Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ponad Setka Albumów Dekady
Wersja błyskawiczna, lata 2010-2019
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #1
Ponad Setka Albumów Dekady
Witam serdecznie i wzorem moich przedmówców (w wielu listach osobistych) zamierzam przedstawić na szybko listę nieco ponad stu albumów, które w ostatnim dziesięcioleciu okazały się najlepsze. Icon_arrow
Jako że czasu mam naprawdę niewiele, bo jutro już się kończy główne głosowanie, to będę szybkimi grupami wrzucał płyty, które wywarły na mnie największe wrażenie w minionej dekadzie. Progiem wpuszczającym na tę listę okazała się średnia ocena osiem, a dodam jeszcze, że przy ustalaniu kolejności uwzględniałem noty co ćwiartkę, zaś najwyżej notowane są dwa albumy, które osiągnęły ocenę dziewięć i pół, a zatem ideału w latach 2010-2019 nie udało się nikomu dosięgnąć...
Zauważyłem też jedną rzecz, płyty z mocnym uderzeniem mają u mnie o wiele łatwiej, bowiem piosenkom z tychże daję bez problemu wysoką notę, zaś tym z płyt spokojniejszych czy też bardziej skomplikowanych aranżacyjnie i kompozytorsko z wielkim trudem przychodzi mi przyznanie pozytywnej oceny! No chyba że z jakiegoś innego specyficznego powodu bardzo lubię danego artystę, wtedy jest mu również łatwiej się u mnie przebić. Icon_lol
W swoich notatkach mam ocenione około 660 płyt, z czego niecałe 120 osiągnęło wymagany próg i za chwilę (w odwrotnej kolejności) przedstawię te najlepsze. A kieruję się wyłącznie własnym gustem i żadnych innych (obiektywnych lub nie) powodów nie biorę pod uwagę. Icon_idea

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
10.02.2021 07:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #2
RE: Ponad Setka Albumów Dekady
Na pierwszy ogień idzie ta grupa płyt, których średnia ocen ledwo, ledwo była powyżej ośmiu oczek. Icon_eek

Miejsca 117-99:
Babadag — Šulinys [2019]
Ann Wilson — Immortal [2018]
Anti Tank Nun — Permanent Erection [2017]
Behemoth — I Loved You at Your Darkest [2018]
Marek Dyjak — Dyjak/Gintrowski [2019]
Myśli Rozczochrane Wiatrem Zapisane — w Zamyślonej Krainie [2013]
Rival Sons — Hollow Bones [2016]
Black Moth — Anatomical Venus [2018]
Klone — Here Comes the Sun [2015]
Prince — HITnRUN Phase One [2015]
Tarja Turunen — what Lies Beneath [2010]
Marek Dyjak — Moje Fado [2011]
Sting — 57th & 9th [2016]
Arstiðir — Nivalis [2018]
Brass Against — Brass Against II [2019]
Kills Birds — Kills Birds [2019]
LemON — Scarlett [2014]
Rasm Almashan — Yemenia [2019]
the Teskey Brothers — Run Home Slow [2019]

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.02.2021 08:11 PM przez Sundrajta.)
10.02.2021 08:11 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
adameria Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 502
Dołączył: Dec 2014
Post: #3
RE: Ponad Setka Albumów Dekady
Raczej nazwałbym to dziesięcioleciem, ale zdaje się, że kiedyś była dyskusja na ten temat.
Bardzo fajnie, że zamieszczasz zestawienie, ale będziesz musiał się spieszyć, podobnie jak ja. Icon_wink2
Póki co, nie odzywam się, bo... za wcześnie, ale jestem bardzo ciekaw ile będziemy mieli "wspólnych" w Top 50.
10.02.2021 08:15 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #4
RE: Ponad Setka Albumów Dekady
Dekada mi się bardziej podoba, więc przy niej zostanę. Icon_lol
Ze dwie to na pewno znalazłem u Ciebie na granicy setki, które u mnie będą bardzo wysoko! I proszę jeszcze na dodatek, mój zwycięzca jest także poza pięćdziesiątką, nie wstyd Ci. Icon_wink

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
10.02.2021 08:31 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #5
RE: Ponad Setka Albumów Dekady
dekada = dziesięciolecie; można zacząć w dowolnym momencie i w 2010, i w 2011 Icon_wink

miło widzieć teskey brothers; zaskakuje obecność prince'a

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
10.02.2021 08:32 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 026
Dołączył: Dec 2009
Post: #6
RE: Ponad Setka Albumów Dekady
Noo, to będzie dopiero expres!
Póki co widzę dwa moje odkrycia (Black Moth i Brass), fajnie, że także Tobie się te płyty podobają Icon_smile

WOLNE MEDIA!!!
10.02.2021 08:33 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #7
RE: Ponad Setka Albumów Dekady
AKT! napisał(a):miło widzieć teskey brothers; zaskakuje obecność prince'a
Pierwsza poznana zapewne dzięki Rankingowi Płytowemu, a drugą tylko ja tutaj doceniłem, to taki swoisty testament artysty, z pewnością o wiele bardziej niespójny niż np. pożegnanie Queenu!
neo01 napisał(a):Póki co widzę dwa moje odkrycia (Black Moth i Brass)
A w tych przypadkach podobnie jak wyżej, RP pozwolił mi sięgnąć po te albumy.
I zastanawiam się czy aby nie przywrócić tej zabawy (oczywiście przy porządnej frekwencji), bo jak widać zainteresowanie płytami mimo wszystko nie gaśnie na forum. A dzięki takiemu podsumowaniu o wiele łatwiej byłoby nam ogarnąć następną dekadę... Icon_idea

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
10.02.2021 08:51 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #8
RE: Ponad Setka Albumów Dekady
Niektórych z pewnością zaskoczy dosyć niska lokata Riverside, chyba ta zaskakuje nawet mnie samego! Bo przecież na mojej liście ten album święcił pewne tryumfy.
Dodam też dla ciekawskich, że pojawili się w tej grupie wykonawcy, którzy jeszcze będą z innymi płytami wyżej.

Miejsca 98-83:
Riverside — Wasteland [2018]
Sole Miss Tree — Anima [2014]
Scott Bradlee's Postmodern Jukebox — Sepia Is the New Orange [2019]
the Afghan Whigs — in Spades [2017]
Pristine — Ninja [2017]
Santana & Buika — Africa Speaks [2019]
the Darkness — Last of Our Kind [2015]
Kortez — Mini Dom [2018]
Natalia Przybysz — Prąd [2014]
the Sandmen — Himmelstormer [2019]
Disturbed — Immortalized [2015]
Eluveitie — Ategnatos [2019]
Kasia Kowalska — Aya [2018]
Messenger — Threnodies [2016]
Noże — Gniew [2019]
Skunk Anansie — Wonderlustre [2010]

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
10.02.2021 10:12 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #9
RE: Ponad Setka Albumów Dekady
Przedostatnia dziś dawka płyt, które się jeszcze nie dostały do pięćdziesiątki. Mnie chyba w tym gronie najbardziej zaskoczył Bukartyk i Coma. Icon_eek

Miejsca 82-66:
Tarja Turunen — the Shadow Self [2016]
Lao Che — Wiedza o Społeczeństwie [2018]
Piotr Bukartyk — o Zgubnym Wpływie Wyższych Uczuć [2017]
Prophets of Rage — Prophets of Rage [2017]
Scott Bradlee's Postmodern Jukebox — Blue Mirror [2018]
Amplifier — Trippin' with Dr Faustus [2017]
Lion Shepherd — Hiraeth [2015]
the October Leaves — Fallen Icon Hall of Fame [2019]
Tom Odell — Long Way Down [2013]
Alabama Shakes — Sound and Color [2015]
New Model Army — from Here [2019]
Red Hot Chili Peppers — the Getaway [2016]
T.Love — T.Love [2016]
the Cranberries — in the End [2019]
Coma — Coma (Czerwony album) [2011]
Lipali — Mosty, Rzeki, Ludzie [2019]


"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11.02.2021 12:51 AM przez Sundrajta.)
11.02.2021 12:38 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #10
RE: Ponad Setka Albumów Dekady
Tu już są albumy, w przypadku których im bliżej 50 lokaty tym bardziej żal, że nie zdołały finalnie się przebić! Icon_rolleyes

Miejsca 65-51:
Metric — Art of Doubt [2018]
Hey — Błysk [2016]
Rival Sons — Feral Roots [2019]
Skunk Anansie — Black Traffic [2012]
Crippled Black Phoenix — I, Vigilante [2010]
Marek Dyjak — Piękny Instalator [2019]
Carrion — el Meddah [2010]
Kamil Wasicki — Żywioły [2019]
the Claypool Lennon Delirium — Monolith of Phobos [2016]
Anita Lipnicka & the Hats — Miód i Dym [2017]
Karolina Skrzyńska — Palcem po Wodzie [2017]
Foo Fighters — Sonic Highways [2014]
Coma — Sen o Siedmiu Szklankach [2019]
Skunk Anansie — Anarchytecture [2016]
the Claypool Lennon Delirium — South of Reality [2019]

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
11.02.2021 01:14 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #11
RE: Ponad Setka Albumów Dekady
Szkoda, że Metric nie wszedł...
11.02.2021 07:26 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 026
Dołączył: Dec 2009
Post: #12
RE: Ponad Setka Albumów Dekady
Sundrajta napisał(a):Crippled Black Phoenix — I, Vigilante [2010]
Sundrajta napisał(a):Riverside — Wasteland [2018]
Szkoda, że się nie udało Icon_sad

WOLNE MEDIA!!!
11.02.2021 09:22 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #13
RE: Ponad Setka Albumów Dekady
a ja cieszę się, że scott bradlee się nie przebił Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
11.02.2021 10:45 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #14
RE: Ponad Setka Albumów Dekady
Dla kajmana to wybitne płyty, a dla mnie tylko rewelacyjne! Icon_lol
Zwłaszcza że to w dużej części covery moich ulubionych piosenek. Gdyby było tak jak u niego, że są to przeróbki średniaków lub słabiaków, to rzeczywiście mogły by mnie jeszcze bardziej ująć. Icon_wink
neo01 napisał(a):Szkoda, że się nie udało
Ten pierwszy album to właśnie na dniach przesłuchałem, widząc gona Twojej liście bardzo wysoko, a przecież kapela jest mi już dobrze znana. I było świetnie, no ale dobić się do pięćdziesiątki nie jest tak łatwo.
W przypadku Riverside sam się dziwię, ale porównywałem moje średnie dla albumów i ich ma ciut za niską, by znaleźć się w topie. Niby mogłem zrobić kolejne przesłuchanie, no ale ostatecznie okazuje się, że i dla kilkunastu albumów, które jeszcze nie mają mojej oceny nie znalazłem dotąd czasu. Icon_rolleyes
thestranglers napisał(a):Szkoda, że Metric nie wszedł
Może najbardziej zabrakło od nich jakiegoś przeboju, który by mi utkwił w głowie na dłużej?

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11.02.2021 02:00 PM przez Sundrajta.)
11.02.2021 01:59 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #15
RE: Ponad Setka Albumów Dekady
Oto więc początek punktowanej grupy. Zaczyna ją świetny album Perfectu podsumowujący bardzo dobry okres twórczy dla weteranów krajowej sceny rockowej. Następnie jest Pendragon z płytą, która chyba tylko u mnie święciła tryumfy? O Janku sam już niestety zapomniałem, a przecież z obecności jego dzieła tutaj wynika, że była wysoko oceniona. Icon_twisted
BoS to także tylko moje uznanie dla ich ostatniego albumu, bo reszta bardziej ceni poprzednie ich dokonania. Pierwsza (i ostatnia?) Katie u mnie z bardzo klimatyczną płytą (idealnie pasuje do widoków za oknem). I jeszcze amerykańska supergrupa, raczej rzadko sięgam po taką muzykę, lecz gdy doczytałem, że gra w niej Max Cavalera, to od razu postanowiłem bliżej jej się przyjrzeć i o ile ostrożnie Icon_twisted posłucha się tej płyty (jak w przypadku Metalliki ostrzegał adameria), to dostrzeże się niemal wszystkie atuty ciężkiego brzmienia. Jeśli chodzi o FF, to w mym odczuciu najlepsza okazała się ostatnia płyta dekady (a jest już nowa, wciąż nie ogarnięta). BoT to takie australijskie dźwięki, które nawet i moje twarde serce potrafią poruszyć!
Leif za to jest zespołem do którego słuchania najbardziej przekonali mnie koledzy z forum. Natalia zaś pokazała, że mimo wszystko można zrobić świetną płytę z coverami i do tego po polsku (a co najmniej jeszcze taka jedna będzie)...

50. Perfect — Muzyka [2016]
49. Pendragon — Man Who Climb Mountains [2014]
48. Band of Skulls — Love Is All You Love [2019]
47. Jan Bo — Kawa i Dym [2016]
46. Katie Melua (feat. Gori Women's Choir) — in Winter [2016]
45. Killer Be Killed — Killer Be Killed [2014]
44. Foo Fighters — Concrete and Gold [2017]
43. Birds of Tokyo — Brace [2016]
42. Natalia Sikora — Tribute to Mira Kubasińska [2018]
41. Leif de Leeuw Band — Until Better Times [2017]

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
11.02.2021 05:02 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 026
Dołączył: Dec 2009
Post: #16
RE: Ponad Setka Albumów Dekady
Sundrajta napisał(a):44. Foo Fighters — Concrete and Gold [2017]
U mnie tuż z 50., więc super, że u Ciebie się załapał Icon_smile

WOLNE MEDIA!!!
11.02.2021 05:42 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #17
RE: Ponad Setka Albumów Dekady
Tool tak nisko, no cóż najbardziej na ich świetnej wszak płycie przeszkadzała mi monotonia! A przecież kilka piosenek to arcydzieła. Wygląda na to że gdy wszystko jest idealnie poukładane (to niektórym, takim jak choćby ja) to też przeszkadza w odbiorze muzyki. Pan Kortez zadebiutował z takim przytupem, że nie miałem wyjścia i musiałem go tutaj umieścić, a wcale nie śpiewa ostrych hardrockowych piosenek (wtedy byłoby mu zapewne łatwiej). NBT zauroczył mnie tą płytą, proste indie-rockowe granie, a ile niesie w sobie pozytywnej energii! I ze zdziwieniem stwierdzam, że dwóch ich pozostałych płyt (z dekady) dotąd nie słyszałem! Białorusini z Navi także właśnie najbardziej urzekli mnie swą melodyką. Zodiac to znowuż moje odkrycie z recenzji na stronie „Muzyczny zbawiciel świata”. FNM tak nisko, wszak swego czasu to był u mnie bezapelacyjny lider, a jak się okazuje później było tyle dobra, że Amerykanie wyżej nie zdołali się przebić. SnL z najnowszą produkcją, a czy będzie jeszcze coś starszego, później się przekonacie? tMV to jak sądzę największe odkrycie dzięki temu forum, a szczególnie ich topowi przeprowadzonemu swego czasu przez thestranglersa. Polly poznałem dzięki kajmanowi i chyba jeszcze bardziej polubiłem ich niż on? Łydkę znalazłem na YT trochę przypadkowo w czasach gdy jeszcze w ogóle nie byli znani i pokochałem ich „wariactwa” od samego początku.

40. Tool — Fear Inoculum [2019]
39. Kortez — Bumerang [2015]
38. NaviBand — Illuminacija [2017]
37. Nothing But Thieves — Broken Machine [2017]
36. Zodiac — Sonic Child [2014]
35. Faith No More — Sol Invictus [2015]
34. Strachy na Lachy — Przechodzień o Wschodzie [2017]
33. the Mars Volta — Noctourniquet [2012]
32. Polly O'Keary & the Rhythm Method — Black Crow Callin' [2017]
31. Łydka Grubasa — Perpetuum Debile [2013]

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
11.02.2021 05:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 026
Dołączył: Dec 2009
Post: #18
RE: Ponad Setka Albumów Dekady
Sundrajta napisał(a):40. Tool — Fear Inoculum [2019]
39. Kortez — Bumerang [2015]
Te mamy wspólne, chociaż Tool mógłby być odrobinę wyżej Icon_razz2

WOLNE MEDIA!!!
11.02.2021 06:05 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #19
RE: Ponad Setka Albumów Dekady
No właśnie, że nie mógł. Icon_lol

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
11.02.2021 06:33 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #20
RE: Ponad Setka Albumów Dekady
Trzeba się sprężać, bo jeszcze nie zdążę! Osińska to wiadomo, mam do tej pani pewną słabość. Debiut Organka to jego jak dotąd najlepszy występ muzyczny, używając terminologii sportowej. A ostatnia płyta Muńka, okraszona że tak to ujmę wydarzeniami wokół głównego bohatera, zadziałała na mnie ze zdwojoną siłą. BN to taki wynalazek nie pamiętam już dokładnie czy z NL czy z tutejszej listy klasykowej, ale (z wcześniej wspomnianych powodów) od razu posłuchałem kilka płyt od nich i taki jest tego efekt. Savoretti to taki idealnie piosenkowy gościu, bez żadnych podtekstów i wynalazków, po prostu czysty pop i do tego jaki głos. Podobnie HK, tylko że w jego muzyce jest już więcej rockowych smaczków. A jednak jeszcze jedna Melua zdołała się przebić, choć przyznaję że sporo się natrudziłem by ją tu upchnąć. Icon_wink Podobnie było z "Dobrym wieczorem" miał już nie wejść na tę listę, bo dobrze pamiętałem że ongiś, trochę za bardzo go przeszacowałem na własnej liście płyt! A że jednak nie był oceniony według mego nowego systemu, to ostatecznie dziś dostał swoją szansę i ja widać z nawiązką sobie poradził. Radiohead oraz Illusion nagrali albumy, od których swego czasu nie mogłem się oderwać...

30. Dorota Osińska — Teraz [2013]
29. Ørganek — Głupi [2014]
28. Muniek Staszczyk — Syn Miasta [2019]
27. Brand New — Science Fiction [2017]
26. Jack Savoretti — Singing to Strangers [2019]
25. Hans Kraenzlin — for Our Freedom and Yours [2014]
24. Katie Melua — the House [2010]
23. Voo Voo — Dobry Wieczór [2014]
22. Radiohead — a Moon Shaped Pool [2016]
21. Illusion — Anhedonia [2018]

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
11.02.2021 09:13 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości