Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lil Nas X wyrzucony z billboardowej listy country, czyli dyskusja z rasizmem w tle
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #1
Lil Nas X wyrzucony z billboardowej listy country, czyli dyskusja z rasizmem w tle
Niedawno doszło do dość kuriozalnej sytuacji. Raper Lil Nas X, dzięki kowbojskiemu challenge'owi w aplikacji TikTok (w dużym skrócie: pozwala ona na nagrywanie oraz udostępnianie krótkich klipów z muzyką w tle) osiągnął ogromny sukces z utworem "Old Town Road", będącym na pograniczu dwóch gatunków, hip-hopu i country - do dzisiaj zaszedł na szczyt list singli w 13 krajach. Pojawił się też na 19. miejscu Billboard Hot Country Songs. Jednak chwilę później... zostało usunięte za "niewystarczającą ilość elementów dzisiejszej muzyki country". Od razu wywołało to dyskusję na temat stosunku gatunku do rasy. Wsparcie dla Lil Nas X-a okazał między innymi Billy Ray Cyrus, który nagrał z nim featuring do nowej (właściwie tej samej, tylko własnie z dogrywką wokalu Billy'ego) wersji utworu. Nie widać jednak, by pomogło to w zmianie decyzji Billboardu. By zrobić sprawę jeszcze ciekawszą dodam, że mimo to utwór zdołał dojść do 50. miejsca Billboard Country Airplay, a dyrektor generalny Sony Music Nashville, Randy Goodman, powiedział Billboardowi, że jego zespół zaczął testować ten utwór na niektórych rynkach radiostacji country, dodając, że byłoby niedbalstwem nie spojrzeć na ten utwór.
Więcej możecie przeczytać pod poniższymi linkami:
https://www.nytimes.com/2019/04/05/busin...board.html
https://www.npr.org/2019/04/05/710021098...7616148080

A wy co o tym sądzicie? Kolejne nieuzasadnione pretensji i lewaków czy też faktycznie jest coś na rzeczy i muzyczne stereotypy są zbyt silne?


Jeśli chodzi o mnie, to niestety skłaniałbym się do tego drugiego, a to z bardzo prostego powodu - od lat obserwuję playlisty stacji radiowych w różnych krajach i, niestety, Stany Zjednoczone należą do czołówki najmniej eklektycznych z nich (chociaż jest kilka jeszcze gorszych, jak chociażby Republika Południowej Afryki, Singapur, Sri Lanka czy Indie). Mimo to na plus należy zaliczyć fakt, że JEDNAK utwór ten zdobył ogromną popularność w Stanach, pojawiając się na bardzo różnych listach Billboardu.
12.05.2019 11:38 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 979
Dołączył: Sep 2017
Post: #2
RE: Lil Nas X wyrzucony z billboardowej listy country, czyli dyskusja z rasizmem w tle
A gdzie ten rasizm? Bo wymieniłeś jakiś trzech typów, ja nie wiem który z nich jest czarny, który biały i prawdę powiedziawszy nie wiem co to zmienia. Randy Goodman to ten czarny, a Lil Nas X to ten biały? Odwrotnie? Co za różnica?

Radio Epsilon
13.05.2019 12:18 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #3
RE: Lil Nas X wyrzucony z billboardowej listy country, czyli dyskusja z rasizmem w tle
Nie no, oczywiscie na odwrot. I ja tez zadaje sobie pytanie "co za roznica", ale, patrzac po dyskusji, sa tacy, dla ktorych jest ogromna i stad caly temat watku.
13.05.2019 02:33 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 095
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #4
RE: Lil Nas X wyrzucony z billboardowej listy country, czyli dyskusja z rasizmem w tle
Mnie jest obojętnie kto wykonuje country. Czy to jest biały, czarny czy niebieski. Lubię też, gdy styl ten jest wykorzystywany w innych stylistykach. Animozje w stosunku do kwestii muzycznych zupełnie mnie nie interesują. Jedyny aspekt istotny w sprawie to fakt, że rdzenne country samo w sobie ma jedną wartość ponadczasową - brak jakiejkolwiek poprawności politycznej. Gatunek ten w najprostszy sposób pojmuje proste kwestie. Tam murzyn jest murzynem a białas białasem Icon_smile Ale nie sądzę, że w tym problemie tkwi ten idiotyczny konflikt.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
13.05.2019 10:47 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #5
RE: Lil Nas X wyrzucony z billboardowej listy country, czyli dyskusja z rasizmem w tle
Nie sadze, zeby tematyka rasowa byla podejmowana w komercyjnym country (nawet w chrzescijanskim country niezbyt). Natomiast jest to pewnie wazny temat dla sporej czesci sluchaczy gatunku, zwlaszcza tych z poludnia (niektorzy tam wciaz zaluja, ze wojna secesyjna skonczyla sie tak, a nie inaczej...).
Poza tym - chyba nie jestes za tym, by czarnoskorych traktowac jako gorszych z samego faktu, ze sa czarnoskorzy?
13.05.2019 12:31 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 427
Dołączył: Aug 2008
Post: #6
RE: Lil Nas X wyrzucony z billboardowej listy country, czyli dyskusja z rasizmem w tle
Jedyny rasizm tutaj, to gatunkowy. Stwierdzili, żę numer jest za mało country, mimo że go grają stacje country? Absurd.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
13.05.2019 01:33 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #7
RE: Lil Nas X wyrzucony z billboardowej listy country, czyli dyskusja z rasizmem w tle
Miszon napisał(a):Jedyny rasizm tutaj, to gatunkowy. Stwierdzili, żę numer jest za mało country, mimo że go grają stacje country? Absurd.
właśnie dlatego wliczanie sprzedaży do list gatunkowych było skazane na taką aferę prędzej czy później, bo ktoś arbitralnie w magazynie musiał stwierdzić, czy numer się kwalifikuje, czy nie -- wcześniej weryfikowali to pośrednio słuchacze stacji radiowych z danego formatu, które albo coś grały, albo nie -- z różnych powodów

dla mnie ten numer nie jest country sensu stricto, ale na pewno jest pewną crossoverową nowalijką i nie jestem w stanie zająć jednoznacznego stanowiska; myślę jednak, że do sformułowania poważnego oskarżenia o rasizm to trochę za mało

zwłaszcza że między 2008 a 2017 aż 6 radiowych numerów jeden na liście country miał darius rucker (lider hootie & the blowfish), który jest afroamerykaninem; nie został też wykluczony z głównej listy country mieszającej słuchalność ze sprzedażą i podlegającą tym arbitralnym ograniczeniom

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
13.05.2019 04:05 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 095
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #8
RE: Lil Nas X wyrzucony z billboardowej listy country, czyli dyskusja z rasizmem w tle
Prz. Chyba widzisz, jeśli przeczytałeś, że jest mi obojętne kto tworzy muzykę Country. Po prostu lubię ten styl za brak politycznej poprawności i bezposredniosc.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
13.05.2019 05:16 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #9
RE: Lil Nas X wyrzucony z billboardowej listy country, czyli dyskusja z rasizmem w tle
dziobaseczek napisał(a):Po prostu lubię ten styl za brak politycznej poprawności i bezposredniosc.
obawiam się, że te czasy już minęły Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
14.05.2019 10:04 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Spotify, streaming, czyli przyszłość muzyki, czy aby na pewno? michal91d 12 4 789 12.02.2013 02:06 PM
Ostatni post: AKT!
  Muzyka wczoraj a dziś - czyli o kondycji dzisiejszej muzyki prz_rulez 118 19 936 14.12.2008 12:48 PM
Ostatni post: prz_rulez

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości