Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
notowanie 957 - 12.07.2009
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 110
Dołączył: Jun 2007
Post: #1
notowanie 957 - 12.07.2009
Efekty Open'era najbardziej widoczne na liście płyt. Mimo tego, że płyta Kumki Olik bardzo podobała mi się już wcześniej, to największy sukces osiągnęła dopiero teraz, ale za to w takim prestiżowym notowaniu, tuż po festiwalu. Ich koncert ogromnie mi się podobał i pewnie jeszcze przez kilka tygodni płyta dzięki temu będzie się utrzymywać w ścisłej czołówce. W pierwszej szóstce płyt 4 albumy wykonawców których widziałem w Gdyni, z czego 3 w niedzielę. Dodatkowo na liście pojawia się płyta, przedostatnia, Emiliany Torrini - mojego nawiększego festiwalowego odkrycia. Wcześniej znałem tylko kilka pojedynczych piosenek, teraz dzięki koncertowi postanowiłem się zapoznać z całą płytą i się nie zawiosłem. A przy okazji utwierdziłem, że artystka ma momentami sporo wspólnego z Damienem Ricem, którego przecież bardzo lubię.

Na liście piosenek mało nowości, ledwie dwie. Jedną z nich miałem przyjemność słyszeć na żywo na Open'erze i z pewnością jest to utwór który sporo zdziała na forumowej - nowy singiel Arctic Monkeys. Chłopaki wciąż w bardzo dobrej formie, choć nowe nagranie zwiastuje chyba choć częściową zmianę stylu. W końcu do listy dobiło się też "Street Of Dreams". W związku z tym może zrobię kolejne podejście do "Chinese Democracy", bo na razie jej wyniki na liście nie są powalające... 2 utwory przedostały się do pierwszej dziesiątki i to w takim stylu, że pozwala to mieć nadzieję, że wkrótce będą przynajmniej na podium. W obydwu przypadkach to pierwszy utwory tych zespołów na mojej liście i od razu dostają się do dziesiątki. Tyle tylko że dorobek Dream Theater jest znacznie większy, mi po prostu jakoś nigdy nie było z nimi po drodze. Blue October natomiast na tyle mnie do siebie zachęcił, że chyba posłucham całej płyty. Z dziesiątki niestety wypadł najlepszy utwór obecnego tysiąclecia... A "M.I.A." rozpoczyna swoją drugą setkę na mojej liście Icon_wink2.

Notowanie 957:

01. 01. 04. 04. Alles Was War - Die Toten Hosen
02. 02. 16. 16. Farewell To The Fairground - White Lies
03. 03. 10. 10. For What It's Worth - Placebo
04. 16. 01. 01. Say It - Blue October
05. 05. 03. 03. Kebab w cienkim cieście - Zacier
06. 06. 02. 02. Niejasności - Gaba Kulka
07. 21. 01. 01. Wither - Dream Theater
08. 08. 05. 05. Ashtray Heart - Placebo
09. 04. 06. 06. Snake - Gasmac Gilmore
10. 09. 08. 08. Upadam - Lipali

11. 11. 17. Battle For The Sun - Placebo
12. 07. 14. No You Girls - Franz Ferdinand
13. 10. 43. All Nightmare Long - Metallica
14. 15. 05. Disruptr - Devin Townsend Project
15. 19. 04. Kasia - Blenders
16. 12. 16. ... And We Dance - Gasmac Gilmore
17. 17. 03. Innen Alles Neu - Die Toten Hosen
18. 13. 06. Peacemaker - Green Day
19. 35. 03. Ona Movie - Sofa
20. 27. 03. Niematojak - Elektryczne Gitary
21. 14. 06. Take On Me - L-Dópa
22. 24. 04. It's Not Fair - Lily Allen
23. 18. 16. Revelry - Kings Of Leon
24. 22. 06. Transfuzja - Coma
25. 26. 04. Funny The Way It Is - Dave Matthews Band
26. 47. 02. Disco - Die Toten Hosen
27. 20. 15. Barykady - Lipali
28. 23. 47. The Day That Never Comes - Metallica
29. 25. 20. That Was Just Your Life - Metallica
30. 28. 12. Jestem jak motyl - Andrzej Grabowski
31. 33. 16. Safe At Home - Starsailor
32. 31. 13. Vlad The Impaler - Kasabian
33. 32. 06. Rusted From The Rain - Billy Talent
34. 34. 12. Call Me - Shinedown
35. 36. 04. May Your Hearts Stay Strong - Cloud Cult
36. 39. 10. Hero Of War - Rise Against
37. 38. 04. 7 Days - The Butterfly Effect
38. 42. 03. Auflösen - Die Toten Hosen & Birgit Minichmayr
39. 29. 11. Know Your Enemy - Green Day
40. 30. 14. Second Chance - Shinedown
41. 43. 02. We Are The People - Empire Of The Sun
42. 44. 101. M.I.A. - Avenged Sevenfold
43. 41. 08. Toy Collection - Katie Melua
44. NN. 01. Crying Lightning - Arctic Monkeys
45. 45. 24. Cisza i ogień - Coma
46. 46. 08. Maybe California - Tori Amos
47. NN. 01. Street Of Dreams - Guns N'Roses
48. 48. 19. Savior - Rise Against
49. 37. 12. Biała flaga - Lipali
50. 40. 25. Tell Me It's Not Over - Starsailor

Wypadły (z którego, ile razy były na liście):

49. 09. Peace - Depeche Mode
50. 06. Jackie Collins Existential Question Time - Manic Street Preachers

Legenda:
Pierwsza dziesiątka - miejsce, miejsce tydzień temu, liczba tygodni w dziesiątce, liczba tygodni w dziesiątce pod rząd.
Kolejne dziesiątki - miejsce, miejsce tydzień temu, licza tygodni w pięćdziesiątce.

Lista płyt. Notowanie 945:

01. 04. 12. 02. Jedynka - Kumka Olik
02. 05. 07. 07. Only By The Night - Kings Of Leon
03. 01. 04. 04. In Aller Stille - Die Toten Hosen
04. 02. 08. 02. To Lose My Life... - White Lies
05. 03. 04. 04. Masakra na Wałbrzyskiej - Zacier
06. 08. 05. 05. Battle For The Sun - Placebo
07. 06. 09. 09. 21st Century Breakdown - Green Day
08. 07. 79. 03. Dangerous - Michael Jackson
09. NN. 01. 01. Fisherman's Woman - Emilíana Torrini
10. 10. 08. 08. Trio - Lipali

Wypadły (z którego, ile razy były w dziesiątce, ile razy były w dziesiątce pod rząd):

09. 04. 01. Rockferry - Duffy
13.07.2009 04:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #2
 
ku3a napisał(a):44. NN. 01. Crying Lightning - Arctic Monkeys

jeszcze nie słyszałem tego nowego singla.. musze poszukac Icon_wink
ah, i fajnie że Cloud Cult jeszce oczko do góry Icon_smile
13.07.2009 05:27 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 632
Dołączył: May 2008
Post: #3
 
Przejrzałem listę i upieram się, że bardziej open'erowo zrobiło się jednak u mnie Icon_biggrin3
Choć na liście płyt faktycznie widać festiwalowe klimaty, ale tutaj akurat u mnie też będą całą zgrają. Może jeszcze dzisiaj zapostuję Icon_biggrin3

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
13.07.2009 05:54 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 497
Dołączył: Aug 2008
Post: #4
 
ku3a napisał(a):Z dziesiątki niestety wypadł najlepszy utwór obecnego tysiąclecia...
ahh ta Metallica Icon_cool2
Gaba jednak dalej już nie zajdzie Icon_razz
Blendersi - coż to za zaskakująco dobra forma Icon_eek2
13.07.2009 09:22 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #5
 
Ja nawet nie wiem jaki u mnie jest ten najlepszy utwór tysiąclecia....i ciekawe czy ta Metallica w przysłowiowym tysiącu by się zmieściła Icon_lol Może ''Neighbourhood #3?'' Nie wiem, nie wiem...

Nowości mi się bardzo podobają. Jeśli Gunsom udałoby się jeszcze przebić na DLP, to właśnie z tym kawałkiem. AM już na niej są. Na bardzo podobnym miejscu jak tu. Dwa zaskakująco skoki do 10-tki. Dobrze, że typowania u ciebie było w tym tygodniu Icon_razz2 Nie mogę się zebrać by posłuchać ten DT, a mam ich spakowanych w zip na pulpicie. We właściwościach pisze: utworzony 21 maja Icon_lol Billy tam gdzie u mnie i spada Icon_smile No, no, no....Przyznam, że nie wierzyłem w spadek DM. Tacy to zawsze mają farta, wszyscy ich lubią i w ogóle ;P Nie tym razem. Szkoda. Widzę, że starasz podgonić się swoim KOL moje ''Revelry''. To tak jeszcze jeden spory spadek by się przydał Icon_razz2 Nie przypominam sobie kiedy ostatnio na listę weszło coś o czym wcześniej pisałem, że ''życzyłbym sobie tego'', ale jakby co, to oprócz wspomnianych już wielokrotnie PSB Icon_wink2 dorzucam teraz Tori Amos - warto, płyta ma takie killery, że ''Maybe California'' mogłaby spokojnie im miejsca ustąpić.
Bardzo podoba mi się jeszcze 5 miejsce. Nie liczyłem, że taki utwór może tak do mnie przemówić, a jednak. Nie wiem jakie są jego szanse na DLP. Okres wakacyjny to najbardziej tłoczny okres na DLP (mimo, że teoretycznie nikt nie lubi w wakacje wydawać płyt), więc....

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
13.07.2009 10:05 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 537
Dołączył: Nov 2008
Post: #6
 
zadziwiają mnie poczynania Dream Theater, i oczywiście bardzo się z nich cieszę Icon_biggrin3
tym sposobem mam już dwóch naprawdę mocnych faworytów w Twojej dziesiątce (pierwszym jest niezmiennie Ashtray).
EDIT:
zobyłem płytę Emiliany Torrini i... z każdym dźwiękiem rozpływam się coraz bardziej...
13.07.2009 11:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 747
Dołączył: Jun 2007
Post: #7
 
Jak dla mnie to jest jedno wielkie rozczarowanie poopenerowe - Placebo nie powróciło do top 10 i jedno nie związane z openerem - wypadnięcie stamtąd Metallici.
14.07.2009 02:30 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
mrsap Offline
Weteran
*****

Liczba postów: 2 339
Dołączył: Jun 2007
Post: #8
 
Coś mało Open'era tutaj widzę Icon_mrgreen
Na pewno cieszy debiut Emiliany w płytach. Jak do tej pory w całości słyszałem tylko jej ostatnią płytę. Twoja audycja pozwoliła mi odkryć znakomity utwór "At Least It Was". Wkrótce zabiorę się za całą płytę.

Wreszcie udało mi się zrozumieć fenomen Kumka Olik, ale to wciąż za mało, żeby jakiś utwór z "Jedynki" pojawił się na mojej liście.
"Crying Lightning" pojawia się błyskawicznie [przy okazji przyznam się, że Twoja audycja jako pierwsza uświadomiła mnie zadziwiającą zbieżność tego tytułu z ostatnimi wydarzeniami Icon_mrgreen ].
Ciekaw jestem jak sobie ten nowy singiel poradzi na forumowych listach. Niby spodobał mi się bardzo szybko, ale wciąż nie jestem do niego do końca przekonany.

Moja lista na Spotify
Archiwum mojej listy
Profil na Last.fm
14.07.2009 02:59 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
michal91d
Unregistered

 
Post: #9
 
coś czuję, że w najbliższym czasie możemy mieć nowy wspólny utwór na listach Icon_razz
fajnie, że White Lies ciągle w czołówce
podobnie z Placebo; mam nadzieję, że Ashtray Heart będzie na szczycie
14.07.2009 04:35 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #10
 
Zacier to misie w innym utworze bardziej podoba.
Ciekawe czy jest szansa, żebym zobaczył tutaj lepsze utwory Blue October. Icon_wink2
15.07.2009 11:58 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
tadzio3 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 698
Dołączył: Jun 2007
Post: #11
 
ku3a napisał(a):Na liście piosenek mało nowości, ledwie dwie
A myślałem, że będzie wysyp.
ku3a napisał(a):Z dziesiątki niestety wypadł najlepszy utwór obecnego tysiąclecia...
Czyli lepszy od MIA. Wnioskując tak, Metallica ma szansę na jeszcze lepszy wynik na liście od Avenged Sevenfold
ku3a napisał(a):01. 01. 04. 04. Alles Was War - Die Toten Hosen
Juz zaczął mi się podobać, ale nie wyrobi się do jutra by wejśc na moją listę
ku3a napisał(a):20. 27. 03. Niematojak - Elektryczne Gitary
Coraz wyżej! To już top 20 Icon_smile2
ku3a napisał(a):28. 23. 47. The Day That Never Comes - Metallica
To też chyb jeden z większych przebojów tego tysiąclecia (jak to dumnie brzmi)
saferłel napisał(a):Ja nawet nie wiem jaki u mnie jest ten najlepszy utwór tysiąclecia....
Mi przychodzi na myśl "Again" Archive, ale musiałbym jeszcze się zastanowić.

MOJA LISTA DO ODSŁUCHU
15.07.2009 02:44 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Kaczy1993 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 430
Dołączył: Feb 2009
Post: #12
 
Dawno nie zaglądałem a sporo się zmieniło Icon_smile2

Bardzo ładne nowości w pierwszej dziesiątce Icon_exclaim Icon_biggrin3
ku3a napisał(a):02. 02. 16. 16. Farewell To The Fairground - White Lies
Ale to się akurat nie zmieniło. I bardzo dobrze Icon_wink2

[Obrazek: Kaczy93.gif]
16.07.2009 08:19 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 110
Dołączył: Jun 2007
Post: #13
 
Tomekk napisał(a):Gaba jednak dalej już nie zajdzie Icon_razz
będzie bardzo ciężko
Tomekk napisał(a):Blendersi - coż to za zaskakująco dobra forma Icon_eek2
ta sama tendencja od kilku tygodni Icon_smile2. zresztą ja lubię Blendersów Icon_smile2.
saferłel napisał(a):AM już na niej są. Na bardzo podobnym miejscu jak tu.
ciekawe czy za tydzień też będzie na podobnym, bo... Icon_wink2
saferłel napisał(a):We właściwościach pisze: utworzony 21 maja Icon_lol
no cóż, wciąż będę się czepiać Icon_wink2 - ale kto pisze??
saferłel napisał(a):Widzę, że starasz podgonić się swoim KOL moje ''Revelry''. To tak jeszcze jeden spory spadek by się przydał Icon_razz2
przyznam, że na to się zapowiada...
saferłel napisał(a):Nie przypominam sobie kiedy ostatnio na listę weszło coś o czym wcześniej pisałem, że ''życzyłbym sobie tego'', ale jakby co, to oprócz wspomnianych już wielokrotnie PSB Icon_wink2 dorzucam teraz Tori Amos - warto, płyta ma takie killery, że ''Maybe California'' mogłaby spokojnie im miejsca ustąpić.
"Give" słuchałem kilka razy i nie wygląda na to, żeby mogło powalczyć o debiut. Tori Amos średnio mi się podoba tak ogólnie, więc pojawienie się "Maybe California" było wyjątkiem.
saferłel napisał(a):Bardzo podoba mi się jeszcze 5 miejsce. Nie liczyłem, że taki utwór może tak do mnie przemówić, a jednak.
wow, nie spodziewałem się, że to Ci się może spodobać Icon_razz
bear napisał(a):tym sposobem mam już dwóch naprawdę mocnych faworytów w Twojej dziesiątce (pierwszym jest niezmiennie Ashtray).
i o dziwo Dream Theater teraz wygląda znacznie mocniej...
mrsap napisał(a):Coś mało Open'era tutaj widzę Icon_mrgreen
odczepcie się Icon_razz Icon_mrgreen
mrsap napisał(a):Twoja audycja pozwoliła mi odkryć znakomity utwór "At Least It Was".
takie zdania zawsze ogromnie mnie cieszą!
mrsap napisał(a):Wreszcie udało mi się zrozumieć fenomen Kumka Olik, ale to wciąż za mało, żeby jakiś utwór z "Jedynki" pojawił się na mojej liście.
ale na początek dobre i to Icon_wink2
mrsap napisał(a):"Crying Lightning" pojawia się błyskawicznie
bo tak szybko się spodobał, ciekawe czy w piorunującym tempie będzie szedł do przodu.
michal91d napisał(a):coś czuję, że w najbliższym czasie możemy mieć nowy wspólny utwór na listach Icon_razz
oby Icon_smile2
abd3mz napisał(a):Zacier to misie w innym utworze bardziej podoba.
a w jakim? bo jeszcze jeden u mnie od kilku tygodni jest baaardzo blisko debiutu. i to hańba, że jeszcze nie wszedł Icon_wink2.
abd3mz napisał(a):Ciekawe czy jest szansa, żebym zobaczył tutaj lepsze utwory Blue October. Icon_wink2
na razie nie mam płyty na tapecie Icon_wink2. i jeśli już, to dopiero po powrocie.
Cytat:Czyli lepszy od MIA. Wnioskując tak, Metallica ma szansę na jeszcze lepszy wynik na liście od Avenged Sevenfold
pod względem tygodni to nie wiem czy się uda, ale przecież nie tygodnie się liczą Icon_smile2
Cytat:Juz zaczął mi się podobać, ale nie wyrobi się do jutra by wejśc na moją listę
spoko, poczekam tydzień Icon_mrgreen
tadzio3 napisał(a):To też chyb jeden z większych przebojów tego tysiąclecia (jak to dumnie brzmi)
yhy, w podsumowaniu mojej listy na pewno w pierwszej dziesiątce tego tysiąclecia!
Kaczy1993 napisał(a):Bardzo ładne nowości w pierwszej dziesiątce Icon_exclaim Icon_biggrin3
cieszę się, że się cieszysz Icon_wink2
17.07.2009 10:42 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #14
 
ku3a napisał(a):a w jakim? bo jeszcze jeden u mnie od kilku tygodni jest baaardzo blisko debiutu. i to hańba, że jeszcze nie wszedł Icon_wink2 .
Icon_eek2 już chciałem napisać, że ten który pewnie jest u Ciebie na ostatnim miejscu, ale po tym co tu napisałeś wnioskuję że chodzi o ten sam utwór... chyba, że coś źle zapamiętałem albo to przypadek.

dowiesz się jak wrócisz. Icon_wink2 Icon_razz chyba, że chcesz żebym Ci wysłał smsa. Icon_mrgreen
17.07.2009 12:29 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #15
 
ku3a napisał(a):1. ciekawe czy za tydzień też będzie na podobnym, bo... Icon_wink2
2.no cóż, wciąż będę się czepiać Icon_wink2 - ale kto pisze??
3. przyznam, że na to się zapowiada...
4 "Give" słuchałem kilka razy i nie wygląda na to, żeby mogło powalczyć o debiut. Tori Amos średnio mi się podoba tak ogólnie, więc pojawienie się "Maybe California" było wyjątkiem.
5.wow, nie spodziewałem się, że to Ci się może spodobać Icon_razz

1. Jeśli pójdzie na pierwsze, bo napiszę, że ich przeceniłeś....jeśli na ostatnio, to będę zły Icon_wink2
2. Widać, że nie potrafię tego wyeliminować. Kiedyś błędnie się nauczyłem, przyzwyczaiłem i w momencie gdy piszę szybkie odpowiedzi np. na forum, to niestety często popełniam ten błąd, nawet bardzo często. Nie wiem zbytnio jak wyzbyć się tego nawyku, chyba powinienem bardziej skupiać się nad treścią i nie ''gnać'' tak z literami :/ (Tak, tylko szybkie pisanie to kolejny nawyk, który mi w dodatku bardzo odpowiada, albo może traktować posty na forum jak ''oficjalne teksty'' na portale i na bloga Icon_smile? Tam jest analiza dogłębna Icon_razz2)
3. Szkoda, u mnie też spada jak już napisałem, a przecież prawdopodobnie nic nowego się nie pojawi z płytki.
4. Czy mogę coś innego napisać niż ''szkoda'' ? Icon_wink2
5. Ja się spodziewałem, że ty się nie spodziewałeś Icon_razz

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
17.07.2009 12:32 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 110
Dołączył: Jun 2007
Post: #16
 
abd3mz napisał(a):chyba, że coś źle zapamiętałem albo to przypadek.
to Ty w ostatnim czasie wiele razy mówiłeś, że nie ma przypadków Icon_wink2
abd3mz napisał(a):dowiesz się jak wrócisz. Icon_wink2 Icon_razz chyba, że chcesz żebym Ci wysłał smsa. Icon_mrgreen
Icon_smile2 zobaczę, może uda mi się jakoś w międzyczasie dorwać gdzieś net, bo i tak pewne obowiązki czekają Icon_wink2. ale pewnie czasu wystarczy tylko na te obowiązki...
saferłel napisał(a):Ja się spodziewałem, że ty się nie spodziewałeś Icon_razz
no to masz przewagę Icon_wink2
17.07.2009 12:50 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
jszmiles Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 895
Dołączył: Apr 2009
Last.fm
Post: #17
 
03. 03. 10. 10. For What It's Worth - Placebo
08. 08. 05. 05. Ashtray Heart - Placebo
11. 11. 17. Battle For The Sun - Placebo
22. 24. 04. It's Not Fair - Lily Allen
23. 18. 16. Revelry - Kings Of Leon
28. 23. 47. The Day That Never Comes - Metallica
39. 29. 11. Know Your Enemy - Green Day
41. 43. 02. We Are The People - Empire Of The Sun

te są mi znane i lubiane, może tego dużo nie ma no ale zawsze coś Icon_smile Dobrze ze jest EOTS Icon_smile
18.07.2009 03:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości