Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
25 LAT Z EUROWIZJĄ
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 490
Dołączył: Aug 2008
Post: #41
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
Szymek79 napisał(a):2. (2009) Todas As Ruas Do Amor - Flor - De - Lis (15 miejsce) VIDEO
z Portugalii to tylko Flor De Lis mi przypadła do gustu, pozostałe są albo obojętne albo nie w moim typie.
11.03.2013 06:51 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 347
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #42
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
[Obrazek: luxembourg.jpg]

W tym roku mija 20 lat od ostatniego startu Luksemburgu w Eurowizji a przecież to jeden z najbardziej zasłużonych krajów w konkursie zajmujący z pięcioma zwycięstwami ciągle drugie miejsce w historii za Irlandią (7) a z Francją, Wielką Brytanią i Szwecją, które mają również po 5 grand prix.
Niestety wszystko co najlepsze z Księstwa zdarzyło się przed tym zanim zacząłem oglądać ESC i tylko 5 piosenek było mi zobaczyć w konkursie. Dlatego z Luksemburga tylko Top3.

LUKSEMBURG TOP3:

1. (1990) Quand Je Te Reve - Céline Carzo (13 miejsce) VIDEO
2. (1991) Un Baiser Volé - Sarah Bray (14 miejsce) VIDEO
3. (1993) Donne-Moi Une Chance - Modern Times (20 miejsce) VIDEO




[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.03.2013 05:31 PM przez Szymek79.)
14.03.2013 05:30 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #43
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
Bardzo lubię "Deixa me sonhar", choć w 2003 roku kompletnie pominąłem ten utwór. Byłem dzieciakiem Icon_wink
Portugalii szkoda, choć faktycznie ich propozycje są zazwyczaj nieco... inne. Ale to chyba dobrze?
14.03.2013 07:54 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 347
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #44
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
[Obrazek: slovakia.jpg]

Słowacja debiutowała na Eurowizji podobnie jak Polska w 1994 jednak w przeciwieństwie do nas nie została tak gorąco przyjęta bo najwyższa jej pozycja w konkursie to 18 miejsce i zaledwie po trzech startach odpuściła sobie konkurs aż na 11 lat by powrócić w 2009 już na całkiem inną Eurowizję. Po czterech latach niezbyt udanych startów (brak awansu do finału) w tym roku ponownie nie zobaczymy naszych południowych sąsiadów na eurowizyjnej scenie.
A jak ja widzę Słowację? Z siedmiu utworów, które do tej pory nam przedstawili cztery utwory lubię do dziś a z poraża jednego jest dla mnie jedną z najmniej zrozumiałych w ostatnich latach. A mowa tutaj o "Horehronie" Kristina Pelakovej, które gdy po raz pierwszy usłyszałem byłem wręcz pewny że znajdzie się w czołówce a tymczasem Słowacja nie wyszła nawet z półfinału.Icon_sad

SŁOWACJA TOP5:

1. (2010) Horehronie - Kristina Pelakova (16 miejsce w półfinale) VIDEO
2. (1998) Modlitba - Katarina Hasprova (21 miejsce) VIDEO
3. (2009) Let' Tmou - Kamil Mikulcík & Nela Pociskova (18 miejsce w półfinale) VIDEO
4. (1996) Kým Nás Máš - Marcel Palonder (18 miejsce) VIDEO
5. (2011) I'm Still Alive - TWiiNS (13 miejsce w półfinale) VIDEO




[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
24.03.2013 07:28 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 347
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #45
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
[Obrazek: andorra.jpg]

Maleńka Andora zadebiutowała na Eurowizji w roku 2004 czyli w momencie kiedy został wprowadzony do konkursu etap półfinałowy. Niestety pirenejskiemu krajowi ani razu nie udało się przejść tego etapu, najbliżej tego wyczynu Andora była w Helsinkach w 2007 kiedy to zajęła 12 miejsce jeszcze wtedy w jednym ogromnym półfinale.
Ostatni raz reprezentanta Księstwa na eurowizyjnej scenie mogliśmy oglądać w Moskwie i to właśnie to nagranie jest moim ulubionym z tego kraju.

ANDORA TOP5:

1. (2009) La Teva Decisio (Get A Life) - Susanne Georgi (15 miejsce w półfinale) VIDEO
2. (2005) La Mirada Interior - Marian Van De Wal (23 miejsce w półfinale) VIDEO
3. (2007) Salvem El Móm "Let's Save The World" - Anonymous (12 miejsce w półfinale) VIDEO
4. (2004) Jugarem A Estimar-Nos - Marta Roure (18 miejsce w półfinale) VIDEO
5. (2008) Casanova - Gisela (15 miejsce w półfinale) VIDEO




[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
27.03.2013 05:26 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #46
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
Co do utworu "Horehronie"... wersja na żywo i w preselekcjach, i w konkursie była nieco dyskusyjna, natomiast w przypadku wersji studyjnej też nie miałbym wątpliwości co do miejsca w pierwszej dziesiątce. Szkoda. No, ale przynajmniej był hicior na Słowacji i w Czechach (wbrew pozorom nieczęsto utwór słowacki staje się hitem w Czechach, nie mówiąc już, że to był utwór z konkursu, który w Czechach się nie przyjął). Na tyle, że nawet kolejna, mniej popularna płyta Kristiny jest do kupienia bez problemu nawet w Ostrawie Icon_smile Więc... w sumie i tak się Kristinie ten występ opłacił.
27.03.2013 09:11 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 347
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #47
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
[Obrazek: czechrepublic.jpg]

Republika Czeska to bez wątpienia najbardziej sceptyczny kraj wobec ESC w Europie. Nasi południowi sąsiedzi zadebiutowali w konkursie dopiero w 2007 roku (Słowacja w 1994!) i po trzech kompromitujących występach w konkursie (2 x ostatnie miejsce w półfinale i raz przedostatnie) telewizja czeska postanowiła wycofać się z konkursu i na razie nie widać szans na powrót. Moją ulubioną czeską propozycja jest ta z drugiego ich startu, która dość niesprawiedliwie została potraktowana przez głosujących ale to i tak był jedyny raz kiedy Czechy nie były czerwoną latarnią konkursu

CZECHY TOP3:

1. (2008) Have Some Fun - Tereza Kerndlova (18 miejsce w półfinale) VIDEO
2. (2007) Malá Dáma - Kabátä (28 miejsce w półfinale) VIDEO
3. (2009) Aven Romale - Gipsy.Cz (18 miejsce w półfinale) VIDEO




[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
31.03.2013 01:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 347
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #48
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
[Obrazek: monaco.jpg]

Księstwo Monako to jeden z najbardziej zasłużonych krajów dla Eurowizji debiutował w konkursie w 1959 i startował nieprzerwanie aż do 1979 odnosząc jedno zwycięstwo 1971 za sprawą Séverine i jej "Un banc, un arbre, une rue" i tylko 5x na 21 startów było poza Top10! W rozpatrywanym natomiast przeze mnie okresie 1989-2013 do swoich 21 startów dorzuciło 3 kiedy to po 25 latach przerwy powróciło na eurowizyjną scenę w 2004 roku czyli w momencie kiedy już obowiązywała faza półfinałowa. Jednak eksperyment nie powiódł się za bardzo bo za każdym razem przedstawiciele Monako lądowali w dolnych partiach półfinału, Księstwo postanowiło się ponownie wycofać z konkursu. A jeśli chodzi o piosenki jakie nam zaserwowało Monako podczas swoich ostatnich startów uważam za całkiem udane myślę że jedną z głównych przyczyn słabych wyników w konkursie było to, że w okresie w który powróciło obowiązywały tylko i wyłącznie głosy widzów nie było prostującego wyniki głosu jurorów. Liczę, że Monako podobnie jak Luksemburg zobaczymy jeszcze kiedyś na eurowizyjnej scenie w końcu to zwycięzcy sprzed lat.

MONAKO TOP3:


1. (2005) Tout De Moi - Lise Darly (24 miejsce w półfinale) VIDEO
2. (2006) La Coco-Dance - Severine Ferrer (21 miejsce w półfinale) VIDEO
3. (2004) Notre Planete - Maryon (19 miejsce w półfinale) VIDEO




[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
31.03.2013 02:25 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 347
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #49
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
[Obrazek: sweden.jpg]

No to przechodzimy do rzeczy, ponieważ kolejny ranking dotyczy gospodarzy tegorocznej Eurowizji. Szwecja to jedna z potęg ESC i chyba najbardziej zakochany kraj w tym konkursie. W ostatnich 25 latach Sverige wygrało konkurs 3x, 3x zajęło 3 miejsce, raz 4 i 3x piąte a i w tym roku są spore szanse na kolejne Top5.
Po raz pierwszy w szwedzkiej piosence zakochałem się w 1991 za sprawą Caroli i jej "Fångad av en stormvind", które zresztą wygrało konkurs w Rzymie ale tylko i wyłącznie dlatego że Szwecja dostała więcej "10" od Francji bo po ostatnim głosowaniu miały po tyle samo punktów najbardziej ten fakt zaskoczył prowadzących Toto Cotugno i Gigliolę Cinquetti, którzy nie wiedzieli kogo ogłosić zwycięzcą pomógł jednak koordynator EBU, ach Ci Włosi.Icon_wink
Kolejne zwycięstwo Trzy Korony zawdzięczają abbopodobnenej kompozycji "Take Me To Your Heaven" wykonywanej przez Charlotte Nilsson przyzna się szczerze że ani podczas konkursu w Jerozolimie (1999) ani teraz nie jestem wielkim orędownikiem tego nagrania. Szwedzi jednak podchwycili temat i przez kilka lat z rzędu właśnie utwory w stylu wielkiej ABBY ich w konkursie jednak Europa nie dała się nabrać.
Zarówno Carola jak i Charlotte powróciły po latach na eurowizyjną. W 2006 w Atenach po raz trzeci europejskiej publiczności zaprezentowała się Carola gdzie zajęła piąte miejsce, powrót Szarlotki już nie był tak okazały bo zajęła ledwie 18 miejsce. Z resztą po dobrym występie Caroli w Grecji przyszły cztery bardzo chude lata dla Szwecji w konkursie mimo uczestnictwa zwyciężczyni sprzed lat Charlotte czy grupy The Ark nie udało im się znaleźć w Top15 konkursu czary goryczy dopełnił rok 2010 kiedy to Anna Bergendahl nie przebrnęła fazy półfinałowej (czego zupełnie po dziś dzień nie jestem w stanie zrozumiećIcon_sad).
W 2011 Szwecja powróciła z piekła do nieba i za sprawą Erica Saade zajęła 3 miejsce tracąc drugą lokatę w ostatnim głosowaniu a w 2012 zwyciężając z drugim najwyższym wynikiem w historii (372 pkt) za sprawą Loreen i jej "Euphorii", która po konkursie ogarnęła całą Europę. Singiel znalazł do tej pory sprzedał się prawie 2mln nakładzie.
Myślę, że Top moich ulubionych szwedzkich utworów nie jednego zaskoczy ale jeśli ma się w ciągu 25 lat tyle dobrych utworów to ciężko wszystkich zadowolić zwłaszcza tych, którzy śledzą konkurs od niedawna.Icon_smile


SZWECJA TOP15:


1. (1995) Se På Mig - Jan Johansen (3 miejsce) VIDEO
2. (1998) Kärleken Är - Jill Johnson (10 miejsce) VIDEO
3. (1996) Den Vilda - One More Time (3 miejsce) VIDEO
4. (2012) Euphoria - Loreen (1 miejsce) VIDEO
5. (2010) This Is My Life - Anna Bergendahl (11 miejsce w półfinale) VIDEO
6. (1991) Fångad Av En Stormvind - Carola (1 miejsce) VIDEO
7. (1994) Stjärnorna - Marie Bergman & Roger Pontare (13 miejsce) VIDEO
8. (2006) Invincible - Carola (5 miejsce) VIDEO
9. (2011) Popular - Eric Saade (3 miejsce) VIDEO
10. (2001) Listen To Your Heartbeat - Friends (5 miejsce) VIDEO
11. (2002) Never Let It Go - Afro-dite (8 miejsce) VIDEO
12. (2013) You - Robin Stjernberg (14 miejsce) VIDEO
13. (1999) Take Me To Your Heaven - Charlotte Nilsson (1 miejsce) VIDEO
14. (2008) Hero - Charlotte Perrelli (18 miejsce) VIDEO
15. (2003) Give Me Your Love - Fame (5 miejsce) VIDEO




[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.05.2013 07:32 PM przez Szymek79.)
09.04.2013 04:01 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #50
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
Szymek79 napisał(a):(czego zupełnie po dziś dzień nie jestem w stanie zrozumieć Icon_sad).
Ja rozumiem - posłuchaj sobie wersji live.
(Co nie oznacza, że Eric Saade zaprezentował cudowny wokal Icon_wink )
A numer dwa i trzy Twojego zestawienia to takie utwory, które nawet alternatywnym mogą się spodobać Icon_smile
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09.04.2013 05:33 PM przez prz_rulez.)
09.04.2013 05:31 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 347
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #51
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
prz_rulez napisał(a):Ja rozumiem - posłuchaj sobie wersji live.
na pewno nie była gorsza od Safury.Icon_wink

prz_rulez napisał(a):A numer dwa i trzy Twojego zestawienia to takie utwory, które nawet alternatywnym mogą się spodobać Icon_smile
to świetne kompozycje ale jakoś do Janka mam większy sentyment.Icon_wink

[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
09.04.2013 05:41 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 490
Dołączył: Aug 2008
Post: #52
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
nie no ze Szwecji (odkąd ja oglądam konkurs, czyli od 2003 r.) to najlepsza była właśnie Loreen.
Zresztą z Twojego zestawienia też to wynika Icon_razz2
na plus jeszcze Anna Bergendahl i Eric Saade, pozostałe nie zbyt mi przypadły do gustu.
10.04.2013 01:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 347
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #53
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
[Obrazek: denmark.jpg]

Po topie tegorocznego gospodarza przyszła pora na tegorocznego głównego faworyta do zdobycia grand prix czyli Danię. Królestwo Danii aż 21 krotnie brało udział w konkursie w ostatnich 25 latach po raz ostatni nie wysłali piosenki dokładnie 10 lat temu w 2003 roku. W tym okresie raz zwyciężyli za sprawą braci Olsen, raz zajęli drugie, trzecie, czwarte miejsce i dwukrotnie piąte. Jak napisałem na wstępie w tym roku ponownie są jednymi z głównych faworytów gdyby wygrali byłoby to nie wątpliwie historyczne zwycięstwo gdyż poprzednio tj. w 2000 roku Dania wygrała właśnie w Szwecji a konkretnie w Sztokholmie teraz mają jeszcze bliżej bo Malmö z Kopenhagą dzieli ledwie most nad Sundem.Icon_smile
Jeśli chodzi o muzyczne wspomnienia związane z krajem Hamleta to pierwsze skojarzenie jakie przychodzi mi do głowy to dobre piosenki do radio dlatego dość trudno było mi ułożyć ten Top może poza miejscem pierwszym, które jest dla mnie bezkonkurencyjne.
Zwycięstwo Danii podczas ESC w 2000 roku było dla mnie sporą niespodzianką bo zupełnie nie typowałem tego nagrania do zwycięstwa były lepsze ale Zachód chyba przestraszył się Eurowizji w Rosji. Za zwycięstwo Duńczycy odpłacili się fantastycznym konkursem w 2001 na stadionie przy udziale 35 tys. widzów i prawie wygrali drugi rok z rzędu. Jedynym minusem był ponownie zwycięzca.
Później trochę spuścili z tonu by od 2005 roku być prawie zawsze jeśli nie wśród faworytów do zwycięstwa to do czołowych miejsc.
Moja ulubiona duńska propozycja pochodzi z 1995 i jest śpiewana po duńsku (jedna z trzech w Top15) dla mnie hipnotyzująca a występ dość ekscentryczny jak na tamte czasy może dlatego tylko piąte miejsce. Za to za plecami Aud na miejscach 2-11 prawdziwy ścisk i co chwilę zmieniałem kolejność bo bardzo wyrównana stawka. Bardzo wysoka pozycję zajmuje tegoroczna reprezentantka a kto wie czy po majowym finale nie będę jej widział jeszcze wyżej.Icon_wink

DANIA TOP15:

1. (1995) Fra Mols Til Skagen - Aud Wilken (5 miejsce) VIDEO
2. (2010) In A Moment Like This - Chanée & N’'Evergreen (4 miejsce) VIDEO
3. (2013) Only Teardrops - Emmelie De Forest (1 miejsce) VIDEO
4. (2005) Talking To You - Jakob Sveistrup (9 miejsce) VIDEO
5. (1989) Vi Maler Byen Rod - Birthe Kjaer (3 miejsce) VIDEO
6. (2012) Should've Known Better - Soluna Samay (23 miejsce) VIDEO
7. (2001) Never Ever Let You Go - Rollo & King (2 miejsce) VIDEO
8. (2009) Believe Again - Brinck (13 miejsce) VIDEO
9. (2011) New Tomorrow - A Friend In London (5 miejsce) VIDEO
10. (2000) Fly On The Wings Of Love - Olsen Brothers (1 miejsce) VIDEO
11. (1997) Stemmen I Mit Liv - Kølig Kaj (16 miejsce) VIDEO
12. (2007) Drama Queen - DQ (19 miejsce w półfinale) VIDEO
13. (2008) All Night Long - Simon Mathew (15 miejsce) VIDEO
14. (2002) Tell Me Who You Are - Malene Winther Mortensen (24 miejsce) VIDEO
15. (1999) This Time I Mean It - Trine Jepsen & Michael Teschl (8 miejsce)VIDEO




[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.05.2013 07:32 PM przez Szymek79.)
17.04.2013 07:08 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 347
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #54
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
[Obrazek: norway-resize-257.jpg]

Po faworycie bukmacherów czyli Danii przyszła pora na mojego osobistego faworyta tegorocznej Eurowizji Norwegię. Kraj Wikingów tylko raz nie uczestniczył w konkursie podczas mojej 15 letniej przygody z nim było to w 2002 roku za to dwukrotnie wygrywał w 1995 i 2009 (w sumie trzy razy po raz pierwszy w 1985 za sprawą Bobbysocks i "Let Det Swing"). Do Norwegii należy również absolutny rekord w ilości zdobytych punktów a należy on do "Fairytale" Alexandra Rybaka z 2009 roku i wynosi 387 punktów.
Norge po raz pierwszy zaczarowała mnie w konkursie w 1993 za sprawą 17 letniej wówczas Silje Vige, która zamykała konkurs. Europa również doceniła młodą Norweżkę, która mogła cieszyć się z piątego miejsca równocześnie rozpoczął się najlepszy okres w historii norweskich startów w konkursie, gdyż rok później Norwegia ląduje na 6 miejscu, dwa lata później wygrywa konkurs a podczas konkursu organizowanego prze siebie zajmuje drugie miejsce.
w 1995 roku Norwegia zadziwiła całą Europę za sprawą w większości instrumentalnego utworu "Nocturne", który dał jej drugie grand prix w historii jej startów przy okazji zakończył trzyletnią dominację Irlandii (Irlandczycy odetchnęli ale na krótkoIcon_wink) w konkursie i awansował do kanonu najwybitniejszy Eurowizyjnych utworów.
W 2005 roku po pierwszy usłyszeniu utworu "In My Dreams" a było to dopiero podczas półfinału konkursu w Kijowie byłem prawie pewien, że ponownie po dziesięcioletniej przerwie grand prix powędruje nad fiordy niestety podczas sobotniego finałowego głosowania Europa nie podzieliła mojego zachwytu norweską propozycją, która ostatecznie zajęła 9 miejsce. Niestety był to jeden z mocniejszych konkursów w poprzednim 10-leciu.
Na trzecie zwycięstwo Norwegia musiała poczekać nie 10 a 14 lat gdzie podczas Eurowizji w Moskwie rozniosła wręcz konkurencję mimo, że stawka była bardzo silna to jednak cala Europa została oczarowana przez białoruskiego Norwega i jego skrzypce. Tutaj nie było już wątpliwości praktycznie po pierwszy usłyszeniu "Fairytale" a było dość długo przed samym konkursem tym razem się nie pomyliłem. Po konkursie "Fairytale" stało się przebojem w całej Europie lądując min. na 10 miejscu brytyjskiej listy przebojów co nie zdarzyło się od 1997 roku zwycięskiej piosence.
W tym roku Norwegia ponownie powinna powalczyć o wysokie lokaty po trzech raczej chudych latach w tym wpadce z brakiem awansu do finału w 2011 roku i ostatnim miejscem w finale w roku biegłym ale niestety dla mnie konkursu raczej nie wygra, niestety.

NORWEGIA TOP15:

1. (1995) Nocturne - Secret Garden (1 miejsce) VIDEO
2. (2005) In My Dreams - Wig Wam (9 miejsce) VIDEO
3. (2009) Fairytale - Alexander Rybak (1miejsce) VIDEO
4. (2006) Alvedansen - Christine Guldbrandsen (14 miejsce) VIDEO
5. (1993) Alle Mine Tanker - Silje Vige (5 miejsce) VIDEO
6. (2013) I Feed You My Love - Margaret Berger (4 miejsce) VIDEO
7. (2003) I'm Not Afraid To Move On - Jostein Hasselgård (4 miejsce) VIDEO
8. (1994) Duett - Elisabeth Andreasson & Jan Werner Danielson (6 miejsce) VIDEO
9. (2000) My Heart Goes Boom - Charmed (11 miejsce) VIDEO
10. (2008) Hold On Be Strong - Maria Haukaas Storeng (5 miejsce) VIDEO
11. (1999) Living My Life Without You - Van Eijk (14 miejsce) VIDEO
12. (1996) I Evighet - Elisabeth Andreassen (2 miejsce) VIDEO
13. (2001) On My Own - Haldor Laegreid (22 miejsce) VIDEO
14. (2011) Habba Habba - Stella Mwangi (17 miejsce w półfinale) VIDEO
15. (2012) Stay - Tooji (26 miejsce) VIDEO




[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.05.2013 07:31 PM przez Szymek79.)
24.04.2013 12:22 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
mike Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4 643
Dołączył: Feb 2010
Last.fm Twitter YouTube
Post: #55
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
Szkoda, że Czechy nie biorą juz udziału. Tereza była super Icon_smile

Oglądam ESC od 2006 więc będę komentował utwory które znam.
Fajnie, że Loreen najlepsza, za nisko Eric i Robin. Carola jest ok.
No i brakuje The Ark Icon_smile

Mój duński ranking przedstawiałby się zupełnie inaczej.
Odkąd oglądam Eurowizję najsłaszy był DQ, a potem duet który masz na drugim miejscu.
Uwielbiam za to piosenki z lat 2012, 2011, 2009, 2008 i 2006 (dlaczego nie ma Sidsel w tym zestawieniu?!)

Z Norwegii była tylko jedna dobra piosenka. Tooji, który nie wiem z jakiego powodu tak nisko. Jeszcze do zaakceptowania jest piosenka z 2008, choć jest bardzo nudna.
Zupełnie nie rozumiem fenomenu Rybaka i zachwytów fanów Eurowizji nad Christine.
25.04.2013 12:20 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 347
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #56
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
mike napisał(a):No i brakuje The Ark Icon_smile
byłoby 16 niestety nigdy nie byłem fanem tego nagraniaIcon_wink

mike napisał(a):Mój duński ranking przedstawiałby się zupełnie inaczej.
tak jak napisałem na pozycjach 2-11 utwory bardzo się tasowały i pewnie nadal tak będzie bo to wszystko dobre ale nie bardzo dobre nagrania.

mike napisał(a):(dlaczego nie ma Sidsel w tym zestawieniu?!)
bo nie lubię tego typu nagrańIcon_wink

mike napisał(a):Tooji, który nie wiem z jakiego powodu tak nisko.
wg mnie było 14 lepszych to zwyczajny popik z etnicznymi motywami nic oryginalnego a akurat pod tym względem Norwegia ma się czym pochwalić.Icon_wink

mike napisał(a):zachwytów fanów Eurowizji nad Christine.
bo gdyby tą piosenkę Norwegia wysłała 10 lat wcześniej walczyła by o zwycięstwo a tak przy głosach samych widzów niestety wypadła poniżej swoich możliwości.Icon_smile

[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
25.04.2013 12:59 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 347
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #57
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
[Obrazek: Ireland.jpg]

Republika Irlandii to najbardziej utytułowany kraj w dziejach ESC, zdobywał grand prix aż siedmiokrotnie w tym 4x od początku mojej przygody z konkursem. Podczas moich pierwszych 10 Eurowizji Irlandia wygrywała czterokrotnie w tym 3x z rzędu czego nikt wcześniej ani później nie powtórzył dodatkowo 2x zajmowali drugie miejsce. Eyre można chyba nazwać też największym balladzistami w konkursie bo zdecydowana większość ich propozycji to właśnie one. Niestety dla Zielonej Wyspy ich dobra passa w konkursie skończyła się wraz z latami 90-tymi, kiedy to ballady po prostu przestały się podobać publiczności wynikiem tego była absencja Irlandii w konkursie w 2002 roku i ledwie 3 miejsca w Top10 od 2000 roku.
Oczywiście Irlandia po raz pierwszy przykuła moją uwagę swoim zwycięstwem i to jest moim zdaniem jej najmniej zasłużone zwycięstwo z tych czterech. Doskonale też pamiętam trzecie z rzędu ich zwycięstwo bo walczyli z Edytą ale po usłyszeniu fortepianowego duetu wiedziałem, że dokonają tego ponownie. W 1995 telewizja irlandzka postanowiła z sabotować swój występ bojąc się o kolejną wygraną myślę, że z "Nocturne" nie mieliby szans niezależnie co by wysłali ale trzeba było się ubezpieczyć. Irlandia długo nie odpoczęła jeśli chodzi o organizację konkursu bo zaledwie rok no ale nie wiem czego się spodziewali wysyłając do Oslo zjawiskową celtycką balladę wykonaniu Eimear Quinn.Icon_lol
W kolejnych latach Irlandia jak to ona smęciła w konkursie raz lepiej raz gorzej. Dopiero w 2007 roku za sprawą folkowego zespołu Dervish przykuli moją uwagę niestety Europa tego nie kupiła.
No i przyszedł rok 2011 do Dusseldorfu Irlandia wysyła bliźniaków z ADHD Icon_lol znanych z brytyjskiego X Factora czyli Jedward i muszę przyznać, że przyszła mi kilka razy taka myśl, że może konkurs wróci na Zieloną Wyspę skończyło się na ósmym miejscu i bez dwóch zdań najlepszym show tamtego konkursu.
W tym roku wydaje mi się, że powinni awansować do finału i to wszystko na co ich stać.

IRLANDIA TOP15:

1. (1996) The Voice - Eimear Quinn (1miejsce) VIDEO
2. (1994) Rock 'N' Roll Kids - Paul Harrington & Charlie McGettigan (1 miejsce) VIDEO
3. (1993) In Your Eyes - Niamh Kavanagh (1 miejsce) VIDEO
4. (2011) Lipstick - Jedward (8 miejsce) VIDEO
5. (2007) They Can't Stop The Spring - Dervish (24 miejsce) VIDEO
6. (1998) Is Always Over Now? - Dawn Martin (9 miejsce) VIDEO
7. (1992) Why Me? - Linda Martin (1 miejsce) VIDEO
8. (2006) Every Song Is A Cry For Love - Brian Kennedy (10 miejsce) VIDEO
9. (1997) Mysterious Woman - Marc Roberts (2 miejsce) VIDEO
10. (2010) It's For You - Niamh Kavanagh (23 miejsce) VIDEO
11. (2000) Millenium Of Love - Eamonn Toal (6 miejsce) VIDEO
12. (2013) Only Love Survives - Ryan Dolan (26 miejsce) VIDEO
13. (2004) If My World Stopped Turning - Chris Doran (23 miejsce) VIDEO
14. (2003) We've Got The World - Mickey Harte (11 miejsce) VIDEO
15. (1990) Somewhere In Europe - Liam Reilly (2 miejsce) VIDEO




[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.05.2013 07:31 PM przez Szymek79.)
01.05.2013 03:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 347
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #58
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
[Obrazek: iceland.jpg]

Islandia dość późno dołączyła do eurowizyjnej rodziny bo dopiero w 1986 i od tego czasu tylko dwukrotnie opuściła konkursowe zmagania w 1998 i 2002 roku. Niestety do tej pory mieszkańcom kraju lodu i ognia nie udało się zdobyć grand prix choć w 1999 za sprawą Selmy byli całkiem blisko przegrali ze zwycięską Szwecją tylko 17 punktami. Swój najlepszy wynik powtórzyli 10 lat później podczas Eurowizji w Moskwie gdzie cudowna Yohanna uległa tym razem norweskiej bajce i to aż o 169 punktów. Oprócz tych dwóch drugich miejsc jeszcze tylko 3x przedstawiciele Islandii lądowali w Top10 konkursu na 4, 7 i 9 miejscu, niestety pozostałe ich propozycje w bardzo wielu przypadkach niesłusznie zostały niedocenione.
Po raz pierwszy islandzka propozycja zwróciła moją uwagę dopiero w 1996 za sprawą lekko jazzującego "Sjúbídú" oczywiście skończyło się w środku konkursowej stawki. Prawdziwy szok europejska publiczność przeżyła rok później za sprawą występu zamykającego konkursową stawkę wówczas Paula Oscar "Minn hinsti dans" nie jednemu jurorowi ale pewnie i widzowi szczęka opadła bo czegoś takiego eurowizyjna scena jeszcze nie widziała niestety utwór został zupełnie niezrozumiany w tamtym czasie i w następnym roku nie zobaczyliśmy Islandii w konkursowej stawce. Po rocznej przerwie Islandia wróciła i nieomal wygrał konkurs rozgrywany wówczas w Jerozolimie i byłoby to bardziej sprawiedliwe zwycięstwo niż zwycięstwo Szwecji.Icon_sad
Przyszedł rok 2008 i taneczny duet Euroband gdy usłyszałem po raz pierwszy to nagranie a było to jakiś czas przed konkursem pomyślałem sobie chyba wreszcie im się uda. Niestety srogo się zawiodłem podczas finałowego głosowania bo mimo nienagannego wokalnie występu "This Is My Life" wylądowało zaledwie na 14 miejscu (niestety wtedy w finale nie głosowało jeszcze jury) za Piratmi z Łotwy min co było bardzo frustrujące.Icon_evil
Rok później Islandia wyrównała swoje rekordowe osiągnięcie podczas konkursu ale Rybakowi po prostu nie miał prawa nikt wtedy podskoczyć.
W ubiegłym roku nastąpiła powtórka z 2008 Islandia znowu mnie zachwyciła swoją propozycją i wydawało mi się że tylko "Never Forget" może zagrozić "Euphorii" a skończyło się jeszcze gorzej niż w 4 lata wcześniej bo na 20 miejscu.Icon_sad
W tym roku po raz pierwszy od 16 lat usłyszymy język islandzki na eurowizyjnej scenie myślę, że już samym sukcesem będzie awans do finału utworu "Eg a lif".

ISLANDIA TOP15:

1. (2009) Is It True? - Yohanna (2 miejsce) VIDEO
2. (2008) This Is My Life - Euroband (14 miejsce) VIDEO
3. (1997) Minn Hinsti Dans - Paul Oscar (20 miejsce) VIDEO
4. (2004) Heaven - Jonsi (19 miejsce) VIDEO
5. (1999) All Out Of Luck - Selma (2 miejsce) VIDEO
6. (2012) Never Forget - Greta Salome & Jonsi (20 miejsce) VIDEO
7. (2003) Open Your Heart - Brigitta (9 miejsce) VIDEO
8. (2010) Je Ne Sais Quoi - Hera Björk (19 miejsce) VIDEO
9. (1996) Sjúbídú - Anna Mjöll (13 miejsce) VIDEO
10. (2013) Eg A Lif - Eythor Ingi Gunnlaugsson (17 miejsce) VIDEO
11. (2000) Tell Me! - Ágúst & Telma (12 miejsce) VIDEO
12. (2007) Valentine Lost - Eiríkur Hauksson (13 miejsce w półfinale) VIDEO
13. (2011) Coming Home - Sjonni's Friends (20 miejsce) VIDEO
14. (1992) Nei Eða Já - Heart 2 Heart (7 miejsce) VIDEO
15. (2006) Congratulations - Silvia Night (13 miejsce w półfinale) VIDEO




[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.05.2013 07:31 PM przez Szymek79.)
07.05.2013 06:24 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
mike Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4 643
Dołączył: Feb 2010
Last.fm Twitter YouTube
Post: #59
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
Fajnie, że Yohanna na pierwszym. To najlepszy utwór Islandzki Icon_wink
Ja natomiast top 3 uzupełniłbym o Silvie Night i Sjonni's Friends.
07.05.2013 08:22 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 347
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #60
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
[Obrazek: israel.jpg]

Izrael to trzykrotny zwycięzca konkursu Eurowizji w tym raz w rozpatrywanym przeze mnie okresie. Z 25 konkursów opuścili tylko 3 starty 1994,96,97 a oprócz zwycięstwa 6 krotnie byli w Top10. Izrael wzbudził moje zainteresowanie już podczas mojej pierwszej Eurowizji a to za sprawą małoletniego wykonawcy, który był częścią duetu Gili & Galit w końcu miałem niecałe 10 lat.Icon_lol Później przez kilka lat z z krajem z Bliskiego Wschodu było mi nie po drodze mimo zajęcia przez nich trzeciego miejsca w 1991 roku. Dopiero w '95 za sprawą ballady "Amen", które są izraelską specjalnością wrócili do grona moich faworytów i mimo zajęci dobrego ósmego miejsca zniknęli z konkursu na dwa lata by powrócić w 1998 i wygrać po raz trzeci w historii. Dokonała tego Dana International z utworem "Diva" chyba najbardziej kontrowersyjny zwycięzca konkursu bo w sumie nie wiadomo czy Izrael wygrał dzięki samej piosence czy dzięki całemu szumowi jaki towarzyszył Danie podczas konkursu w Birmingham. Później Izrael raz lepsze raz gorsze utwory min. niezapomniany zespół Ping PongIcon_lol by 2005 znowu zadziwić całą eurowizyjną rodzinę za sprawą zjawiskowej Shiri Maimon, która prezentowała się na scenie w Kijowie niczym Mała Syrenka skończyło się na bardzo dobrym czwartym miejscu choć po dziś dzień wielu uważa, że powinna wówczas wygrać pewnie decydowało o tym jury a nie televoting to mogło być to czwarte zwycięstwo.
Po Shiri jeszcze dwukrotnie było w gronie faworytów do zdobycia grand prix Boaza Maudy (2008) i Harela Skaata (2010) zakończyło się na 9 i 14 miejscu zwłaszcza porażka tego drugiego była bardzo dotkliwa bo był jednym z głównych faworytów do zwycięstwa w Oslo co potwierdziły głosy jurorów u których zajął 5 miejsce niestety telewidzowie przyznali mu tylko 19 pozycję.
W 2011 do konkursu powróciła Dana International tym razem nie powtórzyła swojego sukcesu sprzed 13 lat i zakończyła swój udział w konkursie już w półfinale.
W tym roku Izrael ponownie jest w szerokim gronie faworytów dzięki mocnej balladzie śpiewanej po hebrajsku ale Moran będzie ciężko o powtórzenie wyniku Shiri czy nawet Boaza w każdym bądź razie trzymam kciuki jutro za awans do finału i jak najlepszy wynik w sobotę.

IZRAEL TOP15:

1. (2005) Hasheket Shenish'ar - Shiri Maimon (4 miejsce) VIDEO
2. (2010) Milim - Harel Skaat (14 miejsce) VIDEO
3. (2008) Fire In Your Eyes - Boaz Mauda (9 miejsce) VIDEO
4. (1998) Diva - Dana International (1 miejsce) VIDEO
5. (1995) Amen - Liora (8 miejsce) VIDEO
6. (2013) Rak Bishvilo - Moran Mazor (14 miejsce w półfinale) VIDEO
7. (1999) Yom Huledet (Happy Birthday) - Eden (5 miejsce) VIDEO
8. (1989) Derekh Ha-melekh - Gili & Galit (12 miejsce) VIDEO
9. (2001) En Davar - Tal Sondak (16 miejsce) VIDEO
10. (2011) Ding Dong - Dana International (15 miejsce w półfinale) VIDEO
11. (1991) Kan - Duo Datz (3 miejsce) VIDEO
12. (2009) There Must Be Another Way - Noa & Mira Awad (16 miejsce) VIDEO
13. (2001) Light A Candle - Sarit Hadad (12 miejsce) VIDEO
14. (2012) Time - Izabo (13 miejsce w półfinale) VIDEO
15. (2003) Words For Love - Lior Narkis (19 miejsce) VIDEO



[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.05.2013 07:31 PM przez Szymek79.)
15.05.2013 08:47 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości