Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
25 LAT Z EUROWIZJĄ
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 345
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #1
25 LAT Z EUROWIZJĄ
Tegoroczne Eurovision Song Contest, które 14 maja rozpocznie się w szwedzkim Malmö będzie moim 25 konkursem, który mam zamiar oglądać niestety po raz drugi z rzędu bez udziału Polski i to nie ze względów politycznych jak to było na początku mojej przygody z Eurowizją a z lenistwa naszej telewizji publicznej i bliżej nie określonego widzi mi się.
Z tej okazji postanowiłem sporządzić ranking moich ulubionych piosenek z poszczególnych krajów a po majowym finale ranking wszystkich 25 zwycięzców.

Pierwszy konkurs jaki udało mi się oglądać odbywał się w 1989 szwajcarskiej Lozannie za sprawą zwycięstwa anonimowej wówczas Celine Dion rok wcześniej.
Z samego konkursu niewiele pamiętam bo nie miałem skończonych nawet 10 lat ale zwycięski utwór z Jugosławii jakoś na długo utkwił mi w pamięci podobnie jak wysęp dzieciaka z Izraela.
Kolejnego konkursu, który po raz pierwszy odbywał się za Żelazną Kurtyną w chorwackim Zagrzebiu nie pamiętam zupełnie i w sumie nawet nie wiem dlaczego.
Za to za rok odbył się jeden z moich ulubionych konkursów w Rzymie, nie zapomnę tej chwili konsternacji kiedy po ostatnim głosowaniu okazało się, że Szwecja i Francja mają taką samą ilość punktów a o zwycięstwie startującej wówczas po raz drugi w konkursie Caroli zadecydowała większa ilość 10 bo nawet 12 oba kraje miały tyle samo.
w 1994 w konkursie, który odbywał się Dublinie zadebiutowała Polska co to były za emocje i to na długo przed konkursem wreszcie mogłem kibicować Polsce jak to się skończyło wszyscy wiemy no i narodziła się nowa gwiazda na polskim rynku muzycznym Edyta Górniak. Niestety Europa już nigdy później nas tak nie doceniła.
Na pewno niezapomnianym konkursem był ten z 1998 w Birmingham a to głównie za sprawą reprezentacji Izraela i Dany Internetional, który z resztą wtedy wygrał i to dzięki ostatniemu głosowaniu.
Kolejny niezapomniany konkurs odbył się w Rydze w 2004 gdzie o zwycięstwo do ostatniego głosowania walczyły trzy kraje faworyzowana Rosja (t.A.T.u), Belgia i Turcja, która wyszła zwycięsko z tej potyczki a zwycięstwo Sertab Erener zapoczątkowało serię zwycięstw trzech wokalno-tanecznych popisów na eurowizyjnej scenie.
w 2005 po raz pierwszy do konkursu wprowadzono półfinał a w 2008 rozszerzono konkurs do dwóch półfinałów i finału i taki stan obowiązuje do dziś.
Niestety po wprowadzeniu televotingu do konkursu (1998) gdzie o zwycięstwie zaczęli decydować tylko widzowie Polska na tym bardzo ucierpiała okazało się, że nie jesteśmy zbyt lubiani W Europie a i Polacy mieszkający poza granicami ojczyzny nie wspierali naszych przedstawicieli tak jak to robią to po dziś dzień rozsiani po całej Europie Turcy, Bośniacy, Grecy czy Ormianie. Skutkiem tego były coraz słabsze wyniki w konkursie i coraz większe marginalizowanie go przez naszą telewizje publiczną aż ostatecznie w 2011 roku TVP wycofała się z konkursu i nawet przestała go transmitować co jednak nie przeszkodziło temu by zwycięski szwedzki utwór stał się przebojem i w naszym kraju.
A tymczasem sam konkurs ESC ma się bardzo dobrze i znowu lansuje przeboje, które zna cała Europa "Fairytale", "Satellite" i "Euphoria" stały się wielkimi przebojami a dzięki powrotowi jury i systemie głosowania 50/50 do konkursu powróciły kraje, których przez dłuższy czas nie uczestniczyły (Włochy, Austria).

[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
24.02.2013 03:55 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 490
Dołączył: Aug 2008
Post: #2
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
O, to będzie ciekawy Top, bo też jestem fanem Eurowizji Icon_wink
Moze nie tak długo jak Ty, bo ja tylko od 10 lat, ale zawsze oglądam finał i mam swoich faworytów, ktorzy na pewno pojawia sie i w tym topie Icon_cool
czekam na rozstrzygnięcia Icon_cool
24.02.2013 04:05 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 345
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #3
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
[Obrazek: poland+heart.png]

Swój ranking zacznę od Polski, która swoją przygodę z Eurowizją rozpoczęła w 1994 i w sumie zaliczyła 16 startów w konkursie.
Debiut Polski wypadł nadzwyczaj okazale bo za sprawą piosenki Jacka Cygana wykonywanej przez Edytę Górniak zajęliśmy drugie miejsce czego nikt w kraju sie absolutnie nie spodziewał.
Niestety obiektywnie rzecz ujmując nie zasłużyliśmy na to miejsce było kilka lepszych piosenek w tamtym konkursie ale chyba EBU postanowiło z pompą przyjąć do eurowizyjnej rodziny Polskę i Węgry (4 miejsce).
Po tak spektakularnym debiucie oczekiwania względem naszych reprezentantów były więc bardzo wysokie jednak nie udało się już nikomu zbliżyć do wyniku jaki osiągnęło "To Nie Ja!" mimo, że przez kolejne cztery lata wysyłaliśmy naprawdę dobre utwory.
W końcu po słabym wyniku grupy Sixteen 1998 zabrakło miejsca dla Polski w konkursie w Jerozolimie w 1999 i od tego momentu jakby TVP straciła zainteresowanie konkursem. Zaczęła wysyłać coraz słabsze utwory a same występy były coraz mniej dopracowane a że zaczął już obowiązywać wówczas tylko televoting wyniki były coraz słabsze.
W 2003 roku jednak zdarzył się cud za sprawą zespołu Ich Troje mimo, że utwór nie był najwyższych lotów zajęliśmy siódme miejsce drugie co do wysokości w historii ale większość zasług za ten rezultat przypada tutaj samemu Michałowi Wiśniewskiemu, który zainwestował własne środki finansowe w promocje utworu w Europie (pomogło również TVN) i pokazał TVP na czym ten konkurs polega w XXI wieku.
Jednak telewizja publiczna nie wzięła sobie tej lekcji do serca i od momentu kiedy zostały wprowadzone półfinały (2004) do finału udało nam się dostać tylko raz w 2008 roku za sprawą Isis Gee.
W 2011 TVP zawiesiła swój aktywny udział w konkursie nie startuje i o zgrozo nawet nie transmituje konkursowych zmagań co jest bardzo przykre zwłaszcza dla tych widzów, którzy oglądali konkurs jeszcze w czasach gdy w Polsce obowiązywał inny ustrój polityczny.
Moim ulubionym polskim utworem w konkursie jest "Chcę Znać Swój Grzech" wspólna kompozycja Kasi Kowalskiej i Roberta Amiriana gdy ją usłyszałem po raz pierwszy byłem wręcz pewny, że to będzie co najmniej Top5 a zakończyło się ledwie na 15 miejscu. Jednak Kasia miała jeszcze większą konkurencję niż Edyta dwa lat wcześniej co tu dużo mówić faworyzowana reprezentantka Wielkiej Brytanii Gina G, której nagranie stało się światowym przebojem zajęła ledwie ósme miejsce.

POLSKA TOP10:

1. (1996) Chcę Znać Swój Grzech - Kasia Kowalska (15 miejsce) VIDEO
2. (1994) To Nie Ja! - Edyta Górniak (2 miejsce) VIDEO
3. (1995) Sama - Justyna Steczkowska (18 miejsce) VIDEO
4. (1997) Ale Jestem - Anna Maria Jopek (11 miejsce) VIDEO
5. (2008) For Life - Isis Gee (24 miejsce) VIDEO
6. (1998) To Takie Proste - Sixteen (17 miejsce) VIDEO
7. (2009) I Don't Wanna Leave - Lidia Kopania (12 miejsce w półfinale) VIDEO
8. (2006) Follow My Heart - Ich Troje (11 miejsce w półfinale) VIDEO
9. (2004) Love Song - Blue Cafe (17 miejsce) VIDEO
10. (2003) Keine Grenzen / Żadnych Granic - Ich Troje (7 miejsce) VIDEO




[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
25.02.2013 12:08 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Rincewind Niedostępny
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 734
Dołączył: Sep 2010
Post: #4
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
Ja już Eurowizji nie oglądam od wielu dobrych lat, chociaż były też okresy, że robiłem to w miarę regularnie, więc za bardzo nie pokibicuje temu wątkowi. Ostatni raz oglądałem kilka lat temu, tylko dlatego że w hiszpańskiej hotelowej TV nie było akurat żadnego ciekawego meczu, ani też porządnej stacji muzycznej, a samo oglądanie ograniczyło się nam do sprawdzenia, czy teza, że oprócz oczywistych sympatii międzynarodowych typu Niemcy-Turcja, kraje byłej Jugosławii itp.,widzowie kierują się wzrokiem zamiast słuchem. Wybraliśmy, więc wizualnie swoje faworytki i przez dużą część głosowania teza się sprawdzała, dopiero pod koniec Niemka ze wspominanym przez ciebie hitem wyszła na zdecydowane prowadzenie.
Szymek79 napisał(a):Niestety obiektywnie rzecz ujmując nie zasłużyliśmy na to miejsce było kilka lepszych piosenek w tamtym konkursie ale chyba EBU postanowiło z pompą przyjąć do eurowizyjnej rodziny Polskę i Węgry (4 miejsce).
Tu się muszę zgodzić. Cieszyło tak wysokie miejsce naszej rodaczki. Ba, nawet była pewna szansa na zwycięstwo, ale też nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że jest to trochę polityczne podejście. Podobnie było rok później z jakimś innym krajem zza żelaznej kurtyny, który wtedy debiutował, ale nie pomnę o kogo chodziło. Zresztą sytuacja wyglądała podobnie na innych wielkich medialnych show jak chociażby wybory Miss Świata. Zawsze nasz debiut był dostrzegalny, bez względu na to kogo posłaliśmy, a potem już tak różowo na ogół nie było. A z polskich kandydatów to najbardziej podobało mi się "Ale Jestem". Zresztą przez te pierwsze cztery lata te nasze kandydatki były bardzo dobrej jakości, co prawda Eurowizja nie była takim konkursem, na który warto było je wysyłać, bo tam obowiązuje jednak inna stylistyka.
Niestety późniejsze wahania pomiędzy utworami ambitniejszymi a pod publikę, przyniosły jeszcze gorszy efekt.
25.02.2013 10:26 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 345
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #5
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
Rincewind napisał(a):widzowie kierują się wzrokiem zamiast słuchem. Wybraliśmy, więc wizualnie swoje faworytki i przez dużą część głosowania teza się sprawdzała,
wydaje mi się, że obecnie dobie internetu kiedy to fani doskonale znają utwory przed koncertem finałowym sam występ na żywo nie jest dla nich aż tak ważny bo i tak zagłosują na swojego faworyta myślę, że też dlatego przywrócono jury do konkursu, które trochę uprzykrza życie wykonawcą ewidentnie idącym pod publiczkę np. zeszłoroczne rosyjskie Babushki.

Rincewind napisał(a):Zresztą przez te pierwsze cztery lata te nasze kandydatki były bardzo dobrej jakości, co prawda Eurowizja nie była takim konkursem, na który warto było je wysyłać, bo tam obowiązuje jednak inna stylistyka.
tutaj się raczej nie zgodzę bo podczas naszych pierwszych startów w konkursie wyglądał on inaczej niż obecnie na scenie był wokalista(liści), chórek i towarzyszyła im orkiestra nie tak jak obecnie półplayback. Myślę, że nasz brak sukcesów był spowodowany tym, że wówczas byliśmy jednym z niewielu wschodnich krajów a przecież był obowiązek w śpiewaniu w ojczystym jeżyku. Natomiast kraje skandynawskie rozumieją się nawzajem podobnie kraje byłej Jugosławii więc ciężko ich winić, że głosowały na siebie podobnie Cypr - Grecja. Natomiast po wprowadzeniu możliwości śpiewania w dowolnym języku nagle spektakularne sukcesy zaczęły odnosić kraje, które mimo że startowały od lat sukcesu w konkursie nie miały mam na myśli Turcję, Grecję także Finlandię no i do konkursu przyłączył się cały wschód Europy.

[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
25.02.2013 11:00 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
NordicBoy Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 469
Dołączył: Mar 2010
Post: #6
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
Ciekawy wątek się zapowiada! Icon_smile Będę zaglądać, choć pewnie wielu piosenek kojarzyć nie będę, gdyż ja ESC oglądam od 2003 roku, a piosenki z lat wcześniejszych znam tylko pojedyncze. Icon_smile

" ...og lev som skulle du dø i dag..." Icon_smile

http://mathsflights.blogspot.com/ Fotorelacja ze Sztokholm (5-7.09.2012)
25.02.2013 11:01 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 490
Dołączył: Aug 2008
Post: #7
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
Z polskich piosenek najlepszą była "Ale jestem" i "To nie ja".
Pozostałe dosyć przeciętne. Zasłużyły na miejsca, które zajęły.
25.02.2013 05:25 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 345
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #8
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
[Obrazek: turkey.jpg]

Turcja zaskoczyła wszystkich swoim wycofaniem się w tym roku i będzie to dopiero ich druga absencja w trakcie mojej przygody z konkursem, poprzednio nie startowali w roku naszego debiutu czyli 1994 roku. Zaskoczyła bo przecież ostatnie 10 lat to pasmo prawie samych sukcesów z jedną wtopą w 2011 kiedy to jedyny raz nie przeszli półfinału.
A jak kraj znad Bosforu radził sobie na Eurowizji? Myślę, że można do dość prosto z charakteryzować, do momentu wprowadzenia televotingu i dowolności językowej dość kiepsko (z małymi wyjątkami oczywiście) za to w XXI stała się jednym z głównych graczy każdego roku. Propozycje tureckie się kocha albo nienawidzi, piosenki z tego kraju znajdują się zarówno wśród moich ulubionych jak także wśród największych koszmarów np. niezrównana Sibel Tuzun i jej "Super Star". Wielu pewnie zaskoczy brak w moim topie utworu "Deli" Mor Ve Ötesi ale jakoś od początku nie czułem tego nagrania i tak mi zostało po dziś dzień. Jeśli chodzi o zwycięzcę to pewnie zaskoczenia nie będzie za to na kolejnych pozycjach chyba dość nie konwencjonalnie.

TURCJA TOP10:

1. (2003) Everyway That I Can - Sertab Erener (1 miejsce) VIDEO
2. (1997) Dinle - Sebnem Paker (3 miejsce) VIDEO
3. (2004) For Real - Athena (4 miejsce) VIDEO
4. (2009) Dum Tek Tek - Hadise (4 miejsce) VIDEO
5. (2005) Rimi Rimi Ley - Gulseren (13 miejsce) VIDEO
6. (1996) Besinici Mevsim - Sebnem Paker (12 miejsce) VIDEO
7. (2010) We Could Be The Same - maNga (2 miejsce) VIDEO
8. (2007) Shake It Up Sekerim - Kenan Dogulu (4 miejsce) VIDEO
9. (2012) Love Me Back - Can Bonomo (7 miejsce) VIDEO
10 (2011) Live It Up - Yuksek Sadakat (13 miejsce w półfinale) VIDEO



[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04.03.2013 08:04 PM przez Szymek79.)
27.02.2013 01:14 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #9
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
Myślę, że wybrałbym taką samą piątkę, tylko w innej kolejności Icon_smile
A jak Ci się podoba "İki dakika"? Ja bardzo się cieszę, że odkryłem ten utwór Icon_smile

Aha, nie chcę, by brzmiało to jak przytyk, ale najczęściej o tym, że Eurowizja jest kiepska wypowiadają się Ci, którzy znają piosenki z ledwie kilku konkursów. Kto zna UK 1965, CH 1958 czy IR 1972 - ręka w górę Icon_wink Ba, niektórzy krytycy nie znają nawet Secret Garden! Icon_eek A ten utwór zdecydowanie zmienia perspektywę.
27.02.2013 09:18 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 345
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #10
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
prz_rulez napisał(a):A jak Ci się podoba "İki dakika"?
myślę, że by było w kolejnej piątce.Icon_wink

prz_rulez napisał(a):Aha, nie chcę, by brzmiało to jak przytyk, ale najczęściej o tym, że Eurowizja jest kiepska wypowiadają się Ci, którzy znają piosenki z ledwie kilku konkursów. Kto zna UK 1965, CH 1958 czy IR 1972 - ręka w górę Icon_wink
ja znam ale nie podlegają one tutaj rankingowi i nie mogę rozszyfrować o co chodzi Ci w tym wypadku "CH 1958".

prz_rulez napisał(a):Ba, niektórzy krytycy nie znają nawet Secret Garden!
taki fakt bym pozostawił bez całkowitego komentarza.

[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
27.02.2013 10:49 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #11
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
CH 1958, czyli - Lys Assia, podejście trzecie (a w sumie czwarte, biorąc pod uwagę dwie piosenki w 1956)
27.02.2013 11:04 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 490
Dołączył: Aug 2008
Post: #12
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
Z Turcji podobała mi się najbardziej Sertab, czyli tak jak u Ciebie.
Wciągnęła mnie też Hadise, ale to dopiero po konkursie.
a Yuksek był nawet przez chwilę na mojej liście.
27.02.2013 11:54 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
mike Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4 643
Dołączył: Feb 2010
Last.fm Twitter YouTube
Post: #13
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
(25.02.2013 12:08 AM)Szymek79 napisał(a):  1. (1996) Chcę Znać Swój Grzech - Kasia Kowalska (15 miejsce)
Lubię i cenię Kasię, ale ten utwór jest tragiczny Icon_sad

Szymek79 napisał(a):2. (1994) To Nie Ja! - Edyta Górniak (2 miejsce)
Najlepszy utwór jaki nam się udało wysłać Icon_wink

Szymek79 napisał(a):5. (2008) For Life - Isis Gee (24 miejsce)
Ta piosenka nie była zła. Troche możemy czuć się niedocenieni przez Europę. Może zbyt patetyczny?

Szymek79 napisał(a):8. (2006) Follow My Heart - Ich Troje (11 miejsce w półfinale) VIDEO
10. (2003) Keine Grenzen / Żadnych Granic - Ich Troje (7 miejsce) VIDEO
Ten produkt nam wyszedl. Europa polubiła Ich Troje chociażby za Keine Grenzen, ale od ich startu w Eurowizji zaczęły się schody w ich karierze, a udział 2006 to gwóźdź do trumny.

Brakuje mi w tym zestawieniu The Jet Set, które zajęłoby w moim zestawieniu mocne drugie miejsce Icon_smile
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.02.2013 11:54 PM przez mike.)
28.02.2013 11:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 345
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #14
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
mike napisał(a):Brakuje mi w tym zestawieniu The Jet Set, które zajęłoby w moim zestawieniu mocne drugie miejsce Icon_smile
dla mnie to obok Ivana i Delfina najgorsza rzecz jaką wysłaliśmy.

mike napisał(a):Lubię i cenię Kasię, ale ten utwór jest tragiczny Icon_sad
widzisz a ja nie przepadam za radosną Kowalską wolę tą dołującą Icon_wink

[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
01.03.2013 12:04 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Kordian Offline
the only Kordian in this village
*****

Liczba postów: 1 355
Dołączył: Apr 2012
Facebook Last.fm Twitter
Post: #15
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
Postaram się regularnie czytać, może w przyszłości też coś skomentuję Icon_smile (pewnie przede wszystkim przy państwach bałtyckich i skandynawskich, chociaż udało mi się zapamiętać naprawdę różne rzeczy)
01.03.2013 12:31 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 30 981
Dołączył: Dec 2014
Post: #16
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
Szymek79 napisał(a):1. (1996) Chcę Znać Swój Grzech - Kasia Kowalska (15 miejsce) VIDEO
2. (1994) To Nie Ja! - Edyta Górniak (2 miejsce) VIDEO
3. (1995) Sama - Justyna Steczkowska (18 miejsce) VIDEO
4. (1997) Ale Jestem - Anna Maria Jopek (11 miejsce) VIDEO

Podoba mi się Twoja wielka czwórka ale na pierwszym ustawiłbym zdecydowanie Anię. Wtedy byłem prawie pewien że wygra Icon_lol
03.03.2013 07:31 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
NordicBoy Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 469
Dołączył: Mar 2010
Post: #17
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
Jeśli chodzi o Polskę, to mi także brakuje The Jest Set.
Zaś jeśli o Turcję to też by u mnie Sertab pewnie wygrała, choć przyznaję, że doceniłem ją bardzo późno, nawet można by powiedzieć, że całkiem niedawno. Hadise sz Turcji też spoko. Sibel Tuzun - to chyba zapamiętało mi się jako najstraszniejsza piosenka z Turcji. Ta kobieta była równie okropna jak jej piosenka.

" ...og lev som skulle du dø i dag..." Icon_smile

http://mathsflights.blogspot.com/ Fotorelacja ze Sztokholm (5-7.09.2012)
03.03.2013 08:07 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 30 981
Dołączył: Dec 2014
Post: #18
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
NordicBoy napisał(a):Ta kobieta była równie okropna jak jej piosenka.
Hehe, nie wiem czy szukać jej na utubie Icon_rolleyes
03.03.2013 08:36 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 345
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #19
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
[Obrazek: bosniaandherzegovina.jpg]

Brak Turcji w tegorocznym konkursie to najbardziej szokująca absencja tego roku, natomiast brak Bośni i Hercegowiny to najbardziej przykra dla mnie (oczywiście po Polsce) ponieważ coraz bardziej sobie cenię piosenki utwory z tego kraju i wybrać Top10 z 18 propozycji z tego bałkańskiego kraju było dość trudno zwłaszcza ułożenie kolejności w pierwszej szóstce.
Bośnia i Hercegowina zadebiutowała w konkursie w 1993 roku kiedy to w tym kraju ciągle toczyła się jeszcze wojna domowa. Pierwszym reprezentantem był wokalista ukrywający się pod pseudonimem Fazla (Muhamed Fazlagić) jednak jego "Sva bol svijeta" (Cały ból świata) podczas konkursu w irlandzkim Millstreet nie urzekła europejskiego jury i zajęła 16 miejsce dostając jednak 12 od zaprzyjaźnionej Turcji.
Na pierwszy większy sukces przyszło Bośni czekać do 1999 roku, kiedy to za sprawą kompozycji "Putnici" Dino Merlina zajęli wysokie 7 miejsce. W 2011 Dino powrócił do konkursu i za sprawą "Love In Rewind" zajął 6 miejsce poprawiając swój wynik sprzed 12 lat.
Największym osiągnięciem było 3 miejsce kompozycji "Lejla" Zeljko Joksimovica wykonywanej przez zespół Hari Mata Hari podczas konkursu w Atenach w 2006 roku.
W 2005 roku Bośnię reprezentowało żeńskie trio Feminnem by pięć lat później wystąpić w barwach Chorwacji, ot i całe Bałkany a w Polsce ciągle się dziwią, że kraje byłej Jugosławii ciągle głosują na siebie. A czy my jesteśmy lepsiIcon_question, wystarczyło by w 2011 Litwę reprezentowała wokalistka polskiego pochodzenia i już z Warszawy do Wilna popłynęła 12 w finale.Icon_wink

BOŚNIA I HERCEGOWINA TOP10:


1. (2006) Lejla - Hari Mata Hari (3 miejsce) VIDEO
2. (1999) Putnici - Dino Merlin & Beatrice (7 miejsce) VIDEO
3. (2009) Bistra Voda - Regina (9 miejsce) VIDEO
4. (2001) Hano - Nino (14 miejsce) VIDEO
5. (2011) Love In Rewind (Sito) - Dino Merlin (6 miejsce) VIDEO
6. (2007) Rijeka Bez Imena - Marija Sestic (11 miejsce) VIDEO
7. (2008) Pokusaj - Laka (10 miejsce) VIDEO
8. (2012) Korake Ti Znam - Maya Sar (18 miejsce) VIDEO
9. (2004) In The Disco - Deen (9 miejsce) VIDEO
10. (2005) Call Me - Feminnem (14 miejsce) VIDEO



[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
04.03.2013 08:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
mike Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4 643
Dołączył: Feb 2010
Last.fm Twitter YouTube
Post: #20
RE: 25 LAT Z EUROWIZJĄ
Jeśli chodzi o Turcję to Sertab była zdecydowanie najlepsza. Na drugim dałbym Hadise, a pozostałe utwory są mi obojętne Icon_smile Natomiast co do Bośni to wygrało najmniejsze zło. Dobrze, że w tym roku zaoszczędzą mi męki swoimi utworami Icon_biggrin
04.03.2013 10:39 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości