Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Top 50 HEY by Neo01
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 027
Dołączył: Dec 2009
Post: #1
Top 50 HEY by Neo01
Postanowiłem się podzielić z Wami najulubieńszymi dokonaniami mojej prawdziwej muzycznej miłości, bo tak z pewnością mogę powiedzieć o grupie HEY.
Miłość ta trwa już niemal 18 lat i mam nadzieję będzie trwać jeszcze wiele, wiele... płyt Icon_smile2
Wszystko zaczęło się gdy miałem jakieś 9-10 lat, zobaczyłem Ich podczas jakiegoś plenerowego koncertu (Jarocin?) w tv, chyba u sąsiadów i zamarłem. To było jedne z moich pierwszych muzycznych doświadczeń i jak się okazało, odcisnęło piętno na całym moim późniejszym życiu. Potem był kasety słuchane u tychże sąsiadów Icon_smile2, przysłuchiwanie się śpiewanych przez nich tekstów, aż zdecydowałem się sam na zakup mojej pierwszej Hey'owej taśmy Icon_smile2. Oczywiście był to "Fire". I już nie było popołudnia, którego nie spędziłbym na słuchaniu tego świetnego, mocnego, rockowego, ale i melodyjnego "materiału". Pogowałem przy "Schizophrenic Family" Icon_mrgreen, śpiewałem razem z Kaśką "Eksperyment" (oczywiście nie mając wtedy pojęcia o co chodzi w tekście Icon_razz ) i bujałem się przy "Nadziei" Icon_smile2.
Wspomnień ciąg dalszy nastąpi, a teraz... Icon_biggrin3 :

na początek utwór nieskasyfikowany, gdyż nie znalazł się na żadnym oficjalnym wydawnictwie (gdyby był, to był by na 31 Icon_wink2):

I Should Have Known Better

Krótko: genialny do pogo Icon_biggrin3 (oryginał rzecz jasna - Beatlesi).

And now, it's:

50. 4 pory

Wbrew pozorom utwór nie o częściach garderoby Icon_wink2. Jedna z niewielu piosenek Hey'a zamęczana swego czasu przez tzw. komercyjne rozgłośnie. U mnie otwiera zestawienie.

49. Jeśli łaska

Jeden z wielu tekstów o feministycznym przekazie, ale przede wszystkim świetna sekcja gitarowo-rytmiczna i niezwykle energetyczne solo. Utwór mniej znany, pochodzi z czasów gdy zespół już raczej "wyhamowywał".

48. Kropla

Przedstawiciel genialnej płyty "?". Utwór z "piszczącym" refrenem Icon_smile2. Po kilku przesłuchaniach wciąga Icon_smile2.

47. W imieniu dam [wersja z MTV Unplugged”]

Niby nic takiego w tej piosence nie ma, ale te trąbki... Icon_smile2

46. To co czujesz

Jeden z coverów (wcześniej oczywiście grupa Tilt), oczywiście świetna robota. Utwór z płyty "Hey".

Część kolejna nastąpi niedługo... Icon_smile2

WOLNE MEDIA!!!
31.05.2010 10:00 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 080
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #2
 
no to kolejna część już na Twoim forum. Icon_smile2

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
31.05.2010 10:39 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 088
Dołączył: Jun 2007
Post: #3
 
Hey to dla mnie top3 ulubionych polskich zespołów, więc będę do tego wątku zaglądać z przyjemnością Icon_smile2.
z tej piątki najbardziej lubię "4 pory".
01.06.2010 09:56 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #4
 
Ja też chętnie poznam Twój Top, gdyż planuję zrobić swój Icon_mrgreen
Tylko nie wiem kiedy. Na razie "4 Pory" zbyt nisko jak dla mnie Icon_cool2
01.06.2010 11:12 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 027
Dołączył: Dec 2009
Post: #5
 
Ok, to wspomnień czar będzie trochę później, a tymczasem kolejna piątka, co byście mieli co komentować Icon_smile2:

45. Na wieczność

Tu jest ciekawostka - jedyny utwór w dorobku zespołu nie śpiewany przez Kasię. A przez kogo? Zdradzę tylko że jest to obecny członek zespołu (jeśli ktoś nie wie Icon_wink2). Utwór dość eksperymentalny, ale przy tym co ostatnio zrobili, brzmi klasycznie Icon_wink2.

44. Chiński urzędnik państwowy

No i mamy świeżynkę - pierwszą i zdradzę że nie ostatnią Icon_smile2. Z początku ten kawałek w ogóle mi nie leżał, ale po uważnym przesłuchaniu, nie mogłem już oderwać się od refrenu; jedno z wielu Hey'owych zaskoczeń Icon_smile2.

43. Mówię

Utwór o... Stwórcy spoglądającym na nasz ziemski padół, a tam dzieją się różne historie... Ale to co mnie w nim najbardziej urzeka, to prosta ale niezwykle wpadająca w ucho melodia i refren który wbija się w głowę i nie chce odejść Icon_smile2. Świetnie sprawdza się na koncertach.

42. Hanging on the telephone

I kolejny cover - tym razem zespół Blondie i płyta "[Sic!]". Na koncertach - szaleństwo Icon_biggrin3.

41. Dolly

Utwór wieńczący powyżej wspomnianą płytę. Tekst niby o smutnym wydarzeniu, ale podany w charakterystyczny dla Kasi, ciepły i ironiczny sposób. Tutaj znów muszę wspomnieć o występach na żywo. Otóż na tychże, kawałek ten rozrasta się do ogromniastych rozmiarów, każdy z muzyków ma tu okazję pokazać swój warsztat, by w końcu zejść ze sceny żegnany burzą oklasków Icon_smile2.

Kolejne części wkrótce Icon_smile2

WOLNE MEDIA!!!
01.06.2010 11:57 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 088
Dołączył: Jun 2007
Post: #6
 
"Hanging On The Telephone" doszło do pierwszej dziesiątki na mojej liście Icon_smile2.
bardzo też lubię "Dolly", "Chiński urzędnik państwowy" to moja czołówka na ostatniej płycie.
01.06.2010 12:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #7
 
Z tej części "Urzędnik" wybija się zdecydowanie ponad resztę Icon_smile2
Na wieczoności i "Dolly" też lubię, ale nie słuchałem na żywo Icon_confused2
02.06.2010 12:16 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 027
Dołączył: Dec 2009
Post: #8
 
Album "Ho!"... Od razu po wydaniu słyszałem, chociaż nie od razu polubiłem... Tzn. nie tak bardzo jak "Fire", z którym zapoznawałem się właściwie w tym samym czasie. Ale dwa utwory przykuły szczególnie moją uwagę. Jakie? Na razie nie zdradzę, co by nie psuć zabawy Icon_wink2. Dodam jeszcze tylko, że ta akurat płyta kojarzy mi się z wyjazdem na jedną z kolonii, gdzie w autokarze rozkładane były książeczki z kasety i dało się słyszeć gromkie i wesołe: "Nie lubię go-o, nie lubię na na na na na..." Icon_wink2.

A teraz ciąg dalszy zestawienia Icon_smile2:

40. Chyba

No i przedstawiciel wspomnianej wyżej płyty. Najkrótszy utwór w dyskografii, ale ma coś takiego, że wciąga i chce się nacisnąć "play" kolejny raz i kolejny i kolejny, tak żeby nigdy się nie kończył... Icon_smile2.

39. Romans petitem

Piękna ballada o tym, jak czasem trudno żyć we dwoje, kiedy cały świat przeciwko nam. Pewnie byłoby wyżej, gdyby nie nachalna "pomoc" jednej z komercyjnych stacji...

38. Byłabym

Tutaj ku3a mnie zastrzeli Icon_mrgreen. No ale nie mogę inaczej. Choć świetny utwór, to jednak jest dość daleko za moimi ulubionymi Hey'owymi "smętami" Icon_wink2.

37. Dorosłość jak początek umierania

Utwór z wielokrotnie reprezentowanej w moim Topie płyty "?". Genialnie pulsujący rytm, ostre i szybkie gitary i przejmujący wokal Kasi z niezwykle osobistym tekstem. PS. Utożsamiam się Icon_wink2.

36. Piękna pani z czółenkiem

Utwór raczej nie znany szerszej publice. A szkoda, bo i tekst ciekawy i melodia bardzo ujmująca. Dla tych co lubią "stary", melancholijny Hey, na pewno godne polecenia.

WOLNE MEDIA!!!
02.06.2010 03:37 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 027
Dołączył: Dec 2009
Post: #9
 
Tomekk napisał(a):Na wieczonośc i "Dolly" też lubię, ale nie słuchałem na żywo Icon_confused2
"Na wieczność" też nie maiłem okazji, ale wątpę czy ktokolwiek miał Icon_wink2.
Jeśli nie słyszałeś "Dolly", to pewnie nie byłeś na koncercie, kiedy promowali [Sic!]-a. Chyba mogę tak powiedzieć - żałuj Icon_smile2, ale może jeszcze nie wszystko stracone Icon_wink2.

WOLNE MEDIA!!!
02.06.2010 03:45 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 088
Dołączył: Jun 2007
Post: #10
 
no tak, każdy ma jakieś takie swoje utwory i na pewno dla mnie jednym z nich jest "Byłabym". było już u mnie wielkim przebojem kiedy weszło na LP3 i u mnie zaczął się drugi żywot. i ogromne sukcesy na forum LP3. ale może czasem lepiej jak takie utwory zostają tylko naszymi? tutaj jeszcze wspomnienia ze zlotu, kiedy to wbiegliśmy do studia, od razu dopadłem do kartki z wynikami i jeeeeeest - "Byłabym" na pierwszym! Icon_biggrin3
przy nim pozostałe z tej piątki dla mnie nikną. choć "Chyba" bardzo lubię! na pewno.
02.06.2010 03:45 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 027
Dołączył: Dec 2009
Post: #11
 
Zadziwia mnie szybkość tych reakcji Icon_wink2. Bardzo ładnie to napisałeś, ku3a. Myślę, że tak właśnie jest, że jeśli jakiś utwór obdarzamy szczególnym uczuciem, to nie chcemy się nim raczej dzielić z innymi. I niech tak pozostanie Icon_smile2.

WOLNE MEDIA!!!
02.06.2010 03:50 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 027
Dołączył: Dec 2009
Post: #12
 
Rok '95 i oczekiwanie na kolejną, studyjną płytę. I jest - pierwszy singiel, "Anioł", mocny, gitarowy, usłyszany zresztą po raz pierwszy w Trójce Icon_smile2. Niedługo potem pierwszy klip jaki zobaczyłem w związku z nowym albumem, oczywiście był to "List". I jak tylko pojawiło się coś w mojej skarbonce, marsz do sklepu po "?". Od razu zwróciła moją uwagę okładka, na której były poprzestawiane elementy twarzy członków zespołu, tworząc w sumie... 4 podobizny (o ile dobrze pamiętam Icon_razz).
I pierwsze odtworzenie. Powiem krótko: nie zawiodłem się Icon_smile2. Ta płyta, czy właściwie kaseta towarzyszyła mi przez wiele, wiele kolejnych miesięcy i lat i nigdy się nie nudziła...



35. Little Peace

A gdzie przedstawiciele pierwszej płyty? Oto i jeden z nich. Piotr Banach, omawiając utwory z "Fire", powiedział niedawno, że to kawałek chyba najlepiej sprawdzający się na koncertach. W sporej części instrumentalny, niezwykle dynamiczny i naprawdę mocno gitarrowy. Nie może być inaczej!

35 A. One of Them

I oczywiście musiał się wedrzeć chochlik w moje zesytawienie Icon_confused. Przeglądając dyskografię, jakoś mi uciekło to nagranie Icon_confused2. No więc jeszcze raz "Fire" i pierwszy rewelacyjny utwór na płycie.

34. That’s A Lie

A tutaj płyta "Ho!". Dla mnie jednak ten kawałek nieodmiennie kojarzy się z innym albumem - "Koncertowym". To właśnie wersja wykonywana na żywo mnie urzekła i za nią jest ta pozycja.

33. Że

Nooo.... tutaj to mógłbym pisać i pisać... O jednym z najlepszych riffów w polskiej muzyce, o prześmiesznym klipie z panem Małpkiem w roli głównej, wreszcie o niezwykle energetycznej końcówce, zachęcającej do hasania po pokoju w tę i we w tę, wykrzykując ostatnie nieartykułowane fragmenty tekstu Icon_mrgreen . Ale napiszę tylko - po prostu kwintesencja Hey'a Icon_smile2.

32. Cudownie

Od tego utworu zaczyna się właściwie już moja czołówka Icon_mrgreen. Sam jestem zaskoczony że tak wcześnie, ale jeśli co drugi utwór to przebój, nie ma się co dziwić...
Co do miejsca 32. - nie wiem co to jest, ale ten kawałek ma w sobie coś takiego, co nie pozwala przejść koło niego obojętnie, jakąś magię, zarówno w słowach, jak i muzyce. Tak w pełni odkryłem go stosunkowo niedawno, przesłuchując jedną ze składanek. Oryginalnie - płyta "Ho!".

31. Mru-Mru

Jedna z piękniejszych ballad, ale czy są nie-piękne Hey'owe ballady? Wprost idealna na deszczowy, jesienny wieczór spędzony pod kocem z kubkiem gorącego kakao. Wbrew tekstowi, niekonieczne sam(a) Icon_wink2.

WOLNE MEDIA!!!
03.06.2010 12:35 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 088
Dołączył: Jun 2007
Post: #13
 
wydaje mi się, że u mnie pierwszym usłyszanym utworem Heya było "One Of Them". nie wiem czemu na Liście tego nie było. zawsze będzie mi się kojarzył z samym początkiem z Heya, z tym "o, jakiś nowy niezły polski zespół" Icon_wink2. a potem wygrali w Tylko Rocku w kategorii debiutantów z tego co pamiętam, a nie wiem czy też nie płyty.
no i z tego zestawu to jest mój nr 1. ale i pozostałe lubię. pewnie teraz tak już będzie do końca, bo to już same największe smakołyki Icon_smile2. choć zobaczymy, ja wcale nie wszystkie utwory Heya lubię.
03.06.2010 08:12 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 027
Dołączył: Dec 2009
Post: #14
 
Kuba, ja też nie lubię wszystkich kawałków Heya, choć na pewno większość tak. Ale mam też swoje koszmarki Icon_smile2.

A tymczasem kolejna część zestawienia, ale wspomnienia jeszcze się pojawią...

30. Delusions

Niby nic szczególnego, ale... Szczerze mówiąc to dla mnie niemal wszystkie utwory z "Fire" są szczególne, bo prostu sentyment; są wśród nich oczywiście lepsze i gorsze, te które uwielbiam i które "tylko" lubię, ale cała płyta jest dla mnie tym co najlepsze w polskiej i nie tylko muzyce.
A utwór opowiada o jakichś strachach, które czają się w mroku (tak mi się przynajmniej wydaje, szczególnie po tym jest Kasia piszczy w pewnym momencie Icon_razz). / Edit: właśnie przeczytałem tłumaczenie i jednak wcale nie jest tak wesoło, no rzeczywiście, ten strach to była "death" brrr.

29. Heledore baby

Ta piosenka kojarzy mi się z atmosferą ogniska i tam bym ją najchętniej chciał słyszeć. Pięknie brzmi, gdy wkoło jest ciemno, słychać tylko trzask palącego się drzewa, a jak jeszcze obok jest ukochana Osoba, to już w ogóle... Icon_smile2.

28. [Sic!]

No tutaj to jest masakra. Pierwszy kawałek nowego Heya, jaki przypadł mi do gustu, a nawet znacznie więcej - przypomniał stare dobre czasy. Pamiętam jak na 1. roku siedziałem w akademikowym pokoju (tak tak, ja taki stary jestem :mrgreenIcon_smile i słuchałem LP3 i jak świetnie to nagranie brzmiało wtedy, biło taką czystą rockową świeżością. I mimo że dotarło tylko do 2. miejsca, dla mnie to było jak pierwsze...

27. Musli

Tu też jest masakra, ale tekstowa. Tytuł jak zwykle dla tego zespołu niezobowiązujący Icon_smile2, ale słowa są naprawdę świetne i potrafią dodać otuchy na długi czas - po prostu instrukcja dla tych co chcą, a czasem obawiają się chodzić z podniesionym czołem...

26. Czas spełnienia

W tym kawałku też tekst jest najważniejszy. W ogóle jest to dla mnie jeden z lepszych i ważniejszych polskich tekstów. Utwór śpiewany także przez Gutka w Indios Bravos, a kompozytorem oczywiście Piotr Banach.

WOLNE MEDIA!!!
03.06.2010 10:16 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 027
Dołączył: Dec 2009
Post: #15
 
A jeszcze w kwestii tych początków. Ja tylko kojarzę - jak przez mgłę - że oni wygrali tę nagrodę właśnie za największe odkrycie roku, bodajże, jako zespół, a czy już za płytę to nie wiem... Icon_smile2.
A jeśli chodzi o pierwszy utwór Heya jaki usłyszałem, to nie jestem pewny, ale najprawdopodobniej jednak "Nadzieja", ale na razie ciii...

WOLNE MEDIA!!!
03.06.2010 10:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
furbul Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 678
Dołączył: Dec 2008
Post: #16
 
Hey jest u mnie następny, po Edycie Bartosiewicz obecnie poznawanej, do przesłuchania kompletnego. Znam oczywiście kilka płyt: odc [sic!] do końca.
Do tej pory znam i lubię:
neo01 napisał(a):50. 4 pory
44. Chiński urzędnik państwowy
42. Hanging on the telephone
38. Byłabym
31. Mru-Mru
28. [Sic!]
neo01 napisał(a):Dorosłość jak początek umierania
Rewelacja tytuł. Na pewno zwrócę szczególną uwagę na tę piosnkę Icon_wink

Feelings. Flashcards.
Fake knife. Real ketchup.
Cardboard. Cutthroats.
03.06.2010 10:24 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 027
Dołączył: Dec 2009
Post: #17
 
furbul napisał(a):Hey jest u mnie następny, po Edycie Bartosiewicz obecnie poznawanej, do przesłuchania kompletnego.
Icon_biggrin3
furbul napisał(a):
neo01 napisał(a):Dorosłość jak początek umierania
Rewelacja tytuł. Na pewno zwrócę szczególną uwagę na tę piosnkę Icon_wink
Polecam, polecam. I z pewnością nie tylko ta jest warta uwagi. "Stary" Hey to najlepsze co zdarzyło się w polskiej muzyce lat 90-tych Icon_smile2. Prawda, ku3a? Icon_wink2

WOLNE MEDIA!!!
03.06.2010 10:33 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
furbul Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 678
Dołączył: Dec 2008
Post: #18
 
neo01 napisał(a):"Stary" Hey to najlepsze co zdarzyło się w polskiej muzyce lat 90-tych Icon_smile2
O tym nie musisz mnie przekonywać. Jestem tego świadomy Icon_wink

Feelings. Flashcards.
Fake knife. Real ketchup.
Cardboard. Cutthroats.
03.06.2010 10:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #19
 
No to słicz-ofuj Edytkę (z całą moją sympatią do jej osoby, mua) i załączaj Hey. Aż mnie zmobilizowaliście, bym sobie coś-tam przypomniał dzisiaj w nocy z ich repertuaru Icon_wink

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
03.06.2010 10:42 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
furbul Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 678
Dołączył: Dec 2008
Post: #20
 
Noł łej. Noł łej. Edytka pójdzie do końca!

Feelings. Flashcards.
Fake knife. Real ketchup.
Cardboard. Cutthroats.
03.06.2010 10:42 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości