Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Unia Europejska - Bilans Zysków i Strat dla Polski
kolej_grzesiek Offline
głos niesłyszanych, głos niesłuchanych
*****

Liczba postów: 3 448
Dołączył: Feb 2009
Last.fm NK.pl YouTube
Post: #27
RE: Unia Europejska - Bilans Zysków i Strat dla Polski
Temat ciekawy, jednak muszę troszkę to wszystko usystematyzować.
Kiedy Polska przystępowała do Unii to nie ukrywam, że byłem jak najbardziej za. Choć możliwość pozyskiwania funduszy unijnych istniała jeszcze przed 2004 rokiem w postaci funduszy przedakcesyjnych (np. PHARE), to jednak największy strumień środków unijnych zaczął spływać do Polski po przystąpieniu i wtedy zaczęły się też największe inwestycje.
Jednak ostatnie lata to głównie niestety fakt zdominowania polityki unijnej przez Francję i Niemcy, a zwłaszcza przez ten drugi kraj (pierwszy minus). Rozmawiałem jakiś czas temu z pewną osobą, która twierdzi, że Niemcy najwięcej wkładają do unijnego budżetu i mogą wobec tego robić co im się podoba - czy się to komuś podoba czy też nie. Pamiętam jeszcze z czasów negocjacji przed przystąpieniem, kiedy kanclerzem był Schroder, Niemcy traktowali nas bardziej partnersko, aniżeli teraz. Jedynie w jednym punkcie postawili ultimatum, żeby przez pierwsze siedem lat nie przyjmować migrantów z nowych krajów unijnych, w tym z Polski. I to Niemcy były jednym z tych kilku krajów, które utrzymały szlaban dla naszych rodaków przez maksymalny okres czasu (Wielka Brytania otworzyła swój rynek pracy dla Polaków zaraz po akcesji). Dlatego jak w 2015 Pani Merkel wpuściła imigrantów z krajów arabskich, a nie wpuszczono imigrantów z Polski, którym zamknięto prawo wstępu na niemiecki rynek pracy przez siedem lat po akcesji, miałem spory żal do Niemców za nierówne traktowanie. I mam je do dziś.
Drugi minus to, to co miało miejsce ostatniej jesieni. Kiedy obecny rząd kontynuował reformę sądownictwa, jedną z najbardziej kluczowych zmian a konkretnie zmianę wieku przechodzenia w stan spoczynku członków Sądu Najwyższego zablokował unijny Trybunał Sprawiedliwości, przez co rząd wykonując polecenia TSUE został zmuszony do wycofania się z niej. To była ingerencja w system prawny niezależnego państwa. Na Interii dwa miesiące temu przeczytałem wypowiedź jednego z najbardziej kluczowych polityków unijnych Gunthera Verheugena, że takie zmiany jak w Polsce są dokonywane przez większość państw Unii każdorazowo po wyborach i nikt nie robi z tego wielkiego halo. I, że nie rozumie dlaczego akurat właśnie do Polski się przyczepiono i zablokowano zmiany.

+ możliwość korzystania z dofinansowania funduszy unijnych

- dominacja polityki Unii przez przywódców Francji i Niemiec
- ingerencja w system prawny państwa członkowskiego, by wywołać niemożliwość przeprowadzenia reform ustrojowych


Na razie tyle. Jak mi jeszcze później przyjdzie coś do głowy to napiszę.

WORDPRESS
YOUTUBE


낼 함깨 함깨 가야만해
Nine Muses WILD

Helax navždy
03.01.2019 11:14 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Unia Europejska - Bilans Zysków i Strat dla Polski - kolej_grzesiek - 03.01.2019 11:14 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości