Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DLP - Notowanie 203 (23.10.10)
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #1
DLP - Notowanie 203 (23.10.10)
Nowości na chomiku.

Goldfrapp - Shiny And Warm - Ej, chyba nie myśleliście, że najlepszy utwór z nowej płyty Goldfrapp nie pojawi się na mojej liście? Jeśli tak, to przeczytajcie uważnie co mam do napisania na jego temat. ''Shiny And Warm'' nieprzypadkowo przeleżało okres wakacji w głęboko na dnie szuflady. Latem wolałem poszaleć przy pogodnym ''Rocket'', marzycielskim ''Believer'' i retro-dyskotekowym ''Alive''. Gdy jednak pogoda za oknem nie nastraja już do hulanki, na scenę wkracza pozornie zapomniany klasyk. Utwór zgoła inny od reszty singli promujących ''Head First''. Wyprodukowany w minimalistycznie-futurystyczny sposób, z wyraźnymi odniesieniami do tych fragmentów kariery Goldfrapp, które jak dotąd skrywały się za ciemną kurtyną płyty ''Black Cherry''. Czy gdyby wrzucić go pomiędzy ''Train'' i ''Strict Machine'' ktoś zorientowałby się, że utwory te dzieli ponad siedem lat?
''Shiny And Warm'' jest niewątpliwie najbardziej sexownym, a jednocześnie najbardziej chłodnym i ponurym fragmentem nowej płyty Goldfrapp. Skutecznie wyziębia atmosferę wokół siebie, emanując przy tym metaliczna aurą i kosmicznym pyłem. To jedno z najbardziej enigmatycznych nagrań tego roku, które zyskało sobie przychylność zarówno krytyków, jak i mojej skromnej osoby. Następnym ogniwem jesteście Wy.

Pet Shop Boys - Together - Nowy singiel spółki Tennant/Lowe jest już oficjalnie dostępny w sprzedaży. Nie ma więc przeciwwskazań, żeby nie mógł pojawić się w dzisiejszym notowaniu DLP.
Do rzeczy. Kawałek kręci się wokół rave'owego riffu, przypominającego o erze lat 90. i scenie house-techno-tanecznej. Z pewnością to dobra wiadomość dla przeciętnych miłośników Pet Shop Boys. Ktoś upatrujący swojej szansy w polubieniu ich dzięki zbalansowanemu podziałowi między popem oraz elektroniką może poczuć niedosyt (Trójka chyba ich nie pogra Icon_razz2).
W ''Together'' wszystkie parametry zdają się być po prostu maksymalnie podkręcone i wyostrzone. Jest głośno. Oddech można złapać podczas ślicznego middle-eight, który przypomina ten z ''Minimal''. Trochę paradoksalne jest to, że prawdopodobnie najciekawszą częścią samego kawałka są jego...zwrotki. Nakreślone w dosyć karkołomnym, nietypowym rytmie 3/4 i zbudowane z jakby trzech poziomów melodyjności, odpowiednio dynamizowanych przez wokal. Po takim walcu nawet chwytliwy, prostoduszny i wkręcający refren wydaje się być czymś oczywistym, na co czekaliśmy ze stoickim spokojem. Dzięki mocno skondensowanej, gęstej produkcji ''Together'' jawi się jako taka miniaturowa ''pigułka parkietowa'', po zażyciu której żadne wymyślne dopalacze nie będą nam potrzebne w dobrej zabawie.
Uczciwie stawiając sprawę, nie jest to kompozycja mogąca równać się z ewidentnym błyskiem ''Love Etc.'' czy ''The Way It Used To Be''. Tutaj nie ma mowy o wyznaczaniu nowych barier. Zespół tym razem kombinuje jak skonfrontować swój charakterystyczny zmysł pisania świetnych melodii z nowoczesną, huczną mieszanką dźwięków. Jestem tym usatysfakcjonowany. Ważne, że zdrowa rozrywka zwyciężyła, tak jak tego bym sobie życzył po weteranach gatunku i wschodzących gwiazdach.

Take That - The Flood - Swoim postem w temacie o nowym singlu Take That najwidoczniej wywołałem to nagranie do tablicy. Naszło mnie na wspomnienia związane z naprawdę nieprzeciętnymi osiągnięciami tego (wtedy) kwartetu na początku 2007 roku na Domowej Liście Przebój. Wielotygodniowy pobyt singla ''Patience'', ustrzelone trzecie miejsce przez rewelacyjnie pop-swingujące ''Shine On''. ''Beautiful World'' faktycznie miało w sobie coś z piękna, szczególnie jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że w latach 90. Take That raczej odpychało już przy pierwszym kontakcie. To był comeback! Panowie zmężnieli, zmężniała też ich muzyka. Przynajmniej tak mi się zdawało, aż do czasu premiery przeciętnego i pozbawionego iskry ''The Circus''. Tamten warunki miał komfortowe. Trafił nawet w pasmo tzw. ''nocnych odsłuchów'', co jest u mnie nadzwyczaj prestiżowym wyczynem. Niestety ''The Circus'' okazało się najzwyczajniej w świecie słaba płytą. Stąd też bbawiam się, że o premierze ''Progress'' mógłbym nie usłyszeć wcale, gdyby nie nagłośniony wszerz i wzdłuż powrót do szeregów Robbiego Williamsa. To właśnie on, marnotrawny syn, w symboliczny sposób rozpoczyna swoimi wokalami ''The Flood'', najnowszy singiel grupy.
I co? I czuję się jakbym cofnął się o cztery lata. Natchniony, nieco ''przystojniacki'', ale skutecznie zawracający w głowie pop. Już widzę ten teledysk nakręcony w jakimś uroczym zakątku Wielkiej Brytanii, gdzie piątka ubranych w idealnie skrojone garnitury mężczyzn wyśpiewuje ''The Flood'' niczym hymn narodowy, od czasu do czasu zerkając nawzajem na siebie z przyjaznym uśmiechem. Czyste Take That.
Do skomentowania została jeszcze kwestia produkcji. W końcu Stuart Price nawet na tym forum wywołał pewne ''zamieszki'' Icon_wink. Otóż nie da się ukryć, że między wierszami słychać kilka pieszczotliwych muśnięć tego zasłużonego inżyniera dźwięku. W końcu sam szkielet kompozycji to pulsujący syntezator, który dla zasady przyćmiony został orkiestrowo-klasycznym aranżem. Detale każą jednak przypuszczać, że ''Progress'' nie będzie dziełem jednostajnym i czytelnym. A to może gwarantować niezłą zabawę.

Skunk Anansie - Feeling The Itch - Nie powiem, wahałem się przy wyborze drugiego singla z ''Wonderlustre''. Album cechuje ponadprzeciętna równość jego materiału, tak więc problem tkwił w szczegółach. Ostatecznie postawiłem na mosiężny beat perkusyjny i naprawdę ostre darcie gardła w hitowym ''Feeling The Itch. Prawdopodobnie podświadomie czuję tu skojarzenia z albumem ''Paranoid and Sunburnt'' i kilkoma wybitnymi kompozycjami pokroju ''Selling Jesus'' czy ''I Can Dream''. Skunk Anansie wielokrotnie udowodnili, że mają w sobie potencjał ''doładunkowy''. Potrafią sprawić, że człowiek bierze w ręce tę wyimaginową gitarę lub pałeczki do perkusji i zaczyna wymachiwać nią/nimi na prawo i lewo. To, pomimo komicznego efektu wizualnego, świadczy o wysokiej jakości sztuki tworzonej przez brytyjski kwartet Icon_wink2


AP. PP. LT.

01. 01. 03. Discodeine & Jarvis Cocker - Synchronize
02. 02. 09. Hurts - Sunday
03. 03. 05. Ed Drewett - Champagne Lemonade
04. 07. 05. Stars - We Don't Want Your Body
05. 06. 06. Monika Brodka - Granda
06. 04. 08. Belle & Sebastian - I Want The World To Stop
07. 16. 06. Kings Of Leon - Radioactive
08. 05. 10. The National - Sorrow
09. 15. 07. Blonde Redhead - Everything Is Wrong
10. 08. 03. Gorillaz - Doncamatic (All Played Out)

11. 14. 07. Janelle Monáe - Cold War
12. 30. 02. Stereolab - Everybody's Weird Except Me
13. 09. 06. Grinderman - Worm Tamer
14. 18. 04. Twin Sister - All Around And Away We Go
15. 12. 09. Benjamin Biolay - Si Tu Suis Mon Regard
16. 10. 14. Ariel Pink's Haunted Graffiti - Bright Lit Blue Skies
17. 24. 08. Built To Spill - Planting Seeds
18. 17. 12. Hurts - Wonderful Life
19. 11. 08. Belle & Sebastian - I Didn't See It Coming
20. 13. 10. The Raveonettes - Breaking Into Cars

21. NE. 01. Goldfrapp - Shiny And Warm
22. 21. 13. The Roots & John Legend - The Fire
23. 23. 08. OMD - New Babies: New Toys
24. NE. 01. Pet Shop Boys - Together
25. 19. 09. Cee-Lo - Fuck You
26. 26. 03. Kylie Minogue - Mighty Rivers
27. 22. 11. Beach House - Silver Soul
28. 36. 03. My Chemical Romanse - Na Na Na (Na Na Na Na Na Na Na Na Na)
29. 33. 07. Wavves - Green Eyes
30. 43. 04. The Raveonettes - I Wanna Be Adored

31. 28. 04. Ladytron - Ace Of Hz
32. 27. 18. Gorillaz - On Melancholy Hill
33. 25. 15. Scissor Sisters - Any Which Way
34. 20. 12. Tindersticks - Harmony Around My Table
35. 34. 16. Stars - Changes
36. 38. 02. Dorleac - Dying In Silence
37. 32. 14. Deerhunter - Revival
38. NE. 01. Take That - The Flood
39. 39. 02. Gabriella Cilmi - Hearts Don't Lie
40. 35. 16. Morcheeba - Self Made Man
41. 42. 06. Marnie Stern - Transparency Is The New Mystery
42. 44. 05. Florrie - Fascinate Me
43. 31. 13. Griderman - Heathen Child
44. 29. 09. Arcade Fire - Suburban War
45. 40. 11. Klaxons - Venusia
46. 46. 02. Ou Est Le Swimming Pool - The Key
47. 41. 11. Veronica Falls - Beachy Head
48. NE. 01. Skunk Anansie - Feeling The Itch
49. 53. 12. Manic Street Preachers - (It's Not War) Just The End Of Love
50. 37. 11. OMD - If You Want It
51. 49. 08. Tamaryn - Love Fade
52. 45. 15. Klaxons - Echoes
53. 47. 10. Black Rebel Motorcycle Club - Bad Blood
54. 66. 14. Joanna Newsom - Easy
55. 48. 31. The National - Bloodbuzz Ohio
56. 62. 17. All Saints Day - You Can't Be Alone
57. 50. 15. Crystal Castles - Baptism
58. 51. 10. Monika Brodka - W Pięciu Smakach
59. 55. 17. Best Coast - Boyfriend
60. 59. 05. Greatest Hits - Danse Pop
61. 52. 19. Dum Dum Girls - Rest Of Our Lives
62. 58. 09. Dead Confederate - Run From The Gun
63. 61. 14. Skunk Anansie - My Ugly Boy
64. 54. 27. Crystal Castles - Celestica
65. 57. 26. The National - Afraid Of Everyone
66. 56. 04. Bright Light Bright Light - Love Part II
67. 60. 07. Kid Cudi & Kanye West - Wylin' Cause I'm Young
68. 65. 14. UNKLE - Follow Me Down
69. 64. 16. Panda Bear - Tomboy
70. 63. 22. Arcade Fire - The Suburbs

Z listy wypadły:

z 67 - Blonde Redhead - Here Sometimes - po 18 tyg. (max: 8)
z 68 - Antony & The Johnsons - Thank You For Your Love - po 11 tyg. (max: 45)
z 69 - Wavves - King Of The Beach - po 18 tyg. (max: 4)
z 70 - Grizzly Bear - While You Wait For The Others - po 57 tyg. (max: 2)

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
23.10.2010 12:29 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
emigrant
Unregistered

 
Post: #2
 
Poznałeś już całą płytę Dorleac?
23.10.2010 02:19 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #3
 
Nie, nie miałem czasu.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
23.10.2010 02:33 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kleschko Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 993
Dołączył: Jan 2008
Facebook Last.fm Twitter
Post: #4
 
Cytat:55. 48. 31. The National - Bloodbuzz Ohio
Oj chyba będzie cięzko kolejnym utworom The National poprawić wynik 31 tygodni na liście

[Obrazek: kleschko.png]
23.10.2010 07:13 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 625
Dołączył: May 2008
Post: #5
 
Właśnie słucham Twojego numeru 1 i sam nie wiem. Muszę dać mu chyba trochę czasu, bo aż tak mnie nie zachwycił, choć to na pewno w perspektywie materiał na moją listę Icon_smile

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
23.10.2010 08:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #6
 
The National to The National Icon_wink Nie zapominajmy.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
23.10.2010 08:21 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
emigrant
Unregistered

 
Post: #7
 
aaktt napisał(a):Właśnie słucham Twojego numeru 1 i sam nie wiem. Muszę dać mu chyba trochę czasu, bo aż tak mnie nie zachwycił, choć to na pewno w perspektywie materiał na moją listę Icon_smile

czuć Yello Icon_biggrin3
23.10.2010 09:33 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #8
 
Yello? Bardzo odległe moim zdaniem brzmienia, bardzo....ale jeśli mają działaś na korzyść tego numeru, to czemu nie ;P

aaktt napisał(a):Muszę dać mu chyba trochę czasu, bo aż tak mnie nie zachwycił
Mnie też raczej nie zachwycił za pierwszym razem. Zresztą mało utworów zachwyca mnie za pierwszym razem. Trzeba po 2-3 odsłuchy. I w tym cały problem przy rekomendacjach itd. Icon_wink Nawet mi czasem się nie chcę dać komuś szansy, ale to głównie w przypadku totalnie beznadziejnych i beznamiętnych rzeczy.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
23.10.2010 09:40 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 625
Dołączył: May 2008
Post: #9
 
Nie no, ja dodałem do playlisty i będę słuchał Icon_biggrin3 Choć playlista ma prawie 250 pozycji i ustawiona w trybie losowym może płatać różne figle Icon_mrgreen

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
23.10.2010 09:58 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
michal91d
Unregistered

 
Post: #10
 
saferłel napisał(a):Ktoś upatrujący swojej szansy w polubieniu ich dzięki zbalansowanemu podziałowi między popem oraz elektroniką może poczuć niedosyt (Trójka chyba ich nie pogra Icon_razz2).
mhm... w takim razie to chyba nie dla mnie, ale i tak za chwilkę przesłucham Icon_wink2
saferłel napisał(a):Take That - The Flood
za to ta nowość bardzo
saferłel napisał(a):10. 08. 03. Gorillaz - Doncamatic (All Played Out)
mi się podoba Icon_wink2 o proszę, już spada?
BLBL pewnie zaraz wypadnie
23.10.2010 10:02 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #11
 
michal91d napisał(a):mhm... w takim razie to chyba nie dla mnie, ale i tak za chwilkę przesłucham Icon_wink2
Raczej nie.

michal91d napisał(a):za to ta nowość bardzo
Cztery lata wystarczyły na regeneracje dobrego stylu Icon_smile

michal91d napisał(a):o proszę, już spada?
Ano, w tym tygodniu jakiś kryzysik.

Cytat:BLBL pewnie zaraz wypadnie
Zgadza się. A ty tak nie czepiaj się tego nagrania. Nawet go na liście nie masz Icon_wink Weź się za jedną z 60-paru innych kompozycji Icon_razz2

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
23.10.2010 10:20 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Konrad Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 067
Dołączył: Jun 2007
Post: #12
 
38. NE. 01. Take That - The Flood

Saferłel jest na tyle młodym odbiorcą muzyki, że z pewnością nie można mu zarzucić "sentymentalizmu" wobec tego boysbandu. A to znaczy, że panowie dojrzeli i zrobili bardzo dobry utwór. Mnie już takowy sentymentalizm można by zarzucić.

[Obrazek: musicbar.php?username=konrad144&color=green]
23.10.2010 10:32 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
michal91d
Unregistered

 
Post: #13
 
saferłel napisał(a):Raczej nie.
zdecydowanie nie.
saferłel napisał(a):Zgadza się. A ty tak nie czepiaj się tego nagrania. Nawet go na liście nie masz Icon_wink
tak, ale był w poczekalni Icon_wink2 i jako pierwszy polecający czuję się z nim jakoś związany Icon_mrgreen
saferłel napisał(a):Weź się za jedną z 60-paru innych kompozycji Icon_razz2
ok. To dlaczego Cee-Lo już spada?
23.10.2010 10:35 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #14
 
Właśnie dzisiaj słuchałem albumu ''Everything Changes'' i mogę potwierdzić, że muzycznie są to dwa różne światy. Kiedyś Take That kipiał tween popową energią i słodził niemiłosiernie, chociaż momentami wypada to....no właśnie, słodko, w tym pozytywnym sensie. Ważne, że w ''dorosłej'' twórczości nie poszli śladami New Kids On The Block czy Westlife. Jak widać w każdym gatunku można znaleźć coś dla siebie, coś na zadowalającym poziomie Icon_smile2

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
23.10.2010 10:35 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #15
 
michal91d napisał(a):ok. To dlaczego Cee-Lo już spada?
Spada od pewnego czasu. Jakoś jego soulowy uśmiech nie widzi mi się w jesienne popołudnia...

michal91d napisał(a):jako pierwszy polecający czuję się z nim jakoś związany Icon_mrgreen
Akurat polecenie u ciebie przegapiłem. Z bloga Xenomanii dostałem nius Icon_wink

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
23.10.2010 10:37 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
emigrant
Unregistered

 
Post: #16
 
Konrad napisał(a):38. NE. 01. Take That - The Flood

Mnie już takowy sentymentalizm można by zarzucić.
ja mam sentymentalizm do utworu ''Babe'' Icon_biggrin3
24.10.2010 01:35 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 625
Dołączył: May 2008
Post: #17
 
To Skunk Anansie jest nawet ciekawe. Ja na razie próbuję z "My Ugly Boy", do którego po odsłuchu płyty wreszcie bardziej się przekonałem.
PSB chciałem dać szansę, ale myślę, że już teraz mogę napisać, że znowu nie wyszło. Nie lubię takiego europopowego brzmienia Icon_sad
Ładnie "Granda" (to chyba piszę w tym tygodniu wszędzie na forum Icon_razz), KoL też bardzo mocni. Nie zdziwiłbym się, gdyby trafili na podium.
Janelle o włos od top 10, mam nadzieję, że tym razem się uda Icon_biggrin3
Cudi pewnie zaraz wypadnie, ale została ujawniona tracklista płyty i tam ten numer widnieje jako "Wild'n Cuz I'm Young" Icon_smile

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
24.10.2010 08:45 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #18
 
aaktt napisał(a):To Skunk Anansie jest nawet ciekawe.
Mniej więcej cała płyta jest w takim klimacie.

aaktt napisał(a):PSB chciałem dać szansę, ale myślę, że już teraz mogę napisać, że znowu nie wyszło. Nie lubię takiego europopowego brzmienia Icon_sad
Nie martw się, kiedyś wyjdzie Icon_wink2 Nic nie jest jednoznacznie białe lub czarne. Też nie jest to mój wymarzony repertuar w ich wykonaniu, ale generalnie jestem bliżej takich klimatów tak w ogóle.

aaktt napisał(a):Nie zdziwiłbym się, gdyby trafili na podium.
Hmm, ja bym się trochę zdziwił, ale zobaczymy Icon_biggrin

aaktt napisał(a):Cudi pewnie zaraz wypadnie, ale została ujawniona tracklista płyty i tam ten numer widnieje jako "Wild'n Cuz I'm Young" Icon_smile
Nie będę się paprał w przekatalogowywaniu. Nazwa była jaka była.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
24.10.2010 09:08 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 625
Dołączył: May 2008
Post: #19
 
saferłel napisał(a):
aaktt napisał(a):To Skunk Anansie jest nawet ciekawe.
Mniej więcej cała płyta jest w takim klimacie.
Wiem, słuchałem jej przecież już Icon_razz

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
24.10.2010 09:51 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 100
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #20
 
saferłel napisał(a):z 70 - Grizzly Bear - While You Wait For The Others - po 57 tyg. (max: 2)
i pomyśleć, że nie było ich na szczycie.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
25.10.2010 01:09 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości