Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teksty - temat organizacyjny
kolej_grzesiek Offline
głos niesłyszanych, głos niesłuchanych
*****

Liczba postów: 3 448
Dołączył: Feb 2009
Last.fm NK.pl YouTube
Post: #1
Teksty - temat organizacyjny
Pomysł na ten dział kiełkował mi w głowie już od mniej więcej połowy października. Zastanawiało mnie jedno. Dlaczego na forum muzycznym – a takim jest bez wątpienia mycharts.pl - nie ma działu poświęconego tekstom? W wielu krajach takie serwisy funkcjonują, ale prezentują – oprócz utworów z rynków zachodnich – wyłącznie utwory swoich rodzimych artystów. Irytowało i irytuje mnie to, że aby dostać się do jednego tekstu muszę wejść na jeden serwis, jeszcze innego na drugi. I tak po kolei. I tak pomyślałem: Dlaczego tego nie połączyć ich wszystkich w jednym miejscu, tak by chcąc dostać się do tekstów utworów z mojej listy, korzystać z jednego działu na jednym forum, a nie szukać w czeluściach internetu za każdym razem, kiedy chcę sobie prześpiewać tekst tego czy innego utworu.
Na mojej liście znajdują się w jednym notowaniu utwory w co najmniej kilkunastu językach. Rocznie przez moją listę przewija się średnio od 40 do 45 języków – tak wychodzi mi przy okazji podsumowań rocznych w sekcji „Strefy i języki” - przy czym kilka języków ma swoich „reprezentantów” raz na kilka lat, lub nawet jest to jego jedyny utwór w danym języku na liście. Niestety, ale zależy to od dostępności do materiału w internecie, od tego jak poszczególne regiony i państwa podchodzą do publikacji i popularyzacji swojej kultury muzycznej w światowej sieci – głównie w serwisie Youtube (w tym także Youtube Music), gdyż tam jest w tej chwili najwięcej materiałów, które mnie interesują. Wsparcie zapewnia serwis Deezer, a w nieco mniejszym stopniu Spotify. Choć atutem tego ostatniego jest obecność artystów z Korei, to jednak brakuje m.in. piosenkarzy i zespołów z Litwy, którzy odgrywają coraz większą rolę na liście.
Żeby nie tworzyć dla każdego utworu odrębnego tematu, tak jak to jest w dziale z singlami, zdecydowałem, że utwory będą publikowane według języków. Pierwszy post w danym temacie będzie zawierał spis treści – pod jakim numerem posta w temacie szukać danego utworu. Drugi post będzie zawierał podstawy wymowy głosek w danym języku oraz inne niuanse. Od trzeciego posta będzie już ta właściwa część, czyli teksty utworów. Do każdego tekstu będzie dostępny materiał filmowy.
Nowe teksty będę publikował głównie w wolne dni od pracy – w sobotę i niedzielę oraz w dni świąteczne, gdyż wtedy mam więcej czasu dla siebie. Zależy mi na tym aby teksty były publikowane w alfabecie językowym danego utworu. Jeżeli zapis alfabetyczny będzie nieczytelny to pod tekstem właściwym pojawi się romanizacja, czyli zapis tekstu literami łacińskimi. Z alfabetów o rodowodzie europejskim romanizowana będzie na pewno greka – z uwagi na inny zapis dużych i małych liter. Na pewno nie będą romanizowane teksty w językach zapisywanych tzw „grażdanką” (czyli tym, co się określa mylnie mianem cyrylicy). Romanizowane będą także wszystkie alfabety poazeuropejskie – w tym także koreański zapis hangul. Może się zdarzyć że z uwagi na nieznajomość pisma danego języka będę podawał wyłącznie zapis łaciński. Języków jest tysiące i ciężko spamiętać gramatykę ich wszystkich. W publikacji nie stawiam na ilość. Będę umieszczał tylko te teksty, które będą przynajmniej raz „prześpiewane”. Będą to głównie utwory, które są lub były na liście oraz utwory, które na niej nie były, ale są stylistycznie podobne do tych co gościły.
Prosiłbym o nie zamieszczanie komentarzy pod tekstami. Dla ich potrzeb utworzę specjalny temat, gdzie będzie można je zamieszczać.

WORDPRESS
YOUTUBE


낼 함깨 함깨 가야만해
Nine Muses WILD

Helax navždy
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29.11.2019 01:25 AM przez kolej_grzesiek.)
29.11.2019 01:23 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 979
Dołączył: Sep 2017
Post: #2
RE: Teksty - temat organizacyjny
kolej_grzesiek napisał(a):Irytowało i irytuje mnie to, że aby dostać się do jednego tekstu muszę wejść na jeden serwis, jeszcze innego na drugi. I tak po kolei. I tak pomyślałem: Dlaczego tego nie połączyć ich wszystkich w jednym miejscu, tak by chcąc dostać się do tekstów utworów z mojej listy, korzystać z jednego działu na jednym forum, a nie szukać w czeluściach internetu za każdym razem, kiedy chcę sobie prześpiewać tekst tego czy innego utworu.
https://lyrics.fandom.com/wiki/LyricWiki
Zaproponowałbym Ci rozwinięcie tej Wikii o brakujące utwory, ale widzę, że została ona zamknięta Icon_eek Szkoda, ta strona to była recepta na wszystkie Twoje problemy.

Radio Epsilon
29.11.2019 02:00 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Kalypson Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 425
Dołączył: Aug 2019
Post: #3
RE: Teksty - temat organizacyjny
kolej_grzesiek napisał(a):Pomysł na ten dział kiełkował mi w głowie już od mniej więcej połowy października. Zastanawiało mnie jedno. Dlaczego na forum muzycznym – a takim jest bez wątpienia mycharts.pl - nie ma działu poświęconego tekstom?
W dobie wszechobecnych serwisów z tekstami nie ma chyba takiej potrzeby. Teksty można umawiać w działach poświęconych konkretnym płytom czy utworom, a właściwie utworom - bo temat z płytami stoi pusty (i to jest ewentualnie dziwne).

kolej_grzesiek napisał(a):Dlaczego tego nie połączyć ich wszystkich w jednym miejscu, tak by chcąc dostać się do tekstów utworów z mojej listy, korzystać z jednego działu na jednym forum, a nie szukać w czeluściach internetu za każdym razem, kiedy chcę sobie prześpiewać tekst tego czy innego utworu.
I biorąc pod uwagę powyższe, zastanawiam się skąd decyzja o publikacji na forum. Czy nie wygodniej byłoby Ci robić taką kolekcję w domowym zaciszu, w jakimś programie office etc? Oczywiście fajnie, że masz pomysł na aktywność, ale chodziło mi bardziej o wydźwięk posta - tak jakby ten dział i te teksty tutaj uzupełniały istotną lukę i były bardzo potrzebne. A raczej mało kto będzie podśpiewywał coś po litewsku Icon_biggrin Już nie wspomnę, że kilka osób tutaj deklarowało się chyba jako "anty-tekstowscy" Icon_biggrin
29.11.2019 05:30 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 380
Dołączył: Jun 2007
Post: #4
RE: Teksty - temat organizacyjny
Przyznam się, że mnie ten temat nie przekonuje (i to nie tylko z osobistych względów). Rozumiałbym, gdyby te wszystkie texty były przetłumaczone na polski i osoba nim zainteresowana mogła zrozumieć, o co w nim biega. A skoro będzie niezrozumiały to co nam jego znajomość daje.
kolej_grzesiek napisał(a):Na pewno nie będą romanizowane teksty w językach zapisywanych tzw „grażdanką”
A dlaczego taka dyskryminacja?
Kalypson napisał(a):Już nie wspomnę, że kilka osób tutaj deklarowało się chyba jako "anty-tekstowscy"
Mam wrażnie, że stwierdzenie anty to tutaj przesada, ale kilka osób chyba faktycznie nie przywiązuje do nich dużego znaczenia. Ja traktuję je jako wartość dodaną, która (z wyjątkiem textów odrzucających mnie na tyle, że nie pozwalają mi odbierać właściwie warstwy muzycznej) nie ma wpływu na ocenę utworu. Nawet nie będziemy wiedzieć czy text coś znaczy czy to tylko zlepek głosek jak w Papai.
29.11.2019 08:40 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 979
Dołączył: Sep 2017
Post: #5
RE: Teksty - temat organizacyjny
Kalypson napisał(a):I biorąc pod uwagę powyższe, zastanawiam się skąd decyzja o publikacji na forum. Czy nie wygodniej byłoby Ci robić taką kolekcję w domowym zaciszu, w jakimś programie office etc?
Właśnie dlatego wykopałem tamtą Wikię, bo też nie sądzę, aby forum było na to dobrym miejscem. Chyba lepiej założyć w tym celu bloga, którego można sobie spersonifikować jak się komu podoba.

Radio Epsilon
29.11.2019 10:31 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 028
Dołączył: Dec 2009
Post: #6
RE: Teksty - temat organizacyjny
Proponuję zmienić nazwę na "teksty utworów/piosenek".

WOLNE MEDIA!!!
29.11.2019 11:20 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kolej_grzesiek Offline
głos niesłyszanych, głos niesłuchanych
*****

Liczba postów: 3 448
Dołączył: Feb 2009
Last.fm NK.pl YouTube
Post: #7
RE: Teksty - temat organizacyjny
Wasze wypowiedzi tutaj, sprawiły że musiałem sprawę jeszcze raz dokładnie przemyśleć. Dziękuję bardzo, bo uświadomiły mi wiele rzeczy, z którym będę musiał się zmagać prowadząc taki dział. Zwłaszcza, że miałby on obejmować w moim założeniu utwory w co najmniej kilku językach (tłumaczenie tekstów). Dlatego piszę dopiero teraz.

EVENo napisał(a):https://lyrics.fandom.com/wiki/LyricWiki
Zaproponowałbym Ci rozwinięcie tej Wikii o brakujące utwory, ale widzę, że została ona zamknięta Szkoda, ta strona to była recepta na wszystkie Twoje problemy.

Wikia działa nadal, sprawdziłem wszystko jest w porządku, prawdopodobnie była jakaś awaria serwera, czy coś w ten deseń i dlatego była niedostępna. Tylko trochę nie podoba się układ tej strony i nawigacja - bardziej pasowałaby mi taka jaka jest na Wikipedii, albo na Popnable. W dodatku nie ma w niej liczących się dla mnie wykonawców z Albanii i Litwy i tutaj masz rację - miałbym duże pole manewru. I to bez konieczności translacji. Zastanawiałem się także nad dołączeniem do ekipy tekstowo.pl, oni tam mają też teksty w różnych językach. Tylko, że oni zbierają dane marketingowe dotyczące zachowań użytkownika i związanej z tym personalizacji reklam i przekazują je do m.in Facebooka, co jest sprzeczne z moją filozofią.

Kalypson napisał(a):W dobie wszechobecnych serwisów z tekstami nie ma chyba takiej potrzeby. Teksty można umawiać w działach poświęconych konkretnym płytom czy utworom, a właściwie utworom - bo temat z płytami stoi pusty (i to jest ewentualnie dziwne).

To też może być myśl, ale odstręcza mnie od tego jedna rzecz. Zakładanie tematu tylko dla jednego utworu (góra dwóch), i publikacja tekstu pod nim byłaby i dobrym rozwiązaniem, ale zdarzają się dni, że tych singli jest 20 i 30 dziennie, i za każdym razem, chcąc się dostać do tekstu, będę zmuszony szukać go coraz dalej i dalej (średnio o dwie strony dalej na tydzień) aby się do niego dostać, będę się musiał nieźle natrudzić. Dlatego zaproponowałem dla tego działu formułę - jeden temat, jeden język (ze spisem treści - co i gdzie - w pierwszym poście). Nie wiem, czy w dziale z singlami taka formuła byłaby w ogóle możliwa i czy wyraziłaby na to zgodę administracja forum. Stąd pomysł na ten dział.

kajman napisał(a):Mam wrażnie, że stwierdzenie anty to tutaj przesada, ale kilka osób chyba faktycznie nie przywiązuje do nich dużego znaczenia.

Wiem o tym, i dzięki za Twoje zdanie. Niemniej dla mnie jednak tekst był zawsze istotnym elementem utworu. W ciągu 30 lat notowań utwory instrumentalne, czyli bez tekstu stanowiły niewielki odsetek premier na mojej liście, a tylko jednemu udało się dotrzeć na szczyt (Jean-Michel Jarre - Rendez-Vous'98).

EVENo napisał(a):Chyba lepiej założyć w tym celu bloga, którego można sobie spersonifikować jak się komu podoba.

Też o tym pomyślałem, mam już bloga na Wordpressie z notowaniami listy. Ale nie wiem jak to wszystko poustawiać, żeby działało tak jak trzeba. Zwłaszcza żeby był jednocześnie dostępny spis treści w żądanym przeze mnie formacie (Język -> Lista utworów w danym języku) i konkretny tekst. Nie wiem jak to wszystko poustawiać tak jak należy - nie jestem informatykiem i nie znam się na tworzeniu stron internetowych, choć kiedyś próbowałem majstrować coś po amatorsku w html-u. W dodatku nie wiem jak ustawić stronę startową, by działała jako nawigacyjna ze spisem treści, a nie według osi czasu, tak jak to jest na większości blogów - chciałbym, aby taki blog miał charakter serwisu, abym mógł w miarę szybko przeskoczyć z jednego tekstu do drugiego. W panelu administracyjnym na Wordpressie ciężko to zrobić.


I wspomniany przez Was ważny element tego problemu czyli tłumaczenia. Nie ukrywam, że nie wszystkie języki znam na tyle dobrze, żeby móc przetłumaczyć teksty jakie by się tutaj pojawiały. Nie znam na pewno dobrze języka wietnamskiego, a chciałem, by kilka utworów w tym języku się tutaj pojawiło, więc problem byłby. Jeśli chodzi o koreański, to jestem w stanie zromanizować cały tekst, ale z tłumaczeniem też byłoby ciężko. Znam podstawowe zwroty w tym języku, ale przy tłumaczeniu całości tekstu mógłbym polec. A zależałoby mi na tym, żeby całości nie opierać na tłumaczu Google, który może i dobrze tłumaczy pojedyncze wyrazy, ale z całymi zdaniami już jest gorzej. Najmniejszy problem dla mnie to języki słowiańskie oraz niemiecki - tutaj mogę bez problemu przetłumaczyć cały tekst.

Dlatego na razie wstrzymuję wstawianie tekstów. Niemniej czekam na dalsze opinie.

WORDPRESS
YOUTUBE


낼 함깨 함깨 가야만해
Nine Muses WILD

Helax navždy
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01.12.2019 02:27 AM przez kolej_grzesiek.)
01.12.2019 02:16 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości