Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
książkowy top inżynierka nr 4.
lipiec '21
inżynierek Offline
Winien
*****

Liczba postów: 2 252
Dołączył: Feb 2020
Post: #1
książkowy top inżynierka nr 4.
Cześć Icon_biggrin
Dla tych, którzy myśleli, że po mojej próbie rezygnacji z listy piosenek nie doczekają się listy książek, mam wspaniałą wiadomość, wracam po niemal dwóch latach do topu książek. Icon_biggrin
Tym bardziej, że w nadmiarze (?) czasu wolnego biję rekord za rekordem jeśli chodzi o czytelnictwo. Dla przykładu w minioną środę, gdy kończyłem wyjazd nad morze, pobiłem historyczny rekord przeczytanych stron jednego dnia. Niektórym zrobi wrażenie ta liczba: 420. Icon_biggrin
Cztery książki w nieco ponad półtora tygodnia i od razu cztery nowości, bo to naprawdę udane pozycje Icon_biggrin

Nowości:
2 - świeżo przeczytana, choć licząca już 30 lat z górą pozycja, opowiadająca o podróży samego autora przez szlak Świętego Jakuba i Camino de Santiago do miasta Santiago de Compostela. Podróży, która jest pieszą wędrówką, pełną trudu, wyrzeczeń, cierpienia i wartości chrześcijańskich.
5 - to tak właściwie powrót po 4 latach do tej pozycji, i nie rozumiem, czemu nie miałem tego wcześniej na liście. A sama powieść odnosi się do rosyjskiego hrabi Aleksandra Ijlicza Rostowa, który był szlachetnym człowiekiem i poetą. Kiedyś za niewłaściwe słowa zawarte w wierszu przeciwko władzy został skazany na areszt domowy. Ponadto ów człowiek wychowywał młodą dziewczynę, zwaną Zofią. Najbardziej zapamiętany przeze mnie moment dotyczył upadku Zofii ze schodów i potłuczenia głowy, gdy straciła przytomność, a hrabia Rostow wezwał taksówkę, by odwieźć ranną do szpitala. Chwile grozy skończyły się dobrze. A potem zapamiętałem najbardziej moment, w którym Zofia miała wyjechać na konkurs pianistyczny do Paryża, lecz nie chciała opuścić ojca. Ogólnie nie mam skłonności do zapamiętywania fabuł, ale takie najbardziej interesujące w mojej opinii momenty będę próbował przywoływać Icon_smile
6 - książka opowiada historię rodziny Krzeptowskich, którzy byli odpowiedzialni za schronisko w Dolinie Pięciu Stawów. Uświadamia ona, że praca w schronisku to ciężki kawałek chleba, nie tylko z powodu turystów, lecz także z powodu praktycznego odizolowania od otoczenia. Najgorzej jest z reguły zimą. To nie znaczy, że życie w schronisku ma wyłącznie cienie, lecz także czasami istnieją pewne formy rozrywki.
17 - powieść historyczna, dotycząca początków państwa polskiego, opowiadająca o księżnej i królowej Świętosławie, która zawojowała nie tylko Polskę, lecz też Norwegię i Szwecję, jako że była w dobrych stosunkach z tamtejszymi królami. Przy okazji pojawiają się liczne wątki walki rycerskiej, różnych bitew i wojen.

1. Jolanta Maria Kaleta - "Złoto Wrocławia"
2. Paulo Coelho - "Pielgrzym"
3. Maryla Szymiczkowa - "Tajemnica Domu Helclów"
4. Marek Niedźwiecki - "Nie wierzę w życie pozaradiowe"
5. Amor Towles - "Dżentelmen w Moskwie"
6. Agata Sabała-Zielińska - "Pięć Stawów. Dom bez adresu"

7. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - "Kariera Nikodema Dyzmy"
8. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - "Drugie życie doktora Murka"
9. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - "Doktor Murek zredukowany"
10. Piotr Nesterowicz - "Jeremiasz"
11. Maciej Płaza - "Robinson w Bolechowie"
12. Tomasz Piątek - "Pałac Ostrogskich"
13. Osyp Nazaruk - "Aleksandra"
14. Henryk Sienkiewicz - "Rodzina Połanieckich"
15. Władysław Stanisław Reymont - "Chłopi"
16. Jaume Cabré - "Agonia dźwięków"
17. Elżbieta Cherezińska - "Harda"
18. Zygmunt Zeydler-Zborowski - "Szlafrok barona Boysta"
19. Magdalena Niedźwiedzka - "Bona"
20. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - "Trzecia płeć"

out:
(14.) Tomasz Piątek - "Magdalena"
(16.) Wiesław Myśliwski - "Traktat o łuskaniu fasoli"
(18.) Tomasz Piątek - "Bagno"
(20.) Edmund Niziurski - "Pięć manekinów"

W planach na najbliższy czas:
* Conn Iggulden - "Imperator"

Mam wypożyczone na razie dwa tomy, kolejne dwa są w kolejce i czekają na decyzję odnośnie wypożyczenia, pewnie podejmę ją po przeczytaniu pierwszych dwóch, a więc najpewniej w ciągu tego tygodnia.

Chciałbym też wrócić na pewno do nr. 14.
To nie koniec planów, sądzę, że będę w stanie przeczytać z osiem książek do końca sierpnia.

Planuję wydania książkowego topu raz w miesiącu, nie wykluczam, że na stałe.

A do wcześniejszych wydań, jak ktoś chętny z ciekawości, co wypadło z mojej listy książek lub jakieś komentarze:
wydanie #3
wydanie #2
wydanie #1

Pozdrawiam Icon_smile
18.07.2021 06:50 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  przebój roku inżynierka - subiektywnie. inżynierek 4 363 25.02.2024 12:42 PM
Ostatni post: gioconda2
  temat muzyczny inżynierka. inżynierek 4 450 19.02.2023 02:43 PM
Ostatni post: inżynierek
  książkowy top inżynierka nr 11 - zapowiedź. inżynierek 0 244 01.02.2023 08:05 PM
Ostatni post: inżynierek
  przebój roku inżynierka - subiektywnie. inżynierek 5 590 07.01.2023 02:48 AM
Ostatni post: thestranglers
  tygodniowy top inżynierka nr 213. inżynierek 3 371 11.02.2022 11:14 PM
Ostatni post: santosz
  tygodniowy top inżynierka nr 211. inżynierek 1 236 11.02.2022 10:40 PM
Ostatni post: inżynierek
  tygodniowy top inżynierka nr 212. inżynierek 0 208 11.02.2022 10:38 PM
Ostatni post: inżynierek
  tygodniowy top inżynierka nr 210,999999... inżynierek 0 282 27.01.2022 11:11 PM
Ostatni post: inżynierek
  tygodniowy top inżynierka nr 210. inżynierek 0 473 20.01.2022 10:07 PM
Ostatni post: inżynierek
  książkowy top inżynierka nr 10. inżynierek 0 285 19.01.2022 08:26 PM
Ostatni post: inżynierek

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości