Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wielki Dziobasowy Top Piw
Monika Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 288
Dołączył: Feb 2021
Post: #41
RE: Wielki Dziobasowy Top Piw
Możesz jakis przykład piwa gryczanego, czy chodzi o ten z manufaktury piwnej?
29.03.2021 06:06 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 100
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #42
RE: Wielki Dziobasowy Top Piw
Sądzę, że Kajmanowi chodzi o słody Gryczane. Ale to niszowe sprawy. https://pl.alcheek.com/1118447-

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
29.03.2021 06:16 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 715
Dołączył: Jun 2007
Post: #43
RE: Wielki Dziobasowy Top Piw
O ile dobrze kojarzę to piłem to (nie jestem wzrokowcem, ale nalepka chyba tak wyglądała):
https://ocen-piwo.pl/manufaktura-piwna-g...e-s1-n2275
29.03.2021 09:24 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 100
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #44
RE: Wielki Dziobasowy Top Piw
To ciekawa propozycja. Do. Manufaktury piwnej, producenta tego cudeńka, jeszcze wrócimy.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
29.03.2021 09:31 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 508
Dołączył: Aug 2008
Post: #45
RE: Wielki Dziobasowy Top Piw
Też to piłem i bardzo fajne to gryczane.

Przy czym pszeniczne zdecydowanie mi nie podchodzą.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30.03.2021 12:18 PM przez Miszon.)
29.03.2021 10:09 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 100
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #46
RE: Wielki Dziobasowy Top Piw
Miejsca 35-31 - Czyli Sentyment górą nad Rozsądkiem

31 Bracki Koźlak Dubeltowy i Cieszyński Koźlak Dubeltowy (Reedycja Brackiego)
[Obrazek: bracki_kozlak.png]
[Obrazek: fa4a6e79a238a73e578cff919b9742bf.png]
Kryteria
- Typ Piwa - Doppelbock - po polsku Koźlak Dubeltowy
- Producent/Kraj - Browar Zamkowy Cieszyn/Polska
- Cena/Dostępność/Gdzie - 6 zł/Słaba - przy reedycjach lepsza/Hipermarkety/najłatwiej Okolice Cieszyna i Jastrzębia Zdroju
- Parametry techniczne (IBU/Zawartość Alkoholu/BLG) - (niskie/8,9%/20)
- Smak - W smaku bardzo przystępne, bardzo delikatne. Głównie słodowe. Minimalnie karmelowe. Wyraźnie słodkie, ale bez przegięcia czy ulepku.
- Zapach - JAromat słodko-słodowy
- Tekstura - aksamitne, przyjemnie smyrga moc w język, ale alkoholu, mimo mocy - nie czuć wcale. Bardzo ładna paleta smaków .
- Nasycenie - Zależy od warki - ta z 2009 miała ładną pianę, ale niezbyt trwałą. Następne edycje właściwie pozbawione pianki. Nasycenie średnie
- Wygląd, klarowność i efekt wizualny - Kolor bursztynowo-ciemnawo-miedziany, jednolity. Kryształowo klarowne.
- Efekt całościowy
Koźlak Dubeltowy jako najlepsze spośród 134 piw zdobyło główną nagrodę Grand Champion na VII Konkursie Piw Domowych Birofilia 2009 i czyhałem na jego reedycję jak wariat. Festiwal ten miał wówczas status Kultowy i każdy miłośnik piwa wiedział, o co chodzi. Nawet takie niuanse jak dodatek mchu irlandzkiego robiła wrażenie. Dziś produkt wyrzucany w pewnych transzach i uderzeniowo - praktycznie birofile juz w kilka dni to wykupują, a jest jak na dubelciaka niezwykle aromatyczny, wytrawny, pijalny i przyjemny. Można go wypić dużo i smakuje przepięknie. Wtedy, gdy była pierwsza edycja 2009 - 6 grudnia - sam w Sklepie polowałem, bo udało się zyskać tez ładne szklaneczki okazjonalne. Klasyka Polskiej myśli browarniczej pod strzechy - także dla zwykłych Januszy Icon_biggrin

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30.03.2021 01:11 PM przez dziobaseczek.)
30.03.2021 11:50 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 124
Dołączył: Dec 2014
Post: #47
RE: Wielki Dziobasowy Top Piw
dziobaseczek napisał(a):33 Amber Pszeniczniak
chyba piłem i faktycznie fajerwerków nie było

kajman napisał(a):z kasz uznaję tylko gryczaną
pełna zgoda

dziobaseczek napisał(a):31 Bracki Koźlak Dubeltowy i Cieszyński Koźlak Dubeltowy (Reedycja Brackiego)
koźlaki nie dla mnie Sciana
30.03.2021 02:45 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 715
Dołączył: Jun 2007
Post: #48
RE: Wielki Dziobasowy Top Piw
Jakiś koźlak piłem, ale raczej nie ten. Wrażenia niezłe.
30.03.2021 04:30 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 100
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #49
RE: Wielki Dziobasowy Top Piw
30 U Černého medvěda – Adler Ale 14
[Obrazek: fetch?id=2094970]

[Obrazek: fetch?id=2094973]
Kryteria
- Typ Piwa - Pale Ale - górnej fermentacji
- Producent/Kraj - Jablonné nad Orlicą/Czechia
- Cena/Dostępność/Gdzie - ok 10 zł/Słaba - tylko w lokalu na miejscu albo w sklepach w kraju pardubickim, czasem podobno w ziemi Kłodzkiej
- Parametry techniczne (IBU/Zawartość Alkoholu/BLG) - (wysokie/6,0%/14)
- Smak - pełne, ale zachowuje dość lekki i wytrawny charakter. Nuty cytrusowo-kwaskowe z goryczką, umiarkowana słodowa podstawa, leciutko ciastkowa, finisz ze stosunkowo łagodną, ale długą i przyjemną goryczką
- Zapach - po otwarciu uderza wyrażna nuta żywiczno-cytrusowa, potem łagodnieje ale jest razem ze słodszymi tonami słodowymi
- Tekstura - Wytrawne, goryczkowe z nutami cytrusowymi, lekko ściągające
- Nasycenie - nieco powyżej średniej, musuje, piana dość wysoka, zostawia trwały kożuszek
- Wygląd, klarowność i efekt wizualny - ciemne złoto/herbata/bursztyn
- Efekt całościowy
Niesamowicie orzeźwiające cudo - idealne po długich marszach po wzgórzach Jabłonej. Zbudowane na amerykańskich chmielach typu cascade, czeskie piwo to jednak rzadkość. W lokalu do tego warto dokupić deskę z serami i orzechy włoskie. Niebo w gębie.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
01.04.2021 11:15 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 100
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #50
RE: Wielki Dziobasowy Top Piw
29 Raciborskie Rżnięte
[Obrazek: raciborskie-rzniete.png]

Kryteria
- Typ Piwa - Řezané - choć raczej bardziej poltmave/połciemne albo Vienna Lager
- Producent/Kraj - Browar zamkowy Racibórz/Polska
- Cena/Dostępność/Gdzie - ok 4,5 zł/Dobra- szczególnie na Śląsku
- Parametry techniczne (IBU/Zawartość Alkoholu/BLG) - (średnie/4,8%/12,8)
- Smak - Smak lekko słodowy, pełny, lekko słodkawy, bez obcych posmaków. Goryczka delikatna, przemijająca. Całość przystępna i pijalna.
- Zapach - przede wszystkim słód i minimalny karmel
- Tekstura - baza słodowa, w tle echa można wyłapać skórkę od chleba, czasem metaliczność od wody z jonami żelaza - ale są to raczej echa
- Nasycenie - Wysokie. Kremowa, wysoka, gęsta, średnio-pęcherzykowa piana, opada dość wolno
- Wygląd, klarowność i efekt wizualny - Jasnobrązowe, klarowne, bez zawiesin i osadów
- Efekt całościowy
Bardzo pijalny - chyba najbardziej z palety Raciborskiego. Kontrowersje na temat nazwy wynikają z tego, że prawdziwe rżnięte w Czechach podaje się w takiej formie, by był wyraźny kontrast między oba gatunkami. Stąd też można się czepiać a nawet uznać za formę oszustwa. Każdy jednak o zdrowym umyśle wie, że w butelce nie da się osiągnąć tego efektu, bo w transporcie, rozlewaniu itp wszystko się miesza. Jest to piwo niebywale dobrze pijalne i można uznać za wzorcowy średniak. To słowo źle się to kojarzy - ale to faktycznie jest dużo lepsze niż koncernowe ale też niedrogie i przystępne, co nie zawsze można przypisać piwom kraftowym. Piwo orzeźwia, ładnie pachnie i jest bardzo smaczne.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.04.2021 07:41 AM przez dziobaseczek.)
07.04.2021 07:39 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 625
Dołączył: May 2008
Post: #51
RE: Wielki Dziobasowy Top Piw
lubiłem raciborskie niefiltrowane lata temu, ale chyba je wycofali
za polotmavymi ogólnie nie przepadam

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
07.04.2021 09:58 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 8 000
Dołączył: Sep 2017
Post: #52
RE: Wielki Dziobasowy Top Piw
Raciborskie ogólnIe jest w porządku (poza Zielonym) i w przystępnej cenie jak na produkt nieco bardziej ekskluzywny. Są to raczej słodkie piwa, ale bardzo dobre.

Radio Epsilon
07.04.2021 02:31 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 100
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #53
RE: Wielki Dziobasowy Top Piw
28 Wrężel Marcowe
[Obrazek: wrezel-marcowe.png]

Kryteria
- Typ Piwa - Märzenbier / Piwo Marcowe
- Producent/Kraj - Browar Wrężel Zarzecze/Żywiec/Polska
- Cena/Dostępność/Gdzie - ok 7 zł/Słaba/Piwo sezonowe - wbrew nazwie dostępne głównie we wczesnej jesieni
- Parametry techniczne (IBU/Zawartość Alkoholu/BLG) - (25/5,0%/13,1)
- Smak - W smaku przyjemna słodycz, karmel i przypieczoną skórkę chleba (nuty tostowe, herbatnikowe, melanoidynowe). Chwilami pojawia się posmak suszonych owoców. Wszystko to zakończone jest subtelną i przyjemną goryczką (świetny balans dla słodowości). Słodowość złożona i wyraźna, ale dyskretna, pozbawiona krzykliwych smaków karmelowych, toffi, kawowych, czy palonych
- Zapach - Słód z nutami palonymi i odrobiną chlebowo-karmelowej słodyczy
- Tekstura - [b] Pełnia średnia do średniowysokiej. Niskie, nieostre rozgrzewanie alkoholowe

- Nasycenie - Średni. Piana w kolorze przybrudzonej bieli, wysoka na ponad centymetr po nalaniu. Tworzą ją średnie i grube pęcherze
- Wygląd, klarowność i efekt wizualny - Złotopomarańczowe do miedzianego. Lekko zmętnione
- Efekt całościowy
Piwo marcowe jest jednym z najsmaczniejszych i najbardziej orzeźwiających piw górnej fermentacji, chociaż bukiety smakowe wogóle nie wskazują na taki styl fermentacji. Dużo zależy też od inwencji piwowara, ale bazowanie na standardowych słodach monachijskich - jak w przypadku większych browarów typu Miłosław - trochę amputuje radość ze spożywania. Więc wolę sięgać głębiej w pólkach sklepowych, niż zdawać się na łatwo dostepne produkty. Ja bardzo sobie cenię właśnie tę pięknie krzyżującą się słodowość z goryczką. Nie dziwie się, że na Oktoberfeście ludzie pływają w tym napoju Icon_biggrin
Oczywiście lokalizacja w Żywcu - nie wskazuje na związki z Browarem tamtejszym. Jest to świetny materiał na przełom lata i jesieni.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.04.2021 09:47 AM przez dziobaseczek.)
16.04.2021 09:34 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 625
Dołączył: May 2008
Post: #54
RE: Wielki Dziobasowy Top Piw
w życiu tego nigdzie nie widziałem, ale jeśli się pojawi, to daj znać, chętnie spróbuję!

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
16.04.2021 10:10 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 100
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #55
RE: Wielki Dziobasowy Top Piw
AKT! napisał(a):w życiu tego nigdzie nie widziałem, ale jeśli się pojawi, to daj znać, chętnie spróbuję!
Rozumiem, że chętny jesteś samego stylu piwnego. Dam znać ci na priv, jeśli pojawi się w mainstreamie gatunek identyczny ale równie udany jakościowo, jak ten uwarzony przez Wrężel.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
16.04.2021 10:23 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 625
Dołączył: May 2008
Post: #56
RE: Wielki Dziobasowy Top Piw
piłem kiedyś jakieś marcowe, ale nie jestem pewien, czy było reprezentatywne

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
16.04.2021 10:26 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 100
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #57
RE: Wielki Dziobasowy Top Piw
AKT! napisał(a):piłem kiedyś jakieś marcowe, ale nie jestem pewien, czy było reprezentatywne
Jak wspominałem w opisie - są marcowe reprezentatywne (u nas są łatwo dostępne Miłosławy) ale są też trochę niestandardowe i nietuzinkowe, robione nie d końca zgodnie z Monachijską sztuką. Dam znać, może nawet wyślę Ci, jak będziesz grzeczny XD.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
16.04.2021 10:31 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 625
Dołączył: May 2008
Post: #58
RE: Wielki Dziobasowy Top Piw
nie przepadam za miłosławem, niezależnie od rodzaju, ta ipa bezalkoholowa jest chyba najlepsza; mają bardzo specyficzny posmak wszystkie, który na początku jest ok, ale ja się już opiłem Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
16.04.2021 10:48 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 8 000
Dołączył: Sep 2017
Post: #59
RE: Wielki Dziobasowy Top Piw
Wrężela też nie kojarzę, ale jak znajdę to spróbuję.

Radio Epsilon
16.04.2021 12:52 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 124
Dołączył: Dec 2014
Post: #60
RE: Wielki Dziobasowy Top Piw
dziobaseczek napisał(a):30 U Černého medvěda – Adler Ale 14
mimo, że nie znam to górna fermentacja i ta pianka zachęca by do Jablonné trafić

dziobaseczek napisał(a):29 Raciborskie Rżnięte
miałem mały romans z tą marką Icon_wink

dziobaseczek napisał(a):28 Wrężel Marcowe
marcowe tylko z Bierhalle kojarzę
16.04.2021 05:50 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości