Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Robert Wyatt - co o nim sądzicie?
parzymiech Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 291
Dołączył: Jan 2021
Post: #1
Robert Wyatt - co o nim sądzicie?
[Obrazek: photos_robert_wyatt_big.jpg]

Jestem ciekawy, czy ktoś na tym forum słucha muzyki tego pana Icon_smile

Ostatnio bardzo mnie zaciekił ten artysta o wielu twarzach.... i bardzo długiej brodzie Icon_rolleyesIcon_smile Gra w klimatach, które chyba tutaj mogłyby się spodobać - rock, ale taki specyficzny, powiedizałbym, że progresywny, jednak.... hmmm... może ktoś, kto lepiej operuje terminologią muzyczną i zna tego pana, moze mi pomóc znaleźć właściwe słowo? Icon_redfaceIcon_mad Zastanawia mnie, czy ktoś go jeszcze słucha. Ja o nim nie słyszałem dopóki nie usłyszałem o nim w jakiejś audycji 357 kilka tygodni temu i powoli zacząłem słuchać. Ważna postać, czy raczej jakiś lokalny odpowiednik Pink Floyd czy King Crimson? Dla mnie postać warta sprawdzenia, a płyta Rock Bottom nieźle grzeje Icon_twisted Dawno nikt mnie tak nie zaskoczył w gatunku, ktory wydawał mi się.... trochę martwy Icon_rolleyes Mimo, że Robert jeździ na wózku po wypadku i od dawna nie nagrywa...

Jeżeli macie ochotę poczytać o tym panu, to tutaj w polskim internecie ma swoją droną przystań - https://www.substanceonly.net/robert-wyatt
28.02.2021 03:22 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 380
Dołączył: Jun 2007
Post: #2
RE: Robert Wyatt - co o nim sądzicie?
Nie znam go zbyt dobrze, ale kojarzy mi się zdecydowanie pozytywnie. Najbardziej kojarzą mi się z nim dwa utwory: Shipbuilding (nagrany potem przez autora słów Elvisa Costello i w tej wersji w Polsce chyba zdecydowanie bardziej znany) oraz cover Anji Garbarek Stay Tuned z ostatniej płyty, jaką nagrał.
28.02.2021 03:47 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #3
RE: Robert Wyatt - co o nim sądzicie?
Nie słyszałem o nim wcześniej.

parzymiech napisał(a):o nim w jakiejś audycji 357 kilka tygodni temu
pewnie u Niedźwiedzia, bo pan Łukawski raczej nie gra takich wykonawców.
28.02.2021 03:56 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 027
Dołączył: Dec 2009
Post: #4
RE: Robert Wyatt - co o nim sądzicie?
A to tylko Niedźwiedź i Łukawski tam grają Chytry

WOLNE MEDIA!!!
28.02.2021 04:28 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #5
RE: Robert Wyatt - co o nim sądzicie?
O fajnie, nie spodziewałem się tematu o Wyacie tutaj. Co prawda, jeszcze kilka z późniejszych płyt jest mi słabo znane jeszcze, ale najsłynniejsza, Rock Bottom z 1974 roku, zasługuje na swoją sławę całkowicie; jest tam to typowe dla sceny Canterbury (której jest wybitnym przedstawicielem) przeplatanie nieoczywistego, na swój sposób pokrętnego podejścia do progrockowo-jazzującej kompozycji, ze swoistą lekkością gatunkową, ale i ujawnia się tu też znakomite piosenkopisarstwo Roberta, które jest tu atrakcją główną - bo w każdej z tych piosenek o coś tam chodzi, jest to przekazane, zaaranżowane, wyśpiewane. Myslę, że niewiele było lepszych rockowych płyt w ogóle. Późniejsze płyty, jak Old Rottenhat (zwracam uwagę, że to połowa lat 80. - dla wielu słuchaczy pewnie w ogóle nie będzie tego słychać), czy Comicopera, są już znacznie bliższe prostszego art-popowego formatu i również na swój sposób ciekawe.
No i oczywiście macierzysta formacja - Soft Machine - to jak najbardziej jest ten sam poziom co Pink Floyd i King Crimson. To, że nie jest to zespół rozpoznawalny prawie w ogóle w Polsce, to blamaż tych wszystkich Teraz Rocków i innych.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.02.2021 05:00 PM przez Dobromiera.)
28.02.2021 04:58 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 380
Dołączył: Jun 2007
Post: #6
RE: Robert Wyatt - co o nim sądzicie?
Artur.O napisał(a):To, że nie jest to zespół rozpoznawalny prawie w ogóle w Polsce
Niewiele w ogóle z klasyki progu (i klimatów pokrewnych) jest w Polsce znanych. Ogólnie to kilka nazw, które doczekały się wielkiej sławy, a potem pustka.
neo01 napisał(a):A to tylko Niedźwiedź i Łukawski tam grają
No tutaj co najmniej jeszcze Kaczkowski by pasował (ale pewnie nie tylko).
28.02.2021 05:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #7
RE: Robert Wyatt - co o nim sądzicie?
neo01 napisał(a):A to tylko Niedźwiedź i Łukawski tam grają
najczęściej tak, ale faktycznie mogło być u kogoś innego, ale raczej nie podejrzewam o to młodej gwardii Icon_smile
28.02.2021 06:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 027
Dołączył: Dec 2009
Post: #8
RE: Robert Wyatt - co o nim sądzicie?
Tomekk napisał(a):najczęściej tak, ale faktycznie mogło być u kogoś innego, ale raczej nie podejrzewam o to młodej gwardii
No nie, jest tam też sporo innych "grających" i to nie rzadziej niż na dwójka, tyle że rzeczywiście niekoniecznie w tych klimatach. Natomiast najbardziej pasowałaby mi tu właśnie "młoda" Marta Kula, ewentualnie Marcin Cichoński, na pewno nie Niedźwiedź Icon_smile

WOLNE MEDIA!!!
28.02.2021 07:04 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #9
RE: Robert Wyatt - co o nim sądzicie?
neo01 napisał(a):Natomiast najbardziej pasowałaby mi tu właśnie "młoda" Marta Kula, ewentualnie Marcin Cichoński, na pewno nie Niedźwiedź
a oni nie są za młodzi na Roberta Wyatta? już bardzo bym Kaczkowskiego obstawiał. Stelmacha nie, bo to nie jego estetyka.
28.02.2021 07:18 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 027
Dołączył: Dec 2009
Post: #10
RE: Robert Wyatt - co o nim sądzicie?
Kaczkowskiego generalnie słucham i jakoś sobie nie przypominam (aczkolwiek mogłem coś przegapić, chociaż średnio mi do niego pasuje). A co ma do tego wiek? Marta Kula prezentowała wielu wykonawców dwa i trzy razy starszych od siebie Icon_smile
Tomekk napisał(a):Stelmacha nie, bo to nie jego estetyka.
A Stelka grał np. Napalm Death i co Ty na to? Icon_lol

WOLNE MEDIA!!!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.02.2021 07:33 PM przez neo01.)
28.02.2021 07:32 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #11
RE: Robert Wyatt - co o nim sądzicie?
(28.02.2021 05:40 PM)kajman napisał(a):  
Artur.O napisał(a):To, że nie jest to zespół rozpoznawalny prawie w ogóle w Polsce
Niewiele w ogóle z klasyki progu (i klimatów pokrewnych) jest w Polsce znanych. Ogólnie to kilka nazw, które doczekały się wielkiej sławy, a potem pustka
No to prawda; przy czym o ile rozumiem, że dziwne awant-progi są za dziwne, to już np. Gentle Giant i ich duży wpływ na np. Queen, nie powinno być taką tajemnicą; za to nowe pokolenie słuchaczy odkrywa krautrocka, ale zupełnie innymi kanałami i na pewno nie jako "lokalną podróbkę Yes". xD

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.02.2021 07:36 PM przez Dobromiera.)
28.02.2021 07:36 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  ivan Komarenko - co o nim sądzicie? parzymiech 40 1 909 01.08.2021 01:26 PM
Ostatni post: kajman

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości