Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Easter Eggi
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 994
Dołączył: Sep 2017
Post: #1
Easter Eggi
Wprawdzie termin "Easter Egg" został spopularyzowany w środowisku growym, ale świetnie sprawdza się także w muzyce. A przynajmniej ja to tak nazywam, bo lepszego określenia wymyślić nie potrafię Icon_wink

W skrócie - w grach komputerowych mianem Easter Egga nazywamy zabieg programistów, który obala czwartą ścianę. Zazwyczaj jest to ukryta zawartość, która po ujawnieniu wprawia gracza w zakłopotanie. Może to być na przykład sekretna wiadomość skierowana bezpośrednio do grającego lub niespodziewane pojawienie się postaci z innego uniwersum. Twórcy gier chcą w ten sposób przypomnieć nam, że świat ten nie jest prawdziwy. Moim ulubionym przykładem jest fragment z gry wojennej, w trakcie której możemy natknąć się na ukrytą lokalizację, w której żołnierze urządzili sobie dyskotekę.

Tyle o grach Icon_wink W muzyce mistrzami Easter Eggów są dla mnie Pink Floydzi. Najlepszym przykładem jest zapętlenie płyty The Wall (ostatnia sekunda ostatniego utworu + pierwsza sekunda pierwszego utworu). Nie jest to jedyna sekretna wiadomość na tej płycie Icon_wink

Temat ten zakładam z nadzieją, że i Wy znacie tego typu zabiegi i się nimi tutaj podzielicie. Mogą to być opowieści ambitniejsze, wymagające specjalnego wyjaśnienia, jak i te proste (typu hidden tracki lub specjalny zapis piosenki na płycie ujawniający jej drugie dno). Myślę, że takich smaczków jest pełno, a ja bardzo lubię takie ciekawostki Icon_wink

I tutaj dochodzę do prawdziwej motywacji, która skłoniła mnie do otworzenia tego wątku. Nie dalej jak wczoraj sam odkryłem takiego "Easter Egga". To naprawdę satysfakcjonujące, kiedy dokonuje się takiego odkrycia samemu, bez niczyjej pomocy, nie czytając tego w internecie. Pół biedy, gdyby chodziło o jakiś mało znany mi utwór, ale rozchodzi się o "Babe I'm Gonna Leave You" grupy Led Zeppelin, który zajął przecież 27. miejsce w moim TWC, więc znam ten utwór na wylot, prawda? Okazuje się, że nie Icon_lol Wczoraj słuchałem tego nieco głośniej na słuchawkach i nagle odniosłem wrażenie, jakby ktoś coś mówił do mnie z kuchni. A w kuchni przecież nikogo nie było! Cofnąłem o kilka sekund, przysłuchałem się bardziej... i faktycznie - w pierwszej minucie i czterdziestej sekundzie słychać jak ktoś krzyczy daleko od mikrofonu. Nie znalazłem zbyt wielu informacji na ten temat w internecie, ale najprawdopodobniej jest to Robert Plant, który nagrał się na ścieżce z perkusją. Jest wysoce prawdopodobne, że słychać go wyraźnie jedynie w odświeżonych, zremasterowanych wersjach piosenki.

Tyle na ten moment Icon_wink Jak będę miał czas popisać więcej, to tu wrócę. Tymczasem mam nadzieję, że i Wy macie jakieś ciekawostki tego typu w zanadrzu, szczególnie takie, które sami odkryliście Icon_wink Mogą to być świadome zabiegi twórców, którzy postanowili pobawić się z czujnością fanów, jak i takie przypadkowe niespodzianki jak ta powyżej. No i pozwólcie, że będę to nazywał Easter Eggami, chyba, że macie pomysł na lepszy termin Icon_wink

Radio Epsilon
05.07.2019 10:25 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 994
Dołączył: Sep 2017
Post: #2
RE: Easter Eggi
Wysoka pozycja Ixnay On The Hombre w topie Kuby przypomniała mi o tym wątku.

Jak już wcześniej pisałem w tamtym temacie, płyta ta doprowadziła mnie do wybuchu śmiechu, gdy słuchałem jej po raz pierwszy.

SPOILER ALERT - opowiem Wam dlaczego Icon_razz2 W dalszym ciągu polecam doświadczyć tego na własnej skórze Icon_biggrin

Otóż dziewiątym utworem na albumie jest niepozorne Intermission. Wyobraźcie sobie, że słuchacie punk rockowego wydawnictwa, utwory grane są w podobnej stylistyce, całość jest bardzo spójna, aż tu nagle...





Chyba nie trzeba nic więcej dodawać Icon_wink

Radio Epsilon
23.08.2019 12:30 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości