budą BLUES O STARYCH SĄSIADACH
Roxette QUEEN OF RAIN
U2 WHO'S GONNA RIDE YOUR WILD HORSES
Whitney Houston I WILL ALWAYS LOVE YOU
27.11.2022 01:34 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #49
RE: Wehikuł Czasu - 1992
Nie wiem co to za film "Sauna", pierwsze słyszę!

Czy dobrze pamiętam, że jedynym naszym przedstwicielem w LM był grający incydentalnie w Brugge Tomasz Dziubiński?
Alez wtedy Milan miał pakę! Chyba tylko Eranio nie był podstawowym reprezentantem kraju.

Podział Czechosłowacji odbierałem wówczas jako dziwny, na zasadzie "jest moda na rozpadanie się, to my też się rozpadniemy".

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
27.11.2022 01:50 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 539
Dołączył: Nov 2008
Post: #50
RE: Wehikuł Czasu - 1992
Miszon napisał(a):Czy dobrze pamiętam, że jedynym naszym przedstwicielem w LM był grający incydentalnie w Brugge Tomasz Dziubiński?
tak. Może i incydentalnie, ale wiosną swoją historyczną rolę tutaj odegra.
Miszon napisał(a):Alez wtedy Milan miał pakę
A mi najbardziej na wyobraźnię działa fakt, że jeszcze w poprzednim sezonie grał z nimi Carlo Ancelotti.
No ale odkąd podczas oglądania meczu Kamerunu dowiedziałem się, że Roger Mila skończył w tym roku 70 lat, to nic mnie już nie zdziwi.
Miszon napisał(a):Nie wiem co to za film "Sauna", pierwsze słyszę!
całkiem zgrabny film telewizyjny, podchodzący nawet trochę pod Teatr Telewizji, bo cała akcja rozgrywa się w tytułowej saunie. Chyba dość regularnie jest emitowany jest na TVP Kultura (przynajmniej w czasach, gdy miałem jeszcze telewizor trafiłem na niego kilka razy).
27.11.2022 03:45 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 539
Dołączył: Nov 2008
Post: #51
RE: Wehikuł Czasu - 1992
[Obrazek: 8d26427b3262.jpg]

Korea Południowa i RPA ponownie nawiązały stosunki dyplomatyczne (w 1978 roku zostały zerwane z powodu apartheidu).
● Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 794 została jednogłośnie przyjęta, zatwierdzając koalicję sił pokojowych ONZ kierowaną przez Stany Zjednoczone w celu utworzenia UNITAF, której zadaniem jest zapewnienie pomocy humanitarnej i zaprowadzenie pokoju w Somalii.
Bill Wyman ogłosił swoje odejście z The Rolling Stones.

● w Nadarzynie otwarto Biuro Oddziału Świadków Jehowy.
● Powstała Federacja Rodzin Katyńskich, której celem jest m.in. upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej.
● na promocję swojej książki „Wróżby kumaka” przybył do Polski Günter Grass.

---

PIERWSZY SMS

Od wysłania pierwszej wiadomości tekstowej upłynęło już 30 lat. Jej autorem był Neil Papworth z Vodafone, który 3 grudnia 1992 roku wysłał SMS-em dwa słowa. "Merry Christmas" - tak brzmiała treść, którą przesłano z komputera na telefon przenośny Orbitel 901. Jej adresatem był inny inżynier Richard Jarvis - dyrektor Vodafone. Nadawce musiał posłużyć się swoim pecetem, ponieważ klawiatury numeryczne nie były jeszcze przystosowane do pisania tekstu.
Już w 1993 roku pierwszy telefon został zaprojektowany w sposób umożliwiający komunikację za pomocą nowatorskiej metody. Do cyfr na klawiaturze dołączyły litery. Pierwsze takie urządzenia wypuściła na rynek fińska Nokia. Kolejnym przełomem będzie rok 1999 - wtedy pojawi się możliwość wysyłania wiadomości tekstowych pomiędzy różnymi sieciami.

"Historia SMS-a zaczyna się od życzeń świątecznych i faktycznie była taka dekada na początku wieku, kiedy w każdą wigilię, co kilka minut pikała nam komórka, bo przyszedł kolejny SMS-owy wierszyk. Dziś, w dobie messengera, takich wiadomości dostajemy sporo mniej. Myślę, że gdyby większość z nas przejrzała zawartość skrzynki w telefonie, znajdziemy w niej więcej potwierdzeń nadania paczki czy terminów wizyty u dentysty niż wiadomości od znajomych. Ale to normalne u każdego trzydziestolatka, że robi teraz inne rzeczy niż w dzieciństwie i młodości. Nie oznacza to, że SMS znika z naszego życia, tylko podobnie jak radio czy zegarek adaptuje się do nieco innej roli niż spełniał kiedyś" - komentuje Maja Wiśniewska, Marketing Manager SMSAPI dla portalu komputerswiat.pl

---

MECZ TYGODNIA

29/11/1992 Montevideo (25 000)
Urugwaj - Polska 0:1 (0:0)
0-1 Dariusz Gęsior (84)


Robert Badiola - Julio César Gómez, Fernando García, Daniel Núñez, Nelson Caraballo, Marcelo Arregín, Diego Montes (75 Gerardo Rodríguez), Luis Sánchez, Peter Méndez (46 José García), Andrés Martínez (70 William Correa), Raúl González (T) Luis Alberto Cubilla Almeida
Adam Matysek - Kazimierz Węgrzyn, Tomasz Wałdoch, Tomasz Łapiński, Marcin Jałocha (60 Piotr Jegor), Ryszard Staniek (89 Adam Fedoruk), Dariusz Gęsior, Jerzy Brzęczek, Piotr Świerczewski, Grzegorz Mielcarski (46' Wojciech Kowalczyk), Andrzej Kobylański (85' Tomasz Cebula) (T) Andrzej Strejlau

Dobry dla polskiej piłki rok 1992 (olimpijskie srebro, 4 punkty na start eliminacji World Cup 1994) zakończył się pozytywnym akcentem w dalekim Montevideo.
Była to pierwsza od 11 lat porażka Urugwaju u siebie i pierwsze (w drugim podejściu) zwycięstwo Polski nad dwukrotnymi mistrza świata.
W meczu wystąpili zawodnicy z aż 13 polskich klubów (rekord do dziś niepobity). Trzech piłkarzy dał Górnik Zabrze, pozostali powołani zostali z Śląska Wrocław, Hutnika Kraków, Widzewa Łódź, Wisły Kraków, Stali Mielec, Ruchu Chorzów, Lecha Poznań, GKS Katowice, Olimpii Poznań, Legii Warszawa, Siarki Tarnobrzeg i ŁKS Łódź.
Na 2 grudnia planowany był jeszcze mecz z Ekwadorem w Quito, ale gospodarze chcieli rozegrać to spotkanie dopiero w niedzielę 6 grudnia, co nie odpowiadało naszej ekipie i zrezygnowano ze sparingu.

Spotkanie było wyjątkowe dla Dariusza Gęsiora. Zawodnik Ruchu Chorzów debiutował tym meczem w reprezentacji i uczcił to golem. I to jedynym w historii swoich występów z orzełkiem na piersi.
Tak wspomina tamten dzień dla portalu retrofutbol.pl:
"Rozegraliśmy fajne spotkanie, nie byliśmy słabsi od faworyta. Udało się wygrać, a ja miałem podwójną satysfakcję, bo w debiucie strzeliłem gola. W końcówce z lewej strony dośrodkował Piotr Świerczewski, a ja głową wpakowałem piłkę do siatki. Oczywiście nie muszę dodawać, że nasza radość była ogromna, bo sukcesem zakończyła się tak daleka wyprawa. Muszę jednak też z żalem przyznać, że nigdy tego meczu nie mogłem zobaczyć. Dziś na gorąco są analizy, statystyki, bramki w internecie, ale wtedy były inne czasy".

Gęsior jest w czołówce, jeśli chodzi o występy w ekstraklasie, jednak może czuć niedosyt reprezentacyjny. W kadrze wystąpi w 22 spotkaniach, z czego aż 20 będzie meczami towarzyskimi. W pojedynkach o stawkę zagra w sumie tylko 38 minut.

---

Szczyt po raz pierwszy zdobywają Wilki (w nawiasach dodałem liczbę tygodni na pierwszym miejscu), trochę nieoczekiwanie i nie z tym utworem, po którym bardziej bym się tego spodziewał, ale w tym tygodniu brzmiał mi najmocniej.
W top10 już cztery utwory nigdy nieobecne na Lp3, w całym zestawieniu - 13.
Trzeci tydzień z rzędu jest 6 nowości, ale to nie będzie żadna reguła. Z nowych utworów dodanych do playlisty na ten moment pewny jestem debiutu tylko jednego.
Nieśmiało pojawiają się takie nazwy jak Pod Budą, MSP i KSU.

Nr 4, 04.12.1992

⬆9⬇12 ➡3 N6


[Obrazek: d983eb884128.jpg]

1 9 2 Wilki BENIAMIN (1)
2 6 3 Stare Dobre Małżeństwo CZARNY BLUES O CZWARTEJ NAD RANEM
3 1 4 R.E.M. DRIVE (1)
4 4 3 Kat ŁZA DLA CIENIÓW MINIONYCH
5 3 4 Wilki ABORYGEN
6 7 3 Pearl Jam BLACK
7 10 2 Iron Maiden FEAR OF THE DARK
8 2 4 Guns N' Roses NOVEMBER RAIN (2)
9 5 4 Kult CZARNE SŁOŃCA
10 15 2 Metallica SAD BUT TRUE

11 8 4 Metallica NOTHING ELSE MATTERS
12 13 3 Dżem OSTATNIE WIDZENIE
13 11 4 U2 LOVE IS BLINDNESS
14 14 3 Obywatel G.C. TOBIE WYBACZAM
15 N 1 U2 WHO'S GONNA RIDE YOUR WILD HORSES
16 20 2 Michał Lorenc KOŁYSANKA (Z FILMU "PSY")
17 12 4 Pearl Jam JEREMY
18 23 2 Kult DZIEWCZYNA SIĘ BAŁA POGRZEBÓW
19 17 4 Wilki SON ON THE BLUE SKY
20 N 1 Dire Straits IRON HAND

21 18 4 Róże Europy, Edyta Bartosiewicz JEDWAB
22 22 3 Kobranocka SOWIETY
23 16 4 Queen THESE ARE THE DAYS OF OUR LIVES
24 N 1 Elektryczne Gitary WSZYSTKO CH.
25 21 4 T. Love NABRANI
26 N 1 Pod Budą BLUES O STARYCH SĄSIADACH
27 N 1 Manic Street Preachers SUICIDE IS PAINLESS (THEME FROM M.A.S.H.)

28 24 4 Eric Clapton LAYLA
29 30 2 Ira TWÓJ CAŁY ŚWIAT
30 N 1 KSU USTRZYKI

Wypadły:
19 8 3 Brian May TOO MUCH LOVE WILL KILL YOU
25 18 3 Kitaro, Jon Anderson AGREEMENT
26 17 3 Ira NIE ZATRZYMAM SIĘ
27 19 3 Mancu WYPRAWY
28 28 3 The Cure A LETTER TO ELISE
29 22 3 Sinead O'Connor SUCCES HAS MADE A FAILURE OF OUR HOME


Playlista:
Acid Drinkers I'M A ROCKER
Budka Suflera TWOJE RADIO
Defekt Muzgó NUDA
Edyta Bartosiewicz HAVE TO CARRY ON
Guns N' Roses ESTRANGED
INXS TASTE IT
Józef Skrzek TWÓJ DOM WSCHODZĄCEGO SŁOŃCA
Michael Jackson HEAL THE WORLD
Renata Przemyk MAŁY POETO JESTEM KOBIETĄ
Roxette QUEEN OF RAIN
Suzanne Vega BLOOD MAKES NOISE
T. Love KING
Whitney Houston I WILL ALWAYS LOVE YOU
03.12.2022 11:25 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 128
Dołączył: Dec 2014
Post: #52
RE: Wehikuł Czasu - 1992
bear napisał(a):nie z tym utworem, po którym bardziej bym się tego spodziewał
Miałem nadzieję, że właśnie z tym i proszę, jaka miła niespodzianka.

bear napisał(a):Kolejnym przełomem będzie rok 1999 - wtedy pojawi się możliwość wysyłania wiadomości tekstowych pomiędzy różnymi sieciami.
Tu jestem w szoku, bo to by oznaczało, że w odpowiednim momencie się jednak zdecydowałem na komórkę.
04.12.2022 07:47 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #53
RE: Wehikuł Czasu - 1992
Też jestem w szoku, że dopiero od 1999 można było wysyłać SMS między sieciami! (miałem komórkę od 2000)

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
04.12.2022 11:23 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 128
Dołączył: Dec 2014
Post: #54
RE: Wehikuł Czasu - 1992
Owszem, pamiętam, że miałem bodajże 30 minut na miesiąc i zapisywałem ile mam 'przegadane'. Oczywiście wkurzające było, gdy ktoś miał włączoną pocztę głosową. Icon_wink
04.12.2022 02:17 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 110
Dołączył: Jun 2007
Post: #55
RE: Wehikuł Czasu - 1992
bear napisał(a):AC Milan - IFK Göteborg 4:0 (1:0)
w tamtych czasach Milan był moją ulubioną zagraniczną drużyną. zresztą wystarczy spojrzeć na te nazwiska, jaka to była paka! a to przecież nie wszystkie, bo najbardziej się zachwycałem jak grała tam trójka Van Basten, Gullit, Rijkaard.
bear napisał(a):30 N 1 Ira TWÓJ CAŁY ŚWIAT
wspaniała muzyczna miniaturka. sam się zastanawiam czy lepiej, że została w takiej formie, czy może jednak byłby to jeszcze piękniejszy utwór, gdyby go rozbudowali.
04.12.2022 11:09 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 539
Dołączył: Nov 2008
Post: #56
RE: Wehikuł Czasu - 1992
thestranglers napisał(a):Miałem nadzieję, że właśnie z tym i proszę, jaka miła niespodzianka.
i właśnie to jest dla mnie fajne, że sam siebie tutaj zaskakuję, nie ma schematów. A powoli staje się regułą, że utwory wszechczasowe trochę tracą przy częstszych niż raz do roku przesłuchaniach, na korzyść tych mniej osłuchanych
thestranglers napisał(a):Tu jestem w szoku, bo to by oznaczało, że w odpowiednim momencie się jednak zdecydowałem na komórkę.
o tym pewnie pogadamy za 10 lat, ale pamiętamy ile kosztowały sms-y i co się robiło, żeby zniwelować liczbę znaków w wiadomości, gdy pomijając spację pisało się każde kolejne słowa z dużej litery, albo jedno słowo pisało się dużą literą, a kolejne na CapsLocku. Ale o tym pogadamy za kilka lat Icon_razz
ku3a napisał(a):wspaniała muzyczna miniaturka. sam się zastanawiam czy lepiej, że została w takiej formie, czy może jednak byłby to jeszcze piękniejszy utwór, gdyby go rozbudowali.
wiem, że to cholernie długie, sam przesluchalem to chyba na 5 razy, ale to kapitalna opowieść o tamtych czasach, więc wrzucam, jak wytrwasz to znajdziesz wyjaśnienie Icon_razz



(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.12.2022 01:37 AM przez bear.)
05.12.2022 01:35 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 110
Dołączył: Jun 2007
Post: #57
RE: Wehikuł Czasu - 1992
OK, zaznaczyłem sobie, więc kiedyś obejrzę, ale teraz przez Mundial straszne mi się zaległości porobiły z różnymi takimi, więc pewnie tak szybko to nie nastąpi. ale przesłucham Icon_wink2.
07.12.2022 02:29 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 539
Dołączył: Nov 2008
Post: #58
RE: Wehikuł Czasu - 1992
[Obrazek: cb9248cc9f80.jpg]

● Szwajcarzy odrzucili w referendum możliwość wejścia do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
● w Ayodhya (północne Indie) hinduiści zburzyli meczet Babri Masdżid.
● premier John Major ogłosił w Izbie Gmin separację księżnej Diany i księcia Karola.

● W życie weszła Mała Konstytucja - ustawa regulująca wzajemne stosunki między władzą ustawodawczą a wykonawczą III RP. Obowiązywała do roku 1997, do wejścia w życie Konstytucji RP.

---

Pierwsza prywatna polska stacja telewizyjna Polsat 5 grudnia 1992 o 16:30, rozpoczęła oficjalne nadawanie sygnału z Holandii ze studia w Hilversum z analogowego nadajnika satelity Eutelsat II F 3, położenie na orbicie 16°E. Decyzja o nadawaniu programu z Holandii wynikała z konieczności: był to jedyny sposób, by dotrzeć do polskiego widza bez naruszenia obowiązującego w Polsce prawa.
Nazwę kanału wymyślił satyryk Tadeusz Drozda, pierwsze logo stacji zaprojektował Jacek Błach, a muzykę do oprawy graficznej skomponował Grzegorz Ciechowski.
Pierwszą pokazaną pozycją był serial animowany „Wędrówki Pyzy”. Produkcję zapowiedziała Karina Szafrańska. Pierwotnie kanał nazywał się PolSat. 1 października 1994 literę „S” w nazwie zmieniono w „s”. Tego samego dnia zmieniono logotyp stacji ze słońcem.
Początkowo zasięg techniczny Polsatu obejmował 20% populacji. Była to grupa niewielka, ale pod wieloma względami bardzo atrakcyjna dla reklamodawców. Właściciel i główny założyciel telewizji, Zygmunt Solorz-Żak, pierwotnie planował, że po regulacji przepisów radiowo-telewizyjnych, siedzibę telewizji usytuuje we Wrocławiu, jednak ostatecznie główna siedziba telewizji została ulokowana w Warszawie.

---

10 grudnia 1992 po raz 89 przyznane zostały Nagrody Nobla.
Laureaci:
Derek Walcott (karaibski poeta, pisarz i malarz, jeden z przodujących członków postkolonialnej szkoły pisarstwa anglojęzycznego)
Georges Charpak (francuski fizyk pochodzenia polsko - żydowskiego, za wkład w dziedzinie opracowania detektorów cząstek)
Rudolph Marcus (amerykański chemik, za wkład w rozwój teorii reakcji z przeniesieniem elektronu)
Edmond Fischer, Edwin Krebs (amerykańscy biochemicy, za odkrycia odnoszące się do fosforylacji białek jako biologicznego mechanizmu regulatorowego)
Gary Becker (amerykański ekonomista, za zastosowanie metod mikroekonomii w badaniach nad zachowaniem ludzi, także w kontekście pozarynkowym)
Rigoberta Menchú Tum (gwatemalska działaczka demokratyczna, za obronę praw Indian)

--

MECZ TYGODNIA

1992/12/06
12. Kolejka Alpha Ethniki (liga grecka)
Panathinaikos Ateny - AS Edessaikos 9:1

1:0 Georgios Kapouranis 7'
2:0 Juan José Borrelli 8'
3:0 Juan José Borrelli 21'
3:1 Paris Zouboulis 29'
4:1 Konstantinos Antoniou 39'
5:1 Krzysztof Warzycha 44'
6:1 Stratos Apostolakis 63'
7:1 Krzysztof Warzycha 73'
8:1 Krzysztof Warzycha 83'
9:1 Krzysztof Warzycha 89'

Józef Wandzik - Kontantinos Mavridis, Georgios Kapouranis, Stratos Apostolakis, Nikolaos Karageorgiou, Louis Christodoulou, Spyros Marangos, Konstantinos Antoniou, Juan José Borrelli, Konstantinos Frantzeskos, Krzysztof Warzycha (T) Ivica Osim
Konstantinos Nikolaidis - Savvas Kotsyfas, Miltiadis Kouroukerezis, Georgios Ladias, Georgios Karaisaridis, Tomas Hamrik, Georgios Papadopoulos, Giannis Stoios, Petros Passalis, Theodoros Tsoleridis, Paris Zouboulis
(T) Makis Katsavakis

"Gucio" łącznie w tym sezonie zdobędzie 32 gole, czteropak ustrzeli jeszcze raz. Szukając odpowiedzi na wiadome pytanie, w jednym z artykułów trafiłem na dość wymowne zdanie: wyjazd do Panathinaikosu Ateny miał mu odradzać m.in. ówczesny selekcjoner Andrzej Strejlau.
W 1992 roku zagrał w kadrze 3 mecze towarzyskie i zdobył 2 gole, na najważniejsze spotkania nie był powoływany. Usprawiedliwiając trochę Pana Trenera - w tamtym czasie dość regularnie w dużo silniejszych ligach trafiali Leśniak, Furtok, Kosecki, Ziober czy Juskowiak. Patrząc na same wyniki Panathinaikosu w tamtym sezonie (bilans bramkowy 85:21, choć mistrzem Grecji i tak został AEK), to jednak nie była wtedy do końca poważna liga - zresztą Strejlau, wcześniej tam pracując, chyba dobrze o tym wiedział.

W kadrze zadebiutował w towarzyskim wyjazdowym meczu ze Szwajcarią już w 1984 roku, zmieniając na murawie Włodzimierza Smolarka. Nie zdołał wywalczyć sobie miejsca w drużynie na mistrzostwa świata w Meksyku.
Jedyny piłkarz, który łączy obie kadencje Antoniego Piechniczka (a to przecież tylko 10 lat. Dla porównania - Robert Lewandowski za chwilę rozpocznie kalendarzowo 15 rok gry dla kadry).
Najbardziej niespełniony polski piłkarz w kontekście reprezentacji? Chyba tak. Szczególnie, gdy pamięta się, jakim kozakiem będzie za kilka lat w Lidze Mistrzów.

---

Walka o szczyt trwała do końca, jednak Wilki się obroniły.
Tylko dwie nowości i obie od już uznanych wykonawców, ale za tydzień powinno być pod tym względem ciekawiej.
Urzeka mnie walka o przetrwanie "Layli", którą przewidywałem do wylotu już po pierwszym wydaniu.
W drugą stronę - zdecydowanie lepiej pamiętałem temat z serialu M.A.S.H...

Nr 5, 11.12.1992

⬆11⬇13 ➡4 N2

[Obrazek: 3c684491f4d9.jpg]

1 1 3 Wilki BENIAMIN (2)
2 7 3 Iron Maiden FEAR OF THE DARK
3 6 4 Pearl Jam BLACK
4 15 2 U2 WHO'S GONNA RIDE YOUR WILD HORSES
5 4 4 Kat ŁZA DLA CIENIÓW MINIONYCH
6 3 5 R.E.M. DRIVE (1)
7 2 4 Stare Dobre Małżeństwo CZARNY BLUES O CZWARTEJ NAD RANEM
8 8 5 Guns N' Roses NOVEMBER RAIN (2)
9 10 3 Metallica SAD BUT TRUE
10 5 5 Wilki ABORYGEN

11 11 5 Metallica NOTHING ELSE MATTERS
12 12 4 Dżem OSTATNIE WIDZENIE
13 16 3 Michał Lorenc KOŁYSANKA (Z FILMU "PSY")
14 N 1 T. Love KING
15 14 4 Obywatel G.C. TOBIE WYBACZAM
16 9 5 Kult CZARNE SŁOŃCA
17 18 3 Kult DZIEWCZYNA SIĘ BAŁA POGRZEBÓW
18 13 5 U2 LOVE IS BLINDNESS
19 20 2 Dire Straits IRON HAND
20 19 5 Wilki SON ON THE BLUE SKY

21 24 2 Elektryczne Gitary WSZYSTKO CH.
22 17 5 Pearl Jam JEREMY
23 26 2 Pod Budą BLUES O STARYCH SĄSIADACH
24 21 5 Róże Europy, Edyta Bartosiewicz JEDWAB
25 27 2 Manic Street Preachers SUICIDE IS PAINLESS (THEME FROM M.A.S.H.)
26 N 1 Guns N' Roses ESTRANGED
27 23 5 Queen THESE ARE THE DAYS OF OUR LIVES
28 29 3 Ira TWÓJ CAŁY ŚWIAT
29 22 4 Kobranocka SOWIETY
30 28 5 Eric Clapton LAYLA


Wypadły:
25 21 4 T. Love NABRANI
30 N 1 KSU USTRZYKI

Playlista:
Acid Drinkers I'M A ROCKER
Defekt Muzgó NUDA
Edyta Bartosiewicz HAVE TO CARRY ON
INXS TASTE IT
Jacek Kaczmarski WĘDRÓWKA Z CIENIEM
Józef Skrzek TWÓJ DOM WSCHODZĄCEGO SŁOŃCA
Kazik CELINA
Renata Przemyk MAŁY POETO JESTEM KOBIETĄ
Roger Waters AMUSED TO DEATH
Róże Europy WESOŁYCH ŚWIĄT
R.E.M. MAN ON THE MOON
Suzanne Vega BLOOD MAKES NOISE
Vangelis CONQUEST OF PARADISE
11.12.2022 12:51 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #59
RE: Wehikuł Czasu - 1992
Krebs to ten od cyklu Krebsa?

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11.12.2022 02:42 AM przez Miszon.)
11.12.2022 02:42 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 128
Dołączył: Dec 2014
Post: #60
RE: Wehikuł Czasu - 1992
Bear, skoro pochodzisz z Częstochowskiego to słuchałeś LP Radia Łódź?
11.12.2022 04:07 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wehikuł Czasu - 1994 bear 27 680 20.04.2024 09:41 AM
Ostatni post: bear
  Wehikuł Czasu - 1993 bear 211 11 471 29.01.2024 09:10 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości