Największe forum list przebojów Mycharts.pl
dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - Wersja do druku

+- Największe forum list przebojów Mycharts.pl (https://www.mycharts.pl)
+-- Dział: Gry i zabawy (/forumdisplay.php?fid=151)
+--- Dział: 31 Day Song Challenge (/forumdisplay.php?fid=142)
+--- Wątek: dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. (/showthread.php?tid=56233)

Strony: 1 2


dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - thestranglers - 05.04.2021 07:37 AM

De Su - Kruchego świata echem



RE: dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - kajman - 05.04.2021 09:02 AM

Niebezpieczny temat, bo może rozgorzeć dyskusja co jest popem, a co nie. A dla mnie ten utwór to pop.
Natasza Czarmińska - Wiersz księżycowy



RE: dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - Rap_gra01 - 05.04.2021 10:22 AM

Na chwilę obecną to :
Kwiat Jabłoni - Buka





RE: dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - Rap_gra01 - 05.04.2021 10:25 AM

Zdecydowanie temat, który mógłby wywołać dyskusję, ja np w życiu bym nie zaliczył Pana utworu do popu bIcon_lol


RE: dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - Rap_gra01 - 05.04.2021 10:27 AM

Mi się samo brzmienie jakoś tak z Kościołem kojarzy Icon_twisted


RE: dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - dejmieeen - 05.04.2021 10:50 AM

kwintesencja dziewczęcego popu z lat 00
Brodka - Miałeś być



RE: dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - kajman - 05.04.2021 11:08 AM

Rap_gra01 napisał(a):w życiu bym nie zaliczył Pana utworu do popu
Ale o czym mówisz? Ja tu żadnego Pana nie widzę.


RE: dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - Miszon - 05.04.2021 01:08 PM

Oo, DeSu ktoś nawet pamięta!


RE: dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - thestranglers - 05.04.2021 01:39 PM

Nie jest tak źle z pamięcią o nich, raz były już w klasykowej wszakże.


RE: dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - kajman - 05.04.2021 02:34 PM

Dopiero teraz zauważyłem, że miała być polska. No ale na szczęście taką wybrałem.


RE: dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - neo01 - 07.04.2021 08:59 PM

No ta Natasza to bardziej piosenka poetycka czy inna kraina łagodności. Ale Panów tu rzeczywiście nie ma, jak już gdzieś pisałem. Skojarzenie z kościołem też ciekawe.

A ode mnie niech będzie taki wspomnieniowy klasyk:

Krzysztof Krawczyk - Bo jesteś ty


RE: dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - Miszon - 07.04.2021 09:13 PM

Ciężka sprawa, duży wybór.
Może to?

Krzysztof Krawczyk - Zatańczysz ze mną jeszcze raz




RE: dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - kajman - 07.04.2021 09:37 PM

neo01 napisał(a):No ta Natasza to bardziej piosenka poetycka czy inna kraina łagodności.
Piosenka poetycka (a tutaj nawet konkretnie poezja śpiewana) nie jest gatunkiem jako takim, a podchodzi pod pop lub rzadziej pod rock (Niemen, Trzy zapałki TSA).


RE: dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - neo01 - 07.04.2021 09:55 PM

Nie zgadzam się, że poezja śpiewana podchodzi pod pop, który z definicji jest gatunkiem, gdzie muzyka tworzona jest niejako pod masowego odbiorcę. Poezja śpiewana i piosenka poetycka to nisza, nie może więc być popem.


RE: dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - kajman - 07.04.2021 10:07 PM

neo01 napisał(a):pop, który z definicji jest gatunkiem, gdzie muzyka tworzona jest niejako pod masowego odbiorcę
Ta definicja kompletnie mnie nie przekonuje i nie traktuję jej poważnie.


RE: dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - Miszon - 07.04.2021 10:08 PM

Kajman wybrał inną definicję poezji śpiewanej. Można rzec: poezją śpiewaną jest śpiewanie poezji, niezależnie w jakim gatunku muzycznym odbywa się to śpiewanie. Czyli wspomniane TSA wykonuje poezję śpiewaną, ale muzycznie jest to hardrock (powiedzmy).
Jest jeszcze druga definicja, gdzie poezją śpiewaną jest śpiewanie niekoniecznie poezji, ale w stylu muzycznym charakterystycznym w zasadzie tylko dla Polski. I styl ten jest można rzec miksem amerykańskiego folku, francuskiej chanson, piosenki harcerskiej/turystycznej, piosenki aktorskiej i tradycyjnego popu. Czasem też rocka, czy jazzu, itp. W skrocie: taką poezję śpiewaną jako gatunek muzyczny definiują nie teksty (choć często też), lecz muzyka.


RE: dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - neo01 - 07.04.2021 10:42 PM

kajman napisał(a):Ta definicja kompletnie mnie nie przekonuje i nie traktuję jej poważnie.
No ale skąd się wzięła nazwa "pop"? Nie czasem od słowa "popular" czyli "popularny"? Jak więc muzyka niszowa może się mieścić w tym zakresie?
Miszon, bardzo fajnie to ująłeś, z tym że
Miszon napisał(a):Kajman wybrał inną definicję poezji śpiewanej.
Twoim zdaniem oni śpiewają to w gatunku, który można określić jako pop? Nie przekonuje mnie to za bardzo, bo popu tu jakoś w ogóle nie wyczuwam. Już prędzej właśnie można by to pewnie pod folk podciągnąć od biedy.


RE: dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - kajman - 07.04.2021 10:46 PM

Miszon napisał(a):Jest jeszcze druga definicja, gdzie poezją śpiewaną jest śpiewanie niekoniecznie poezji, ale w stylu muzycznym charakterystycznym w zasadzie tylko dla Polski.
Wtedy mamy do czynienia z piosenką poetycką (czasami używany jest też termin kraina łagodności istniejący od l. 80-tych). Określenie poezja śpiewana funkcjonowało w l. 60-tych i 70-tych i dotyczyło wykorzystania wierszy w muzyce. Podchodziło pod niego wiele utworów, które do określenie piosenka poetycka nie pasują (biorąc z jednej strony Niemena, z drugiej Happy End, ale też Demarczyk).


RE: dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - kajman - 07.04.2021 10:48 PM

neo01 napisał(a):No ale skąd się wzięła nazwa "pop"?
Określenie później dopasowane do istniejącej muzyki. Nie wiem czy powstało wcześniej czy w opozycji do pojęcia rock.


RE: dzień 574 - Ulubiona polska piosenka popowa. - Miszon - 07.04.2021 10:51 PM

W sensie: Behemoth wykonujący wiersze poety młodopolskiego nie staje się zespołem poezji śpiewanej (nie pamiętam nazwiska poety), nadal gra (black)metal.
Marek Dyjak, masakrujący Heyowe "Sic!", nie staje się rockmanem, a "Sic!" nie staje się przez to wierszem, ale jest to poezja śpiewana.