Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spadek poziomu muzyki czy starość ???
Kalypson Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 425
Dołączył: Aug 2019
Post: #74
RE: Spadek poziomu muzyki czy starość ???
Artur.O napisał(a):1. Większość Polaków przechodzi przez studia i to jest fakt.

Ciekawy wątek. Kilku moich kolegów zostało na uczelni po studiach i pracuje w Instytucie Psychologii (tym "filozoficznym", bo u nas w Krakowie trochę inaczej to teraz wygląda z tą psychologią) i dzięki nim wiem, że studia, szczególnie z zakresu nauk humanistycznych, stały się obecnie bardzo popularne wśród studentów z Ukrainy i Białorusi. To trochę dygresja, ale zmieniłbym w ten sposób nieco brzmienie pierwszego punktu u Artura Icon_wink. Dzięki specjalnym dotacjom zachęca się ich do podejmowania studiów, ale poziom tych osób jest daleki od optimum, a Polscy studenci się denerwują. Ja może nie jestem na bieżąco, bo w moich czasach na Wydziale Filozoficznym nie było żadnego obcokrajowca, ale właśnie od znajomych wiem, że w przypadku kierunków pokroju Politologii czy Stosunków Międzynarodowych to spory dylemat. Poziom się obniża, ludzie dostają papierki - to prawda. Niemniej osoba chętna do nauki zawsze znajdzie motywację i sposób, żeby się wybić. Wiadomo, że tylko część ma takie predyspozycje i to jednocześnie ona w dużej mierze ciągnie uczelnie w rankingach.

W kuluarach panuje zresztą takie zdanie, że obecnie prawdziwe studia zaczynają się na doktoracie, jeżeli ktoś się decyduje. Co nie oznacza, że niektórzy też nie robią tego dla samego tytułu czy na zasadzie podniesienia swojego prestiżu np. w pracy w korporacji. Ale co kto woli - ciężlo na pewno pracować i jednocześnie studiować, ale sądzę, że ktoś oddany temu co robi, może już naprawdę wiele zyskać na tym etapie edukacji. Tak przynajmniej przypuszczam. Od tego roku w każdym razie postawiono na elitarność ze względu na nową ustawę. I znów mogę się odnieść do studiów humanistycznych, gdzie podobno przyjmuje się, w zależności do dyscypliny, już tylko po 5-6 osób rocznie. To chyba słuszny kierunek. Ale znowu - studenci zagraniczni, dzięki nielimitowanemu dostępowi, są w uprzywilejowanej pozycji. Zwykle mają już określone doświadczenie i dorobek, dlatego decydują się na studia na prestiżowej z ich pozycji uczelni zagranicznej. Polscy studenci nie mają wcześniej tej perspektywy i później przegrywają nabory. Są nowo otwarte kierunki, gdzie większość (niezależnie czy łącznie studiuje 5 czy 10 osób) osób jest właśnie spoza Polski.
15.11.2019 03:51 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Spadek poziomu muzyki czy starość ??? - Kalypson - 15.11.2019 03:51 AM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości