Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mychartsowy Top Czesława Niemena
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 979
Dołączył: Sep 2017
Post: #61
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
kajman napisał(a):We wszystkich dokumentach, w jakich się pojawiam jestem Matejko niezależnie od przypadku.
A to akurat dziwne, bo ukończyłem liceum imienia Jana Matejki, przez co to konkretne nazwisko słyszałem więcej razy w dopełniaczu, niż mianowniku.

Radio Epsilon
02.06.2020 08:01 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #62
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Może to dla odróżnienia od słynnego malarza Icon_lolIcon_lol

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
02.06.2020 08:08 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 377
Dołączył: Jun 2007
Post: #63
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
EVENo napisał(a):to akurat dziwne, bo ukończyłem liceum imienia Jana Matejki
Ja wiem, że tamten się odmieniał. bo z domu przez okno mam widok na ulicę Matejki.
A z ciekawostek nazwiskowych dodam, że kobieta wychodząca za mężczyznę o nazwisku kończącym się na Y sama decyduje czy ma się nazwać np Anna Biała czy Anna Biały.
Inna ciekawostka - znałem chłopaka, którego nazwisko kończyło się na Ska.
02.06.2020 11:08 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #64
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Artur.O napisał(a):A odmiana żywotna i nieżywotna nie ma tu nic do rzeczy
przy wypadającym "e" nie ma, nigdy nie twierdziłem inaczej; ale zgodnie ze wzorcem w nazwiskach "e" wypadać nie powinno, bo nie stosujemy w nich oboczności rzeczowników pospolitych np.
Pies -- Piesa
Gołąb -- Gołąba
etc.

dla mnie to jak najbardziej zrozumiałe, chodzi o to, żeby pana Piesa nie utożsamiać z psem, mimo że akurat nazywa się podobnie Icon_wink

kajman napisał(a):Ale ta opcja chyba istnieje. I na pewno w Torunie stosowana jest powszechnie. We wszystkich dokumentach, w jakich się pojawiam jestem Matejko niezależnie od przypadku.
ludzie nie umieją i boją się odmieniać nazwiska, ale w pewnych sytuacjach urzędowych odmiana wydaje się niewskazana ze względu na podstwową formę mianownikową, której odmiana za granicą byłaby niezrozumiana -- może to stąd

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
03.06.2020 10:33 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 979
Dołączył: Sep 2017
Post: #65
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
kajman napisał(a):Inna ciekawostka - znałem chłopaka, którego nazwisko kończyło się na Ska
Ska może nie, ale mam koleżankę o nazwisku Wesołka i wbrew logice jej ojciec to wcale nie jest Wesołek Icon_mrgreen

Radio Epsilon
03.06.2020 10:33 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
wwas Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 334
Dołączył: Nov 2019
Post: #66
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
AKT! napisał(a):zgodnie ze wzorcem w nazwiskach "e" wypadać nie powinno
Co do jednosylabowego Piesa byłbym w stanie się zgodzić, ale ogólnie jednak nie jest to prawda. Jest mnóstwo nazwisk, w których jednak wypada i nie budzi to niczyich wątpliwości (Kaczmarek, Wieczorek, albo wspomniani Dudek i Stanek).
03.06.2020 11:36 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #67
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
true that, chodziło mi oczywiście o te, które brzmią tak samo jak rzeczowniki pospolite Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
03.06.2020 11:41 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 026
Dołączył: Dec 2009
Post: #68
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
(03.06.2020 11:41 AM)AKT! napisał(a):  true that, chodziło mi oczywiście o te, które brzmią tak samo jak rzeczowniki pospolite Icon_wink
No ale jednak: Dudek - Dudka, więc nie ma tu chyba zasady. A o nazwisku Pies nigdy nie słyszałem, chyba że ksywie Icon_wink

WOLNE MEDIA!!!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.06.2020 07:09 PM przez neo01.)
03.06.2020 07:08 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #69
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Tak długiego topu jeszcze nie było - ponad pięć godzin muzyki! Icon_eek

Szymek79 napisał(a):Zabawa W Ciuciubabkę
tu znalazłem inny tytuł
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.06.2020 04:43 PM przez thestranglers.)
05.06.2020 07:22 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 979
Dołączył: Sep 2017
Post: #70
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Od początku nie wierzyłem, że cokolwiek z nowo poznanych utworów będzie w stanie zepchnąć z pierwszego miejsca mojego faworyta i słusznie, bo moja dwunastka to jest jednak sztos nad sztosy Icon_biggrin Chyba nawet przepchnę ten utwór do mojego przyszłorocznego TWC. A póki co trzymam za niego kciuki za najlepszy wynik jutro Icon_wink

Zwyciężyć jednak powinno to, co powinno zwyciężyć Icon_biggrin Nawet jeśli czasem można odnieść wrażenie, że utwór ten jest przereklamowany, to nadal jest to majstersztyk godny swojego miejsca w Trójkowym PTWC. Choć przyznać muszę, że to nie Niemen robi tam najlepszą robotę Icon_wink

Radio Epsilon
14.06.2020 03:45 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #71
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
a tak, nie wiedziałem do tej pory, że na organach grał tam wtedy młodziutki niejaki Marian Zimiński
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.06.2020 04:08 PM przez thestranglers.)
14.06.2020 04:00 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #72
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Zauważyłem, że im więcej wokali Czesława (a przede wszystkim tych chórków, które naprawdę zaczęły koleć w którymś momencie), tym gorzej mi się słucha tej awangardowej części dyskografii - zawsze są skrajnie egzaltowane i wyniosłe. No, ale ta muzyka broni się z innych względów - to jest kocioł progresu, jazz-rocka, a od pewnego momentu również elektroniki, miejscami wcale oryginalny. A szczytowym osiągnięciem są chyba Marionetki (czyli pierwotnie "Niemen vol. 1" i "Niemen vol. 2"), które nawet na skalę światową są jednym z lepszych dokonań, powiedzmy, avant-progowych. Szkoda, że te zagraniczne płyty były znacznie bardziej zachowawcze, tak jakby sam nie wiedział, jak się przypodobać słuchaczom, zamiast robić to co mu wychodzi najlepiej.

A no i "Sen o Warszawie" i "Pod papugami" też lubię. Icon_smile

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
15.06.2020 10:23 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #73
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Artur.O napisał(a):Zauważyłem, że im więcej wokali Czesława (a przede wszystkim tych chórków, które naprawdę zaczęły koleć w którymś momencie), tym gorzej mi się słucha tej awangardowej części dyskografii - zawsze są skrajnie egzaltowane i wyniosłe. No, ale ta muzyka broni się z innych względów - to jest kocioł progresu, jazz-rocka, a od pewnego momentu również elektroniki, miejscami wcale oryginalny. A szczytowym osiągnięciem są chyba Marionetki (czyli pierwotnie "Niemen vol. 1" i "Niemen vol. 2"), które nawet na skalę światową są jednym z lepszych dokonań, powiedzmy, avant-progowych. Szkoda, że te zagraniczne płyty były znacznie bardziej zachowawcze, tak jakby sam nie wiedział, jak się przypodobać słuchaczom, zamiast robić to co mu wychodzi najlepiej.
ja mam odczucia trochę podobne, a trochę różne tzn. wokal niemena mógł być atutem i niejednokrotnie był, ale bywał też nadużywany -- niemen chętnie wszystko prześpiewywał, a jego prog był podniosły i pompatyczny, co zgrywało się z tym wokalem w jakiejś szalonej konwencji, ale sprawiało też, że niewiele było kontekstów, w których to połączenie wypadało naturalnie; gdy 10 lat temu odkryłem "enigmatic", uwielbiałem "rapsod" -- jawił mi się jako najwyższy stopień, jaki osiągnęła polska piosenka -- niesłusznie, ale sam musiałem go odmitologizować, by móc rozejrzeć się wkoło i stwierdzić, że nie przystaje; nadal lubię drugą połowę; co do niemena późniejszego -- tego od "marionetek" i "aerolitu" -- za dużo tego avant-proga dla mnie, za mało melodyki, koncepty wydumane, poważne, podniosłe, melodie szczątkowe, wokale zbyt przepastne; wolę skromniejszego niemena między "dziwny jest ten świat" a "red niemen" ta równowaga między artyzmem a popem, progiem a poezją była dla mnie w odpowiedniej proporcji

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
15.06.2020 01:32 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #74
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
No właśnie poza tymi wokalnymi momentami jakieś podniosłe nie są (i problemem to jest jeszcze bardziej na czerwonym Niemenie), a poza melodią, o którą przecież nie chodzi w tych płytach, więcej dzieje się w operowaniu nastrojem, klimatem, kompozycją, barwą. Myślałem, że akurat bardziej oczytany słuchacz jak ty, jest w stanie to docenić. Icon_razz2
A "Dziwny jest ten świat" to przecież it's only rock'n'roll. Icon_wink

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
15.06.2020 01:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #75
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Zgłoszone utwory:

Wszystkim ludziom, co do pracy spieszą
Bema pamięci żałobny-rapsod
Przyjdź w taką noc
Pod papugami
Sen o Warszawie
Sonancja
Jednego serca
Mów do mnie jeszcze
Wiem, że nie wrócisz
Stoję w oknie
41 potencjometrów Pana Jana
Obok nas
Płonąca stodoła
Wspomnienie
Pojutrze szary pył
Dziwny jest ten świat
Człowiek jam niewdzięczny
Nie jesteś moja
Czy mnie jeszcze pamiętasz
Baw się w ciuciubabkę
Jołoczki, sosionoczki
Com uczynił
Nie dla mnie taka dziewczyna
Kwiaty ojczyste
Italiam, Italiam
Requiem dla Van Gogha
Inicjały
Ja wstrietił diewuszku
Czy wiesz
Odnozwuczno griemit kołokolczik
Czorniji browy, kariji oczi
Muzyko moja
Sprzedaj mnie wiatrowi
Jeszcze swój egzamin zdasz
Chyba że mnie pocałujesz
Spiżowy krzyk
Klęcząc przed Tobą
Epitafium (pamięci Piotra)
Z pierwszych ważniejszych odkryć
Kamyk
Aerumnarum Plenus
Piosenka dla zmarłej
Cztery ściany świata
Co się stało, matko, z moim snem
Sen końca i początku

Głosujecie na swoje Top 10 systemem eurowizyjnym 12-10-08-07-06-05-04-03-02-01 do mnie na PW do godziny 19:00. Można zagłosować nawet tylko na jeden utwór (otrzymuje on wtedy najniższą notę). Za swoje głosy otrzymacie po dwa punkty w programie lojalnościowym.

Zagłosowali:

1981
kajman
Gary
wojtek
Tomekk
miszony
thestranglers
kacper94
EVENo
wwas

meni
Yacy
Artur.O
Szymek79
Aro
obserw99
AKT!
Kuba1201
stokrotka
15.06.2020 03:29 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 377
Dołączył: Jun 2007
Post: #76
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Artur.O napisał(a):A szczytowym osiągnięciem są chyba Marionetki (czyli pierwotnie "Niemen vol. 1" i "Niemen vol. 2")
Z tym się zgadzam, chociaż Czerwony niewiele im ustępuje.
AKT! napisał(a):nadal lubię drugą połowę
Ja przez wiele lat miałem nie po drodze z pierwszą połową, teraz ją właśnie uważam za lepszą.
15.06.2020 04:37 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #77
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Artur.O napisał(a):poza melodią, o którą przecież nie chodzi w tych płytach, więcej dzieje się w operowaniu nastrojem, klimatem, kompozycją, barwą. Myślałem, że akurat bardziej oczytany słuchacz jak ty, jest w stanie to docenić
jestem, ale niekoniecznie w tym anturażu, bo ten klimat i kompozycyjny aspekt tej muzyki zupełnie nie trafia w mój gust; doceniam, ale nie nie czerpię z niej przyjemności

Artur.O napisał(a):A "Dziwny jest ten świat" to przecież it's only rock'n'roll. Icon_wink
no właśnie nie do końca; to znacznie lepsza płyta niż wszystko, co niemen nagrał wcześniej -- zarówno melodycznie, tekstowo, jak i aranżacyjnie -- nadal słychać tu echa big beatu, ale nie jest to główny składnik tej post-rocknrollowej mieszanki

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
15.06.2020 04:50 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #78
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
KONIEC PRZYJMOWANIA GŁOSÓW
15.06.2020 07:01 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #79
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Sundrajta

Dziwny jest ten świat [7 pkt.]
Czorniji browy, kariji oczi [6 pkt.]
Klęcząc przed Tobą [5 pkt.]
Bema pamięci żałobny rapsod [4 pkt.]
Wszystkim ludziom, co do pracy spieszą [3 pkt.]
Kwiaty ojczyste [2 pkt.]
Sprzedaj mnie wiatrowi [1 pkt.]
15.06.2020 07:03 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #80
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Sundrajta

Jednego serca [12 pkt.]
Wspomnienie [10 pkt.]
Epitafium (pamięci Piotra) [8 pkt.]

Sytuacja po pierwszym głosie (Sundrajta):

(12) 12 Jednego serca
(10) 10 Wspomnienie
(08) 08 Epitafium (pamięci Piotra)
(07) 07 Dziwny jest ten świat
(06) 06 Czorniji browy, kariji oczi
(05) 05 Klęcząc przed Tobą
(04) 04 Bema pamięci żałobny-rapsod
(03) 03 Wszystkim ludziom, co do pracy spieszą
(02) 02 Kwiaty ojczyste
(01) 01 Sprzedaj mnie wiatrowi
15.06.2020 07:05 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości