Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mychartsowy Top Queen
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 076
Dołączył: Dec 2009
Post: #161
RE: Mychartsowy Top Queen
Raczej bez się, chociaż to chyba w obu przypadkach funkcjonuje.
No, o Galicję mi chodziło Icon_smile

WOLNE MEDIA!!!
14.11.2018 11:18 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 503
Dołączył: Aug 2008
Post: #162
RE: Mychartsowy Top Queen
No to się to raczej obejrzeć, ale zasadniczo to synonimy, mam wrażenie że używane zamiennie

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
14.11.2018 11:21 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 673
Dołączył: Jun 2007
Post: #163
RE: Mychartsowy Top Queen
Artur.O napisał(a):A placek to w sumie nie wiem czym się różni od ciasta.
Placek to u nas tylko drożdżowy i to nie każdy, lub ziemniaczany, ale to inna kategoria. Ciasto to u nas każdy slodki wypiek, a także część niesłodkich. Ale także to, co będzie później wypiekane (a nawet nie tylko); i tutaj to do wszystkiego, co jest robione na bazie mąki, więc także ciasto na chleb i naleśniki.
Miszon napisał(a):Zatem plackiem może być np. stefanek, który jest na kruchym cieście (chyba Icon_wink ), albo zebra na biszkoptowym
Pierwsze to ciastko (i tam gdzie mieszkam rodzaju żeńskiego, jak zobaczyłem stefanek to przeżyłem szok) i kompletnie nie wydaje mi się, żeby było kruche, drugie ciasto.
Lilian napisał(a):tam skąd ja pochodzę, mówi się termperówka albo ostrzynka
Tam skąd także, przy czym obecnie dominuje ta druga forma.
Kuba1201 napisał(a):Nie mieszkam w tym regionie zaznaczonym na mapie, ale u mnie na ciasto też się czasem mówi placek
A ja mieszkam na pograniczu zielonego i żółtego i... patrz wyżej.
14.11.2018 11:36 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Lilian Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 879
Dołączył: Aug 2007
Post: #164
RE: Mychartsowy Top Queen
(14.11.2018 10:37 PM)EVENo napisał(a):  To ja znam tylko placki ziemniaczane i żadnych innych. Po prostu słowo "placek" nie ma u mnie innych definicji w dziale kulinaria. Ziemniaczany i tyle Icon_razz2 Jakby ktoś mnie tu na Śląsku poprosił o słodki placek, posypałbym go cukrem.
z takich placków to ja znam jeszcze jabłkowe Icon_wink

na północy też dominuje ostrzynka, kajmanie Icon_smile

a tak serio serio - myślę, że trzebaby tutaj skończyć off-topować albo przenieść dyskusje do innego wątku..

"Lubię chleb,więc sobie zjem.
I po brzuchu się poklepię." [K. Nosowska]
15.11.2018 12:30 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 673
Dołączył: Jun 2007
Post: #165
RE: Mychartsowy Top Queen
Lilian napisał(a):z takich placków to ja znam jeszcze jabłkowe Icon_wink
Czy to jest to, co u nas nazywają racuchami?
15.11.2018 08:57 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 503
Dołączył: Aug 2008
Post: #166
RE: Mychartsowy Top Queen
U nas racuch to co innego niż placek z jabłkami. Ten drugi jest płaski, tej pierwszy wygląda trochę jak pączek, taki okrągławy, z różnymi wypustkami, ten drugi na patelni smażony dlatego płaski.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
15.11.2018 09:58 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 076
Dołączył: Dec 2009
Post: #167
RE: Mychartsowy Top Queen
Okrągłe są pampuchy, płaskie - racuchy Icon_cool

WOLNE MEDIA!!!
15.11.2018 10:39 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 503
Dołączył: Aug 2008
Post: #168
RE: Mychartsowy Top Queen
Pampuchy są z kompletnie innego ciasta i inaczej wyglądają.
Pampuch wygląda trochę jak pyza:
[Obrazek: 240px-Pampuchy.jpg]

a racuch jak pączek (jest na drożdżach, dlatego taki wyrośniety):
[Obrazek: racuchy.jpg]

z kolei placuszki z jabłkami tak:
[Obrazek: 2c501b2ef45bc1b658f94510c4f733ea_341x406.jpeg]

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.11.2018 11:27 AM przez Miszon.)
15.11.2018 11:25 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
EVENo Offline
Byda rzygoł
*****

Liczba postów: 7 994
Dołączył: Sep 2017
Post: #169
RE: Mychartsowy Top Queen
No to u mnie racuchem też jest to ostatnie. Z resztą to już było wcześniej oczywiste, skoro "placek" może być tylko ziemniaczany Icon_lol

Radio Epsilon
15.11.2018 11:47 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 113
Dołączył: Dec 2014
Post: #170
RE: Mychartsowy Top Queen
Miszon napisał(a):Pampuchy są z kompletnie innego ciasta i inaczej wyglądają.
Pampuch wygląda trochę jak pyza, a racuch jak pączek (jest na drożdżach, dlatego taki wyrośniety), z kolei placuszki z jabłkami tak.
Jako Okołołodzianin znajduję w ww. przykładach zgodność z miszonową Kielecczyzną (czyli jak już ustaliliśmy Małopolską) i kajmanowymi Kujawami. Pampuchy w moim słowniku pojawiły się jednak stosunkowo późno, gdyż za czasów babci były to po prostu wyrabiane w domu kluski na parze.
Lilian napisał(a):na północy też dominuje ostrzynka, kajmanie
Jakbym tak powiedział u mnie to bym z pewnością został niezrozumiany. Ze strugaczką jeszcze się spotkałem gdzieniegdzie w literaturze, a mówię jedynie temperówka i też nie znajduję w tym słowie germanizmu.
kajman napisał(a):Pierwsze to ciastko (i tam gdzie mieszkam rodzaju żeńskiego, jak zobaczyłem stefanek to przeżyłem szok) i kompletnie nie wydaje mi się, żeby było kruche.
Stefanka jest jednym z moich ulubionych ciast i też spotkałem się tylko z jego rodzajem żeńskim. I też nie wydaje mi się taka 'krucha':
[Obrazek: n8184.jpg]
15.11.2018 12:12 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 503
Dołączył: Aug 2008
Post: #171
RE: Mychartsowy Top Queen
Pierwszy raz zetknąłem się ze słowem "pampuchy", a także zobaczyłem je na żywo, dopiero około 1997-98, czyli w późnym liceum.
co do stefanka/stefanki, to internet twierdzi, że:
Cytat:Stefanka to ciasto składające się z kilku warstw ciasta kruchego z dodatkiem miodu, przełożonego masą z kaszą manną i pokryte polewą czekoladową

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
15.11.2018 01:03 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 612
Dołączył: May 2008
Post: #172
RE: Mychartsowy Top Queen
Miszon napisał(a):Pampuch wygląda trochę jak pyza:
pampuchy to nazwa na pyzy drożdżowe stosowana we Wrocławiu; spotkałem się też z kluskami na parze czy parówkami, ale dla mnie to pyzy od dziecka

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
15.11.2018 01:47 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 503
Dołączył: Aug 2008
Post: #173
RE: Mychartsowy Top Queen
Być może tak jest. Dla mnie pampuch to taka puchata pyza, bez nadzienia.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
15.11.2018 02:10 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 612
Dołączył: May 2008
Post: #174
RE: Mychartsowy Top Queen
i tak właśnie jest Icon_wink z tym, że ja dopiero na studiach usłyszałem o pyzach z nadzieniem i o tej nazwie, haha

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
15.11.2018 02:16 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 076
Dołączył: Dec 2009
Post: #175
RE: Mychartsowy Top Queen
U mnie na te z drugiego zdjęcia niektórzy mówią pampuchy, tak też twierdził mój polonista (coś na pewno podobnego do pączków, więc by się zgadzało), więc to chyba jest jednak kwestia regionu, co jak się nazywa.
A na te u dołu mówi się racuchy lub placki z jabłkami, chyba wymiennie.

WOLNE MEDIA!!!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.11.2018 02:19 PM przez neo01.)
15.11.2018 02:17 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 503
Dołączył: Aug 2008
Post: #176
RE: Mychartsowy Top Queen
(15.11.2018 02:16 PM)AKT! napisał(a):  i tak właśnie jest Icon_wink z tym, że ja dopiero na studiach usłyszałem o pyzach z nadzieniem i o tej nazwie, haha
Nie oglądałeś bajki Przygody Pyzy? Icon_wink2

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
15.11.2018 02:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 612
Dołączył: May 2008
Post: #177
RE: Mychartsowy Top Queen
nie, ale słyszałem o niej Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
15.11.2018 02:54 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 192
Dołączył: Jul 2014
Post: #178
RE: Mychartsowy Top Queen
A swoją drogą temperówka to taka przewrotna nazwa, bo jak się mówi, że trzeba kogoś utemperować, to wcale nie chodzi o naostrzenie tej osoby lecz wręcz przeciwnie. Icon_wink
Może zmienimy nazwę wątku "Mychartsowy top Queen + regionalizmy"? Icon_lol

I przypominam, że wciąż można głosować na pięciu swoich ulubieńców w kategoriach najlepszy album i najlepszy teledysk grupy Queen. Icon_arrow

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
15.11.2018 04:12 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 113
Dołączył: Dec 2014
Post: #179
RE: Mychartsowy Top Queen
Miszon napisał(a):Nie oglądałeś bajki Przygody Pyzy?
taka raczej okropna niż urocza bajka, ale też ją o dziwo pamiętam... wydaje mi się, że z lat 80 to co Ty Konrada pytasz? Icon_wink zwłaszcza, że do niej nie wracano w tv

EDIT: jak czytam jednak w Polsacie ją puszczano... Musiałem mieć nawet książkę Hanny Januszewskiej, ale raczej odpychała mnie niż zachęcała do siebie, stąd i moje asocjacje. A serialu chyba w ogóle nie oglądałem.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.11.2018 06:00 PM przez thestranglers.)
15.11.2018 05:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 503
Dołączył: Aug 2008
Post: #180
RE: Mychartsowy Top Queen
thestranglers napisał(a):raczej okropna niż urocza bajka, ale też ją o dziwo pamiętam...
tak, to była beznadziejna bajka. Brzydziłem się tego, że jedzenie się brudzi chodząc po ziemi Icon_wink2 , w dodatku była strasznie nudna.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
15.11.2018 06:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości