Ankieta: Jaka jest twoja ulubiona p
Garlands (1982)
Head Over Heels (1983)
Treasure (1984)
Victorialand (1986)
Blue Bell Knoll (1988)
Heaven Or Las Vegas (1990)
Four-Calendar Caf
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TOP 40 COCTEAU TWINS
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #1
TOP 40 COCTEAU TWINS
[Obrazek: bandphoto24.jpg]

Czas na mój ósmy top, zorganizowany po całkiem sporej przerwie w porównaniu do poprzednich.

Tym razem zająłem się jednym z najbardziej urokliwych projektów jakie zostały stworzone przez człowieka, a konkretnie przez trójkę przyjaciół ze Szkocji w 1979 roku. Elizabeth Fraser, Robin Guthrie i Simon Raymonde uformowali swój pierwszy zespół na fali popularności muzyki post-rockowej, ambientowej, gotyckiej czyli ogólnie pojętych ''brzmień z ciemnej strony mocy''. Mieli jednak jeden atut, który wręcz kazał zwracać na siebie uwagę i pozwolił na podpisanie kontraktu z raczkujące wtedy wytwórnią 4AD, której to na przestrzeni lat wyrobili opinię jednej z najbardziej wpływowych marek an rynku. Tym nieocenionym skarbem była Elizabeth Fraser, kobieta o równie zabójczym głosie, jak i najbardziej przejmującym spojrzeniu w show-pfu-businessie. Dziewczyna szalona, nieco roztrzepana, która na pomysł wokali w tradycyjnym tego słowa znaczeniu zanosiła się śmiechem. Zamiast tego wolała swój i tak już pokręcony szkocki akcent wzbogacać przez mnóstwo obcojęzycznych słów, nucić czasem jak wokalistka Dead Can Dance (glossolalia), a jej niepodrabialną cechą numer jeden był własny, wymyślony język, którego w przedziwny sposób używała w znamienitej większości nagrań grupy. To właśnie za sprawą jakości i sposobu śpiewania Cocteau Twins stało się grupą kultową. Jakby tego mało, mieli też szczęście wystąpić w prime-time spektaklu ''dream pop'', gdzie grali główne role. To oni stworzyli przejmujące kombinacje, łącząc gotyk z popem, punk z operową precyzją i powolny, zwykle nużący ambient z duchem ethereal wave i gitarowym, odurzającym shoegazerem. Nie wypierali się fascynacji Sex Pistols, Joy Division, Kate Bush czy Siouxsie And The Banshees. Z każdego z tych artystów wyrywali to, co dla nich najcenniejszego i stali się istnym perpetuum mobile alternatywnej sceny lat 80, zostawiając swoje wzorce daleko z tyłu. Według ogólnie pojętych prawd historycznych, mówi się, że koronacja władców nastąpiła dwa razy. W 1984 roku w momencie wydania krążka ''Treasure'', płyty skupiającej najbardziej romantyczne i tajemnicze imiona świata oraz w 1990 roku, gdy krążek ''Heaven Or Las Vegas'' jako pierwszy w historii 4AD wkroczył do brytyjskiej 10-tki list przebojów. Założyciel 4AD, Ivo Russel powiedział, że ''this album is pure supernatural, it's declaration of beauty. The best record 4AD ever released".
Pojęcie piękna było podstawą istnienia Cocteau Twins. W przeciwieństwie do fanów innych, pewnie bardziej popularnych, kasowych i znanych zespołów, miłośnicy CT na pytanie ''Jak gra CT?'' nie odpowiedzą, że świetnie, że dają czadu, że są zajebiste i wzruszający w swoich pompatycznych, pisanych za grube pieniądze balladach. Piosenki CT są po prostu piękne. To piękna muzyka. Słyszeliście chyba pojęcie ''beautiful noise"? I na tym polu Liz, Robin i Simon mają coś do powiedzenia.

A jak to wszystko ma się do mnie?

Porusza moją muzyczną wrażliwość, co nie jest tak proste. Przecież nawet większość piosenek na DLP to rzeczy oddziałujące na mnie w zupełnie inny sposób. Daje mi mnóstwo osobistej, wewnętrznej przyjemności. Maluje w głowie nieprzejrzyste, rozlane i rozmyte, ale pełne życia i kolorów obrazy, w które chciałoby się zatopić i tkwić bez końca. To muzyka działająca na wyobraźnie i pozwalająca jej pracować (jak i większości zmysłów) na wzmożonych obrotach.
Granie ciężkie, nie zawsze łatwo przyswajalne. Ale nie ma nic za darmo. W Cocteau Twins trzeba się wkręcić, dać sobą zawładnąć, uzależnić się, co nie zawsze jest bezpieczne....ale wszyscy fani muzyki są chyba hedonistami, czyż nie?

Cocteau Twins znam już pewien czas, dziękuję im, że teraz wrócili do mnie jak bumerang i dali inspirację do stworzenia topu 40 ich najlepszych nagrań, z którego mam nadzieję nie tylko ja będę miał pożytek.

Zaczynamy już całkiem niedługo! Mam skrytą nadzieję, że znajdę sobie chociaż jedną bratnią duszę, którą ten top zainteresuje Icon_wink Oczywiście będą linki, może nawet jakieś (na pewno!) słowa od autora.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
06.10.2009 12:30 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
koszMAREK Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 239
Dołączył: Sep 2007
Post: #2
 
saferłel napisał(a):Tym razem zająłem się jednym z najbardziej urokliwych projektów jakie zostały stworzone przez człowieka
Lepiej nie można było tego ująć. Ale się cieszę, że ruszasz z tym topem Icon_lol Icon_lol Icon_lol
06.10.2009 04:26 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Konrad Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 055
Dołączył: Jun 2007
Post: #3
 
saferłel, zaskoczyłeś mnie tym Cocteau Twins. Nie sądziłem, że ich top kiedykolwiek zrobisz.

[Obrazek: musicbar.php?username=konrad144&color=green]
06.10.2009 04:50 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #4
 
koszMAREK napisał(a):Lepiej nie można było tego ująć. Ale się cieszę, że ruszasz z tym topem
Cieszę się, że mam już pierwszego zainteresowanego Icon_wink

Konrad napisał(a):saferłel, zaskoczyłeś mnie tym Cocteau Twins. Nie sądziłem, że ich top kiedykolwiek zrobisz.
....i drugiego. Ale powiedz mi czy zaskoczyłem cię tym, że robię ich top, czy raczej, że w ogóle ich znam? Icon_razz2

Pierwsza odsłona już dzisiaj wieczorem.

PS - Marku, czyżbyś to ty zaznaczył FCC jako ulubioną płytę Icon_razz2? I czemu znów osoby nie znające dyskografii nie chcą się nawet wypowiedzieć Icon_razz2

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
06.10.2009 05:10 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 511
Dołączył: Nov 2008
Post: #5
 
ja też będę śledził, wstyd się przyznać ale oprócz świetnej "Pandory" nie znam nic...
i jeśli to reprezentatywny dla nich utwór to jesienna smuta może być dobrą porą na taką muzykę.
06.10.2009 05:34 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #6
 
bear napisał(a):ja też będę śledził

Super Icon_smile2

bear napisał(a):i jeśli to reprezentatywny dla nich utwór to jesienna smuta może być dobrą porą na taką muzykę.
Oczywiście, że reprezentatywny Icon_wink Cała ich muzyka oscyluje wokół podobnych klimatów podanych na różne sposoby i w różnych proporcjach. To naprawdę jest formacja, która powinna mieć status kultowej, szczególnie, że jest wiele osób, którym na pewno by się spodobała.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
06.10.2009 05:41 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yoda Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 499
Dołączył: Jul 2009
Post: #7
 
również będę śledził mimo, że zespołu nie znam prawie wcale
A przy okazji zapraszam również do swojego topu
06.10.2009 05:52 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
koszMAREK Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 239
Dołączył: Sep 2007
Post: #8
 
Cytat:PS - Marku, czyżbyś to ty zaznaczył FCC jako ulubioną płytę Icon_razz2?
Ja zaznaczyłem Treasure Icon_smile2
06.10.2009 07:00 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #9
 
Z tym zespołem spotkałem się jedynie przy okazji przeglądania Twojego profilu na rymie i Twojej audycji w radiu Orbit Icon_wink Chętnie sprawdzę jakieś ich nagrania.

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
06.10.2009 09:06 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #10
 
Super Icon_smile Zebrała się całkiem pokaźna ekipka, to jeszcze dzisiaj - jak zapowiadałem - zacznę Icon_smile

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
06.10.2009 09:09 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #11
 
chciałem donieść, że dzisiaj właśnie się skończyło :roll:
07.10.2009 12:01 AM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #12
 
Ale ja jeszcze wciąż obecny duchem i ciałem Icon_wink Moja doba ma nieco inne bariery czasowe ;P

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
07.10.2009 12:03 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #13
 
aaaaa zapomniałem, że Twoja doba kończy się w momencie przyłożenia głowy do poduszki Icon_razz2
07.10.2009 12:04 AM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #14
 
Nieszczęśliwa 5-tka:

45 - Five Ten Fiftyfold (Head Over Heels)
44 - Ice Pulse (Lullabies To Violaine)
43 - Blind Dumb Deaf (Garlands)
42 - Feathers-Oar-Blades (Lullabies To Violaine)
41 - Suckling The Mender (Blue Bell Knoll)


Z góry uprzedzam, że z linkami do piosenek jest na razie problem. W wypadku tej piątki są do odnośniki do ich bezpośredniego zgrania. Na youtube raczej nie ma zbyt wiele materiału studyjnego od CT. Postaram się wszystko wrzucać na serwisy, gdzie możliwe będzie i ściągnięcie i samo odsłuchanie kawałków, bo wiem że nie wszyscy chcą sobie ''zaśmiecać'' dysk, chociaż może ktoś będzie miał ochotę zaopatrzyć się w te piękne piosenki Icon_smile. Tam gdzie się da, tam pojawi się oczywiście youtube.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
07.10.2009 12:29 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #15
 
aha, zazdroszczę Ci, że ankieta Ci działa, u mnie za cholerę nie chciała, Konrad napisał mi, że to jakiś wewnętrzny błąd.. mam spostrzeżenia, że tylko u moderatorów ankiety działają poprawnie :roll:
07.10.2009 12:35 AM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
koszMAREK Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 239
Dołączył: Sep 2007
Post: #16
 
Nie dotrwałem niestety do pierwszej odsłony, sen mnie zmorzył... Nieszczęśliwa piątka świetna, szczególnie zakochany jestem w nr 45. Aż się boję pomyśleć co będzie wyżej Icon_smile2
07.10.2009 05:57 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #17
 
Listoholik napisał(a):mam spostrzeżenia, że tylko u moderatorów ankiety działają poprawnie
Jasne, tylko elity nie mają pod górkę na tym forum. Jesteśmy w spisku Icon_wink

koszMAREK napisał(a):Aż się boję pomyśleć co będzie wyżej

Tyle ile świetnych piosenek od CT znasz, tyle będzie wyżej. Podejrzewam, że wszystko co klasyczne zmieściło się do 40-tki, chociaż kto wie....Icon_wink Różnie ze mną bywa Icon_razz2

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
07.10.2009 09:19 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #18
 
saferłel napisał(a):Jesteśmy w spisku Icon_wink

całkiem możliwe Icon_wink
bo ja np. dosyć, że nie mogę założyć poprawnie ankiety, to później nie mam możliwości jej nawet edytować Icon_mad


więc wybacz, ale na Twoje ankietowe pytanie tym razem nie odpowiem Icon_cool2
07.10.2009 02:04 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #19
 
Listoholik napisał(a):więc wybacz, ale na Twoje ankietowe pytanie tym razem nie odpowiem Icon_cool2
Nie rozumiem dlaczego nie? Nie możesz mieć własnej i przez to nie zagłosujesz tutaj? Jak chcesz, na pewno nie robisz tego na złość mi, raczej sobie....

Twoje ankiety działają tak jak u każdego, to że pojawił się przy jednej błąd nie jest niczyją winą.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
07.10.2009 02:18 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #20
 
Listoholik napisał(a):mam spostrzeżenia, że tylko u moderatorów ankiety działają poprawnie :roll:
czy może raczej paranoję

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
07.10.2009 02:56 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości