Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bez Jacka
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 729
Dołączył: Jun 2007
Post: #1
Bez Jacka
Pewnie wielu osobom ta nazwa nic nie mówi, jednak w pewnych kręgach jest to zespół niezwykle popularny. I jest to w pewnym sensie paradoxem, bo chyba najbardziej w kręgach miłośników piosenki turystycznej, a gra muzykę w znacznej części inspirowaną King Crimson, ze względu na sposób gry flecisty momentami zbliżającej się do Jethro Tull, do tego znaczna część repertuaru jest komponowana do wierszy wybitnych polskich poetów, ze szczególnym uwzględnieniem Leśmiana. Część forumowiczów związanych także z forum.lp3 może pamiętać z bodajże drugiej NL skomponowanego właśnie do jego wiersza Bałwanek.
Skład zespołu jest skromny: Zbigniew Stefański - gitara 12-strunowa i wokal, Jarosław Horacy Chrząstek flet oraz Wojciech Sokołowski - gitara basowa.
Ale przejdźmy do koncertu. Pominę support, bo nie zwrócił specjalnie mojego zainteresowania. Po nim rozpoczęła się pierwsza część koncertu zawierająca głównie utwory nowsze i mniej znane. Wśród nich był cover Dosłowności pochodzącej ze znakomitej drugiej płyty Tadeusza Woźniaka. I był w niej jeden utwór, który totalnie mnie zaskoczył i jednocześnie zachwycił. Dlaczego? To proste - Leśmian jest absolutnie moim ulubionym poetą, a Dziewczyna to jeden z jego wierszy, które lubię najbardziej. Wiersz jest bardzo długi, więc raczej nie spodziewałem się, że ktoś zaśpiewa. A jednak i zostało to zrobione znakomicie. Wiem, że wyjdzie to na następnej płycie, na którą czekam z niecierliwością (wersja płytowa będzie w nieco poszerzonym składzie).
Po krótkiej przerwie rozpoczęła się część druga, składająca się z największych przebojów grupy, wśród których nie mogło zabraknąć Bałwanka i Wiewiórki. Potem były bisy, które rozpoczęła ich wersja Jaskółki (to mój ulubiony utwór Skaldów). W zagranej na zakończenie Zwiewności pojawił się cytat z In the wake Crimsonów (jak powiedział mi Stefański, na każdym ich koncercie cytat z tego zespołu się pojawia). A potem był już koniec i pozostał niedosyt, że tyle znakomitych utworów nie zostało jeszcze zaśpiewanych.
19.03.2009 06:23 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #2
 
super felieton Icon_wink
19.03.2009 06:36 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #3
 
1. Świetnie napisane. Icon_biggrin3
2. Icon_eek2 nie wiedziałem, że oni jeszcze istnieją! słyszałem chyba trzy utwory i za każdym razem to było mistrzostwo świata, a po Twoim opisie jeszcze bardziej nie mogę się doczekać płyty. Icon_smile2
20.03.2009 02:04 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 729
Dołączył: Jun 2007
Post: #4
 
abd3mz napisał(a):1. Świetnie napisane. Icon_biggrin3
2. Icon_eek2 nie wiedziałem, że oni jeszcze istnieją! słyszałem chyba trzy utwory i za każdym razem to było mistrzostwo świata, a po Twoim opisie jeszcze bardziej nie mogę się doczekać płyty. Icon_smile2
1. Po tym komentarzu już nie mam pewności, czy ze strony Rafała była to ironia.
2. Istnieją i są w świetnej formie. A płyt to już wydali sporo. Na koncercie kupiłem kolejną. A gdybyś był zainteresowany, to mogę powiększyć wielkość pewnego zwierzaka.
20.03.2009 11:43 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #5
 
1. Według mnie zdecydowanie nie była.
2. Kupiłeś tą, która wyjdzie w czerwcu? Icon_smile2 Bardzo byłbym wdzięczny za cokolwiek ich autorstwa. Bonusowo poprosiłbym o dodatkowych 10 godzin na dobę.
20.03.2009 12:37 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 131
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #6
 
Icon_cry
no niestety ... ja NIGDY nie będę na ich koncercie
Icon_cry










Icon_razz

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
20.03.2009 01:19 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 729
Dołączył: Jun 2007
Post: #7
 
abd3mz napisał(a):1. Kupiłeś tą, która wyjdzie w czerwcu? Icon_smile2
2. Bardzo byłbym wdzięczny za cokolwiek ich autorstwa.
3. Bonusowo poprosiłbym o dodatkowych 10 godzin na dobę.
1. Poprzednią, ze Słodkim Całusem od Buby. Jeszcze jej nie przesłuchałem i pewnie trochę poczeka, bo w weekend muszę się zabrać do NL.
2. W przeciągu weekendu coś spróbujęc zarzucić.
3. Gdybym miał dodatkowe godziny, to sam bym z nich skorzystał.
20.03.2009 02:25 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 729
Dołączył: Jun 2007
Post: #8
 
Yacy napisał(a):Icon_cry
no niestety ... ja NIGDY nie będę na ich koncercie
Icon_cry

Icon_razz
Ale może uda Ci się pójść na ich koncert in kogóto.
20.03.2009 02:26 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #9
 
Mógłby ktoś rozszyfrować post Yacego? Nie mogę załapać co tam jest ukryte. Icon_wink2
kajman napisał(a):1. Poprzednią, ze Słodkim Całusem od Buby.
Hmm. Z Całusem to chyba tylko ta najnowsza jest... http://free.art.pl/bezjacka/wydaw4.html
20.03.2009 02:41 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 131
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #10
 
abd3mz napisał(a):Mógłby ktoś rozszyfrować post Yacego? Nie mogę załapać co tam jest ukryte.
skoro to koncert Bez Jacka ... Icon_razz

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
20.03.2009 02:50 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #11
 
:roll:
Icon_lol Icon_lol Icon_lol Icon_lol
20.03.2009 02:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 729
Dołączył: Jun 2007
Post: #12
 
abd3mz napisał(a):2. Mógłby ktoś rozszyfrować post Yacego? Nie mogę załapać co tam jest ukryte. Icon_wink2
kajman napisał(a):1. Poprzednią, ze Słodkim Całusem od Buby.
Hmm. Z Całusem to chyba tylko ta najnowsza jest...
2. Ja rozszyfrowałem, stąd się wziął mój komentarz.
1. Sebastianie, to był pierwszy czerwiec 2008 roku. Oni nie liczą czasu jak Ty. A już myślałem, że coś pomyliłem, bo wydawało mi się, że ma być na jesieni.
Pisałem także, że na tej płycie będzie Dziewczyna, a ze Słodkim jej nie ma. Ta będzie miała trochę Icon_wink2 bardziej rozbudowany skład.
20.03.2009 03:15 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
mrsap Offline
Weteran
*****

Liczba postów: 2 339
Dołączył: Jun 2007
Post: #13
 
Yacy napisał(a):no niestety ... ja NIGDY nie będę na ich koncercie
Icon_mrgreen
A ja... prawie byłem Icon_wink2
Tydzień temu grali na Yapie (przegląd piosenki turystycznej). Z czterech koncertów, które się tam odbyły, uczestniczyłem w dwóch.
Za to załapałem się na Słodki Całus od Buby - obok Ciszy jak ta zdecydowanie najlepszy zespół koncertu nocnego.
[To by tłumaczyło debiut tego "dziwnego" zespołu na mojej liście Icon_wink2 ]

Moja lista na Spotify
Archiwum mojej listy
Profil na Last.fm
20.03.2009 03:50 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #14
 
kajman napisał(a):1. Sebastianie, to był pierwszy czerwiec 2008 roku.
Icon_lol
Kurcze tak się wkręciłem w ten nowy kalendarz, że już mam problemy, a co będzie za kilka lat...
Icon_wink2
kajman napisał(a):Pisałem także, że na tej płycie będzie Dziewczyna, a ze Słodkim jej nie ma.
To mi nie pasowało, ale brałem pod uwagę inny tytuł.

To wrzucaj szybko tą płytę!
20.03.2009 07:05 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 110
Dołączył: Jun 2007
Post: #15
 
kajman napisał(a):1. Sebastianie, to był pierwszy czerwiec 2008 roku.
o kurde, to w zeszłym roku był więcej niż jeden czerwiec?? Icon_eek2
20.03.2009 07:58 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 729
Dołączył: Jun 2007
Post: #16
 
ku3a napisał(a):
kajman napisał(a):1. Sebastianie, to był pierwszy czerwiec 2008 roku.
o kurde, to w zeszłym roku był więcej niż jeden czerwiec?? Icon_eek2
Nie w zxeszłym czyli 2007 tylko w obecnym i nie był tylko będzie, ale to wszystko chyba tylko dla Sebastiana.
20.03.2009 10:34 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
tadzio3 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 697
Dołączył: Jun 2007
Post: #17
Re: Bez Jacka
kajman napisał(a):Część forumowiczów związanych także z forum.lp3 może pamiętać z bodajże drugiej NL skomponowanego właśnie do jego wiersza Bałwanek.
Pamiętam - bardzo ładny kawałek

MOJA LISTA DO ODSŁUCHU
22.03.2009 11:46 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 729
Dołączył: Jun 2007
Post: #18
 
Stwierdziłem, że nie ma co mnożyć wątków, więc będzie to kącik koncertów, na których byłem.
Ten rok zaczął się dla mnie od koncertu jednej z moich ulubionych polskich grup, bardzo popularnej w połowie lat 80-tych, a obecnie nieco zapomnianej. Mr Zoob (obecnie bez apostrofu) wystąpił w Toruniu 12 stycznia i nie był to najszczęśliwszy termin. Zespół bowiem poprzedniego dnia zagrał kilka koncertów w Opolu i okolicach w ramach WOŚP i koncert w Toruniu był krótszy niż oczekiwałem. Pewnie przyczyniło się do tego także, że sala świeciła pustkami, a publiczność (z jednym wyjątkiem) rozkręcała się bardzo powoli.
Większość śpiewanych utworów stanowiły te, które powstały niezbyt dawno. Ze starszych pojawiły się Kartka dla Waldka i oczywiście ich największy hit czyli Kawałek podłogi. I wszystko było jak za dawnych lat: zwariowany rytm, napędzający tempo saxofon i charakterystyczny wokal Donarskiego. Starsze utwory wreszcie rozgrzały publiczność i doczekaliśmy się bisów. Ze starszych utworów było A ja się śmieje w głos, a z nowszych Zęby i na zakończenie świetna Piosenka o miasteczku.
Wyszedłem zadowolony, bo koncert bardzo mi się podobał, chociaż mając w pamięci ich poprzedni występ kilka lat wcześniej, to jednak gdzieś na dnie czaił się lekki niedosyt. Nie wiedziałem wtedy jeszcze, że to dopiero początek bardzo dobrego koncertowego roku.
23.03.2009 11:28 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #19
 
kajman - Ty mi najpierw wrzuć Bez Jacka zanim zaczniesz pisać o koncertach!
23.03.2009 01:59 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 729
Dołączył: Jun 2007
Post: #20
 
Koncerty w Toruniu sypią się jak z rękawa, a w tym także takie, na które chciałbym się wybrać. Niektóre niestety są w sobotę, inne nie interesują mnie aż tak bardzo, żeby na nie iść (gdybynm miał więcej czasu i pieniędzy to na pewno bym się skusił). Ale jak dowiedziałem się, że w Toruniu będzie Dżem, to nie mogłem sobie odpuścić. Jeszcze dwie godziny przed koncertem nie wiedziałem, czy uda mi się zdobyć bilety, ale była dodatkowa pula, a my byliśmy na początku kolejki, więc się udało.
Koncert zaczął się prawie punktualnie przypuszczalnie od utworu z przyszłej płyty. Przypuszczalnie, bo informacja o tym pojawiła się nieco później, podczas zapowiedzi kolejnych dwóch nowych utworów, które także mają się pojawić na nowej płycie, jaką wkrótce zespół zamierza nagrać. Jeden z tych utworów brzmiał bardzo interesująco, chociaż trochę odbiegała od stylu, który mi się z Dżemem kojarzy.
Ogólnie początek koncertu był zdominiowany przez utwory z nowszych płyt, chociaż pojawiły się tam także Wehikuł czasu i Mała aleja róż. Pewnym zaskoczeniem było dla mnie to, że bardziej podobały mi się utwory, które mniej lubie, a na przykład Do kołyski wypadło raczej blado.
Publiczność od początku reagowała znakomicie, ale tak naprawdę rozgrzał ją Harley mój, chociaż już wcześniej śpiewała niektóre utwory wspólnie z wokalistą. Tylko że koncert powoli pozornie zbliżał się do końca. Pozornie, bo po krótkiej przerwie zaczęły się bisy. Na początek poszło Poznałem go po czarnym kapeluszu, a trójeczkę zakończyło Czerwony jak cegła. Zgodnie z tym, co było w tekście, publiczność była rozgrzana jak piec.
Sprawdzianem odbioru koncertu przez zespół jest zawsze drugi bis. Pierwszy to zawsze standard, ale jeżeli publiczność reaguje chłodno, to drugi nie zawsze się pojawia. Niemilknące owacje przekonały jednak zespół, że warto zagrać. No i zagrali Naiwne pytania. Wydawało się, że solówka klawiszy jest jego zwieńczeniem, lecz utwór trwał nadal, ale brzmiał zupełnie inaczej. Bardziej dramatycznie zaśpiewany i zupełnie inaczej zagrany, a mnie szczególnie ujęła gra perkusisty, który w tym fragmencie skoncentrował się na bębenkach. Potem weszły bardzo delikatnie gitary, na których tle Balcar z mocnym wsparciem publiczności zaczął śpiewać Whisky. Potem podkład narastał, aż w końcu był totalny czad (bo tylko tak to można określić). A że wokalista przedstawił zespół myślałem, że to już koniec. Jednak przy aplauzie publiczności zespół zaczął grać Sen o Victorii. I na tym wszystko się skończyło. Zabrakło mi kilku utworów, ale i tak koncert był znakomity. Tera pozostaje tylko czekać na płytę.
I jeszcze taka ciekawostka. Whisky pojawiła się z nowym, nieco zmienionym textem, bo na pewno jeszcze nigdy nie śpiewali o hacjendzie w Toruniu.
23.03.2009 02:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości