Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IV Specjalny Mychartsowy Top
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 625
Dołączył: May 2008
Post: #261
RE: IV Specjalny Mychartsowy Top
kajman napisał(a):A czy soul i funk to przynajmniej nie w znacznej części pop? Szczególnie nowszy, bo starszy chyba jednak miał prawie tyle samo jazzu.
ojej, nie; to jest właśnie największy problem z myśleniem rock-centrycznym -- wszystkie inne gatunki marginalizuje się i wrzuca do wspólnego worka ;___;
rhythm & blues to osobna muzyczna rodzina wyrosła faktycznie z tego samego muzycznego korzenia co jazz, blues czy gospel, ale także rock czy country -- ten wspólny worek określa się jako american roots music

prz_rulez napisał(a):Tego polskiego folku to jednak zazwyczaj niewiele. Nie ten poziom co w czałdze czy turbofolku.
to wpływ na poziomie melodyki przede wszystkim, w drugiej kolejności tematyki

Miszon napisał(a):nieważne jaki podgatunek, dla mnie takie to właśnie odświeżenie
przetłumaczę na polski: "nie wiem, co odświeża, ale odświeża"; no nie -- najpierw trzeba wiedzieć co, być przekonanym, żeby móc sformułować taką tezę, aby później móc ją umotywować

Artur.O napisał(a):W jaki sposób położyli podwaliny pod pop?
myślę, że chodzi raczej o ewolucję rock & rolla i wprowadzenie rocka psychodelicznego ze wszystkimi jego następstwami do mainstreamu; no, ale była to cegiełka rozwoju popu, podobnie jak "pet sounds" beach boysów -- zależności między nimi w tamtym czasie były bardzo ścisłe, a że beatlesi byli siłą rzeczy bardziej gitarowi, a beach boysi odświeżali tradycje barbershop quartetów to w tym wypadku technikalia; jedni i drudzy stworzyli podwaliny pod kategorię albumu koncepcyjnego czy song cycle we współczesnym znaczeniu, które były zasadne tak dla rocka, jak i popu (i wszystkich innych gatunków muzyki popularnej)

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
17.06.2019 10:48 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 510
Dołączył: Aug 2008
Post: #262
RE: IV Specjalny Mychartsowy Top
Ja wiem co, ale dla mnie bez różnicy pop czy disco.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
17.06.2019 11:33 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 625
Dołączył: May 2008
Post: #263
RE: IV Specjalny Mychartsowy Top
to oksymoron

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
17.06.2019 12:04 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 510
Dołączył: Aug 2008
Post: #264
RE: IV Specjalny Mychartsowy Top
Wątpliwości gatunkowe zgłaszali inni, więc to do nich reklamacja.
Pomijam, że chyba nie do końca zrozumiałeś moją wypowiedź: takie to odświeżenie, że to "odświeżenie". Czyli żadne.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.06.2019 12:30 PM przez Miszon.)
17.06.2019 12:28 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
mike Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4 649
Dołączył: Feb 2010
Last.fm Twitter YouTube
Post: #265
RE: IV Specjalny Mychartsowy Top
AKT!, muszę ci przyznać, że imponujesz mi swoją wiedzą z gatunku muzycznego. Bardzo ciekawych rzeczy się dowiedziałem.

Ja bardzo nie lubię takiego szufladkowania utworów i wykonawców po gatunkach. Na szczęście te granice coraz bardziej się zacierają Icon_smile
17.06.2019 12:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #266
RE: IV Specjalny Mychartsowy Top
AKT! napisał(a):to wpływ na poziomie melodyki przede wszystkim, w drugiej kolejności tematyki
Może trochę tak, ale np. takie "Bierz co chcesz" to czysty dance (wieś jest może tylko w tych fragmentach teledysku z piekarnią).
17.06.2019 02:55 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 625
Dołączył: May 2008
Post: #267
RE: IV Specjalny Mychartsowy Top
mike napisał(a):AKT!, muszę ci przyznać, że imponujesz mi swoją wiedzą z gatunku muzycznego. Bardzo ciekawych rzeczy się dowiedziałem.
to miłe, dziękuję Icon_smile

prz_rulez napisał(a):Może trochę tak, ale np. takie "Bierz co chcesz" to czysty dance (wieś jest może tylko w tych fragmentach teledysku z piekarnią).
tamta płyta shazzy ogólnie miało sporo odchyłów od standardowego disco polo, nie tylko w stronę dance'u, ale i new romantic ("egipskie noce") czy eurodance'u ("miłość i zdrada")

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
17.06.2019 04:18 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #268
RE: IV Specjalny Mychartsowy Top
AKT! napisał(a):tamta płyta shazzy ogólnie miało sporo odchyłów od standardowego disco polo, nie tylko w stronę dance'u, ale i new romantic ("egipskie noce") czy eurodance'u ("miłość i zdrada")
Aż szkoda, że wokalnie nie jest trochę mocniejsza...
17.06.2019 04:47 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 625
Dołączył: May 2008
Post: #269
RE: IV Specjalny Mychartsowy Top
to shazza Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
17.06.2019 05:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 729
Dołączył: Jun 2007
Post: #270
RE: IV Specjalny Mychartsowy Top
AKT! napisał(a):ojej, nie
No cóż, dla mnie muzyka dzieli się na rock, pop, jazz no i może jeszcze blues. Reszta to podgatunki albo mieszanki.
17.06.2019 10:41 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 074
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #271
RE: IV Specjalny Mychartsowy Top
Wagner wykonuje które z tych gatunków?

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
17.06.2019 11:12 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 729
Dołączył: Jun 2007
Post: #272
RE: IV Specjalny Mychartsowy Top
Pominąłem klasykę, bo nie jest przedmiotem naszej dyskusji.
18.06.2019 07:35 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 8 010
Dołączył: Sep 2017
Post: #273
RE: IV Specjalny Mychartsowy Top
(18.06.2019 07:35 AM)kajman napisał(a):  Pominąłem klasykę, bo nie jest przedmiotem naszej dyskusji.
Już jest Icon_razz2

Radio Epsilon
18.06.2019 09:03 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 625
Dołączył: May 2008
Post: #274
RE: IV Specjalny Mychartsowy Top
kajman napisał(a):No cóż, dla mnie muzyka dzieli się na rock, pop, jazz no i może jeszcze blues. Reszta to podgatunki albo mieszanki.
a country i disco? Icon_surprised twoje ulubione!

kajman napisał(a):Pominąłem klasykę, bo nie jest przedmiotem naszej dyskusji.
a to ciekawe

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
18.06.2019 10:16 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 729
Dołączył: Jun 2007
Post: #275
RE: IV Specjalny Mychartsowy Top
AKT! napisał(a):a country i disco?
Disco to pop, country dla mnie też (czasami udaje, że ma coś wspólnego z bluesem).
18.06.2019 05:01 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 625
Dołączył: May 2008
Post: #276
RE: IV Specjalny Mychartsowy Top
to zabawne, jak w jednym temacie piszesz, że w muzyce nie ma nic do rozumienia, a w tym samym czasie w innym bełkoczesz o wyższości bluesa nad country, bo to drugie to przecież pop; baw się dobrze Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
18.06.2019 05:08 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 729
Dołączył: Jun 2007
Post: #277
RE: IV Specjalny Mychartsowy Top
AKT! napisał(a):w tym samym czasie w innym bełkoczesz o wyższości bluesa nad country
Ciekawe gdzie ja to napisałem.
AKT! napisał(a):to drugie to przecież pop
A czy ja mam coś do popu?
I jak się ma to o czym napisałeś do rozumienia muzyki?
18.06.2019 05:11 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 625
Dołączył: May 2008
Post: #278
RE: IV Specjalny Mychartsowy Top
prawie tak samo jak w drugim wątku -- style ewoluują, mieszają się, mutują, nie chodzi o same metki, one są wtórne, jak już zostało zauważone, chyba nawet tutaj, ale o zrozumienie pewnych zależności -- wiadomo, że kontekst się zmienia, dla każdego zresztą jest poniekąd indywidualny, tylko część poprzez doświadczenia zbiorowe pozostaje wspólna, ale próby dotarcia do oryginalnych kontekstów i doświadczeń odległych od swoich własnych zawsze będą skutkowały bardziej świadomym, można powiedzieć "rozumnym" (w ostateczności "rozumowym", ale nie o to mi tu chodzi), odbiorem muzyki

kajman napisał(a):Ciekawe gdzie ja to napisałem.
niebezpośrednio, ale skoro blues jest autonomicznym gatunkiem (który zgodnie z twoją teorią muzyki zmaterializował się nie wiadomo skąd -- w praktyce z tego samego tygla kulturowego, co country, gospel, folk w amerykańskim znaczeniu i jeszcze kilka innych, który zaczął buzować po tym, jak w ameryce na zupełnie nowym gruncie i w nowych realiach spotkali się przedstawiciele różnych kultur -- anglosasi, latynosi, afrykanie, żydzi, indianie etc.), a country wychodzi od popu, swoją drogą jest niżej w umownej hierarchii jako podgatunek

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.06.2019 10:56 AM przez AKT!.)
19.06.2019 10:53 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 082
Dołączył: Dec 2009
Post: #279
RE: IV Specjalny Mychartsowy Top
Czyli reggae to rock?

WOLNE MEDIA!!!
19.06.2019 11:56 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 625
Dołączył: May 2008
Post: #280
RE: IV Specjalny Mychartsowy Top
ja tylko wyjaśniałem rozumowanie kajmana Icon_wink reggae wywodzi się z tradycyjnej muzyki karaibskiej; rock to zupełnie co innego

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.06.2019 12:56 PM przez AKT!.)
19.06.2019 12:55 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  VIII Specjalny Mychartsowy Top thestranglers 199 1 376 19.03.2024 09:42 AM
Ostatni post: AKT!
  VII Specjalny Mychartsowy Top thestranglers 105 2 262 10.01.2023 10:27 AM
Ostatni post: EVENo
  VI Specjalny Mychartsowy Top thestranglers 76 1 939 02.11.2021 02:12 PM
Ostatni post: stokrotka
  V Specjalny Mychartsowy Top thestranglers 109 3 774 11.08.2020 11:09 PM
Ostatni post: Kondziowsky
  III Specjalny Mychartsowy Top thestranglers 72 5 236 27.03.2018 08:12 AM
Ostatni post: AKT!
  II Specjalny Mychartsowy Top thestranglers 53 6 478 05.01.2017 03:17 PM
Ostatni post: Sundrajta
  Specjalny Mychartsowy Top thestranglers 101 14 172 19.09.2015 03:45 PM
Ostatni post: Rincewind

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości