Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pożegnanie rocka
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 026
Dołączył: Dec 2009
Post: #21
RE: Pożegnanie rocka
Komercyjnie rzeczywiście można powiedzieć, że "rock is dead". Po prostu teraz na świecie "słucha" się czegoś innego.
Chociaż akurat nad Wisłą na pewno nie jest tak źle - rockowi i okołorockowi wykonawcy cały czas mają się całkiem nieźle i stanowią jeden z trzonów rodzimej muzyki popularnej.
Ale właśnie, czy to, że rocka nie ma lub jest bardzo mało w mediach oznacza że ma się aż tak źle? Nie sądzę. Dopóki młodzi ludzie będą się spotykać w garażach i grzmocić w gitary i bębny, rock nie umrze, a zdaje się że to zjawisko nie wyhamowało zbyt mocno. Oczywiście, teraz są złote czasy elektroniki, ale to nie znaczy, że rock został zepchnięty do jakiejś totalnej defensywy. Co najwyżej trochę zmutował, nierzadko wchodząc w mariaże z tą właśnie elektroniką - widać takie czasy.
A to że nie ma niczego specjalnie odkrywczego? No właśnie, skoro właściwie wszystko już było, to czego się spodziewać?...

WOLNE MEDIA!!!
04.07.2019 09:48 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 376
Dołączył: Jun 2007
Post: #22
RE: Pożegnanie rocka
Ja tylko dodam, że tygodniowo ukazuje się około 100 nowych płyt rockowych i drugie tyle metalowych. Jak na coś co umarło to całkiem przyzwoite liczby.
04.07.2019 10:48 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 979
Dołączył: Sep 2017
Post: #23
RE: Pożegnanie rocka
A ja od początku nie wiem o co chodzi w tym wątku. Restauracje też będziemy żegnać, bo słupki sprzedaży wskazują, że ludzie najwięcej pieniędzy zostawiają w McDonaldzie?

Radio Epsilon
04.07.2019 11:08 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #24
RE: Pożegnanie rocka
Akurat McDonald i inne fast foody przeżywają raczej kryzys, nawet jeśli niespecjalnie finansowy, to wizerunkowy na pewno Icon_wink
To jeszcze raz: Konradowi nie chodziło o to, że rock przestaje istnieć, tylko że jego wpływ kulturotwórczy jest coraz mniejszy.
04.07.2019 11:16 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 427
Dołączył: Aug 2008
Post: #25
RE: Pożegnanie rocka
Hiphop jest obecny w polskich mediach marginalnie, wielokrotnie rzadziej od nowego rocka, a jakoś najlepiej w Polsce sprzedaje się hiphop.
Oczywiście, dlatego że to on obecnie "mówi do młodych i ich językiem", jest najciekawszym zjawiskiem muzycznym w Polsce. Przejął schedę po rocku.
Nawet w Trójce większość najciekawszej muzyki na antenie to hiphop.
Także mówienie że rock się słabo sprzedaje bo się go nie gra nie jest żadnym argumentem.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
05.07.2019 12:02 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 376
Dołączył: Jun 2007
Post: #26
RE: Pożegnanie rocka
Miszon napisał(a):jest najciekawszym zjawiskiem muzycznym w Polsce
Twoim zdaniem i pewnie wielu innych. Ale zastanawiam się czy to dobrze świadczy o hipie-hopie czy źle świadczy o młodych.
05.07.2019 07:54 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 427
Dołączył: Aug 2008
Post: #27
RE: Pożegnanie rocka
Raczej ani jedno ani drugie. A może raczej prawda leży pośrodku.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
05.07.2019 08:59 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #28
RE: Pożegnanie rocka
prz_rulez napisał(a):co mnie obchodzą jakieś tam rankingi wielce szacownych magazynów i "dziennikarzyn" muzycznych?
to ranking sprzedaży, bazujący na popycie wygenerowanym przez słuchaczy

co do głosów dziennikarzy -- dla mnie podejście tego typu to ignorancja i zamykanie sobie samemu drogi do odkrycia czegoś spoza własnej szufladki; nie mówię, żeby bezkrytycznie podchodzić do tego typu zestawień, jedynie z otwartą głową i bez uprzedzeń

prz_rulez napisał(a):media uznały je za mało istotne
ale czy punk i metal faktycznie kiedykolwiek były medialnymi gatunkami? raczej były i są domeną undergroundu

prz_rulez napisał(a):wyjątki potwierdzające regułę
hahaha, absolutnie nie i to podwójnie -- raz, że to twoje osobiste założenie, że rock jest głębszy treścią niż rap, dwa, że to powiedzenie znaczy zupełnie coś innego -- chodzi o to, że jeśli na zamkniętej liście "reguł" nie ma naszego "wyjątku", to nie podlega on pod tę regułę i tym samym ją potwierdza

prz_rulez napisał(a):Ona przez lata ratowała nas przed totalną zagładą gustów muzycznych.
cóż za patos, dramatyzm! bez tej jedynej świetlistej latarni przepadlibyśmy na zawsze i biada by nam była! Icon_wink

prz_rulez napisał(a):Konradowi nie chodziło o to, że rock przestaje istnieć, tylko że jego wpływ kulturotwórczy jest coraz mniejszy.
bingo!

Miszon napisał(a):Także mówienie że rock się słabo sprzedaje bo się go nie gra nie jest żadnym argumentem.
też tak sądzę

ja zresztą absolutnie nie uważam, że przejście popkultury od rocka do hip hopu jest zmianą na gorsze; sam ostatnio łapię się na tym, przy odsłuchiwaniu w ciemno różnych nowości z potencjałem na listę, że znajduję niby zręczne nagrania rockowe, które kilka lat temu mogłyby namieszać, a teraz po 2-3 odsłuchach decyduję się im podziękować, po powtarzają te same schematy; oczywiście z rapem jest podobnie, ale jednak bogactwo premier hh jest nieporównywalne

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
05.07.2019 11:18 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #29
RE: Pożegnanie rocka
(05.07.2019 11:18 AM)AKT! napisał(a):  
prz_rulez napisał(a):co mnie obchodzą jakieś tam rankingi wielce szacownych magazynów i "dziennikarzyn" muzycznych?
to ranking sprzedaży, bazujący na popycie wygenerowanym przez słuchaczy
(...)
To był akurat mój cytat.
No więc może faktycznie źle coś zrozumiałem, ale nie to jest istotą rzeczy... Nawet sens tego wątku niezbyt dokładnie odczytałem! Bowiem jeśli:
prz_rulez napisał(a):Konradowi nie chodziło o to, że rock przestaje istnieć, tylko że jego wpływ kulturotwórczy jest coraz mniejszy.
To z taką tezą oczywiście w dużej mierze się zgadzam. Wpływ rocka na muzykę popularną uległ poważnemu zmniejszeniu. Wciąż rzecz jasna jest znaczący dla starszego pokolenia, jednak nie przekonuje już takiej części młodzieży jak ongiś, to pewne. Wyparł go głównie rap, co mnie nawet nie przeraża. A też w samej muzyce rockowej wyczerpały się pomysły na coś nowego, stąd zapewne taka (przynajmniej u nas) popularność Grety Van Fleet, która to kapela nie oszukujmy się czerpie pełnymi garściami z tradycji i źródeł początku gatunku. Icon_arrow
AKT! napisał(a):dla mnie podejście tego typu to ignorancja i zamykanie sobie samemu drogi do odkrycia czegoś spoza własnej szufladki
Ja oczywiście w żadnych szufladkach się nie zamykam (na chyba że ważne rzeczy Icon_lol) i słucham bardzo różnorodnej muzyki, i nie zawsze rock zwycięża we wszelakich podsumowaniach, jednak muszę przyznać że do tegoż rocka z pewnością mi najbliżej. Icon_idea

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.07.2019 01:08 PM przez Sundrajta.)
05.07.2019 12:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 026
Dołączył: Dec 2009
Post: #30
RE: Pożegnanie rocka
Skoro zatem nie chodzi o zmierzch rocka, to dlaczego mielibyśmy go żegnać? To że się "nie rozwija" i nie sprzedaje tak dobrze jak kiedyś, nie oznacza, że ma się tak źle (jak już chyba ustaliliśmy).

WOLNE MEDIA!!!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.07.2019 01:54 PM przez neo01.)
05.07.2019 01:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #31
RE: Pożegnanie rocka
Właśnie miałem pisać, że jeden z cytatów nie pochodzi ode mnie Icon_wink
AKT! napisał(a):ale czy punk i metal faktycznie kiedykolwiek były medialnymi gatunkami? raczej były i są domeną undergroundu
Może jako konkretni wykonawcy nie tak bardzo, ale jako szeroko komentowane zjawiska kulturowe - zdecydowanie tak.
AKT! napisał(a):dwa, że to powiedzenie znaczy zupełnie coś innego -- chodzi o to, że jeśli na zamkniętej liście "reguł" nie ma naszego "wyjątku", to nie podlega on pod tę regułę i tym samym ją potwierdza
Serio tak jest? Icon_eek Źródło poproszę.
AKT! napisał(a):cóż za patos, dramatyzm! bez tej jedynej świetlistej latarni przepadlibyśmy na zawsze i biada by nam była! Icon_wink
No ale tak trochę było. Do niedawna mało kto z alternatywy wchodził na listę albumów bez promocji w Trójce.
AKT! napisał(a):ja zresztą absolutnie nie uważam, że przejście popkultury od rocka do hip hopu jest zmianą na gorsze; sam ostatnio łapię się na tym, przy odsłuchiwaniu w ciemno różnych nowości z potencjałem na listę, że znajduję niby zręczne nagrania rockowe, które kilka lat temu mogłyby namieszać, a teraz po 2-3 odsłuchach decyduję się im podziękować, po powtarzają te same schematy; oczywiście z rapem jest podobnie, ale jednak bogactwo premier hh jest nieporównywalne
A nie jest tak, że po prostu Youtube (nota bene - przecież Youtube to też medium, więc jak to rapu nie promuje się w mediach...) i inne serwisy streamingowe to intensywnie promują?
05.07.2019 06:15 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #32
RE: Pożegnanie rocka
prz_rulez napisał(a):Serio tak jest? Icon_eek Źródło poproszę.
trochę to wytłumaczyłem na około xD tu jest bardziej do rzeczy: https://michalgorecki.pl/2013/08/co-ozna...za-regule/
w każdym razie nie chodzi tu potwierdzenie nowego domniemanego wyjątku, ale o regułę potwierdzoną niejako istnieniem wyjątków od niej

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
05.07.2019 09:38 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #33
RE: Pożegnanie rocka
Troche bezsensowne wyjasnienie jak dla mnie, ale ok. Wychodzi, ze naprawde znaczenie jest nieco inne. Chociaz mam wrazenie, ze bardzo plynne.
05.07.2019 10:13 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości