Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TOOL - Fear Inoculum
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 076
Dołączył: Dec 2009
Post: #21
RE: TOOL - Fear Inoculum
Nie, bo są nowe elementy. Tekst dopełnia całość. Muzycznie też jest inaczej (gdyby tak nie było, czy w ogóle mówilibyśmy o słabszej 2. części?). Proszę Cię, nie brnij w to, bo żadnej racji Ci nie przyznam. Każdy kto nie jest głuchy słyszy, że to nie jest to samo: wszystko w pewnym momencie spowalnia, ginie główny riff, brzmienie jest bardziej surowe, pojawia się coś jakby napięcie, które znajduje uwolnienie w finale. Jak tak odbieram ich muzykę i ogólnie muzykę w dużym stopniu, czy Ci się to podoba czy nie.

No to jeszcze napiszę parę słów o płycie, bo właśnie jestem po pierwszym przesłuchaniu.
Album jest naprawdę bardzo dobry, być może nawet świetny, a istnieje szansa, że genialny. Jest co prawda taka prawie 5-minutowa miniaturka, która do tego opisu niezbyt pasuje, ale za to pozostałych 6 utworów brzmi naprawdę rasowo i mocarnie. Jak na razie nr 6 to mój faworyt - miażdży. I jeszcze jedna myśl - w niemal wszystkich kawałkach (wyjątki to pierwszy i ostatni) zdecydowanie wyróżniają się zakończenia, które generalnie zawsze mieli świetne, ale tym razem mam wrażenie, że osiągnęli perfekcję.

WOLNE MEDIA!!!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.08.2019 02:06 PM przez neo01.)
27.08.2019 12:29 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 673
Dołączył: Jun 2007
Post: #22
RE: TOOL - Fear Inoculum
neo01 napisał(a):Jak na razie nr 6 to mój faworyt
To chyba masz jakąś inną wersję, bo u mnie sześć to ta miniaturka.
27.08.2019 09:14 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 074
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #23
RE: TOOL - Fear Inoculum
(27.08.2019 12:29 PM)neo01 napisał(a):  Tekst dopełnia całość.
Nieistotny - tekst nie jest częścią muzyki.
Cytat:wszystko w pewnym momencie spowalnia, ginie główny riff, brzmienie jest bardziej surowe, pojawia się coś jakby napięcie, które znajduje uwolnienie w finale.
Główny riff ginie, ale potem jeszcze powraca. Bardziej surowo, znaczy jeszcze mniej instrumentów słychać - czyli nie dość, że żadne nowe elementy nie wchodzą, to jeszcze jakieś znikają. Icon_wink A to napięcie tak samo się uwalnia parę minut wcześniej, zanim następuje to wyciszenie przy 5:52 (czy coś koło tego). Czyli... dokładnie to, o czym mówię - powtarzają się te same elementy, a nie ma żadnych nowych. W taki sposób można zrobić utwór i 50-minutowy.

Cytat:Jak tak odbieram ich muzykę i ogólnie muzykę w dużym stopniu, czy Ci się to podoba czy nie.
Ale mnie to w ogóle nie obchodzi, a i Ciebie mój odbiór muzyki obchodzi jeszcze mniej - więc po co to odbierać osobiście?

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
27.08.2019 09:26 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 076
Dołączył: Dec 2009
Post: #24
RE: TOOL - Fear Inoculum
(27.08.2019 09:14 PM)kajman napisał(a):  To chyba masz jakąś inną wersję, bo u mnie sześć to ta miniaturka.
Aj, oczywiście. Chodziło mi o nr 5. Chociaż teraz słuchałem drugi raz i już nie wiem co mi się najbardziej podoba. Nr 2 zabrzmiał fantastycznie, 3 właściwie też.
To z pewnością będzie moja płyta roku.

WOLNE MEDIA!!!
27.08.2019 09:33 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 673
Dołączył: Jun 2007
Post: #25
RE: TOOL - Fear Inoculum
Artur.O napisał(a):nie dość, że żadne nowe elementy nie wchodzą, to jeszcze jakieś znikają
No sorry, ale to zupełnie bez sensu. To, że elementy znikają może być wartością dodaną.
neo01 napisał(a):już nie wiem co mi się najbardziej podoba
Ja też jeszcze tego nie ustaliłem. Na razie wydaje mi się, że 2, 5 i 7 są najlepsze.
neo01 napisał(a):To z pewnością będzie moja płyta roku.
Dla mnie chyba też.
27.08.2019 09:42 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 076
Dołączył: Dec 2009
Post: #26
RE: TOOL - Fear Inoculum
kajman napisał(a):Artur.O napisał(a):
nie dość, że żadne nowe elementy nie wchodzą, to jeszcze jakieś znikają
No sorry, ale to zupełnie bez sensu. To, że elementy znikają może być wartością dodaną.
Tak kończy się sprowadzanie muzyki do matematyki Icon_wink Icon_twisted

https://terazmuzyka.pl/teksty/czytaj/too...enzja.html
Jedna z pierwszych recenzji Icon_smile

WOLNE MEDIA!!!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.08.2019 09:33 AM przez neo01.)
28.08.2019 09:03 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 673
Dołączył: Jun 2007
Post: #27
RE: TOOL - Fear Inoculum
neo01 napisał(a):Tak kończy się sprowadzanie muzyki do matematyki
Mam wrażenie, że wartość dodana to raczej pojęcie ekonomiczne niż muzyczne. I mam wrażenie, że zbyt dosłownie rozumiesz moje porównanie.
28.08.2019 12:37 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 503
Dołączył: Aug 2008
Post: #28
RE: TOOL - Fear Inoculum
Ciekawa dyskusja odnośnie tego, czy utwór tytułowy jest za długi czy nie jest. Osobiście nie odczuwam aby był za długi, nie powiem też aby nic się nie działo w drugiej połowie, ale...

ALE

Nagrania TOOL zawsze należy rozpatrywać na wielu płaszczyznach. I oto...

Numer ma 10:22. Dokładnie w połowie, 5:11, James zaczyna śpiewać słowo "mitoza".

ZATEM

A tutaj już każdy sobie napisze własną interpretację, "co autor chciał przekazać" Icon_razz.

Przy okazji uwaga: w nagraniach TOOL tekst Jest częścią muzyki. Właściwie - WSZYSTKO może być częścią muzyki, łącznie z szatą graficzną czy teledyskiem.

Można to zinterpretować w jakimś sensie tak, że Artur nie ma racji, że tekst nie ma znaczenia, ale ma rację, że utwór się zapętla, ba - nawet taka była idea.
Ale można i inaczej zinterpretować Icon_wink

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30.09.2019 01:47 AM przez Miszon.)
30.09.2019 01:41 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 076
Dołączył: Dec 2009
Post: #29
RE: TOOL - Fear Inoculum
Dzięki Miszon, bo Twój głos jednak odbieram jako poparcie mojej tezy, że utwór ma taką długość i wygląda jak wygląda, bo właśnie tak ma być - z tą "mitozą" to też super sprawa (co by to miało nie znaczyć Icon_razz2).
kajman napisał(a):Mam wrażenie, że wartość dodana to raczej pojęcie ekonomiczne niż muzyczne. I mam wrażenie, że zbyt dosłownie rozumiesz moje porównanie.
A ja mam wrażenie, że trochę "Cię złapałem"... Icon_wink Sorry, ale już tak mam że lubię wyłapywać różne sytuacyjne "smaczki" i zestawiać je z innymi sytuacjami, wypowiedziami itd... Nie przejmuj się tym specjalnie, choć faktem jest że przyrównywanie (w jakikolwiek sposób) muzyki do matematyki mi nie leży, ponieważ tą pierwszą odbieram bardzo sensualnie i nijak mi się to nie kojarzy z przewidywalną i ułożoną do bólu królową nauk.
A tu też konkretnie nie chodziło mi raczej o wartość dodaną, tylko zwykłe odejmowanie (w tym przypadku instrumentów).

WOLNE MEDIA!!!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30.09.2019 09:32 AM przez neo01.)
30.09.2019 09:30 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 503
Dołączył: Aug 2008
Post: #30
RE: TOOL - Fear Inoculum
Mitoza znaczy mitozę w utworze. Czyli:

proces podziału pośredniego jądra komórkowego, któremu towarzyszy precyzyjne rozdzielenie chromosomów do dwóch komórek potomnych. W jego wyniku powstają komórki, które dysponują materiałem genetycznie identycznym z komórką wyjściową.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
30.09.2019 11:28 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 076
Dołączył: Dec 2009
Post: #31
RE: TOOL - Fear Inoculum
No coś kojarzę mitozę jako pojęcie z biologii ale dzięki za precyzyjne wyjaśnienie Icon_wink
Swoją drogą, na tej płycie są świetne smaczki związane z liczbą 7 też (można tu sprawdzić https://www.popkultura.info.pl/recenzje/...r-inoculum Icon_wink ).

WOLNE MEDIA!!!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30.09.2019 12:38 PM przez neo01.)
30.09.2019 12:36 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 994
Dołączył: Sep 2017
Post: #32
RE: TOOL - Fear Inoculum
Artur.O napisał(a):Jak to u Tool - skondensować całość do tych 4-5 minut i byłoby spoko; sporo czasu się po prostu powtarza to samo.
Choć ten komentarz ma w sobie szczyptę racji, to po latach całkowicie się z nim nie zgadzam. Napisany na spontanie i bez osłuchania. Na pewno manewr z powtarzaniem się jest, ale za każdym razem ździebko inaczej. Nie liczę banalnej końcówki, która jest rozczarowująca, ale poza tym to jest genialny utwór.

Końcówka tego posta jest równie rozczarowująca, co końcówka tego Toola.

Radio Epsilon
23.09.2021 11:45 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  V V Brown feat. Liam Bailey - No Fear Szymek79 1 108 01.09.2023 12:41 PM
Ostatni post: kajman
  I Prevail - There's Fear In Letting Go Szymek79 1 188 28.11.2022 07:12 PM
Ostatni post: kajman
  Parkway Drive - The Greatest Fear Szymek79 8 317 23.07.2022 02:49 PM
Ostatni post: neo01
  TOOL - Opiate² Szymek79 7 662 19.03.2022 07:21 PM
Ostatni post: kajman
  Jack White – Fear Of The Dawn Szymek79 2 374 13.02.2022 08:49 AM
Ostatni post: kajman
  Archive - Fear There & Everywhere neo01 2 319 22.01.2022 06:55 PM
Ostatni post: Aro
  Lennon Stella - Fear Of Being Alone Szymek79 0 346 11.04.2020 11:19 AM
Ostatni post: Szymek79
  Feeder - Fear Of Flying Szymek79 0 585 05.04.2019 12:31 PM
Ostatni post: Szymek79
  TENDER - Closer Still / Fear of Falling Asleep Szymek79 0 506 02.11.2018 01:41 AM
Ostatni post: Szymek79
  Disclosure - Where Angels Fear To Tread Szymek79 1 865 22.08.2018 03:35 PM
Ostatni post: kajman

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości