Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stop Playbackowi
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #1
Stop Playbackowi
Uzasadnienie

Właśnie mija 25 lat od pierwszego koncertu Shakin’ Dudi. Przez ten cały okres nigdy nie zagraliśmy koncertu z playbacku. Ba, nawet nie posiadamy profesjonalnie przygotowanych nagrań do takiego playbackowego czy też półplaybackowego oszustwa. Oczywiście nie jesteśmy jedyni, na pewno jest wielu wykonawców, którzy nigdy nie robili wała ze swoje publiki. Przez ostatni rok dużo koncertowaliśmy po naszym pięknym kraju. I prawie wszędzie spotykaliśmy "artystów", którzy zamiast rzetelnie śpiewać i grać, puszczali swoją muzykę z playbacku. A potem ruszali ustami jak karp przed Wigilią i udawali, że występują na żywo. Tragedia! Podobnie uważają nasi słuchacze, którzy rok temu w ankiecie opublikowanej na http://www.shakindudi.pl opowiedzieli się za karaniem grania z playbacku chłostą.

Playback jest zły. To zwyczajne oszustwo. To objaw braku szacunku dla słuchaczy. To najgorsza z form chałtury.

Stop playbackowi!


Projekt ustawy: http://www.stopplaybackowi.pl/propozycje/czytaj/1

Lista przebojów: http://www.stopplaybackowi.pl/lista-przebojow

Strona www: http://www.stopplaybackowi.pl

PS. Ja zagłosowałem 'za'.
02.03.2009 10:35 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #2
 
Sprawa nie jest tak prosta. Zapomina się o tym, jakim wysiłkiem są dla artysty codzienne występy. Poza tym niektóre miejsca, takie jak np. studia niektórych programów telewizyjnych, zwyczajnie nie są przystosowane do występów na żywo, zła akustyka itd...
02.03.2009 11:08 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #3
 
prz_rulez napisał(a):Zapomina się o tym, jakim wysiłkiem są dla artysty codzienne występy.
To niech występuje co tydzień.
prz_rulez napisał(a):Poza tym niektóre miejsca, takie jak np. studia niektórych programów telewizyjnych, zwyczajnie nie są przystosowane do występów na żywo, zła akustyka itd...
To niech tam nie występuje...

Używanie playbacku to dla mnie zwykłe świństwo.
02.03.2009 12:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 124
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #4
 
prz_rulez napisał(a):Sprawa nie jest tak prosta. Zapomina się o tym, jakim wysiłkiem są dla artysty codzienne występy.
wystarczy ograniczyć liczbę koncertów. Ja też nie dam rady obsługiwać 5 obiektów dlatego zajmuję się 2-3 Icon_mrgreen Pewnie żebym chciał zarobić wiecej, ale ja z playbacku nie obsłuże budowy drogi czy centrum handlowego. A np. nauczyciel nie nauczy dzieci z playbacku Icon_wink2 No chyba że się mylę...
prz_rulez napisał(a):Poza tym niektóre miejsca, takie jak np. studia niektórych programów telewizyjnych, zwyczajnie nie są przystosowane do występów na żywo, zła akustyka itd...
i wystarczy umieścić "ostrzeżenie" o wykonywaniu utworów z playbacku. Np.:
JA NIE ŚPIEWAM, JA SOBIE RUSZAM USTAMI, BO JESTEM ŚLICZNY I MACIE NA MNIE PATRZEĆ, A NIE SŁUCHAĆ. I MAM WAS W ... POWAŻANIU GŁĘBOKIM. WAŻNE, ŻE KUPILIŚCIE BILETY! DZIĘKUJĘ!

Dopuszczają to organizatorzy akcji. To nie ma być całkowicie zabronione. To ma być UCZCIWE!!!

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
02.03.2009 12:45 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #5
 
A ja widzę inny problem. Wiele grup nie może sobie pozwolić na nie granie z playbacku, nie chodzi jedynie o wokal, ale o instrumentarium. Grupy elektroniczne, do których należy wiele z moich ulubionych zespołów, nie mogą czasem pozwolić sobie na pełny ''live''. Chociaż to też jest skomplikowane, bo zależy czy osobiście odbiera ktoś granie z reżyserki za playback - mam na myśli gościa, który siedzi za sceną i jestem takim producentem show, generuje przeróżne dźwięki, których nie ma możliwości zaprezentować na scenie....wiadomo orkiestry, różne przedziwne sample pojedynczych instrumentów, odgłosy, echa etc....Tak samo granie z komputera, to też dla Was playback czy nie? Tyczy się tych samych problemów co wyżej napisałem. Dla mnie liczy się by wokal był na żywo, nic innego nie ma znaczenia. Oczywiście nie może być tak, że na scenie jest sam wokalista, ale nie wszystko da się zagrać, a przecież nie można przez takie unikanie playbacku rezygnować z nadawania odpowiedniego brzmienia muzyce, czy też nawet poszerzania jego rozmachu.

Ja to piszę tak z góry, w obronię grup, które grają taką muzykę, a nie inną. Wiadomo, że u takich standardowych rockowych grup to musi działaś i bas i perkusja i gitara jedna + druga i wokal. Tutaj nie ma zmiłuj się.

PS - występy w TV to akurat trochę inna sprawa jak dla mnie. Można sobie wtedy pozwolić na taką rzecz, chociaż nie jest to przeze mnie mile widziane. Ale wiadomo, ważna jest promocja, to raczej nie jest wtedy KONCERT, nie ma takiego znaczenia np. występ w jakimś show, gdzie i tak 85% uwagi idzie w innąstronę. Tam można się po prostu pokazać, rozpromować. Tutaj jestem wyrozumiały Icon_smile

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
02.03.2009 03:44 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 124
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #6
 
Kiedyś już pisałem o tym, chyba Icon_wink2
Byłem na koncercie Mirka Czyżykiewicza, namówiony przez kumpla. Pierwszy utwór, mrok, jedna osoba na scenie, bogate instrumentarium, ale tylko z głośników Icon_eek2 ... Spojrzeliśmy po sobie... Przed drugim utworem wszedł gitarzysta, pianista i tu już obraz pasował do tego co leciało z głośników!!! Po koncercie rozdawał autografy, rozmawiał ... Nie wytrzymałem i spytałem o pierwszy utwór... Widać już wtedy - 1999 rok - nie przepadałem za takimi sztuczkami. Powiedział, że to bardzo ważny utwór, że nie wyobraża sobie żeby go zabrakło w czasie koncertu. A jednocześnie jest niemożliwe, aby w takiej wersji jaka MUSI być zagrana, wystąpił zespół złożony z kilku osób, bo po prostu takim nie dysponuje i dla jednego utworu jest to nieopłacalne... Wybrał więc taką formę - półplayback. Gdybym się wtedy o tym nie dowiedział, to do dziś bym rozgłaszał że Czyżykiewicz gra z playbacku Icon_wink2 Ale takie wytłumaczenie, mnie przekonało w 100%!!! Może tylko jedno - to wytłumaczenie powinno nastąpić po utworze i dla wszystkich słuchających Icon_wink2

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
02.03.2009 04:23 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Gary Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 624
Dołączył: Jun 2007
Post: #7
 
Gdzieś, kiedyś wyczytałem, że Beatlesi po wydaniu "Revolvera" przestali (ograniczyli) granie koncertów, gdyż to co stworzyli dzięki ówcześnie dostępnej techniki nie dało się zagrać "live" bez uszczerbku dla jakości tegoż wykonania.
02.03.2009 04:44 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 612
Dołączył: May 2008
Post: #8
 
Kretyński pomysł.

Nie popieram playbacku, nigdy świadomie nie poszedłbym na koncert, gdzie "śpiewano" by z playbacku. Ale idea jest absurdalna i nierealna. Niech każdy robi jak mu wygodnie, nie róbmy z Polski państwa policyjnego.

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
02.03.2009 06:21 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #9
 
Zresztą, ta ustawa wydaje się być jednym wielkim żartem Icon_wink2 Tyle tylko, że znów Mandaryna dostaje po nosie...
02.03.2009 07:45 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #10
 
Dokładnie, może gdyby to jeszcze faktycznie było na poważnie, ale widać Shakin Dudi ''na poziomie'' ma tę ustawę Icon_smile

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
02.03.2009 07:50 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #11
 
saferłel napisał(a):Tak samo granie z komputera, to też dla Was playback czy nie?
W przypadku muzyki elektronicznej to chyba fani zdają sobie sprawę z czego jest muzyka.
saferłel napisał(a):Wiadomo, że u takich standardowych rockowych grup to musi działaś i bas i perkusja i gitara jedna + druga i wokal. Tutaj nie ma zmiłuj się.
Dokładnie.
saferłel napisał(a):PS - występy w TV to akurat trochę inna sprawa jak dla mnie. Można sobie wtedy pozwolić na taką rzecz, chociaż nie jest to przeze mnie mile widziane. Ale wiadomo, ważna jest promocja, to raczej nie jest wtedy KONCERT, nie ma takiego znaczenia np. występ w jakimś show, gdzie i tak 85% uwagi idzie w innąstronę. Tam można się po prostu pokazać, rozpromować. Tutaj jestem wyrozumiały Icon_smile
A czym się różni występ w TV? Można na żywo? Można: http://dziendobrytvn.plejada.pl/25,15065...detal.html
Yacy napisał(a):Może tylko jedno - to wytłumaczenie powinno nastąpić po utworze i dla wszystkich słuchających Icon_wink2
No właśnie. Jak dla mnie to chodzi właśnie o to, żeby to było jawne.
aaktt, Może nie znasz Dudka , więc nie wiesz że ustawa jest pisana z jajem. Icon_smile2
Idea jest taka: Jeśli chcesz grać z playbacku mów o tym fanom.
02.03.2009 08:00 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #12
 
Wiesz, występ w TV to jednak inna forma ''live'' jak dla mnie. To nie jest koncert, takie występy w programie chociażby typu DDTVN można nawet jako swego rodzaju klip potraktować, chodzi o to by zespół się zaprezentował, pokazał. To czysta promocja, wątpie by ktokolwiek przysłuchiwał się temu z pasją, chyba, że jakiś operator jest fanem Icon_wink

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
02.03.2009 08:07 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 103
Dołączył: Jun 2007
Post: #13
 
jestem całkowicie za!
abd3mz napisał(a):W przypadku muzyki elektronicznej to chyba fani zdają sobie sprawę z czego jest muzyka.
a co jak np. w utworach są różne sample?
saferłel napisał(a):Wiesz, występ w TV to jednak inna forma ''live'' jak dla mnie.
a dla mnie nie.
albo gra się uczciwie albo nie. i wszystko jedno czy filmują to kamery czy nie. czy w normalnym koncercie nie chodzi o to, żeby się zespół zaprezentował, pokazał?...
03.03.2009 10:46 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #14
 
ku3a napisał(a):a co jak np. w utworach są różne sample?
w utworach muzyki elektronicznej czy ogólnie?
03.03.2009 11:19 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 103
Dołączył: Jun 2007
Post: #15
 
ogólnie, akurat chodziło mi o konkretny zespół Icon_wink2.
03.03.2009 11:19 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #16
 
Tak pomyślałem. Icon_razz
Stoi gość na scenie i klika przycisk - leci sampel. W tym samym czasie zespół gra.
Nie wiem jaką Ty tu widzisz wątpliwość.
03.03.2009 11:22 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 103
Dołączył: Jun 2007
Post: #17
 
taką, że to nie jest w 100% na żywo.
ale mi akurat to nie przeszkadza, bo to są krótkie sample.
no i ten gość też fajnie się porusza i wprawia w dobry nastrój Icon_wink2.
03.03.2009 11:25 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
abd3mz Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 5 401
Dołączył: Jan 2008
Post: #18
 
ku3a napisał(a):ale mi akurat to nie przeszkadza, bo to są krótkie sample.
Chciałbyś, żeby na żywo trzaskali drzwiami, a lektor, który czytał w TV stał na scenie i wołał 'własny ośrodek sportowy...'??
ku3a napisał(a):no i ten gość też fajnie się porusza i wprawia w dobry nastrój Icon_wink2 .
Icon_mrgreen

Proponuję sobie wrócić do pracy. Ja nie mam tak dobrze jak Ty. Icon_razz
03.03.2009 11:29 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 103
Dołączył: Jun 2007
Post: #19
 
abd3mz napisał(a):Chciałbyś, żeby na żywo trzaskali drzwiami, a lektor, który czytał w TV stał na scenie i wołał 'własny ośrodek sportowy...'??
tak i liczę, że w piątek na scenie pojawi się Tomasz Knapik Icon_wink2 Icon_mrgreen
abd3mz napisał(a):Proponuję sobie wrócić do pracy. Ja nie mam tak dobrze jak Ty. Icon_razz
ech, no trudno, niech będzie Icon_mrgreen
03.03.2009 11:34 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 124
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #20
 
ku3a napisał(a):że w piątek na scenie pojawi się Tomasz Knapik
a ja w Elblągu chętnie zobaczyłbym/usłysał Panią Krystynę Loskę Icon_wink2

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
03.03.2009 12:12 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Stop Online Piracy Act AKT! 5 1 664 18.01.2012 05:28 PM
Ostatni post: AKT!

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości