Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mychartsowy Top Czesława Niemena
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 074
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #41
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Dobra, nie mam pomysłu, więc:

Piosenka dla zmarłej
Cztery ściany świata

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
01.06.2020 11:37 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 112
Dołączył: Dec 2014
Post: #42
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
(Starless)

Kamyk
Aerumnarum Plenus
01.06.2020 11:51 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 112
Dołączył: Dec 2014
Post: #43
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Co się stało, matko, z moim snem
Sen końca i początku
01.06.2020 12:00 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 640
Dołączył: Jun 2007
Post: #44
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Ale zagłosuję raz jeszcze, bo tyle dobrego doszło...
01.06.2020 12:13 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 112
Dołączył: Dec 2014
Post: #45
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Tak czułem. Icon_biggrin
01.06.2020 01:18 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 112
Dołączył: Dec 2014
Post: #46
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Zaskoczę Was może pytaniem, ale skąd i kiedy właściwie narodził się u młodego Czesława pomysł na artystyczny pseudonim?
01.06.2020 01:52 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 190
Dołączył: Jul 2014
Post: #47
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
AKT! napisał(a):Marne te Polskie Nagrania, bo to nie wina Spotify, że wytwórnia ociąga się z udostępnieniem dyskografii.
Coś tak czułem, że kłaniają się tu prawa autorskie. Icon_rolleyes

thestranglers napisał(a):Nawet 14.
A nawet 16! Icon_redface I obawiam się, że w niektórych przypadkach są nie te wersje co trzeba, ale to już jest mniejszy kłopot.

thestranglers napisał(a):ale skąd i kiedy właściwie narodził się u młodego Czesława pomysł na artystyczny pseudonim?
Wszystko jest w Wikipedii, a w skrócie to dlatego że w młodości mieszkał w pobliżu rzeki Niemen. Chociaż zawsze podkreślał, że jego pseudonim artystyczny (który później stał się też częścią nazwiska) odmienia się Niemena czyli inaczej niż nazwę rzeki. Icon_idea

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01.06.2020 02:10 PM przez Sundrajta.)
01.06.2020 01:58 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 112
Dołączył: Dec 2014
Post: #48
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Doczytałem i faktycznie skojarzenie z płynącą blisko miejsca urodzenia rzeką było jednoznaczne, a i marketingowo korzystniejsze. Pomysł nasunęła artyście Czesława Walicka.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01.06.2020 02:07 PM przez thestranglers.)
01.06.2020 02:06 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 640
Dołączył: Jun 2007
Post: #49
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Sundrajta napisał(a):Chociaż zawsze podkreślał, że jego pseudonim artystyczny (który później stał się też częścią nazwiska) odmienia się Niemena czyli inaczej niż nazwę rzeki.
Ciekawe jest to stwierdzenie w kontekście:
https://www.youtube.com/watch?v=FV7So6wQkSc
Druga połówka pierwszej minuty jest w tym kontekście ciekawa.
01.06.2020 04:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 070
Dołączył: Dec 2009
Post: #50
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Nazwiska często odmienia się inaczej niż słowa pospolite czy nawet nazwy własne, niczego dziwnego w tym nie ma. Dziwne by było jakby chciał, żeby mówiono "nie ma Niemna".

WOLNE MEDIA!!!
01.06.2020 05:16 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 112
Dołączył: Dec 2014
Post: #51
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Racja, a wyobraź sobie, że ktoś tam próbował go do tego namówić. Icon_exclaim Wikipedia w ww. artykule i o tym nadmienia.
W każdym bądź razie począłem temat pseudonimu bo pamiętam, że faktycznie w mojej psychice dziecka już on sam otwierał dość odległe i niezmierzone horyzonty. Icon_cool
01.06.2020 05:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 112
Dołączył: Dec 2014
Post: #52
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
KONIEC PRZYJMOWANIA PROPOZYCJI
02.06.2020 04:23 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 606
Dołączył: May 2008
Post: #53
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
Sundrajta napisał(a):Chociaż zawsze podkreślał, że jego pseudonim artystyczny (który później stał się też częścią nazwiska) odmienia się Niemena czyli inaczej niż nazwę rzeki.
wiadomo; inaczej w polskim odmieniamy te same słowa jeśli odnoszą się do przedmiotów, a inaczej do bytów ożywionych Icon_wink inaczej odmienimy też nazwę własną niż rzeczownik pospolity i te dwie zasady nakładają się tutaj i stąd te różnice

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.06.2020 01:46 PM przez AKT!.)
02.06.2020 01:45 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 992
Dołączył: Sep 2017
Post: #54
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
(02.06.2020 01:45 PM)AKT! napisał(a):  
Sundrajta napisał(a):Chociaż zawsze podkreślał, że jego pseudonim artystyczny (który później stał się też częścią nazwiska) odmienia się Niemena czyli inaczej niż nazwę rzeki.
wiadomo; inaczej w polskim odmieniamy te same słowa jeśli odnoszą się do przedmiotów, a inaczej do bytów ożywionych Icon_wink inaczej odmienimy też nazwę własną niż rzeczownik pospolity i te dwie zasady nakładają się tutaj i stąd te różnice

Ja prawdę mówiąc zawsze wolałem kiedy moje nazwisko odmieniano "Kinzla", niż "Kinzela", ale podobno to ta druga forma jest poprawna. Gupie, nie moge sam se wybrać?

Radio Epsilon
02.06.2020 03:07 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 074
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #55
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
(02.06.2020 03:07 PM)EVENo napisał(a):  
(02.06.2020 01:45 PM)AKT! napisał(a):  
Sundrajta napisał(a):Chociaż zawsze podkreślał, że jego pseudonim artystyczny (który później stał się też częścią nazwiska) odmienia się Niemena czyli inaczej niż nazwę rzeki.
wiadomo; inaczej w polskim odmieniamy te same słowa jeśli odnoszą się do przedmiotów, a inaczej do bytów ożywionych Icon_wink inaczej odmienimy też nazwę własną niż rzeczownik pospolity i te dwie zasady nakładają się tutaj i stąd te różnice

Ja prawdę mówiąc zawsze wolałem kiedy moje nazwisko odmieniano "Kinzla", niż "Kinzela", ale podobno to ta druga forma jest poprawna. Gupie, nie moge sam se wybrać?
I taka odmiana (Kinzel, Kinzla) jest bardziej naturalna dla większości użytkowników. Niespecjalnie widzę, skąd ma pochodzić takie rozróżnienie, poza tym, że RJP tak mówi i pytań nie zadawać. Z jednej strony "język się zmienia i użytkownicy decydują", a z drugiej strony odmiana Gołąb na "Gołębia" ma być "mniej staranna", pomimo iż w rzeczywistości jest ona pierwotna. A odmiana żywotna i nieżywotna nie ma tu nic do rzeczy, ruchome "e" to kwestia historyczno-fonotaktyczna, a nie końcówek gramatycznych.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
02.06.2020 03:29 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 070
Dołączył: Dec 2009
Post: #56
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
To chyba jest tak, że w przypadku nazwisk pochodzących od słów pospolitych z "e" jako przedostatnią literą, odmieniamy je tak samo, np. Dudek - Dudka, a w przypadku innych - to "e" w dopełniaczu raczej zostaje.

WOLNE MEDIA!!!
02.06.2020 04:16 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
wwas Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 334
Dołączył: Nov 2019
Post: #57
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
EVENo napisał(a):Ja prawdę mówiąc zawsze wolałem kiedy moje nazwisko odmieniano "Kinzla", niż "Kinzela", ale podobno to ta druga forma jest poprawna.
Kilkadziesiąt lat temu obowiązywała zasada, że wszystkie nazwiska pochodzenia niemieckiego zakończone na -el (w odróżnieniu od tych z -er) miały e ruchome (stąd m.in. Hegla i Wedla). Mój dziadek do końca życia konsekwentnie się do niej stosował, również w odniesieniu do własnego nazwiska (Reimschüssel), czasem wywołując tym lekkie zdziwienie reszty rodziny. Później zasada trochę zanikła, nigdy np. nie spotkałem się, żeby ktoś mówił o Jerzym Englu.
neo01 napisał(a):To chyba jest tak, że w przypadku nazwisk pochodzących od słów pospolitych z "e" jako przedostatnią literą, odmieniamy je tak samo, np. Dudek - Dudka, a w przypadku innych - to "e" w dopełniaczu raczej zostaje.
Też nie do końca, bo nie ma rzeczownika pospolitego "stanek", a ulica koło mnie jednak nie nazywa się "Staneka". W drugą stronę okazuje się, że też nie zawsze: jeden z moich wykładowców miał na nazwisko Chaber i mówiono konsekwentnie o profesorze Chaberze (chociaż nie wiem, skąd w jego przypadku się ten zwyczaj wziął).
EVENo napisał(a):Gupie, nie moge sam se wybrać?
Niestety, gdyby pozostawić pełną dowolność, sporo osób pewnie wybrałoby nieodmienianie w ogóle...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.06.2020 04:57 PM przez wwas.)
02.06.2020 04:56 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 640
Dołączył: Jun 2007
Post: #58
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
wwas napisał(a):sporo osób pewnie wybrałoby nieodmienianie w ogóle...
Ale ta opcja chyba istnieje. I na pewno w Torunie stosowana jest powszechnie. We wszystkich dokumentach, w jakich się pojawiam jestem Matejko niezależnie od przypadku.
02.06.2020 06:13 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
wwas Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 334
Dołączył: Nov 2019
Post: #59
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
To, że jest to dość powszechne to, niestety, prawda. Nazwiska zakończone na -o są ogólnie specyficzne, więc w ich wypadku można to jakoś trochę bardziej tolerować, ale dla tych bardziej regularnych nieodmienianie to poważny błąd. Trudno mi sobie wyobrazić np. mieszkanie przy ulicy Jana Nowak (albo Adama Mickiewicz...)
02.06.2020 06:42 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 190
Dołączył: Jul 2014
Post: #60
RE: Mychartsowy Top Czesława Niemena
kajman napisał(a):Ciekawe jest to stwierdzenie w kontekście:
https://www.youtube.com/watch?v=FV7So6wQkSc
No tam wyraźnie odmieniają: Czesława Niemna Icon_lol i artysta nie protestował nawet.
Dobrze było sobie posłuchać tego wywiadu, bo zobaczyłem (czy raczej usłyszałem) jak słabo merytorycznie byli przygotowani dziennikarze w latach 70-tych! Icon_eek
A właśnie jednym z pytających był aktor Kazimierz Rudzki z "Wojny domowej", który wyraźnie tendencyjnie (i nieprzychylnie) traktował artystę.
Na poparcie tezy i braku profesjonalizmu przytoczę fragment, gdy ktoś zapytał pana Czesława, jaki film muzyczny ostatnio zrobił na nim największe wrażenie i ten odpowiedział, że niedawno widział taki z grupą Pink Floyd (od razu domyśliłem się że chodzi o "Pink Floyd w Pompejach") ale nie pamiętał tytułu, i po tej wypowiedzi zapadła cisza! A przecież w studiu było kilka osób i nikt nie wiedział o co biega? Icon_facepalm

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
02.06.2020 07:24 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości