Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 123
Dołączył: Dec 2014
Post: #1
dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
Już kiedyś się moją opinią tu podzieliłem. Nic się nie zmieniło: dobry pop wzrusza, napędza, trzyma się jak największej ilości serc. Szkoda, że w naszym kraju ta wiedza jest już praktycznie wymarła.

America - You Can Do Magic

17.09.2019 07:00 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 710
Dołączył: Jun 2007
Post: #2
RE: dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
Popu dobrze nie czuję, ale może to:
Katie Melua - Spiders Web
17.09.2019 07:27 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dejmieeen Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1 273
Dołączył: Apr 2018
Post: #3
RE: dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
17.09.2019 07:27 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 082
Dołączył: Dec 2009
Post: #4
RE: dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
Dla mnie nie ma czegoś takiego jak kwintesencja popu, bo ciężko znaleźć kwintesencję czegoś tak rozległego a jednocześnie - będę eufemistyczny - lekkiego, łatwego i przyjemnego. No ale spróbujmy:

Simply Red - Stars

WOLNE MEDIA!!!
17.09.2019 08:25 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 710
Dołączył: Jun 2007
Post: #5
RE: dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
neo01 napisał(a):lekkiego, łatwego i przyjemnego
Pop wcale nie musi być lekki, łatwy, a tym bardziej przyjemny (akurat dla mnie często ta ostatnia cecha nie pasuje).
17.09.2019 08:34 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 082
Dołączył: Dec 2009
Post: #6
RE: dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
Ale generalnie taki jest, a przynajmniej ten pop bez "dodatków". A przyjemny to tak oczywiście bardziej dla mas niż koneserów muzyki pewnie (bez urazy... Icon_wink ).

WOLNE MEDIA!!!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.09.2019 09:16 AM przez neo01.)
17.09.2019 09:14 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #7
RE: dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
No oczywiście, że:

Aczkolwiek znalazłbym trochę innych utworów. Ba, w dyskografii Britney to z kilkadziesiąt.

thestranglers napisał(a):America - You Can Do Magic
Nie wiem, czy to nie podpada już pod jakiś acoustic pop rock.

kajman napisał(a):Pop wcale nie musi być lekki, łatwy, a tym bardziej przyjemny (akurat dla mnie często ta ostatnia cecha nie pasuje).
Mam wrażenie, że Ty się po prostu nie potrafisz bawić przy muzyce. Czy byłeś kiedykolwiek na dyskotece?
Chociaż, żeby być uczciwym, to ja mam niestety ten problem, że te kawałki na dyskach są zazwyczaj straszliwie ograne (+ obecnie coraz więcej jest nowego szytu). Niemniej jednak, pamiętam kilka miłych zaskoczeń, np. dziką zabawę przy "Tunak tunak tun", którego to utworu nie mogłem później znaleźć przez następnych kilka lat Icon_wink

neo01 napisał(a):A przyjemny to tak oczywiście bardziej dla mas niż koneserów muzyki pewnie (bez urazy... Icon_wink ).
No niestety, to jest dość powszechne myślenie wśród "alternatywców". Bo koneser muzyki to słucha tylko rocka, a nalepiej to w ogóle tylko jazzu i klasyki.
17.09.2019 10:25 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 621
Dołączył: May 2008
Post: #8
RE: dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
nie trzeba gitar, żeby nagrać wysmakowany aranżacyjnie/melodycznie numer, który prawdziwie poruszy
pop nie musi być masowy, choć od dążenia do dotarcia do mas wychodzi, nie musi być lekki i łatwy, nie trzeba używać eufemizmów, żeby go opisać


— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
17.09.2019 10:27 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #9
RE: dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
Hmm, tylko czy przypadkiem pop nie jest skrótem od "popular music", więc z definicji powinien dotyczyć muzyki popularnej?
Swoją drogą, trochę mam wrażenie, że na przestrzeni lat pop stał się wszystkim, co jest zbyt łagodne na rocka, a zbyt mało elektroniczne na... elektronikę.
17.09.2019 11:07 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 082
Dołączył: Dec 2009
Post: #10
RE: dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
Pełna zgoda z oboma powyższymi stwierdzeniami. Jeśli coś jest bardziej skomplikowane i trudniejsze w odbiorze, to już - przynajmniej obecnie - podchodzi bardziej pod alternatywę. I ten kawałek BB właśnie takim mi się jawi, chociaż może jest bardziej gdzieś z pogranicza. I nie twierdzę, że Ci którzy słuchają popu nie mogą być muzycznymi koneserami, bardziej to że pop to jakby z definicji muzyka "lekkostrawna", docierająca właśnie do mas. A powyższy kawałek trudno za taki pewnie uznać (przynajmniej na teraz).

WOLNE MEDIA!!!
17.09.2019 11:26 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #11
RE: dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
Też pamiętajmy, że dzisiaj za pop uznaje się wiele klasyków z lat dwudziestych czy trzydziestych. Jestem w sumie ciekaw jak je wtedy określano Icon_smile
17.09.2019 11:41 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 082
Dołączył: Dec 2009
Post: #12
RE: dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
Hmm, a to nie jest bardziej uznawane za retro? Wtedy w ogóle chyba jazz miał spory wpływ na muzykę popularną też.

WOLNE MEDIA!!!
17.09.2019 12:06 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 508
Dołączył: Aug 2008
Post: #13
RE: dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
Retro to współczesne nagrania w klimacie starych nagrań.
Pop grany przed powstaniem rock'n'rolla to tzw. traditional pop.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
17.09.2019 01:23 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 621
Dołączył: May 2008
Post: #14
RE: dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
prz_rulez napisał(a):Hmm, tylko czy przypadkiem pop nie jest skrótem od "popular music", więc z definicji powinien dotyczyć muzyki popularnej?
taka jest geneza nazwy, masz rację co do tego -- niemniej kto w czasach internetu uważa, że mainstream = pop, nie mówię, że się myli zupełnie, ale ma poważne niedobory, bo to jedynie jedna ze składowych

prz_rulez napisał(a):Swoją drogą, trochę mam wrażenie, że na przestrzeni lat pop stał się wszystkim, co jest zbyt łagodne na rocka, a zbyt mało elektroniczne na... elektronikę.
muzyką środka, która przemawia do mas tym, że jest muzyką środka -- to przecież część twojej definicji

neo01 napisał(a):Jeśli coś jest bardziej skomplikowane i trudniejsze w odbiorze, to już - przynajmniej obecnie - podchodzi bardziej pod alternatywę.
ale nie ma takiego gatunku jak alternatywa -- to pozagatunkowy sposób określania muzyki, która nie jest mainstreamem; poza tym jest alternatywny rock, alternatywne r&b czy country, ale czy mają gatunkowy element wspólny? nie bardzo

neo01 napisał(a):I ten kawałek BB właśnie takim mi się jawi, chociaż może jest bardziej gdzieś z pogranicza.
nie było w 66 takiego pojęcia jak alternatywa; co więcej -- "god only knows" było sporym przebojem -- w uk trafiając na #2 miejsce popowej listy; więc nawet kryterium, że mainstream = pop, zostało spełnione Icon_wink

neo01 napisał(a):A powyższy kawałek trudno za taki pewnie uznać (przynajmniej na teraz).
czasy się zmieniają Icon_wink jest mnóstwo popu, które nigdy nie było w mainstreamie i nigdy nie będzie i nie mówię o podciąganiu pod pop bjork (która niewątpliwie ma z popem sporo wspólnego, ale jednak nie jest jego definicją) -- i wcale nie uważam, że ta britney źle pop opisuje, bo opisuje go doskonale; gdyby ktoś wkleił the smiths, też bym się zgodził, a ja wkleiłem bardziej artystowskich, ale nadal niesamowicie popowych beach boysów, którzy pokazują inną twarz gatunku bez kreowania się na elityzm Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
17.09.2019 02:37 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 710
Dołączył: Jun 2007
Post: #15
RE: dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
prz_rulez napisał(a):Czy byłeś kiedykolwiek na dyskotece?
Byłem i muzycznie to na nich była tragedia. A ogólnie wolę się bawić przy muzyce, która jest (przynajmniej w moim odczuciu) dobra.
prz_rulez napisał(a):zbyt mało elektroniczne na... elektronikę
Ale elektronika podchodzi albo pod pop albo (znacznie rzadziej) pod rock.
neo01 napisał(a):podchodzi bardziej pod alternatywę
Alternatywa też jest albo popem albo rockiem. Co więcej, większość tego, co spotykam ostatnio jako alternatywę brzmi jak komercyjny pop.
neo01 napisał(a):nie jest bardziej uznawane za retro
Retro to nie jest ani styl ani gatunek.
17.09.2019 05:33 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 621
Dołączył: May 2008
Post: #16
RE: dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
kajman napisał(a):Ale elektronika podchodzi albo pod pop albo (znacznie rzadziej) pod rock.
nie, to odrębny styl -- pop i rock korzystają z elektroniki i przenikają się z nią w różnych fuzjach, ale to nie znaczy, że elektronika jest ich częścią

kajman napisał(a):Alternatywa też jest albo popem albo rockiem. Co więcej, większość tego, co spotykam ostatnio jako alternatywę brzmi jak komercyjny pop.
to bardzo umowny podział, bo tak jak pisałem, to nie był gatunek, ale epitet zbiorczy

kajman napisał(a):Retro to nie jest ani styl ani gatunek.
gatunek nie, ale styl już tak -- sam słuchasz ostatnio sporo retropopu (czy swing revivalu), gdzie big bandy przerabiają współczesne przeboje na dawną modłę

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
17.09.2019 05:44 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #17
RE: dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
AKT! napisał(a):muzyką środka, która przemawia do mas tym, że jest muzyką środka -- to przecież część twojej definicji
Nie wiem, bo ja słucham tylu kawałków, które owszem, nie tak rzadko są przebojami w krajach pochodzenia, ale w Polsce, a nie mówiąc już o UK czy USA, nikt nigdy o nich nie słyszał, więc tak nie do końca z tą muzyką środka...
AKT! napisał(a):ale nie ma takiego gatunku jak alternatywa -- to pozagatunkowy sposób określania muzyki, która nie jest mainstreamem; poza tym jest alternatywny rock, alternatywne r&b czy country, ale czy mają gatunkowy element wspólny? nie bardzo
W pewnym sensie tak - są trudniejsze w odbiorze Icon_lol
17.09.2019 08:53 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 710
Dołączył: Jun 2007
Post: #18
RE: dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
prz_rulez napisał(a):są trudniejsze w odbiorze
Nie rozśmieszaj mnie.
17.09.2019 08:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 131
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #19
RE: dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
nie chciałbym przerywać dyskusji, ale Icon_wink2

nie patrzę na kolejne dni, ale teraz musiałem sprawdzić.
nie ma synth-popu, więc oni pasują do dnia dzisiejszego Icon_wink2
a do tego od niedawna słuchamy tego z winyla, więc jestem z tym na bieżąco Icon_razz

T.X.T. - Girl's Got A Brand New Toy


.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
17.09.2019 09:26 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 082
Dołączył: Dec 2009
Post: #20
RE: dzień 181 - utwór, który jest dla ciebie kwintesencją popu
AKT! napisał(a):ale nie ma takiego gatunku jak alternatywa -- to pozagatunkowy sposób określania muzyki, która nie jest mainstreamem; poza tym jest alternatywny rock, alternatywne r&b czy country, ale czy mają gatunkowy element wspólny? nie bardzo
No nie mają. Ale jak nazwać muzykę środka, która nie jest muzyką pop-ularną? Alternatywny pop? Nie wiem, ale może tak.

WOLNE MEDIA!!!
17.09.2019 09:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  dzień 628 - utwór cenionego wykonawcy po reaktywacji (powrocie na scenę) thestranglers 7 457 27.11.2021 11:49 AM
Ostatni post: neo01
  dzień 336 - ulubiony utwór z odliczaniem w trakcie thestranglers 18 1 326 01.11.2021 10:43 AM
Ostatni post: kajman
  dzień 495 - utwór, który pojawił się na LP3 w 2004 roku thestranglers 7 530 30.10.2021 05:18 PM
Ostatni post: kajman
  dzień 630 - Utwór, który znałeś/aś spory czas pod złym tytułem. thestranglers 5 466 25.10.2021 08:48 PM
Ostatni post: Miszon
  dzień 629 - Utwór o kobietach w tytule. thestranglers 6 379 24.10.2021 09:53 PM
Ostatni post: thestranglers
  dzień 624 - cover, który cenisz bardziej niż oryginał thestranglers 32 1 264 24.10.2021 06:00 PM
Ostatni post: AKT!
  dzień 625 - ulubiony utwór w rytmie marsza thestranglers 11 552 24.10.2021 05:46 PM
Ostatni post: AKT!
  dzień 621 - utwór śpiewany przez wykonawcę z "chrypą" thestranglers 7 696 24.10.2021 12:43 AM
Ostatni post: santosz
  dzień 627 - utwór ze świetną codą thestranglers 2 271 22.10.2021 04:02 PM
Ostatni post: neo01
  dzień 626 - utwór ze świetnym intro thestranglers 7 422 21.10.2021 06:14 PM
Ostatni post: Miszon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości