Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Unia Europejska - Bilans Zysków i Strat dla Polski
Gaspard Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 054
Dołączył: Dec 2016
Post: #50
RE: Unia Europejska - Bilans Zysków i Strat dla Polski
(05.01.2019 05:16 AM)prz_rulez napisał(a):  Drogi to natomiast inny temat i tu widać ogrooomny progres. Ale znów - czy byłby on tak szybki gdyby nie Euro 2012? To dopiero przed tą imprezą z impetem rozpoczęto budowę autostrad
Ostatnie autostrady, które miały być gotowe na Euro otwarto chyba jakoś w 2015 Icon_razz2

(05.01.2019 05:16 AM)prz_rulez napisał(a):  Andora i Islandia chyba całkiem nieźle sobie radzą
Andora ma świetnie rozwiniętą gospodarkę jak na tak mały kraj - głównie ze względu na turystykę (~ 2 mln turystów rocznie) i bycie tzw. rajem podatkowym, dzięki czemu wiele firm zakłada tam swoje siedziby. Nie wiem jak jest teraz, ale pamiętam, że tak było jeszcze kilka lat temu.
Islandia nawet lepiej, bo ma jedną z najlepiej rozwiniętych w Europie gospodarek i doskonale radzi sobie sama

(05.01.2019 05:16 AM)prz_rulez napisał(a):  Ale widzisz, tu jest to myślenie - dlaczego Polska nie może być jak Szwajcaria czy Norwegia? Wiem, podane zostaną przykłady historyczne, geopolityczne itd... Ale czy nie są to przypadkiem tylko wymówki?
Powiem tak, gdyby po 2WŚ Polska nie znalazła się w strefie wschodniej i byłaby tak rozwinięta gospodarczo jak kraje Zachodniej Europy to moglibyśmy sobie gdybać. Przez najbliższe dekady nie ma nawet co marzyć o samodzielności - dopiero jeżeli dogonimy gospodarczo zachodnioeuropejskie kraje i całkowicie usuniemy ciągnący się za nami smród echa komuny to będziemy mogli dyskutować. W przeciwnym wypadku - będzie ciężko ruszyć dalej.


(05.01.2019 11:23 PM)dziobaseczek napisał(a):  Rękawica 1 - Dlaczego II RP podniosła się po rozbiorach bez Unii podobnej do UE?
Takie były czasy. Współpraca międzypaństwowa na takim poziomie jak dzisiaj praktycznie nie istniała i każdy sobie wtedy sam rzepkę kopał. Zwłaszcza, że w większości państw europejskich mieliśmy wtedy autorytaryzm lub resztki monarchii co raczej nie sprzyjało integracji.
Nie wiem czy można w ogóle powiedzieć, że "podnieśliśmy się po rozbiorach" - przez głupio prowadzoną politykę zagraniczną po śmierci Piłsudskiego wpakowaliśmy się w szambo zwane 2WŚ i wszystko co zbudowali nasi przodkowie runęło jak domek z kart.


Co do samego tematu - jestem zwolennikiem Unii jeśli ma ona służyć wspólnemu dobru, czyli wspomaganiu biedniejszych państw, współpracy gospodarczej i swobodnego przepływu ludzi z kraju do kraju. Nie podoba mi się jednak to jak niektóre silniejsze kraje zdominowały instytucje unijne i zaczęły się wpieprzać w sprawy, w które nie powinny albo podejmować decyzje za wszystkich - zezwolenie na swobodny przepływ mas ludności z Afryki bez żadnej kontroli z 2015 to najgorsza decyzja jaka została podjęta w ciągu ostatnich dekad (albo przynajmniej jedna z najgorszych).
Nie podoba mi się również to jak łatwo Unia może wszcząć postępowanie przeciwko każdemu członkowi i bardzo szybko postawić mu zarzuty. O ile uważam, że interwencja w sprawie sądownictwa w Polsce jest poniekąd słuszna (chociaż traktowana zbyt poważnie przez co później czytam bzdury wypisywane na opozycyjnych portalach typu "żyjemy w państwie totalitarnym, wolności słowa, blablabla") to martwi mnie to, że w przyszłości w niewłaściwych rękach dzięki tego typu mechanizmom będzie można bardzo szybko usunąć każdy niewygodny dla biurokratów UE przepis. A patrząc na dominację Niemiec w unijnych instytucjach można mieć powody do obaw, bo z niemieckich planów rozwoju do tej pory dla Polski zbyt wiele dobrego nie wyszło Icon_wink
06.01.2019 12:32 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Unia Europejska - Bilans Zysków i Strat dla Polski - Gaspard - 06.01.2019 12:32 AM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości