Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DLP - Notowanie 153 (08.11.09)
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #1
DLP - Notowanie 153 (08.11.09)
Nowości na chomiku.

Roisin Murphy - Orally Fixated - Pamiętacie jeszcze czasy, gdy na DLP nie było Roisin Muprhy? Ja nie. Wydaję mi się, że jest od zawsze. Nieprzerwanie od czasu wydania krązka ''Overpowered''. Zawsze jakaś piosenka gdzieś tam siedzi, zwykle w czubie listy, bo to w końcu jedna z moich ulubionych piosenkarek, jedna z tych, które praktycznie nigdy nie zawodzą. Tak jest też szalonym ''Orally Fixated''. Na nowy krążek mają podobno trafić piosenki w stylu ''urban'' i singiel chyba potwierdza te doniesienia. Jest funkowo, melodyjnie, nieco pop-hip-hopowo. Dużo ekscentrycznych popisów samplera i muzyka, która znajdzie swoje miejsce w każdym szanującym się klubie. Po prostu ''fixated'', jak w tytule Icon_smile

Annie - Songs Remind Me Of You - Niewiele na DLP muzyki electro/pop/dance. Nie dość, że jestem w tej materii wybredny, to jeszcze ze wszystkich stron atakuje mnie bardzo płytka odmiana tej muzyki. Taki los tej komputerowej strony rozrywki, że każdy głupi może załączyć Pro Tools i wyprodukować mniej lub bardziej zdatny do słuchania ''szlagier''. Na szczęście Annie to marka sprawdzona. Uwielbiana przez niezależne media, mimo że jej muzyka to najczystsza zabawa i prezent dla masowej publiczności. Właśnie wydaje swój drugi album ''Don't Stop'', a ten singiel go promuje. Na płycie współpracuje z kolosami gatunku, a jeden z nich (Richard X) jesy współodpowiedzialny właśnie za ''Songs Remind Me Of You''. Jeśli ktoś obraca się w kręgach tego rodzaju grania bez problemu wyłapie charakterystyczny styl mistrza.

Engineers - Helped By Science - Drugi Engeeners na liście. Od początku faworyzowany przeze mnie. Głęboki, wyważony, zapadający się swoim brzmieniem w odmęt nicości....to jest przepis na dobry shoegaze'owy numer, bez zbędnej ściany dźwięków, bez używania tych wszystkich pokręconych efektów elektronicznych itd...Wystarczy na koniec wstawić te rozczulające sekcje smyczkowe, by dopiąć dzieła! Zachowany jest zimny spokój, a muzyka snuje się leniwie pozostawiając w głowie wyraźnie piętno swojej obecności (riff gitarowy perfekcyjny). Tajemnicza piosenka tajemniczego zespołu. I nie napiszę o niej już żadnego zdania. Trzeba posłuchać.

Brett Anderson - The Hunted - Oj Brett, kiedy reaktywujesz Suede? No kiedy? Nie jestem chyba jedyną osobą, która ma już trochę dosyć jego rzewnego repertuaru z wszystkich trzech solowych krążków. Właśnie wydał najnowszy - ''Slow Attack''. Płyta nieco bogatsza brzmieniowa od poprzednich, ale znów przepełniona bólem, cierpieniem, udręką, lamentem, żałobnymi songami itd....''Slow Attack'' wydaje się trafiać do mnie bardziej od poprzedników i pewnie jest jego najlepszym produktem bez kolegów z zespołu. Z tej okazji mam singla. ''The Hunted'' jest zarówno oficjalny jak i mój. Jeśli lubicie numery pokroju ''Dust And Rain'' albo ''A Different Place'' to nie ma mowy, by ''The Hunted'' się nie spodobał. Tym bardziej, że to taki wyższa forma tych kawałków. Jest miejsce na niepokojące brzmienie instrumentów dętych, gładkie i dobrze wyprodukowane pop-rockowe brzmienie, które spowija utrapiony głos. To właśnie nim Brett ratował w ostatnich latach dosyć niepozornie skomponowane utwory. Teraz w końcu muzyka zaczęła dorównywać znakomitym warunkom wokalnym. Polecam....wszystkim oprócz Konrada, bo on fajnych głosów nie lubi Icon_razz2

AP. PP. LT.


01. 01. 05. The xx - Crystalised
02. 03. 07. Kings Of Convenience - The Boat Behind
03. 37. 02. Robbie Williams - Difficult For Weirdos
04. 02. 08. Grizzly Bear - While You Wait For The Others
05. 05. 03. Arctic Monkeys - Cornerstone
06. 07. 03. Hey - Umieraj Stąd
07. 08. 06. Atlas Sound & Noah Lennox - Walkabout
08. 04. 10. Massive Attack - Splitting The Atom
09. 10. 08. The Horrors - Do You Remember?
10. 11. 06. Pearl Jam - Got Some

11. 15. 04. Norah Jones - Chasing Pirates
12. 14. 09. Sonic Youth - What We Know
13. 09. 07. Yello & Heidi Happy - Part Love
14. 29. 02. Animal Collective - Bluish
15. 06. 10. Depeche Mode - Fragile Tension
16. 20. 05. Dirty Projectors - Cannibal Resource
17. 19. 04. Akron/Family - Everyone Is Guilt
18. 16. 15. Julian Plenti - On The Esplanade
19. 13. 11. The Veils - The House She Lived
20. 12. 08. Antony & The Johnsons - Crazy In Love

21. 17. 10. Soulsavers - Death Bells
22. 23. 08. Charlie Winston - Like A Hobo
23. 22. 11. Hope Sandoval & The Warm Inventions - Blanchard
24. 18. 07. Eels - Beginner's Luck
25. 27. 05. Bad Lieutenant - Twist Of Fate
26. 24. 16. Animal Collective - Summertime Clothes
27. 25. 06. a-ha - Mother Nature Goes To Heaven
28. 32. 03. Pet Shop Boys - Beautiful People
29. 34. 02. Ian Brown - Stellify
30. 31. 04. Alice In Chains - Last Of My Kind

31. 21. 12. Radiohead - These Are My Twisted Words
32. 38. 06. The Loveliers - Exceedance
33. 39. 04. Jarvis Cocker - Further Complications
34. 30. 12. Röyksopp - You Don't Have A Clue
35. 42. 03. Archive - Lines
36. 43. 02. Morrissey - Mama Lay Softly On The Riverbed
37. 26. 14. PJ Harvey & John Parish - Passionless, Pointless
38. 33. 09. Manic Street Preachers - Journal For Plague Lovers
39. 28. 17. Future Of The Left - The Hope That House Built
40. NE. 01. Roisin Murphy - Orally Fixated

41. 44. 05. Echo And The Bunnymen - Think I Need It Too
42. 36. 19. Depeche Mode - Peace
43. 51. 03. Parov Stelar & Blaktroniks - Let's Roll
44. 35. 13. St. Vincent - Actor Out Of Work
45. NE. 01. Annie - Songs Remind Me Of You
46. NE. 01. Engineers - Helped By Science

47. 41. 17. Air - Do The Joy
48. 40. 13. The Raveonettes - Suicide
49. 46. 12. Kasabian - Where Did All The Love Go?
50. NE. 01. Brett Anderson - The Hunted
51. 45. 18. The Flaming Lips - Silver Trembling Hands
52. 49. 11. Tiga - Beep-Beep-Beep
53. 50. 16. Pati Yang - Supernatural
54. 55. 10. Editors - Papillon
55. 47. 13. The Big Pink - Dominos
56. 48. 16. Patrick Wolf - Hard Times
57. 53. 18. Arctic Monkeys - Crying Lightning
58. 54. 20. Engineers - Clean Coloured Wire
59. 59. 09. Muse - Unnatural Selection
60. 52. 19. Junior Boys - Bits & Pieces
61. 57. 15. Pet Shop Boys - More Than A Dream
62. 56. 14. Super Furry Animals - Mt.
63. 58. 09. Mika - Rain
64. 63. 14. Deerhunter - Rainwater Cassete Exchange
65. 65. 19. múm - The Smell Of Today Is Sweet Like Breastmilk In The Wind
66. 64. 23. Passion Pit - Swimming In The Flood
67. 62. 22. Wilco - You Never Know
68. 61. 12. Sparks - This Is The Renaissance
69. 60. 21. Malcolm Middleton - Red Travellin' Socks
70. 66. 15. The Prodigy - Take Me To The Hospital

Z listy wypadły:

z 67 - SPC ECO - Something Anything - po 19 tyg. (max: 43)
z 68 - Yo La Tengo - Periodically Double Or Triple - po 20 tyg. (max: 17)
z 69 - Japandroids - The Boys Are Leaving Town - po 16 tyg. (max: 17)
z 70 - Yeah Yeah Yeahs - Heads Will Roll - po 22 tyg. (max: 1)

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
08.11.2009 05:43 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 497
Dołączył: Aug 2008
Post: #2
 
saferłel napisał(a):06. 07. 03. Hey - Umieraj Stąd
trochę przystopowało, niestety
chyba nie będzie pierwszym numerem jeden po polsku u Ciebie Icon_confused2
08.11.2009 05:45 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #3
 
Masz 69 innych powodów, by się cieszyć, a ty na tym biednym JHeyu się skupiasz Icon_wink
Czemu taki pesymista z ciebie. Ile to piosenek może w 2-3 tygodni wskoczyć od razu na pierwsze Icon_smile?

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
08.11.2009 05:50 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #4
 
saferłel napisał(a):Ile to piosenek może w 2-3 tygodni wskoczyć od razu na pierwsze Icon_smile

taki wyczyn może udać się tylko Robbie Williamsowi Icon_mrgreen
08.11.2009 05:53 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #5
 
Listoholik napisał(a):taki wyczyn może udać się tylko Robbie Williamsowi Icon_mrgreen

Hmm kto wie, kto wie ;]

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
08.11.2009 05:54 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kleschko Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 993
Dołączył: Jan 2008
Facebook Last.fm Twitter
Post: #6
 
Cytat:15. 06. 10. Depeche Mode - Fragile Tension
chyba faktycznie okładka Ci się nie spodobała Icon_wink2

[Obrazek: kleschko.png]
08.11.2009 06:19 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #7
 
kleschko napisał(a):chyba faktycznie okładka Ci się nie spodobała Icon_wink2

Hehe, no nie wiem. Gdyby tak było, to np. nowa Roisin Murphy byłaby pierwsza....na liście koszmar-songs, a nie na 40 na DLP Icon_razz2

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
08.11.2009 06:20 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 497
Dołączył: Aug 2008
Post: #8
 
saferłel napisał(a):Czemu taki pesymista z ciebie. Ile to piosenek może w 2-3 tygodni wskoczyć od razu na pierwsze Icon_smile?
no ok, od biedy może na szczycie być Kings Of Convenience,bo Norah i PJ też w 2-3 tygodnie nie dadzą rady Icon_razz
08.11.2009 07:06 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
emigrant
Unregistered

 
Post: #9
 
Tomekk napisał(a):
saferłel napisał(a):06. 07. 03. Hey - Umieraj Stąd
trochę przystopowało, niestety
chyba nie będzie pierwszym numerem jeden po polsku u Ciebie Icon_confused2

Robbie Williams raczej Heya nie przepuści.
08.11.2009 09:31 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #10
 
emigrant napisał(a):Robbie Williams raczej Heya nie przepuści.
Tutaj jest zażarta wojna singli, chociaż całościowo to nowy Hey jest wiele lepszy od Williamsa!

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
08.11.2009 09:56 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
emigrant
Unregistered

 
Post: #11
 
wiesz, Tiesto u mnie tez zaatakował no bo mi się po prostu nagle bardzo spodobał no ale już spada. Są artyści których w całości nie trawię ale czasem nagrają coś fajnego i mnie to ruszy. Pamiętam jak myślałem o Take That. Sam siebie pytałem - Czy to możliwe, że ''Babe'' aż tak mi się podoba?
08.11.2009 10:07 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
furbul Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 682
Dołączył: Dec 2008
Post: #12
 
Jeszcze ten iksiks Ci się nie znudził? Icon_razz2 Ostatnio widziałem ich płytę w sklepie i dowiedziałem się, że z okładką mieli podobny pomysł do Heya. X jest wycięty Icon_biggrin3 KoC też za wysoko. Grizzly Bear niesłusznie spadają. Jestem wstrząśnięty Robbie'm! Aż tak? No dobrze. niezła to piosenka ;] I ja też dołączę się do ogólnych narzekań na formę Hey. Do góry mają iść, do góry. Chociaż domyślam się, że d pierwszego nie dojdą. Animal Collective będą mieli u Ciebie kolejny przebój. To już się nudne robi. Zrób coś nieprzewidywalnego i wyrzuć ich po dwóch tygodniach Icon_razz DM strasznie podupadli. I nawet ta radiowa wersja, którą się tak jarałeś jakiś czas temu nie pomaga? Singiel z Twojej płyty roku aż 19 miejsc niżej niż u mnie. Słabiutko. Nowej Roisin nie znam, ale to się niebawem zmieni.

Feelings. Flashcards.
Fake knife. Real ketchup.
Cardboard. Cutthroats.
08.11.2009 10:09 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #13
 
furbul napisał(a):Ostatnio widziałem ich płytę w sklepie i dowiedziałem się, że z okładką mieli podobny pomysł do Heya. X jest wycięty
Hehe, to chyba są zespoły partnerskie. W sumie muzyka nawet podobnie minimalistyczna i gatunkowo nie wiele się różnią, przynajmniej porównując dwie najnowsze płyty.

furbul napisał(a):KoC też za wysoko.
To ja powiem, że u ciebie za nisko....bo poza listą już Icon_wink

furbul napisał(a):Grizzly Bear niesłusznie spadają.
Daj mi klapsa Icon_smile2

furbul napisał(a):No dobrze. niezła to piosenka ;]
Miałem wrażenie, że bardziej ją ceniłeś niż tylko ''niezła to piosenka''

furbul napisał(a):Do góry mają iść, do góry
Przecież idą. Zresztą kto ma wyżej Hey ode mnie? Na pewno nie ty Icon_wink A taka sytuacja jest może na 2-3 listach na forum + kto ma konkretnie TEN utwór wyżej?

furbul napisał(a):Animal Collective będą mieli u Ciebie kolejny przebój. To już się nudne robi. Zrób coś nieprzewidywalnego i wyrzuć ich po dwóch tygodniach
Przebojowy zespół może mieć tylko przeboje ;]

furbul napisał(a):DM strasznie podupadli. I nawet ta radiowa wersja, którą się tak jarałeś jakiś czas temu nie pomaga?
Pomagała z dwa, trzy tygodnie. Wystarczy. No nie są w życiowej formie i tyle. Krótkie podsumowanie. I tak spisują się świetnie moim zdaniem na DLP. Przeciętne ''Wrong'' (jak na nich przeciętne) doszło aż do 12 miejsca wykorzystując 2-3 tygodnie mojego nawrotu fascynacji tym numerem. To wielki przekręt był Icon_wink ''Peace'' łapie drugi oddech, ale to akurat jest moim zdaniem naprawdę dobry numer.

furbul napisał(a):Singiel z Twojej płyty roku aż 19 miejsc niżej niż u mnie.
Marna prowokacja. Zresztą zawsze mogę statystyki odsłonić i przypomnieć Icon_razz2

furbul napisał(a):Nowej Roisin nie znam, ale to się niebawem zmieni.
I dobrze, że nie tylko mnie ona interesuje.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
08.11.2009 10:20 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
furbul Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 682
Dołączył: Dec 2008
Post: #14
 
saferłel napisał(a):To ja powiem, że u ciebie za nisko....
aaagh tego się nie spodziewałem.
saferłel napisał(a):Daj mi klapsa Icon_smile2
Miałem tego nie komentować, ale jednak: Spróbuj takim tekstem wyrwać koleżankę Icon_lol
saferłel napisał(a):Miałem wrażenie, że bardziej ją ceniłeś niż tylko ''niezła to piosenka''
Łojeezu Na jedno wychodzi.
saferłel napisał(a):Przecież idą. Zresztą kto ma wyżej Hey ode mnie? Na pewno nie ty Icon_wink
Jeszcze nie. Ale co to za przewaga, zaledwie cztery miejsca.
saferłel napisał(a):Przebojowy zespół może mieć tylko przeboje ;]
Kumka Olik też mieli przebój ;D
saferłel napisał(a):Marna prowokacja. Zresztą zawsze mogę statystyki odsłonić i przypomnieć Icon_razz2
Żadna prowokacja. Zresztą z tych statystyk mógłbym wyczytać, że u Ciebie są od kilku tygodni w strefie spadkowej (bessa), podczas gdy u mnie ciągle od debiutu awansują (hossa) Icon_mrgreen

Feelings. Flashcards.
Fake knife. Real ketchup.
Cardboard. Cutthroats.
08.11.2009 10:39 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #15
 
furbul napisał(a):Miałem tego nie komentować, ale jednak: Spróbuj takim tekstem wyrwać koleżankę Icon_lol
Wolałbym ją wyrwać na Grizzly Beara Icon_lol

furbul napisał(a):Łojeezu Na jedno wychodzi.
Hmmmm <zastanawia się>. No nie, jednak nie. Myślałem, że to co najmniej DOBRY utwór w twoim mniemaniu i kandydat numer 2-3 na listę przebojów.

Cytat:Jeszcze nie. Ale co to za przewaga, zaledwie cztery miejsca.
Przewaga oficjalnego singla, warto dodać Icon_smile

furbul napisał(a):Kumka Olik też mieli przebój ;D
Who the fuck is Kumka Olik Icon_smile2 ?

U mnie przeboju nie mieli...

furbul napisał(a):Żadna prowokacja. Zresztą z tych statystyk mógłbym wyczytać, że u Ciebie są od kilku tygodni w strefie spadkowej (bessa), podczas gdy u mnie ciągle od debiutu awansują (hossa) Icon_mrgreen
Ale cztery razy na miejscu pierwszym i szansa na wysokie miejsce w podsumowaniu rocznym. Zresztą już pisałem o tych moich ''płytach roku''. Z czołowej trójki (wszystkie oprócz Soulsavers wydane już jakiś czas temu) albumów na liście pojawiły się...tylko dwa nagrania. To świadczy, że te krążki nie są dostosowane do listy, by ta doiła z nich hity. To inny rodzaj odbioru i wchłaniania tej muzyki.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
08.11.2009 10:53 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 632
Dołączył: May 2008
Post: #16
 
Grizzly Bear w odwrocie. Szkoda, że zapowiada się, że nie będzie kolejnego szczytu dla nich na mycharts Icon_smile2 Więcej napiszę później Icon_smile2

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
08.11.2009 11:34 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #17
 
aaktt napisał(a):Grizzly Bear w odwrocie. Szkoda, że zapowiada się, że nie będzie kolejnego szczytu dla nich na mycharts
Fakt. W obwodzie są przecież jeszcze The xx, Robbie, Hey, KOC i przede wszystkim AM (też co ciekawe nie mają lidera w swojej karierze, a wszystkie ich piosenki dochodziły u mnie do top 10 z wyjątkiem jednej - o ile mnie pamięć nie myli...) Natomiast GB i tak mają świetną passę.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
09.11.2009 12:29 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Paweł Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 423
Dołączył: Jul 2007
Post: #18
 
saferłel napisał(a):15. 06. 10. Depeche Mode - Fragile Tension
U..zaczynają spadać.
09.11.2009 12:35 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #19
 
Przejąłeś się DM widzę, ciekawe ;]

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
09.11.2009 12:39 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 110
Dołączył: Jun 2007
Post: #20
 
przeczytałem tym razem Twoje opisy pod kątem sposobu pisania, recenzowania. nieźle się rozwinąłeś przez te ponad 3 lata. niekoniecznie muszę lubić muzykę o której piszesz, ale lubię sposób w który piszesz (wiem, pisałem już o tym) i mam nadzieję, że nie zmarnujesz swojego dużego talentu Icon_smile2.
ale Robbie skoczył! Icon_eek2 Icon_biggrin3 mam nadzieję, że i u mnie się pojawi, choć, przynajmniej na razie, nie z tym kawałkiem.
dobrze, że z "Got Some" mi nie za bardzo uciekłeś Icon_wink2. choć u mnie tempo takie samo, więc nie wiem czy dam radę dogonić... Icon_wink2
Hey tym razem spokojnie, ale mam nadzieję, że jeszcze przez kilka tygodni będą na fali wznoszącej.
12.11.2009 05:31 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości