Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vĭrxovaja 100 lěta 1982
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #1
Vĭrxovaja 100 lěta 1982
Po przesłuchaniu wielu, wielu płyt i singli z roku 1982 (pewnie i tak nie wszystkich, które warto) pora na sprawozdanie z tych odsłuchów w postaci najlepszej setki utworów z tego roku. Icon_wink

W porównaniu z rokiem 1981, ten był mi wcześniej dużo bardziej znajomy - a przynajmniej takie wrażenie potęgują trzy rzeczy. Po pierwsze, to w tym roku ukazały się trzy z najsłynniejszych płyt lat 80. - raczej wiadomo, które (a jak nie wiadomo, to RYM pomoże). W dodatku dużo mniej do poznania było rzeczy z awangardowych odmian proga, oraz z jazzu. Po drugie, w porównaniu z rokiem 1981 powtarza się naprawdę sporo nazw wykonawców, którzy po prostu rok po rok wydawali płyty. Część z nich wypadła trochę słabiej, a część odbiła sobie z nawiązką niepowodzenie ze znacznie silniejszą konkurencją rok wcześniej. Po trzecie, w 1982 roku rusza Lista Przebojów Trójki i wraz z nią zaczyna się napływ tak dobrze wszystkim znanych polskich zespołów post-punkowych, nowofalowych i pseudo-hardrockowych.

Patrząc na ułożoną przeze mnie setkę, to widać dominację post-punku (w tym zwłaszcza rocka gotyckiego, który jest wyjątkowo mocny w 1982), synth popu, oraz... już większej niż w 1981 ilości takich normalnych Przebojów, które już lepiej zniosły próbę czasu (albo to wielokrotne usłyszenia w eremefach mnie o tym przekonały). Widać też rodzącą się, bardzo różnorodną frakcję elektroniczno-taneczną. Dzięki temu rocznikowi dowiedziałem się, że synthwave nie jest absolutnie niczym nowym, bo to samo tylko lepiej było grane już wtedy! Icon_wink

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
13.08.2019 11:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #2
RE: Vĭrxovaja 100 lěta 1982
Jeszcze jako ciekawostka, utwory z rocznika 1982 w kolejnych edycjach mojego topu WC:

2018 2015 2013 wykonawca - utwór
066 000 000 The Chameleons - In Shreds
088 000 000 Talk Talk - Today
123 116 000 Duran Duran - Save A Prayer
235 000 000 A Flock of Seagulls - I Ran (So Far Away)
393 000 000 Yazoo - Don't Go
401 000 000 Ultravox - Hymn
000 283 174 Iron Maiden - Run To The Hills
000 000 280 Michael Jackson - Thriller

A jak te utwory wypadną w ostatecznej setce? Już jutro zacznę odliczanie. ^^

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
14.08.2019 08:35 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #3
RE: Vĭrxovaja 100 lěta 1982
91. Maanam - Nie poganiaj mnie, bo tracę oddech (1982) [post-punk]
92. Grandmaster Flash & The Furious Five - The Message (1982) [disco rap]
93. Aerial FX - Where Is Tomorrow (1982) [minimal wave]
94. X - Riding With Mary (1982) [punk rock, new wave]
95. Talk Talk - It's So Serious (1982) [synth pop]
96. Republika - Telefony (1982) [coldwave]
97. Duran Duran - Last Chance on the Stairway (1982) [synth pop]
98. King Crimson - Neal and Jack and Me (1982) [new wave]
99. New Order - Temptation (1982) [post-punk, new wave]
100. Cabaret Voltaire - Yashar (1982) [industrial]

100 - Choć płyta "2x45" trzyma podobny poziom jak klasyczna "Red Mecca", to dopiero tutaj udało mi się wepchnąć Cabaret Voltaire do setki. "Yashar" to coś jak muzyka taneczna post-apokaliptycznych kosmitów; niezwykle bujająca, a jednocześnie pełna niepokojących, i tylko na pozór niemuzykalnych dźwięków. Po prostu Biblia industrialu. Icon_wink
99 - "Temptation" to kontynuacja drogi, jaką obrało New Order, a jest to droga ku smutnemu dysko. Cokolwiek mniej udane, niż "Blue Monday" czy "Ceremony", jest jednocześnie wcale niezłym łącznikiem pomiędzy nimi.
98 - KC z kolei okazało się dużo bardziej zachowawcze w 1982 roku, niż na "Dyscyplinie" i choć "Neal..." jest bardzo sprawne technicznie (Fripp nie bierze do zespołu byle kogo!), to już pachnie lekką wtórnością.
97 - "Rio" nie byłoby tak uznaną płytą, gdyby poza znanymi wszem i wobec singlami, nie czaiło się jeszcze parę dodatkowych smaczków. "Last Chance..." korzysta ze zwycięskiej formuły i dostarcza kolejny
96 - Republika już nie odkryła w 1982 roku nic nowego, ale ówczesny polski słuchacz nie mógł mieć o tym pojęcia. "Telefony" to po prostu dobry utwór w swoim gatunku, dobrze zagrany i odpowiednio wykrzyczany, posiadający charakterystyczny motyw i refren.
95 - trawestacja "Enola Gay"?
94 - Punkowe X po bezkompromisowym, głośnym debiucie co roku było coraz bardziej popowe. "Riding With Mary" bardzo szybko odkryło przede mną wszystkie swoje tajemnice i dlatego nie mogło zajść wyżej.
93 - Apokaliptyczny post-punkowy hymn. Jeden z tych utworów, gdzie budowanie dźwiękowego krajobrazu jest ważne; i w sumie jest to ciekawsze, niż stawianie wyłącznie na proste melodie (patrz Republika).
92 - drugi najstarszy hip-hopowy utwór w moich zestawieniach. Icon_wink Wiadomość, która już się dość zestarzała (te bity!), ale broni się swoim hm... filingiem i wykonaniem. Mimo to 1. miejsce w rankingu hip-hopowych singli na RYM to spora przesada.
91 - wesołkowaty hiciorek w klimatach Maanam; nieco pokrętny rytm, dobra gitarowa melodyjka.

Plejlista Spotify:
https://open.spotify.com/playlist/0Im3J8...ujShHvH7xA

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
16.08.2019 08:08 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #4
RE: Vĭrxovaja 100 lěta 1982
81. Roxy Music - Avalon (1982) [sophisti-pop]
82. 23 Skidoo - IY (1982) [post-punk]
83. Cocteau Twins - Grail Overfloweth (1982) [etheral wave]
84. Icehouse - Hey, Little Girl (1982) [synth pop]
85. Cybotron - Cosmic Cars (1982) [electro]
86. Ornette Coleman - Jump Street (1982) [jazz fusion]
87. A Flock of Seagulls - Space Age Love Song (1982) [synth pop]
88. Republika - Kombinat (1982) [coldwave]
89. F.R. David - Words (Don't Come Easy) (1982) [pop]
90. Martyna Jakubowicz - W domach z betonu nie ma wolnej miłości (1982) [pop]

90, 89, 87, 84 - lajtowe rzeczy z radia do radia. Icon_wink
88 - jak na Republikę faktycznie mroczne i ciężkie klimatem nagranie.
86 - nie umiem pisać o jazzie Icon_wink
85 - narodziny czegoś, co Chrześcijanie nazywają cywilizacji śmierci, oraz muzyki, która robi(ła) młodzieży sieczkę z mózgu
83 - Cocteau Twins zaczęło swoję dyskografię z wysokiego C. "Grail..." jest pełne mistycyzmu, już tutaj są szugejzowe ściany dźwięku (tylko jakoś bardziej organiczne), wisienką na torcie są eteryczne wokale Elisabeth Fraer. Właściwie to stanowić może za opis całej płyty "Garlands", którą mimo wszystko lepiej odsłuchać w całości niż na wyrywki.
82 - nie wiem, czy nie dałem ich za nisko... dość oryginalne połączenie afrykańskich rytmów, post-punkowej energii i nieco dream popowej atmosfery. Jest nawet saksofon! Utwór bez określonego początku i końca, płynie, hipnotyzuje i urzeka tajemniczością. Kosmos!
81 - Formacja Bryana Ferrego nigdy nie wydawała zbędnych płyt. Od początku do końca wydawała pop najwyższej próby, a ich ostatnie, sophisti-popowe wcielenie okazało się ich popularniejszym. "Avalon" płynie w swoim tempie, bardzo schludnie zbierając inspiracje soulowe i jazzowe w format eleganckiego popu na ciepłe, letnie wieczory np. na wybrzeżu morza.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
17.08.2019 03:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #5
RE: Vĭrxovaja 100 lěta 1982
71. The Damned - Life Goes On (1982) [new wave]
72. Sparks - Angst in My Pants (1982) [glam rock, art pop, new wave]
73. Eurythmics - The Walk (1982) [synth pop]
74. Siouxsie & The Banshees - She's a Carnival (1982) [gothic rock]
75. X - Under the Big Black Sun (1982) [pop punk]
76. Fleetwood Mac - Hold Me (1982) [pop rock]
77. Siouxsie & The Banshees - Melt (1982) [gothic rock]
78. Devo - That's Good (1982) [new wave]
79. Duran Duran - Hold Back the Rain (1982) [synth pop]
80. Front 242 - U-Men (1982) [ebm]

71 - The Damned, podobnie jak nieco lepiej znani brytyjscy punkowcy z The Clash, złagodzili brzmienie i poszli w bardziej klasyczne rockowanie w tym samym czasie. "Life Goes On" wyróżnia się płynącą, i kolejny raz w tym topie nieco dreampopową manierą. Icon_wink A także riffem, który później skopiowali Killing Joke w utworze "Eighties", a jeszcze później Nirvana w "In Bloom".
72 - dekada się zmieniła, a Sparks to nadal importowani Brytole; bo tylko Brytole mogliby zagrać coś tak siedzącego w tej lepszej odmienie glam rocka (tej co David Bowie i Roxy Music), chociaż bardziej na czasie, z post-punkową rytmiką.
73 - mroczna strona Eurythmics. To jest utwór z gatunku tych rozwijających się. Najpierw witają nas syntezatory o smętnej, basowej barwie; następnie ujawnia się matowa Annie, która w refrenie zupełnie zmienia tonację, towarzyszą jej nawet saksofony i jakieś backing vocale. Każdy dźwięk jest tu oszczędnie ważony.
74 - Brzmi to tak, jakby skrzyżować punkową werwę z klimatami rodem z Rio de Janeiro i przefiltrować przez gotycką dystynkcję Siouxsie i jej zespołu. Efekt - lepszy, niż można wywnioskować z tego opisu. Icon_wink
75 - tytułowy singiel z trzeciej płyty X to najbardziej chwytliwy utwór na płycie... w sumie ciężko o takiej muzyce wiele pisać. Gitary robio swoje, jak to w punku.
76 - Fleetwood Mac właściwie niewiele zmieniło styl na początku lat 80. Dalej grają swojego ładnego łagodnego, nieco folkowego pop-rocka w stylu znanego z "Rumours". "Hold Me" posiada bardzo charakterystyczny refren, który od lat za mną chodzi. Bardzo przytulne.
77 - bardzo przestrzenna ballada.
78 - każda kolejna płyta Devo jest coraz niżej oceniana, ale w kategorii czystej zabawy, prawdopodobnie u mnie wygrywa rocznik 1982. Zboczona dyskotekowa punkowa nowa fala. Icon_wink
80 - Front 242 grało muzykę taneczną elektroniczną tak mechanicznie i bezdusznie, jak tylko się dało. Polecam.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
20.08.2019 12:35 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #6
RE: Vĭrxovaja 100 lěta 1982
A czemu akurat ten rok? Tak nagle? Icon_surprised

Mnie wtedy nie było na świecie, mam duże braki w popie lat 80. Na razie napiszę tylko, że fajnie, że Grandmaster Flash się załapał, ale szkoda, że tak nisko Icon_wink Będę śledził, zrobię jakiś odsłuch bliżej końca!

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
20.08.2019 12:11 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #7
RE: Vĭrxovaja 100 lěta 1982
Poprzednio był rok 1981, to teraz 1982. Icon_razz2 To ma związek z plebiscytami na takim jednym forum ani o rocku, ani o metalu, inaczej pewnie jeszcze trochę by mi to zajęło. Już dawno docelowo chciałem zrobić top 50 dla każdego z lat 1963-1965 i top 100 dla lat 1966-199? - a od tego rocznika w latach 90. lista tygodniowa, na zasadzie podobnej do Bearboard Cold 30.
Mam nadzieję, że ostateczny efekt tego będzie w miarę dobrym hm... przewodnikiem po poszczególnych latach, na co szczególnie zwrócić uwagę itp., oczywiście w swoich gatunkach. Oczywiście nie bez subiektywizmu, ale i tak chyba jest go tu mniej niż w innych zestawieniach. Icon_cool

---

61. Osjan - Rozdział II Ks. Wiatrów (1982) [progressive folk]
62. Chris & Cosey - Cowboys in Cuba (1982) [industrial]
63. INXS - Don't Change (1982) [power pop, new wave]
64. Mission of Burma - That's How I Escaped My Certain Fate (1982) [post-punk, punk rock]
65. Yazoo - Don't Go (1982) [synth pop]
66. Sparks - Mickey Mouse (1982) [art pop]
67. Devo - Big Mess (1982) [new wave]
68. Sparks - Moustache (1982) [art pop]
69. Budka Suflera - Za ostatni grosz (1982) [pop rock]
70. Venom - Raise the Dead (1982) [speed metal]

Po raz kolejny karkołomne się okazuje porównywanie piosenek z impowizacjami-gigantami na pół płyty. Oczywiście mowa o Osjanie - osobiście nie rozumiem, czemu to tak nieznana nazwa, bo to jak na Polskę bardzo oryginalna muzyka.
INXS w 1982 roku, to jeszcze nie są ci popowi giganci, ale... "Don't Change" to wielki, przełomowy singiel w ich karierze, wzorcowe energiczne rockowe granie, oczywiście w ówczesnych konwencjach.
"Don't Go" z top WC spadło trochę niżej... Wyróżnia się charakterystycznym motywem i refrenem. Przed "Sweet Dreams" to Yazoo było numerem jeden pod względem synthpopu z babą na wokalu. Alison Moyet włada naprawdę potężnym wokalem, przez wiele lat myślałem, że to śpiewa mężczyzna.
Chris & Cosey, opierając się na industrialowej rytmice, czerpią gęsto z muzyki świata, celując w ciężki, nieco transowy klimat - zgodnie z tytułem płyty, "Trance". Choć tytuł utworu sugeruje tropiki, to ja czuję bezlitość piaszczystej pustyni.
No a Sparks to Sparks. Icon_wink

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
20.08.2019 04:15 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #8
RE: Vĭrxovaja 100 lěta 1982
Artur.O napisał(a):Oczywiście nie bez subiektywizmu, ale i tak chyba jest go tu mniej niż w innych zestawieniach. Icon_cool
Mniej? To jakie są kryteria poza Twoim własnym osądem? Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
20.08.2019 05:52 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 380
Dołączył: Jun 2007
Post: #9
RE: Vĭrxovaja 100 lěta 1982
Artur.O napisał(a):osobiście nie rozumiem, czemu to tak nieznana nazwa
Swego czasu była całkiem dobrze znana, ale po prostu ludzie o tym zapomnieli.
20.08.2019 06:23 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #10
RE: Vĭrxovaja 100 lěta 1982
51. Eurythmics - Love is a Stranger (1982) [synth pop]
52. Cabaret Voltaire - Breathe Deep (1982) [industrial]
53. Duran Duran - The Chauffeur (1982) [synth pop]
54. Killing Joke - Empire Song (1982) [post-punk]
55. The Clash - Straight To Hell (1982) [new wave]
56. Republika - Biała flaga (1982) [post-punk]
57. The Jam - Happy Together (1982) [new wave]
58. The The - Uncertain Smile (1982) [art pop]
59. Andie Oppenheimer - Subterranean Desire (1982) [minimal synth]
60. Von Zamla - Harujänta (1982) [avant-prog]

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
20.08.2019 11:29 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #11
RE: Vĭrxovaja 100 lěta 1982
Widzę, że zadałem trudne pytanie Icon_wink

To The Jam to cover Turtles?

Nie umiem się odnieść do większości numerów tutaj -- nie moje granie, albo w ogóle zupełnie nie znam jak pozycji 59. i 60.
Ale zajrzałem do swoich zapisków i z 1982 kibicowałbym:
* The Gun Club z "Mother of Earth" (to mój ścisły twc) lub czymkolwiek z "Miami"
* "I Keep Forgettin' (Every Time You're Near)" Michaela McDonalda (to też z obecnego twc)
* MJ-owi z "Thrillerem"
* "Ticket to the Moon" ELO
* "Abracadabra" Steve Miller Band (nostalgia!)
* "Jack & Diane" Johna Cougara (to klasyk klasyków, aż dziw, że nie było go nigdy w moim twc!)
* "You Little Fool" Costello
* czemukolwiek z "The Dreaming" Bush
* "Girls" Marshalla Crenshawa
* "I Like It" DeBarge (to jest sztos!)
* Duran Duran, bo "Rio" jest fenomenalne
* czemukolwiek z "The Nightfly" Donalda Fagena <3
* "Steppin' Out" Joe'go Jacksona
* "Jesteś lekiem na całe zło" (wiadomo)
* "Delirious" Prince'a
* nie obraziłbym się na coś z "Nebraski" Springsteena

a z moich japońskości polecam z 82:

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
21.08.2019 10:44 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #12
RE: Vĭrxovaja 100 lěta 1982
(21.08.2019 10:44 AM)AKT! napisał(a):  Widzę, że zadałem trudne pytanie Icon_wink
Trudne. Ciężko mi czasem wyjaśnić jakimi ścieżkami biegną moje myśli, a czasem po prostu coś powiem i nie umiem uzasadnić. Icon_redface
W sumie jednak wszystko się sprowadza ostatecznie do mojego osądu, ale wydaje mi się, że coraz lepiej dostrzegam "te detale"; co buduje utwór, jak rozplanowany, jak to jest wykonane.

Cytat:To The Jam to cover Turtles?
Nie. Icon_wink Zupełnie OC.

Cytat:* "I Keep Forgettin' (Every Time You're Near)" Michaela McDonalda (to też z obecnego twc)
* "Jack & Diane" Johna Cougara (to klasyk klasyków, aż dziw, że nie było go nigdy w moim twc!)
* "Girls" Marshalla Crenshawa
* "I Like It" DeBarge (to jest sztos!)
Pierwsze słyszę Icon_redface Dzięki Ci za całą listę, bo już zaczynam myśleć o wydaniu drugim poprawionym tej setki. Sam teraz nie wiem, czemu w niej nie ma m.in.:
Cytat:* "Steppin' Out" Joe'go Jacksona
Skoro nawet zaopatrzyłem się w całą płytę Icon_redface

Cytat:* "Ticket to the Moon" ELO
To rok 1981. Icon_wink W ogóle sporo mnie zawiódł powrót do płyty "Time"; pamiętałem ją jako zestaw błyskotliwych, eleganckich szlagierków, a okazała się sporą wydmuszką. Z jednym wyjątkiem - "Here Is The News".

Cytat:* "Abracadabra" Steve Miller Band (nostalgia!)
Bardzo niewiele zabrakło do setki!

Cytat:* "Jesteś lekiem na całe zło" (wiadomo)
O, a to nie rok 1983? Tak to mam w arkuszu. Icon_redface

Jeszcze zauważyłem, że masz czekającego na ocenę "Play Blessures" Alaina Bashunga - on również był bardzo blisko setki!

Cytat:a z moich japońskości polecam z 82:
Urocze! Icon_biggrin

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
21.08.2019 12:37 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #13
RE: Vĭrxovaja 100 lěta 1982
Artur.O napisał(a):lepiej dostrzegam "te detale"; co buduje utwór, jak rozplanowany, jak to jest wykonane.
rozumiem; myślałem, że większą wagę kładziesz na kontekst popkulturowy, ale do tego musiałbyś zacząć znacznie wcześniej, bo przecież muzyka nie zaczęła się w 81 Icon_wink

Artur.O napisał(a):To rok 1981.
jest możliwe, 82 to wydanie płyty

Artur.O napisał(a):Bardzo niewiele zabrakło do setki!
ajć!

Artur.O napisał(a):Pierwsze słyszę Icon_redface Dzięki Ci za całą listę, bo już zaczynam myśleć o wydaniu drugim poprawionym tej setki.
haha, sprawdź sobie przynajmniej johna i debarge, bo to są serio złote przeboje, ale z tych dobrych Icon_wink

Artur.O napisał(a):O, a to nie rok 1983? Tak to mam w arkuszu. Icon_redface
masz rację, tu rym nawalił! nagrane w 82, wydane w 83 Icon_smile

Artur.O napisał(a):Nie. Icon_wink Zupełnie OC.
haha, mogłem to wyguglować xD kajmanieję xD

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
21.08.2019 01:52 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #14
RE: Vĭrxovaja 100 lěta 1982
(21.08.2019 01:52 PM)AKT! napisał(a):  myślałem, że większą wagę kładziesz na kontekst popkulturowy, ale do tego musiałbyś zacząć znacznie wcześniej, bo przecież muzyka nie zaczęła się w 81 Icon_wink
Kontekst popkulturowy po latach zachowuje się trochę fragmentarycznie, natomiast po nich na pewno zostaje muzyka. I tak np. "Thrillera" nadal słychać pełno w różnych eterycznych indie popach, a Oppenheimerowi blisko do synthwave'owego ideału. Na pewno ciężko też porównywać wykonawców próbujących tworzyć coś kompletnie innego - co lepsze, The Cure czy Osjan? Pomimo przydzielonych miejsc w rankingu, na to nie ma odpowiedzi; ale jedni są diabelnie rozpoznawalni i uznawani za ważnych, a drudzy ze względu na gatunek i brak promocji znacznie mniej. Czy jeśli uwzględnić te fakty, to Osjan słusznie powinien być niżej w rankingu, czy to jednak szkodzi samej muzyce jako takiej?
W sumie i tak The Cure jest wyżej niż Osjan, ale to tak przypadkiem wyszło. Icon_wink

Jakieś proto-rankingi dla każdego rocznika ogólnie mam, ale tylko 1981 i 1982 są na tyle dopracowane, że postanawiam publikować. Tak np. wygląda ranking za rok 1974 na tą chwilę:

1. Anna Jantar - Tyle słońca w całym mieście
2. Czerwone Gitary - Ciągle pada
3. Queen - Killer Queen
4. Roxy Music - The Thrill Of It All
5. 10cc - The Wall Street Shuffle
6. David Bowie - Rebel Rebel
+ 37 utworów bez ustalonej kolejności
Icon_mrgreen

Artur.O napisał(a):jest możliwe, 82 to wydanie płyty
Singla. Icon_razz2 Płyta to '81.

Cytat:haha, sprawdź sobie przynajmniej johna i debarge, bo to są serio złote przeboje, ale z tych dobrych Icon_wink
Odsłuchałem. "Jacek i Diana" to pewna setka, a nawet wyżej! I reszta też się całkowicie broni.

Cytat:haha, mogłem to wyguglować xD kajmanieję xD
Zdarza się najlepszym. Icon_wink

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
21.08.2019 03:11 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #15
RE: Vĭrxovaja 100 lěta 1982
Artur.O napisał(a):Pomimo przydzielonych miejsc w rankingu, na to nie ma odpowiedzi
tak bardzo prawda! znam te dylematy i solidaryzuję się w częściowej niemocy poradzenia sobie z nimi w transparentny sposób Icon_wink jak ostatnio próbowałem tworzyć listę przy użyciu średnich ważonych na bazie różnych elementów, złapałem się za głowę, jak zobaczyłem rezultat Icon_wink później zmodyfikowałem składowe i wagi i się poprawiło, to wina niedoskonałego modelu, ale nadal nie sądzę, żeby w sposób definitywny i jednoznaczny były w stanie rozwiązać odwieczne problemy co -- gdzie czy opisać rzeczywistość w sposób adekwatny; ale może to wciąż moja wina Icon_wink koniec końców nie stosuję kryteriów obiektywnych, a jedynie przetwarzam swoje opinie

Artur.O napisał(a):Tak np. wygląda ranking za rok 1974 na tą chwilę
oj xD

Artur.O napisał(a):Singla. Icon_razz2 Płyta to '81.
tak, masz rację! tak musiałem mieć w zapiskach, ale to też kwestia polemiczna, bo wiki podaje grudzień 81 w usa i styczeń 82 w europie

Artur.O napisał(a):Odsłuchałem. "Jacek i Diana" to pewna setka, a nawet wyżej! I reszta też się całkowicie broni.
no i pięknie! Icon_biggrin

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
21.08.2019 03:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #16
RE: Vĭrxovaja 100 lěta 1982
Hm, dziwne, że w Europie byłoby później, skoro to Brytyjczycy... ja biorę jak najwcześniejszą (weryfikowalną) wersję, a archiwalne wydawnictwa biorę nawet z datą, jaką miały się ukazać, np. "Delay 1968" Can to u mnie 1968, a nie 1981. Chociaż to już trochę moje zboczenie. ;p

41. XTC - Senses Working Overtime (1982) [post-punk, pop rock]
42. Cocteau Twins - Shallow Then Halo (1982) [etheral wave]
43. Devo - Time Out for Fun (1982) [new wave]
44. Sparks - Nicotina (1982) [art pop]
45. Holger Czukay, Jah Wobble & Jaki Liebzeit - How Much Are They? (1982) [post-punk, dub]
46. Andie Oppenheimer - The Devil's Dancer (1982) [minimal synth]
47. Roxy Music - Take a Chance With Me (1982) [sophisti-pop]
48. Solid Space - Destination Moon (1982) [minimal synth]
49. The Neon Judgement - TV Treated (1982) [ebm, minimal synth]
50. The Church - Almost With You (1982) [jangle pop]

50 - są takie gatunki, gdzie samo jego wspomnienie od razu mówi, jaki jest utwór. "Almost With You" jest bezbłędną pop-rockową piosenką.
49 - są takie utwory, które w pojedynkę przecierają szlaki. "TV Treated" to siła futurystycznych syntezatorów w protoplaście techno.
chciałem tak całą dziesiątkę opisać, ale...
48 - coś jakby Złote Przeboje przefiltrowane przez dużo kosmosu i przestrzeni.
47 - transcendentnie ładna, stylowa pieśń.
46 - taneczna utopia kosmicznych maszyn
45 - szczerze nie mam pojęcia jaki to jest gatunek. Zabawy taśmami, jakieś oniryczne echa i pogłosy, kontrastujące z afrykańskimi rytmami. W sumie sam zestaw wykonawców, obejmujących m.in. basistę Can jest dość nietypowy, i taka jest cała ich płyta z 1982 roku.
44 - trochę parodia hard rocka (skojarzenia z Thin Lizzy), całość dość prześmiewcza; więcej glamowych inspiracji; organy wtórujące wielkim
43 - zaproszenie do zabawy z Devo. Syntezatorowy riff brzmiący jak zabawkowy (co również trochę bawi).
42 - klimat zbudowany na linii basu, pogłosie i trochę proto-szugejzowych zagrywkach.
41 - najjaśniejszy refren, chociaż zwrotki trochę zawadzają.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
21.08.2019 08:22 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 380
Dołączył: Jun 2007
Post: #17
RE: Vĭrxovaja 100 lěta 1982
AKT! napisał(a):"Ticket to the Moon" ELO
W Anglii był z poślizgiem i ja bym liczył go do 1981, bo wtedy w USA
AKT! napisał(a):czemukolwiek z "The Dreaming" Bush
U mnie pewnie w top 100 znalazłaby się cała płyta, a All the love by wygrało.
AKT! napisał(a):"Jesteś lekiem na całe zło" (wiadomo)
Największy hit z płyty, ale było na niej sporo lepszych rzeczy.
Artur.O napisał(a):Z jednym wyjątkiem - "Here Is The News".
Dla mnie jedna ze słabszych rzeczy. Kapitalny jest Ticket i Century.
AKT! napisał(a):jest możliwe, 82 to wydanie płyty
2 July 1981 według wiki. I raczej to prawda, bo cztery utwory z niej były na polskiej liście przebojów (pamiętam), z czego jeden nie był singlem.
Widzę, że w pewnych sprawach się powtarzam, ale nie chce mi się wykreślać.
22.08.2019 02:29 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #18
RE: Vĭrxovaja 100 lěta 1982
31. The Gun Club - Brother and Sister (1982) [punk blues]
32. Ultravox - Hymn (1982) [synth pop]
33. The Gun Club - Like Calling Up Thunder (1982) [punk blues]
34. The Clash - Rock the Casbah (1982) [new wave]
35. Simple Minds - Glittering Prize (1982) [new romantic]
36. King Sunny Ade - Eje nlo gba ara mi (1982) [juju]
37. Talk Talk - Talk Talk (1982) [synth pop]
38. Roxy Music - More Than This (1982) [sophisti-pop]
39. The Psychedelic Furs - Love My Way (1982) [post-punk, pop rock]
40. King Sunny Ade - Ja funmi (1982) [juju]

Obok oczywistości Roxy Music czy The Clash (ależ to ograne było w Esce Rock!), pojawia się dwukrotnie reprezentant Czarnego Lądu. Nie mogę się uznawać za znawcę tzw. muzyki świata, jednak "Juju Music" całkowicie spełnia moje oczekiwania w tym zakresie. The Gun Club to z kolei dwukrotny reprezentant frakcji klasyczno-retro-rockowej, który w 1982 roku zapewne był czymś takim jak White Stripes 20 lat później. Icon_wink To jeden z wykonawców, którzy poradzili sobie w tym roczniku lepiej, niż w poprzednim. Synthpop w tej dziesiątce to "Hymn" (Ultravox z kolei w 1982 roku stracili), "Talk Talk", "Glittering Prize" i "Love My Way".
Moim zdaniem tu już są rzeczy znakomite i (poza "Talk Talk") ani przez chwilę się nie wahałem czy nie są za wysoko.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.08.2019 03:56 PM przez Dobromiera.)
22.08.2019 03:54 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #19
RE: Vĭrxovaja 100 lěta 1982
Jest i The Gun Club i to w obfitości! Muszę wreszcie kupić tę płytę, ostatnio sporo jej słuchałem, ale koniec końców podczas zakupów zamieniłem ją na Gillian Welch Icon_wink
Jest nawet King Sunny Ade. Szanuję, choć to kolejne bliskie powtórzenie -- niepotrzebnie.

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
22.08.2019 04:06 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #20
RE: Vĭrxovaja 100 lěta 1982
(22.08.2019 04:06 PM)AKT! napisał(a):  choć to kolejne bliskie powtórzenie -- niepotrzebnie.
Bliskość przypadkowa - ja po prostu każde nagranie traktuję osobno i jak jest w stanie przeskoczyć te 60 kilka utworów, to je przeskakuje, jedynym limitem jest odgórne 6 utworów na wykonawcę na rok. Icon_wink To tak jak z inwazją Monáe i Timberlake'a w topie cont r'n'b (tutaj jednak w ogóle limitów nie było, bo charakter owej listy jest bardziej "wszechczasowy"). W ten sposób poprzeczka się podnosi jeszcze bardziej i top 100 jest jeszcze bardziej, hm, "elitarne", ale i przypomina to bardziej podsumowania punktowe listy przebojów, gdzie wykonawca zazwyczaj ma jeden (a rzadko dwa) utwór w notowaniu w danej chwili, a dopiero w skali rocznej czy iluś lat jego "dominacja" jest bardziej widoczna.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
22.08.2019 04:42 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Vьrxovaja 100 lěta 1988 Dobromiera 16 2 137 07.12.2021 12:59 PM
Ostatni post: Dobromiera
  Vьrxovaja 100 lěta 1987 Dobromiera 18 1 116 05.07.2021 05:17 PM
Ostatni post: Dobromiera
  Vьrxovaja 100 lěta 1986 Dobromiera 34 2 499 14.02.2021 02:41 AM
Ostatni post: Dobromiera
  Vьrxovaja 100 lěta 1985 Dobromiera 22 2 124 03.01.2021 08:27 PM
Ostatni post: dziobaseczek
  Vьrxovaja 100 lěta 1984 Dobromiera 19 2 252 24.10.2020 02:04 PM
Ostatni post: dziobaseczek
  Vьrxovaja 100 1983 lěta Dobromiera 32 2 884 27.05.2020 04:34 PM
Ostatni post: Dobromiera
  Vĭrxovaja 100 contemporary r&b & pop-rap Dobromiera 57 6 519 12.04.2020 07:01 PM
Ostatni post: Dobromiera
  Vĭrxŭ Lěta 2018 Dobromiera 28 2 184 30.07.2019 01:35 PM
Ostatni post: AKT!

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości