Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polskie drogi, czyli moje wędrówki po drogach i bezdrożach muzyki krajowej
Rincewind Niedostępny
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 734
Dołączył: Sep 2010
Post: #1
Polskie drogi, czyli moje wędrówki po drogach i bezdrożach muzyki krajowej
Powoli przestaję się łudzić, że w krótkim czasie nadrobię zaległości mojej listy, ale pomyślałem sobie, że przecież nie muszę publikować wyłącznie listy. Mogę przecież rozpocząć dowolny wątek związany z muzyką, bo ta towarzyszy mi niemal na okrągło. Myślałem o stworzeniu jakichś topów wszech czasów, a z pewną zazdrością spoglądam zawsze na zestawienia, w których użytkownicy tego forum przedstawiają swoje ulubione utwory i to w odpowiedniej kolejności. Ja niestety tak nie potrafię. Dla mnie zestawienie takie byłoby aktualne bardzo krótko, bo kolejność niektórych utworów byłaby kwestią chwili, nastroju, pory roku, stanu ducha itd. Co to za zestawienie wszech czasów, które po miesiącu ulega zmianie. Dużo łatwiej przychodzi mi wymienianie utworów, które lubię. Utworów, które lubię od dawna albo zaledwie od kilku miesięcy, ale wiem, że ten stan rzeczy raczej nie ulegnie zmianie.Natomiast, ustawienie ich w porządku to niewyobrażalnie trudne zadanie.

Na pierwszy rzut zabrałem się za muzykę tworzoną przez naszych rodzimych artystów. Myślałem nad tytułem tego wątku. Chciałem, żeby Polska lub jakiś związany z nią przymiotnik był w nazwie. W grę wchodziło kilka tytułów takich wykonawców jak Kult czy Obywatel G.C., że wymienię tylko tych dwóch bardzo znanych. Jednak w ostatniej chwili przypomniał mi się ten wspaniały utwór otwierający jeden z najlepszych polskich seriali. Mowa oczywiście o "Polskich Drogach". Ścieżkę do filmu skomponował Andrzej Kurylewicz, a motyw tytułowy jest niewątpliwie jednym z moich ulubionych motywów muzycznych z polskich seriali. Jest w nim jednocześnie piękno i nadzieja, które nierozerwalnie wiążą się z patriotyzmem bohaterów tamtych czasów. Utwór przepełniony jest także smutkiem, bo taki był też los tych, którzy dążyli do przywrócenia ojczyźnie wolności. Sam serial jest jednym z najważniejszych w historii polskiego kina. Podobnie jak serial "Dom" (chociaż ten dotyczy innych czasów) przedstawia w pigułce, na przykładzie losów kilku bohaterów, całą martyrologię polskiego narodu w trakcie II wojny światowej.
Wybrałem wykonanie Sinfonii Varsovii pod dyr. Adama Sztaby, a partię fortepianową zagrał nie kto inny jak Leszek Możdżer. To jest po prostu piękne, a że jest to utwór ważny dla nas Polaków niech świadczy chociażby reakcja publiczności, gdy utwór ten zagrał Pat Metheny podczas koncertu z Anna Marią Jopek. Bez względu na wykonanie kompozycja śmiało mogłaby się znaleźć w moim Top 100 wszech czasów w polskiej muzyce.

09.06.2014 10:41 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Polskie drogi, czyli moje wędrówki po drogach i bezdrożach muzyki krajowej - Rincewind - 09.06.2014 10:41 PM
Odcinek 3 - Wizyta w Toruniu - Rincewind - 24.06.2014, 02:48 PM
Odcinek 4 - wakacyjnie - Rincewind - 06.07.2014, 03:16 PM

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kurz i patyna - czyli muzyka sprzed lat Rincewind 38 7 230 27.09.2015 11:15 PM
Ostatni post: Rincewind
  Lato 2013 - czyli moje osobiste niekrótkie muzyczne podsumowanie lata Rincewind 69 9 748 29.10.2013 01:34 AM
Ostatni post: Kordian

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości