Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mychartsowy Top Queen
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #81
RE: Mychartsowy Top Queen
hahaha, to prawda xD Icon_lolIcon_lol

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
07.11.2018 06:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #82
RE: Mychartsowy Top Queen
chyba nie znałem tej zasady Icon_wink więc co, pamiętajmy, żeby misiów nie budzić ze snu nie tylko zimą Icon_biggrin
07.11.2018 07:03 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
tomas585 Offline
admin1234
*****

Liczba postów: 2 115
Dołączył: May 2009
Post: #83
RE: Mychartsowy Top Queen
mycharts uczy i bawi Icon_wink
07.11.2018 08:54 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 979
Dołączył: Sep 2017
Post: #84
RE: Mychartsowy Top Queen
Ufff... Muszę przyznać, że nie było aż tak źle Icon_razz2 Byłem przekonany, że będę siedział godzinami nad moim "pakietem" i wybierał co otrzyma mój głos, a co nie, ale ułożyłem dziesiątkę całkiem sprawnie, choć nie bez bólu Icon_wink Przydałaby się możliwość oddania "pół punktu" czterem lub pięciu utworom Icon_wink

Radio Epsilon
07.11.2018 10:35 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #85
RE: Mychartsowy Top Queen
Skoro już rozpoczęliście ten temat... Problem w tym, że język polski ma książkowy standard o bardzo silnym statusie przy jednoczesnym niemalże całkowitym dobiciu dialektów (jeśli uzna się kaszubski i śląski za oddzielne języki, to już w ogóle). W takiej Słowenii zazwyczaj każdy mówi jak chce (a konkretniej: jak się nauczył w dzieciństwie) - poza egzaminami pisemnymi. Bo już nawet na ustnych często można sobie pozwolić na nieco więcej luzu.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.11.2018 11:12 PM przez prz_rulez.)
07.11.2018 11:12 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 028
Dołączył: Dec 2009
Post: #86
RE: Mychartsowy Top Queen
A co ma piernik do wiatraka? Dialekty to dialekty, a poprawność językowa wynikająca z ogólnych zasad j. polskiego to zupełnie co innego (przynajmniej w tym przypadku).

WOLNE MEDIA!!!
07.11.2018 11:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #87
RE: Mychartsowy Top Queen
Zanikanie dialektów to naturalna konsekwencja masa mediów, nie książkowych form językowych.

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
08.11.2018 01:00 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #88
RE: Mychartsowy Top Queen
No samych form książkowych nie, raczej tego jak się je traktuje.
Też jeszcze nakłada się kwestia ogólnego języka potocznego, kontrakcji itd. W perskim na przykład w języku pisanym "móc" to "mitavānam", ale w języku potocznym (przynajmniej w tym z Teheranu) to "mitunam". Podobnie w słoweńskim "bilo" (było) to "blo", "zdaj" (teraz) to "zdej", "piščanec" (kurczak) to "pšanc" (a nie jest to chyba jedyna możliwa opcja), przykłady można mnożyć (nie wspominam już o tym, że czasami w pisowni można tak bardzo skracać, że polskim purystom stanęłyby włosy dęba. Dodatkowo i w słoweńskim, i w chorwackim, w mowie prawie wszyscy usuwają końcowe "-i" z czasownika: (i tak np. "kupiti" staje się "kupit"). Wyobrażacie sobie po polsku zdanie "poszłem do supmarku kupi kczaka", po którego wypowiedzeniu nie zostanie się zjechanym, przynajmniej w myślach osób postronnych? A tak czasami wygląda, jeśli nie chorwacki, to na pewno słoweński język potoczny. I mam tu na myśli język nie tylko młodzieży i studentów, ale także ludzi koło 50-tki i starszych.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.11.2018 02:04 AM przez prz_rulez.)
08.11.2018 02:03 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #89
RE: Mychartsowy Top Queen
prz_rulez napisał(a):"poszłem do supmarku kupi kczaka"
Koszmar. Icon_twisted
Będąc osobiście w tych stronach, dostrzegłeś zmiany (i to w językach słowiańskich), które jak sądzę inspirowane są współczesnym szybkim tempem życia i jego globalizacją(?)!
W naszym języku aż takich przeobrażeń nie dostrzegam, no chyba że za daleko jestem od centrów kulturalnych i to dlatego? Icon_rolleyes
Tylko co to ma wspólnego z Królową? Icon_lol

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
08.11.2018 09:17 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 095
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #90
RE: Mychartsowy Top Queen
prz_rulez napisał(a):(jeśli uzna się kaszubski i śląski za oddzielne języki, to już w ogóle).
Prz. Taki globalista jak ty, jako piewca lokalizmów i dialektów. To dla mnie niesamowite. Ale to miło, że nie wszystko stracone Icon_lol

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
08.11.2018 09:22 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 028
Dołączył: Dec 2009
Post: #91
RE: Mychartsowy Top Queen
Kaszubski jest uznawany za oddzielny język (są nawet lekcje w szkołach), zaś śląska jest gwara.
I to nie jest tak, że u nas nie ma uproszczeń, skrótów językowych. Język mówiony jednak różni się od pisanego: zaczynając od "japka" i liczebników (500,600,900), przez markety, na elementach slangu kończąc.

WOLNE MEDIA!!!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.11.2018 10:04 AM przez neo01.)
08.11.2018 10:02 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #92
RE: Mychartsowy Top Queen
W większości przypadków ludzkie przyzwyczajenia by ułatwić sobie język polski są okropne, jak chociażby 'se'.
Z drugiej strony np. dokładne wymówienie słowa 'się' jest w naszym języku błędem... Icon_idea Icon_rolleyes
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09.11.2018 07:29 PM przez thestranglers.)
08.11.2018 10:42 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #93
RE: Mychartsowy Top Queen
Sundrajta napisał(a):Koszmar. Icon_twisted
No ale właśnie, widzisz to jako koszmar, bo tak silnie wryty mamy w zwojach mózgowych standard literacki.
Sundrajta napisał(a):Będąc osobiście w tych stronach, dostrzegłeś zmiany (i to w językach słowiańskich), które jak sądzę inspirowane są współczesnym szybkim tempem życia i jego globalizacją(?)!
Wskazywałbym tu raczej na niższy status języka oficjalnego. Co nie jest specjalnie dziwne, biorąc pod uwagę, że tam standardy istnieją zaledwie od +/i 150 lat (okej, literatura powstawała tam oczywiście wcześniej, ale... Długi temat, ale w Chorwacji na przykład były trzy główne, przyjmijmy, że "dialekty" i każdy z nich miał swoją tradycję literacką. A tu nagle bum - wszyscy macie mówić tak samo Icon_lol
neo01 napisał(a):Kaszubski jest uznawany za oddzielny język (są nawet lekcje w szkołach), zaś śląska jest gwara.
Biorąc pod uwagę, że taki czarnogórski jest uznawany za język - no, poza Wikipedią, ale to tylko przez to, że jakaś "głupia" organizacja do spraw języków go nie uznaje, a do bośniackiego to nawet ona nie ma zastrzeżeń (co jest absurdem, bo dla mnie to podobny poziom kreacjonizmu, co czarnogórski), to dlaczego śląski nie miałby być językiem? Zdecydowanie nie jest to sprawiedliwe. Pamiętajcie, że język to dialekt z armią i flotą i takie tam...
neo01 napisał(a):I to nie jest tak, że u nas nie ma uproszczeń, skrótów językowych. Język mówiony jednak różni się od pisanego: zaczynając od "japka" i liczebników (500,600,900), przez markety, na elementach slangu kończąc.
Oczywiście, że się różni. Ale znacznie mniej.
thestranglers napisał(a):W większości przypadków ludzkie przyzwyczajenia by ułatwić sobie język polski są okropne, jak chociażby 'se'.
Z drugiej strony np. dokładne wymówienie słowa 'się' jest w naszym języku błędem... Icon_idea Icon_rolleyes
No i to też pokazuje jaki mamy "terror" standardu literackiego.
Jednak muszę uczciwie przyznać, że np. kreacjonizm chorwacki w czasach wojen bałkańskich z lat dziewiećdziesiątych i nieco po nich sięgał zenitu. Masa zmienionych słów, a przynajmniej prób zmian i sprawienie, że niektórzy wręcz bali się mówić w swoim własnym języku! A na przykład rodzice mojej koleżanki czytali jej bajki, zmieniając niektóra słowa na te ze świeżo powstałego standardu... SIC!
Sundajta napisał(a):Tylko co to ma wspólnego z Królową? Icon_lol
No właśnie dlatego napisałem, że "skoro już zaczęto temat".
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.11.2018 11:32 AM przez prz_rulez.)
08.11.2018 11:30 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #94
RE: Mychartsowy Top Queen
prz_rulez napisał(a):Biorąc pod uwagę, że taki czarnogórski jest uznawany za język - no, poza Wikipedią, ale to tylko przez to, że jakaś "głupia" organizacja do spraw języków go nie uznaje, a do bośniackiego to nawet ona nie ma zastrzeżeń (co jest absurdem, bo dla mnie to podobny poziom kreacjonizmu, co czarnogórski), to dlaczego śląski nie miałby być językiem? Zdecydowanie nie jest to sprawiedliwe. Pamiętajcie, że język to dialekt z armią i flotą i takie tam...
Nie słyszałem ani o języku czarnogórskim ani o bośniackim. Pamiętajmy, że na terenach tych państw obowiązuje wciąż serbsko-chorwacki. Rozumiem, że było to wygodne za czasów Jugosławii, a teraz być może w obliczu nowej geografii na Bałkanach powinno się uznać te języki skoro faktycznie jak mówisz istnieją...
Co do naszego kraju to z tego samego względu jestem przeciw zmienianiu tego co już istnieje i jakoś chyba tym mniejszościom językowym nie przeszkadza? Spójrzmy co się dzieje chociażby w Hiszpanii, gdzie wyodrębnione języki niosą za sobą separatystyczne tendencje...
08.11.2018 12:33 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #95
RE: Mychartsowy Top Queen
thestranglers napisał(a):Pamiętajmy, że na terenach tych państw obowiązuje wciąż serbsko-chorwacki.
Oj, to widzę, że jesteś w tyle i to jakieś 20 lat Icon_wink Ale ok, nie masz obowiązku w tym siedzieć.

thestranglers napisał(a):Spójrzmy co się dzieje chociażby w Hiszpanii, gdzie wyodrębnione języki niosą za sobą separatystyczne tendencje...
Jasne, wszystko przez te złe i podłe języki Icon_wink
Języki nie są bytem żywym, w tym sensie, że sam język czy dialekt niczego złego nie robi. Zło mogą czynić jedynie ludzie się nim posługujący.
08.11.2018 12:43 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #96
RE: Mychartsowy Top Queen
prz_rulez napisał(a):Oj, to widzę, że jesteś w tyle i to jakieś 20 lat Icon_wink Ale ok, nie masz obowiązku w tym siedzieć.
Mimo, że tam byłem to nie odważyłem się zapytać miejscowych o język, ale mea culpa. Widzę w dodatku, że oba przez Ciebie wspomniane języki są wymienione na wiki, więc porządek językowy został zrobiony na tym wciąż niepewnym terenie.
prz_rulez napisał(a):Języki nie są bytem żywym, w tym sensie, że sam język czy dialekt niczego złego nie robi.
Tak powinno być, ale ma on jednak wielki wpływ na światopogląd, przynależność, no i poglądy.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.11.2018 12:53 PM przez thestranglers.)
08.11.2018 12:52 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #97
RE: Mychartsowy Top Queen
Dobra wróćmy do tematu, mam taki pomysł, żebyśmy wybierali też (przy okazji topu) najlepszy teledysk i może też album (chociaż z tym może być pewnien kłopot, bo na pewno nie wszyscy znają całą dyskografię)? Icon_rolleyes
Aha, głosowalibyśmy na pięć ulubionych w każdej kategorii i jeżeli prowadzący nie ma już na to czasu lub chęci, to ja bym się podjął (ale głosy chyba wysyłamy na PW)?

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
08.11.2018 01:25 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #98
RE: Mychartsowy Top Queen
prz_rulez napisał(a):Wyobrażacie sobie po polsku zdanie "poszłem do supmarku kupi kczaka", po którego wypowiedzeniu nie zostanie się zjechanym, przynajmniej w myślach osób postronnych? A tak czasami wygląda, jeśli nie chorwacki, to na pewno słoweński język potoczny. I mam tu na myśli język nie tylko młodzieży i studentów, ale także ludzi koło 50-tki i starszych.
ale po co chcesz przekładać ich normy językowe na nasz język? to nie ma sensu
wiadomo, że język jest dla ludzi, jest żywy, zmienia się, ale te normy, które mamy teraz, to nie wymysł językoznawców, ale efekt przeszłych uzusów; trzeba to wypośrodkować

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
08.11.2018 01:32 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #99
RE: Mychartsowy Top Queen
Sundrajta napisał(a):mam taki pomysł, żebyśmy wybierali też (przy okazji topu) najlepszy teledysk i może też album (chociaż z tym może być pewnien kłopot, bo na pewno nie wszyscy znają całą dyskografię)?
Aha, głosowalibyśmy na pięć ulubionych w każdej kategorii i jeżeli prowadzący nie ma już na to czasu lub chęci, to ja bym się podjął (ale głosy chyba wysyłamy na PW)?
jestem jak najbardziej za (oczywiście dla chętnych i bez punktów w PLMT) i miło jeśli byś się podjął prowadzenia tych plebiscytów Icon_wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.11.2018 01:45 PM przez thestranglers.)
08.11.2018 01:45 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #100
RE: Mychartsowy Top Queen
Skoro jestem takim ich fanem (i sam to zaproponowałem), to nie ma sprawy. Icon_cool

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
08.11.2018 01:51 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości