Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Unia Europejska - Bilans Zysków i Strat dla Polski
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 095
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #1
Unia Europejska - Bilans Zysków i Strat dla Polski
Mam do was prośbę w związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Oczekiwałbym czegoś na zasadzie zestawienia plusy i minusy - czy na dzień dzisiejszy opłaca nam się (Polsce) jeszcze być w Unii Europejskiej. Nie w Europie, tylko W Unii Europejskiej rozumianej w kształcie po Traktacie w Lizbonie. Proszę brać wszelkie aspekty (nie tylko rzeczy namacalne), proszę ich nie układać priorytetami , postarajmy unikać komentarzy. Niech każdy wyłuszczy co mu leży na sercu. Proszę - nie spieszmy się, spokojnie można przeedytować ew. komentarze.
Obiecuje, że nie będę niczego komentować (chyba, że ktoś mnie o to poprosi - ale nie będę się rozwodził do momentu zakończenia przyjmowania głosów) i proszę pisać , co myslicie, a nie przywoływać źródła. Zależy mi na Waszym głosie.

Ewentualnie potem podyskutujemy, jeśli ktoś będzie wyrazał takie zainteresowanie. Lista przebojów - Propozycje - przyjmuję do końca marca. Zachęcam do zaangażowania każdego, nawet jeśli mnie nie lubi lub moich poglądów. Nie będę też nikomu mówił - np. żiutek powiedział, że unia to jest taka czy siaka Icon_smile

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.01.2019 12:55 PM przez dziobaseczek.)
03.01.2019 09:12 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #2
RE: Unia Europejska - Czy to się jeszcze opłaca
Nie ma alternatywy, a szczególnie takiej która by się opłacała. To w zasadzie kończy temat, bo można powiedzieć "nie" Unii, ale ofiarując w zamian kompletnie nic, dosłownie pustkę. Myślę, że każdy kto czuje jakieś pozytywne uczucia do tegp kraju zdaje sobie sprawę, że działanie antyuijne jest działaniem "antypolskim", nam się po prostu nie opłaca.
No chyba że staniemy się drugą Norwegią, ale to nie w tym świecie.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
03.01.2019 09:32 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 095
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #3
RE: Unia Europejska - Czy to się jeszcze opłaca
Miszon - prośba, jeśli możesz skupić się na wyłuszczeniu plusów i minusów. Nie chodzi o mówienie unii Nie czy Tak, tylko zebranie worka z argumentami. Nie wiem, czy zrozumiałeś post wprowadzający. Zróbmy z tego jakiś rodzaj bilansu.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.01.2019 09:40 AM przez dziobaseczek.)
03.01.2019 09:38 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #4
RE: Unia Europejska - Czy to się jeszcze opłaca
To na razie dwa.
Plus:
- brak bycia poza UE
Minus:
- za dużo biurokracji

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
03.01.2019 09:45 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #5
RE: Unia Europejska - Czy to się jeszcze opłaca
dziobaseczek napisał(a):tylko W Unii Europejskiej rozumianej w kształcie po Traktacie w Lizbonie.
Kurde, nie czytałem! A więc nie mogę się wypowiadać w tym temacie? Icon_rolleyes

Miszon napisał(a):- za dużo biurokracji
A znowuż z tym zdaniem zgadzam się absolutnie. Icon_idea

I dla mnie ogromnym plusem jest możliwość pracy za granicą dla Polaków, praktycznie na zasadach obowiązujących w krajach zatrudnienia. Icon_twisted
Widzę korzyści z tego w moim otoczeniu i to jest dla mnie największe potwierdzenie tego argumentu.

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
03.01.2019 09:57 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 095
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #6
RE: Unia Europejska - Czy to się jeszcze opłaca
Sundrajta napisał(a):Kurde, nie czytałem! A więc nie mogę się wypowiadać w tym temacie?
Nie trzeba czytać - chodzi o czasokres i ogólny zarys samych wytycznych tam zawartych. Napisz co chcesz i co "lezy na sercu" - Nie ma jakiegoś Obligo.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
03.01.2019 09:59 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #7
RE: Unia Europejska - Czy to się jeszcze opłaca
Traktat ma chyba z 500 stron więc raczej nikt nie czytał Icon_wink .

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
03.01.2019 10:00 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 095
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #8
RE: Unia Europejska - Czy to się jeszcze opłaca
Jest też streszczenie - czy tam kwint esencja na internetach.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
03.01.2019 10:03 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #9
RE: Unia Europejska - Czy to się jeszcze opłaca
Czytałem streszczenie, około 300 stronicowe.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
03.01.2019 10:05 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #10
RE: Unia Europejska - Czy to się jeszcze opłaca
(03.01.2019 09:57 AM)Sundrajta napisał(a):  I dla mnie ogromnym plusem jest możliwość pracy za granicą dla Polaków, praktycznie na zasadach obowiązujących w krajach zatrudnienia. Icon_twisted
Pamiętajmy że jest to plus z punktu widzenia tych osób, minus z punktu widzenia kraju (drenaż z młodych ludzi, a wiadomo jak wygląda nasza sytuacja demograficzna, płacenie podatków za granicą, itp).
Ale to już nie do konca wina UE że rządzący Polską nie potrafią nic tym osobom zaoferować w kraju.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
03.01.2019 10:42 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 095
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #11
RE: Unia Europejska - Czy to się jeszcze opłaca
Bilans Unii Europejskiej - Aktualizacja 3.01.2018

+ brak bycia poza UE
+ możliwość pracy za granicą dla Polaków, praktycznie na zasadach obowiązujących w krajach zatrudnienia.


- za dużo biurokracji

Jakbyscie potrafili bardziej szczegółowo - brak bycia poza UE - jest w mojej ocenie - nieco zbyt ogólne.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.01.2019 11:01 AM przez dziobaseczek.)
03.01.2019 11:00 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #12
RE: Unia Europejska - Czy to się jeszcze opłaca
+ kontrola wydawania pieniędzy pozyskiwanych z UE

- kontrola nad wieloma instytucjami

Oczywiście to jest powiązane, mamy "audyt" czy gospodarnie wydajemy pozyskane pieniądze, ale też "wtrącanie się" do wielu naszych instytucji w ramach tego "audytu", co często jest postrzegane negatywnie i niewątpliwie utrudnia elastyczność, nawet uczciwych, działań.
Dochodzą w tym zakazy dofinansowania różnych firm państwowych, które (dofinansowania) oczywiście mają zasadność z punktu widzenia gospodarki państwa oraz zatrudnionych w nich osób, ale są rzecz jasna negatywne dla konkurencji, czy konsumentów.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
03.01.2019 11:15 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #13
RE: Unia Europejska - Czy to się jeszcze opłaca
-
konieczność działania w ramach większej organizacji, co ogranicza swobodę kształtowania polityki zagranicznej

Pytanie na ile polityka prowadzona "po swojemu" byłaby inna niż ta w ramach UE, zapewne w 90% taka sama, ale może to być jakiś minus.

+
znaczące przyśpieszenie rozwoju infrastrukturalnego i gospodarczego kraju
łatwiejszy dostęp do zagranicznych rynków zbytu
brak barier w handlu wewnętrznym
korzystanie przez polskie firmy z możliwości wsparcia prawnego i unijnej "opieki", zarówno na rynku wewnętrznym jak i zagranicznym

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
03.01.2019 11:23 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #14
RE: Unia Europejska - Czy to się jeszcze opłaca
A ja mam jeszcze jedną kwestię i to raczej najważniejszą, bo pytanie w ogóle jest źle sformułowane!
Bo co to znaczy "Unia Europejska - Czy to się jeszcze opłaca"?
Przynajmniej ja je odbieram tak, jakby ta unia była nam narzucona przez obce mocarstwa? Icon_eek
A to przecież my sami ją wybraliśmy i podstawowa prawda, to My Polacy jesteśmy jej częścią. Dla mnie w całym tym wątku "wyłazi" za przeproszeniem polska mentalność, że lepiej poradzimy sobie sami i nikt nie będzie narzucał nam swojej woli! I w pewnym sensie jest to uzasadnione twierdzenie. Icon_idea Przez wieki nasz kraj był zniewolony i nawet teraz takie obawy mają rację bytu.
Boimy się, że wbrew naszej woli jest i będzie Polsce narzucane, jak mamy postępować i co mogłoby być dla nas najlepsze...

Pytanie brzmieć powinno, co powinniśmy zrobić, żeby nasz głos był bardziej w UE znaczący. Wszak unia to My i nie ma co odwracać gitary, że to oni. Za komuny takie stwierdzenie miało jeszcze rację bytu, bo władza była nam narzucona ze Związku Radzieckiego.
Ale współcześnie takiego twierdzenia nie przyjmuję do wiadomości (biorę je co najwyżej na karb spiskowej teorii dziejów).

Przecież chodzi nam bardziej o to, żeby najważniejsze decyzje UE nie zapadały na linii Macron-Merkel, bo w praktyce to właśnie Francja, Niemcy i Wielka Brytania podejmowały dotąd takie decyzje. Ta ostatnia miała nawet siłę i odwagę, by z UE wystąpić, nie zgadzając się zapewne z naciskami płynącymi od strony dwóch pozostałych liderów?

Tylko też patrząc z drugiej strony czy nie za wiele wymagamy, bo przykładowo takie Włochy, a nawet Hiszpania w moim odczuciu na bieg zdarzeń mają znacznie mniejszy wpływ od wspomnianej trójki, to gdzie nam mierzyć się z takimi gigantami Europy???

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
03.01.2019 12:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 095
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #15
RE: Unia Europejska - Czy to się jeszcze opłaca
Sundrajta napisał(a):Pytanie brzmieć powinno, co powinniśmy zrobić, żeby nasz głos był bardziej w UE znaczący.
Słuszna uwaga. Natomiast opłacalność też jest wskaźnikiem, który warto uwzględnić. Wszak jakiś przepływ zysków i strat ma miejsce. Finansowych, kulturowych, innowacyjności, nie wiem, może jeszcze jakiś. Z twojej wypowiedzi zasilic można pulę plusów i minusów o kontekst - co możemy poprawić, jako Pastwo np.

Minus:
- Mały wpływ na politykę w Unii

Prośba o taka formułe, jeśli nie stanowi to kłopotu.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
03.01.2019 12:37 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #16
RE: Unia Europejska - Czy to się jeszcze opłaca
Zdecydowanie dobrze to ująłeś, bo nawet ja laik widzę, że nasz wpływ na politykę unijną jest stanowczo za mały, rzekłbym że taka Rosja (będąca poza nią) ma znacznie większy! Icon_twisted

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.01.2019 12:46 PM przez Sundrajta.)
03.01.2019 12:46 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 095
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #17
RE: Unia Europejska - Bilans Zysków i Strat dla Polski
Bilans Unii Europejskiej - Aktualizacja 3.01.2018

+ bycie poza UE jest dla Polski niekorzystne
+ możliwość pracy za granicą dla Polaków, praktycznie na zasadach obowiązujących w krajach zatrudnienia.
+ kontrola wydawania pieniędzy pozyskiwanych z UE
+ znaczące przyśpieszenie rozwoju infrastrukturalnego i gospodarczego kraju
+ łatwiejszy dostęp do zagranicznych rynków zbytu
+ brak barier w handlu wewnętrznym
+ korzystanie przez polskie firmy z możliwości wsparcia prawnego i unijnej "opieki", zarówno na rynku wewnętrznym jak i zagranicznym

- za dużo biurokracji
- kontrola nad wieloma instytucjami
- Mały wpływ Polski na politykę w Unii byc może zbyt duzy wpływ na politykę EU Największych państw
- konieczność działania w ramach większej organizacji, co ogranicza swobodę kształtowania polityki zagranicznej
- Zakazy dofinansowania różnych firm państwowych, które (dofinansowania) oczywiście mają zasadność z punktu widzenia gospodarki państwa oraz zatrudnionych w nich osób, ale są rzecz jasna negatywne dla konkurencji, czy konsumentów.
- "audyt" czy gospodarnie wydajemy pozyskane pieniądze, ale też "wtrącanie się" do wielu naszych instytucji w ramach tego "audytu", co często jest postrzegane negatywnie i niewątpliwie utrudnia elastyczność, nawet uczciwych, działań

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.01.2019 01:05 PM przez dziobaseczek.)
03.01.2019 01:04 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #18
RE: Unia Europejska - Bilans Zysków i Strat dla Polski
Ten mały wpływ to trochę na własne życzenie. Mógłby być większy, tylko musielibyśmy bardziej aktywnie i prounijnie działać w UE, a nie starac się hamować jej rozwój i reformy. Wtedy naturalnym biegiem rzeczy wyrzucamy się z grona decydentów, bo skoro nam "nie zależy" na konstruktywnych działaniach, to jesteśmy postrzegani jako roszczeniowcy ktorych interesuje tylko unijna kasa, ale we wspólnych działaniach niechętnie bierzemy udział.
To może mieć sens, są takie kraje jak Dania czy UK, trochę z boku Unii niejako z własnej woli, ale w przypadku Polski sensowniejsza byłaby współpraca scislejsza. Niestety trójkąt weimarski od dawna jest martwy...

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.01.2019 01:22 PM przez Miszon.)
03.01.2019 01:16 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #19
RE: Unia Europejska - Bilans Zysków i Strat dla Polski
Ja mogę dorzucić dwa plusy.

strefa Schengen - brak kontroli na granicach, brak kolejek na przejściach granicznych (wiem, że do strefy Schengen należą też kraje spoza UE).
ogrom dofinansowań - na podjęcie działalności gospodarczej, na remonty dróg, budynki użyteczności publicznej, budowa boisk, kortów tenisowych itd.

minusem mogą być limity narzucane przy produkcji różnych artykułów, pakiety klimatyczne, traktowanie Polski jako dużego rynku zbytu dla towarów o wątpliwej jakości.
03.01.2019 01:32 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #20
RE: Unia Europejska - Bilans Zysków i Strat dla Polski
ktoś pisząc o wolności zatrudnienia w sumie już nieco "napoczął" Schengen

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
03.01.2019 01:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości