Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
100 LAT
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 632
Dołączył: May 2008
Post: #301
RE: 100 LAT
kajman napisał(a):Cofnął Kościół minimum o 20 lat wstecz. Praktycznie zaprzepaścił dorobek Soboru.
w jaki sposób?

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
12.11.2018 10:52 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 100
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #302
RE: 100 LAT
AKT! napisał(a):w jaki sposób?
Umieram z ciekawości, by Kajman rozwiną tę myśl. Oczywiście przy okazji kompleksowej odpowiedzi odniosę się również do tej kwestii,

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
13.11.2018 08:52 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 733
Dołączył: Jun 2007
Post: #303
RE: 100 LAT
(12.11.2018 10:52 PM)AKT! napisał(a):  
kajman napisał(a):Cofnął Kościół minimum o 20 lat wstecz. Praktycznie zaprzepaścił dorobek Soboru.
w jaki sposób?
Na temat drugiego zdania to ciężko mi dyskutować, gdyż wymagałoby to gruntownej analizy dokumentów soborowych. Ale częściowo się z tego stwierdzenia wycofuję. Z pierwszego nie, chociaż też trudno mi to uzasadnić, bo opieram się na tym, co wówczas czytałem, widziałem i słyszałem. Do tendencji w Kościele silnych, ale być może nie do znalezienia w dokumentach kościelnych. Dotyczy to m.in. kwestii podejścia do spraw rozwodów i rozwodników, antykoncepcji, a także co już powyżej napisałem sprawy kultu świętych, który był ewidentnie wyciszany i wyraźnie dało się wyczuć tendencję do jego bardzo mocnego ograniczenia. Po dojściu JPII do władzy ten kult został ponownie mocno zaktywizowany na skalę od bardzo wielu lat niespotykaną. Liczba świętych zaczęła narastać w tempie zastraszającym, intensyfikowano ich kulty, które w praktyce dla wielu osób oznaczały wielobóstwo.
13.11.2018 09:45 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 086
Dołączył: Dec 2009
Post: #304
RE: 100 LAT
A to dowaliłeś z tym wielobóstwem Icon_smile

WOLNE MEDIA!!!
13.11.2018 10:16 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 632
Dołączył: May 2008
Post: #305
RE: 100 LAT
to wszystko ciekawe; poczytałbym sobie jakąś analizę działalności i dorobku JP2 na chłodno -- czy ktoś może coś polecić?
mnie przede wszystkim imponują jego działania na rzecz ekumenizmu i dialogu między religiami; oczywiście miał też swoją rolę w transformacji ustrojowej w Polsce, nawet jeśli tylko pośrednią i to też na stulecie niepodległości trzeba docenić

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
13.11.2018 11:37 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 100
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #306
RE: 100 LAT
bear napisał(a):Jak wrzucić do jednego garnca i zważyć dokonania literatów, sportowców, naukowców, reżyserów, polityków, muzyków, społeczników, artystów, dowódców wojskowych, duchownych, aktorów?
Top jak sądzę, musiał być w wykonaniu oczywiście karkołomny - wybitnie subiektywny (wbrew opinii Kajmana) i w pewnej części się pokrywający z moim. Zadziwiająca jest zgrabność w zachowaniu proporcji pomiędzy różnymi gałęziami życia. Oczywiście niektóre pominięcia mogą budzić kontrowersje, ale jest to prywatne zestawienie i nie mam prawa mieć pretensji do osoby, która jako jedyna na forum zdecydowała się tak świetnie uczcić Święto. Oczywiście, jako, że każdy ma inne (na szczęście) spojrzenie na rzeczywistość i pięknie się różnimy, dlatego miała miejsce dyskusja. Oczywiście są tacy, którzy twierdzą, że różnica zdań, poglądów i starcia światopoglądowe są złem samym w sobie i że jest to próba podzielenia społeczeństwa. Tego argumentu używają często właśnie ci, którzy do takiego podziału dążą. Na szczęście Polacy, nawet jeśli się różnią - tak jak Dmowski i Piłsudski - potrafią się w kluczowych kwestiach dogadać. Także ja dziękuję Bearowi, za top i za rozruszanie debaty na forum, nawet jeśli budzi ona kontrowersje. Jeszcze dziesięć lat temu moje zestawienie najważniejszych ludzi 100 lecia - wyglądałoby zupełnie inaczej – ale wiem, że przez wiele lat bezkrytycznie podchodziłem do kwestii świadomości, światopoglądu i bardzo pobieżnie, wybiórczo traktowałem otaczającą mnie rzeczywistość. Liczyło się tu i teraz. Punkt zwrotny przyszedł niepostrzeżenie w wyniku poczucia, że od kilkunastu lat jestem nabijany w butelkę.
Jest jeszcze jedna myśl, którą chciałem zaznaczyć. W Polsce często zbyt dużą rolę przywiązuje się do jednostek. Często pewne procesy następują na skutek wpływu społeczeństwa, ich presji, narastającej świadomości, niezadowolenia z pewnych zjawisk, kontestacji utrwalających się patologii a także działania sił odśrodkowych (bojówek, partyzantów itp.) lub zwyczajnego zużycia się materii.
Tak się w sumie stało 100 lat temu - choć charyzma Piłsudskiego, koneksje Paderewskiego, czy skuteczność Dmowskiego miały znaczenie – to tak naprawdę każdy czuł, że cała ta konstrukcja chwieje się a zadziwiająca aktywność Polskiego Podziemia skutecznie zniechęca zaborców. Tak się też stało z Komuną.
Poniższy akapit pewnie wzbudzi oburzenie, więc spoileruję
kajman napisał(a):A co w tym złego? Ja też nie jestem zwolennikiem. Przy okazji to jestem także przeciwnikiem ujawniania TW (chociaż z drugiej strony ciekaw byłbym, kto na mnie donosił - syn niedawno wyczytał w jakiejś książce, że aż pięć osób). Niczemu to nie służy, a potrafi zaszkodzić niewinnym osobom z nimi związanymi.
Otóż - aby oczyścić stajnie Augiasza - a taką była scena polityczna w PRL - należy stanąć w prawdzie. Dlaczego stwierdza się, że prawda zaszkodzi niewinnym osobom z nimi związanymi? Jeśli by zaszkodziło, to albo ta osoba nie była niewinna, albo winna i będzie mogła bohatersko się zrehabilitować i udowodnić, że to zamierzchła przeszłość. Ale jak widać nie zawsze bycie skompromitowanym oznacza infamię w oczach wyborców (vide: Prezydent Łodzi prawomocnie skazana za poświadczenia nieprawdy w dokumentach poparta przez 70% ludzi)
Dla mnie osobiście - i nie tylko mnie - nobilitującym jest, gdy ktoś potrafi się przyznać do błędów, grzechów, zaniechań, zbrodni itp. Nie budzi zaufania trwanie w kłamstwie, szczególnie, jeśli mamy do czynienia z Politykami, którzy są naszymi służącymi. I ich finanse, koneksje oraz działalność mają być jak otwarta księga.
kajman napisał(a):Takie rzeczy powinny odbywać się w sposób naturalny, a nie ustawowo. Moim zdaniem, jeżeli ludzie chcieli, żeby komuch Kwaśniewski został prezydentem (i to dwa razy) to ich sprawa, chociaż moim zdaniem był to najgorszy polski prezydent (pomijając Jaruzelskiego, ale on to inna para kaloszy). Jeżeli ludzie chcą, żeby w sejmie reprezentował ich były UBek to też powinna być ich sprawa.
A jeżeli chodzi o wstyd, to ten, kto czuł wstyd to go czuł, a kto nie czuł to nie będzie i tego żadna ustawa nie zmieni.
Zgadzam się w 100%, że jeśli ludzie chcą, by w sejmie reprezentował ich były UBek - powinna być ich sprawa. Jedno ale - teczki i fakty na stół! Mają być dostępne. Ja mogę wybrać Ubeka - ale jeśli zatajona jest przede mną kompromitująca go prawda.... Nie godzę się, żeby ktoś taki reprezentował mój kraj. Jeśli nie mówi prawdy albo prawda ta wyszła by przypadkowo (dee fakto oznacza to kłamstwo) - to znaczy, że nie będzie miał oporu przed oszukaniem mnie na wyższym szczeblu. Jeśli uderzy się on w pierś - nie zapomnę mu - ale jestem w stanie jeszcze raz zaufać. Ustawa – jesteśmy transparentni – jest dobrym pomysłem.
neo01 napisał(a):Naprawdę wkurzające jest to, że ktoś kwestionuje czyjś wkład tylko dlatego, że ma inne (tutaj mocno lewicowe) poglądy. Masakra
Przypominam Ci twoją wypowiedź. Parafrazując Ciebie "Naprawdę wkurzające jest to, że ktoś kwestionuje czyjś wkład tylko dlatego, że ma inne (tutaj prawicowe?) poglądy. Masakra"
neo01 napisał(a):Jasne. Ja się domyślam, że dla Ciebie to bzdury, ale wydaje mi się, że powszechna opinia jest właśnie taka i chyba nie wzięła się znikąd.
neo01 napisał(a):Dokładnie. Poza tym Dmowski jako antysemita i nacjonalista moim zdaniem nie może być obecny w tym zestawieniu.
Dmowski widział w roszczeniowym środowisku żydowskim zagrożenie. Odsyłam do literatury, bo to długi wątek. Podam jednak przykład najświeższy, gdy nad Polską wisi miecz Damoklesa, czyli Amerykański akt Prawny JUST 447, który zakłada, że rząd Amerykański będzie zobowiązany, aby wszelkimi dostępnymi środkami nacisku dyplomaci dążyli, by mienie bezspadkowe zniszczone przez Niemców, przeszło na konto organizacji żydowskich. Czy wskazywanie potencjalnego pandemonium, jakie może nastąpić na skutek takich działań i realnych skutków – jest antysemityzmem ? Dla wielu jest. Antysemityzm jest wielkim orężem, którego definicja jest zamazana do granic rozsądku. Dmowski był nacjonalistą – No i co z tego? Podając za Wiki: Nacjonalizm to przekonanie, że dany naród jest najwyższą wartością, z którego wynika określona postawa polityczna, gospodarcza i społeczna. Nacjonalizm uważa interes własnego narodu za nadrzędny wobec interesu jednostki, grup społecznych, czy społeczności regionalnych. Uznaje naród za najwyższego suwerena państwa, a państwo narodowe za najwłaściwszą formę organizacji społeczności, złączonej wspólnotą pochodzenia, języka, historii i kultury. Nacjonalizm ponadto przedkłada interesy własnego narodu nad interesami innych narodów, zarówno wewnątrz kraju (mniejszości narodowe lub etniczne) jak i na zewnątrz (narody sąsiednie). PRZY JEDNOCZESNYM SZACYNKU DO INNYCH NACJI.
Pytam się, czy to nie Nacjonalizm spowodował, że mimo wielu lat w zaborach udało się utrzymać Polskość? Czy to nie Nacjonalizm dodawał ludziom siłę w największych kryzysach i wojnach? Czy to nie nacjonalizm był lepiszczem, który scalał podziemie, które było cały czas gotowe do przywrócenia Poslki na mapie? Niezależnie od tego czy to były zabory, rozczłonkowanie w czasie II wojnie światowej. Nie wierzmy Michnikom, którzy gardzą Nacjonalizmem a nawet patriotyzmem. Oni nie mieli by nic przeciwko temu, byśmy zlali się z całą Europą i całym światem w jedną wielką pulpę. Bez granic, bez tożsamości, bez własnego zdania, inicjatywy ustawodawczej, wojska, pomysłu na Polskę. Byśmy zajęli się tylko przyjmowaniem rezolucji i prawa z Europy. Byśmy płonęli ze wstydu, że jesteśmy zaściankowi (sami nie potrafiliśmy nigdy stanowić prawa) i ksenofobiczni (Tak, jakby uzasadniony lęk przed obcymi był czymś jednoznacznie złym). Nie dajmy się manipulować w książkowe mechanizmy pedagogiki wstydu. Wystarczy otworzyć uszy i oczy – nic więcej. Receptą na antypolonizm, na podległość względem innych mocarstw, na posiadanie własnego kraju, swojej kultury, języka, świadomość jest właśnie nacjonalizm. Nie szowinizm tylko właśnie nacjonalizm. Mylenie tych pojęć w mediach jest niestety celowym zabiegiem.
----
kajman napisał(a):Dla mnie za wysoko. Mam takie odczucie, że to miejsce jest nie za działalność lecz za to, że go zamordowano.
Odczucie błędne i świadczące o braku znajomości działalności Popiełuszki. Na Internetach można znaleźć kazania Żoliborskie Księdza. To był głos prawdy, nigdzie wówczas nie słyszanej. Prawdy niewygodnej. Za którą przyszło zapłacić nie tylko śmiercią ale męczeństwem. Cytując Orwella - W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym. Oto wyniki sekcji zwłok.
– wybite 3 zęby,
– połamanych 6 żeber,
– wyrwane 3 palce ręki,
– 61 ran 6 cm na całym ciele,
– połamany nos,
– wyrwane ucho,
– powyrwane włosy,
– przypalany,
– wyrwany język,
– duszony,
– zmiażdżne kolano,
– wyrwane paznokcie,
– siniaki od uderzenia pałką,
– utopiony.
Także Kajmanie – warto to wiedzieć
---
kajman napisał(a):No cóż, skłonny jestem twierdzić, że to stwierdzenie to totalna bzdura, która z niewiadomych powodów rozprzestrzeniła się w naszym społeczeństwie. Jeżeli podawać osoby, dzięki którym Wałęsa stał się tym, kim był to podałbym Kuronia, Michnika i inne osoby ze środowiska KSS KOR.
Nie nawet nie ma czego komentować. Można wymieniać do białego rana jego zasługi. To człowiek, który dodał Polakom skrzydeł, dodał sił, by uwierzyli, że można wyjść spod radzieckiego buta, który spopularyzował nieznaną w Europie informację, że PRL to nie jest sielanka i że Polska (czego wielu nie było świadomych) została po II wojnie światowej znów zagrabiona i zniszczona. Nawet po Okrągłym stole (który okrągłym był tylko wg jego geometrii) wzywał do ostrożności. Przestrzegał, że wolność i swawola to nie to samo. Itd. Itp.
---
Czy po powyższym ktoś wogólne jeszcze chce wiedzieć jakie jest moje top 10?

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.11.2018 03:00 PM przez dziobaseczek.)
14.11.2018 03:00 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 632
Dołączył: May 2008
Post: #307
RE: 100 LAT
dziobaseczek napisał(a):Zgadzam się w 100%, że jeśli ludzie chcą, by w sejmie reprezentował ich były UBek - powinna być ich sprawa. Jedno ale - teczki i fakty na stół!
+1

dziobaseczek napisał(a):Efektem jest tego, że dekomunizacji w wielu sferach nie udało się przeprowadzić. A w sferze politycznej – Twarze komunistów zamieniły się w twarze postępowców.
+1

dziobaseczek napisał(a):Nie budzi zaufania trwanie w kłamstwie, szczególnie, jeśli mamy do czynienia z Politykami, którzy są naszymi służącymi. I ich finanse, koneksje oraz działalność mają być jak otwarta księga.
+1

dziobaseczek napisał(a):Antysemityzm jest wielkim orężem, którego definicja jest zamazana do granic rozsądku.
z tym też się mogę zgodzić

co do nacjonalizmu -- definicja pokrywa się z moim rozumieniem tegoż, które odbiega od mojego patrzenia na świat, ale to inna kwestia, bo nawet bardziej w praktyce odbiega w czynach i słowach chłopców z oenerów; jest za dużo agresji wszelkiego rodzaju i podłej symboliki w tych organizacjach; myślę też, że oficjalne definicje różnią się znacząco od przeświadczeń wewnętrznych członków, co pokazują na ulicach 11 listopada, rzucając w innych racami czy butelkami (3 osoby ranne we Wrocławiu) czy obelżywymi hasłami z mównicy (na youtubie do obejrzenia zarówno międlar, jak i śpiewak)

dziobaseczek napisał(a):Receptą na antypolonizm, na podległość względem innych mocarstw, na posiadanie własnego kraju, swojej kultury, języka, świadomość jest właśnie nacjonalizm.
jak dotąd jesteśmy podlegli przede wszystkim własnym kompleksom i brakom po stronie państwowości (nie tożsamości narodowej, jak się teraz powszechnie twierdzi); łatanie tego podsycaniem postaw nacjonalistycznych i ksenofobicznych to bomba z opóźnionym zapłonem

dziobaseczek napisał(a):Można wymieniać do białego rana jego zasługi
tylko nikt tego nie robi; wszyscy tylko tak mówią, że święty, uosobienie Boga żywego, ale na tym poprzestają

dziobaseczek napisał(a):Czy po powyższym ktoś wogólne jeszcze chce wiedzieć jakie jest moje top 10?
ja w sumie bym chciał

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
14.11.2018 06:11 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 733
Dołączył: Jun 2007
Post: #308
RE: 100 LAT
dziobaseczek napisał(a):Oto wyniki sekcji zwłok.
Sorry, ale nawet to w jaki sposób zginął nie powinna powodować, że człowiek pojawia się w topie. Zasługą ma być to, że go torturowano i zamordowano? Mnie to kompletnie nie przekonuje.
dziobaseczek napisał(a):To człowiek, który dodał Polakom skrzydeł
Ale Polacy już wtedy mieli skrzydła. Był rok 1970, był 1976, był KOR, ROBCiO, podziemna prasa itd.
14.11.2018 06:47 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 100
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #309
RE: 100 LAT
Widać że nie przeczytałeś że zrozumieniem.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
14.11.2018 06:50 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #310
RE: 100 LAT
Dodam że zarzucanie Dmowskiemu że był nacjonalistą jest trochę śmieszne i może być chyba tylko spowodowane przykładaniem współczesnej miary do dawnych realiów. W czasach walki o niepodległość i to kraju który od dawna nie istniał, bycie nacjonalistą jest naturalne i nawet wskazane.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.11.2018 07:02 PM przez Miszon.)
14.11.2018 07:02 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 197
Dołączył: Jul 2014
Post: #311
RE: 100 LAT
To jeszcze ja wrzucę swoje trzy grosze:
- kto się do władzy urodził, to choćby system polityczny zmienił się 180 stopni, u tej władzy wytrwa i od koryta odepchnąć się nie da... Icon_eek
- pięknie tu dziobaseczek pisał o nacjonalizmie, tylko zamiast pracować u podstaw, ponad dwa miliony młodych i niemalże najbardziej uzdolnionych, a na pewno odważnych ludzi opuściło ten kraj w poszukiwaniu lepszej przyszłości za granicą (przeważnie w Europie zachodniej)
- na ich miejsce mamy tyleż (a może i więcej?) przybyszów z Ukrainy i Azji, więc coraz trudniej mówić o jednolitej wspólnocie narodowej
- i zdaje się podczas referendum akcesyjnego dla Unii Europejskiej ponad 70% Suwerena zrzekło się zwierzchnictwa prawa polskiego na rzecz europejskiego, to na jakiej podstawie teraz domagamy się, by to nasze było przed unijnym?
- i tak pięknie dostrzegamy dwóch antagonistów z Międzywojnia czyli Dmowskiego i Piłsudskiego, a nikt nie dostrzegł bohaterów naszych czasów czyli Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska?! Icon_twisted
Gdyż moim skromnym zdaniem (a wobec obu mam ogromne zastrzeżenia) współczesna Polska bez nich byłaby niemalże jak wyjałowiona pustynia. Icon_idea

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
14.11.2018 07:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #312
RE: 100 LAT
Co do ostatniego - niewątpliwie mają największy udział, w tym jak obecnie wygląda Polska, bo po 1989 tylko w latach 1993-97 i 2001-2005 nie byli u władzy (w ten, czy inny sposób). Wbrew temu zresztą, co twierdzi Kaczyński.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
14.11.2018 07:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 632
Dołączył: May 2008
Post: #313
RE: 100 LAT
Sundrajta napisał(a):na ich miejsce mamy tyleż (a może i więcej?) przybyszów z Ukrainy i Azji, więc coraz trudniej mówić o jednolitej wspólnocie narodowej
ale brak wspólnoty narodowej to nie jest nasz problem -- naszym problem jej bezkrytyczne przyglądanie się wszystkim wkoło i samobiczowanie się z jednej strony i taśmowe krytykowanie "zgniłego zachodu" i uważanie się za lepszych od "dzikiego wschodu" z drugiej

państwo i naród to dwie różne rzeczy; wspólnota narodowa nie musi być jednolita etnicznie, a już tym bardziej państwo!

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
14.11.2018 08:36 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #314
RE: 100 LAT
Szwajcarzy nawet nie mówią jednym językiem, a są jednym narodem! (odwrotny przykład: Niemcy i Austria).

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
14.11.2018 09:11 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Kuba1201 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 425
Dołączył: Aug 2017
Post: #315
RE: 100 LAT
(14.11.2018 09:11 PM)Miszon napisał(a):  Szwajcarzy nawet nie mówią jednym językiem, a są jednym narodem! (odwrotny przykład: Niemcy i Austria).
W wielu innych państwach też jest więcej niż jeden język urzędowy.
14.11.2018 09:51 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #316
RE: 100 LAT
Tak, ale to skrajny przykład gdzie nikt nie ma wątpliwości co do jednego narodu szwajcarskiego.

Często są 2 urzędowe bo są jakieś odrębne grupy etniczne jednak (Hiszpania, Belgia), względnie historyczne zaszłosci "kolonialne" (Finlandia, Kanada, Irlandia - ale oni akurat w drugą stronę niż Finowie niestety).

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.11.2018 10:24 PM przez Miszon.)
14.11.2018 10:23 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 733
Dołączył: Jun 2007
Post: #317
RE: 100 LAT
dziobaseczek napisał(a):Widać że nie przeczytałeś że zrozumieniem.
O Popiełuszce? Przeczytałem, tylko nie wiem po co komu ta końcówka. A to co przeczytałem też mnie nie przekonuje.
14.11.2018 11:23 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 100
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #318
RE: 100 LAT
AKT! napisał(a):co do nacjonalizmu -- definicja pokrywa się z moim rozumieniem tegoż, które odbiega od mojego patrzenia na świat, ale to inna kwestia, bo nawet bardziej w praktyce odbiega w czynach i słowach chłopców z oenerów; jest za dużo agresji wszelkiego rodzaju i podłej symboliki w tych organizacjach; myślę też, że oficjalne definicje różnią się znacząco od przeświadczeń wewnętrznych członków, co pokazują na ulicach 11 listopada, rzucając w innych racami czy butelkami (3 osoby ranne we Wrocławiu) czy obelżywymi hasłami z mównicy (na youtubie do obejrzenia zarówno międlar, jak i śpiewak)
Szanuje Twoje doświadczenia i ubolewam, że byłeś ich bezpośrednim świadkiem. Nie zaprzeczam, że w ONR znajduje się bardzo dużo buchajacych testosteronem mężczyzn i agresywnych. Ciężko jest oczekiwać, by każdy z nich był potulnym barankiem. Szczególnie, że są oni, podobnie, jak ja, wkurzeni marazmem, w jakim znajduje się teraz Polska. Tym bardziej dziwię się Takiej Pani Scheling Wiegus potępiającej utworzenie WOT i generalnie wszelkim pacyfistom, którzy chcę zlikwidować wojsko. Mam znajomych, którzy zaczęli działać w tym przedsięwzięciu - mają możliwość upuszczania nadmiaru sił.
W tym roku 14 lipca na rocznicę Zdobycia Bastylii we Francji spłonęło blisko 900 samochodów. W Polsce na 100-lecie niepodległości zapalono race, jeden emblemat UE a PAD nie powitał Tuska i pisze się o marszu faszystów. Fake newsa o "faszystach" powiela nawet Fukuyama pokazując zdjęcia z innego marszu.
A we Wrocławiu - można siać niechęć, bo Fakt i inni stwierdzili, że 3 osoby były ranne. Jakie to były rany - tego nikt już nie powiedział. Można się zgadzać lub nie z hasłami tego marszu - ale ich prawem jest manifestować i wyrażać poglądy. Ja bym na tym marszu nie poszedł, bo wolę spokojniejsze marsze, takie jak w Warszawie (Byłem w Gliwicach z Buzkiem i Budką w czubie)
Podła symbolika? Zaczynasz wpędzać się w kozi róg - gdzie w wielu Państwach, mając na uwadze - świeckie Państwo i Polityczną poprawność - usuwa się wszelkie symbole. A np. taka FiFA karze klub, bo pojawia się na trybunach znak Polskiego Szczerbca. Przypominam, że Falanga i Krzyż celtycki znajduje się w rejestrze dopuszczalnych emblematów - pozwolenie wydano w trakcie rządów PO. To, że komuś się z czymś kojarzy nie jest podstawą, by zakazywać. Mnie np. bardzo źle kojarzy się tęczowa flaga - i uważam, że to zło w czystej postaci - ale nie przyszło by mi do głowy, by komuś zabraniać łazić z nią.
Międlar? Nie zaprzeczam - ostry język i nie do końca mnie przekonuje - ale z częścią poglądów się zgadzam.
Myślę, że pomimo uważam Cię za bardzo wyważonego, to wpadłeś w jakąś bańkę, z której jest tylko jedna perspektywa. Do tej samej bańki wpadaja różne Gronkiewicze i Wielgusy - które wrzeszczą - zakazać i zlikwidować. Najgłośniej krzyczą ci, którzy chcą, by było różnorodnie. Wyjdź ze strefy komfortu i zwróć uwagę, że jest też duża wola i postęp, by ekstremalne postawy przeszły do defensywy. Ale nie można zamknąć usta ludziom, tylko dlatego, że komuś się coś z czymś kojarzy.
Sundrajta napisał(a):- i tak pięknie dostrzegamy dwóch antagonistów z Międzywojnia czyli Dmowskiego i Piłsudskiego, a nikt nie dostrzegł bohaterów naszych czasów czyli Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska?!
Gdyż moim skromnym zdaniem (a wobec obu mam ogromne zastrzeżenia) współczesna Polska bez nich byłaby niemalże jak wyjałowiona pustynia.
Porównywanie Tuska i Kaczyńskiego do ww przywódców jest pozbawione sensu. Obaj bowiem reprezentują postawy dalekie od Patriotyzmu, pomimo otoczki, jaka się wokół nich roztacza. Obie osoby miały / mają wszelkie narzędzia (i obietnice) aby móc realnie zmieniac Polskę. Kończy się jak zwykle na pseudoreformach czy wrecz deformach. Oni są sobie nawzajem potrzebni bo reprezentują wbrew pozorom podobny punkt widzenia (Neoliberał i przedstawiciel neosanacji). Temat na rozprawkę. W tej chwili mając te dwie post okrągłostołowe siły jest jałowo, jak na pustyni. Jednym z aspektów jest podmianka narodowościowa w naszym Kraju, o jakiej wspominasz. Wypychanie naszych i przyjmowanie taśmowo substytucji ze wschodu i dalekiego wschodu.
Sundrajta napisał(a):- i zdaje się podczas referendum akcesyjnego dla Unii Europejskiej ponad 70% Suwerena zrzekło się zwierzchnictwa prawa polskiego na rzecz europejskiego, to na jakiej podstawie teraz domagamy się, by to nasze było przed unijnym?
Referendum akcesyjne było jednym wielkim szwindlem. Po pierwsze nie było żadnej debaty, nikt nie przeprowadził żadnej analizy, media piały tylko o pozytywnych obliczach. Internet nie miał takiej siły a media właściwie były zdominowane przez jeden punkt widzenia. Do tej pory zresztą jest podobnie – różnica tylko w tym, że TVP sieje ordynarną propagandę sukcesu, a wtóruje mu Niezależna. Reszta Onety, TVNy, WP, Newsweeki, Tok FMy – to jeden tak samo płynący nurt. Zapanowała euforia – z dzisiejszej perspektywy niepojęta dla mnie. Argumenty wówczas podnoszone nijak mają się do rzeczywistości, z jaką mamy teraz do czynienia.
Po drugie sama nazwa referendum była nieprawdziwa – Wówczas byt wspólnotowy to Wspólnota Europejska nieskrepowana chorym traktatem Lisbońskim , który pozwolił wreszcie swobodnie i bez żenady odnieść się do dotychczas skrętnie chowanej spuścizny z Ventodene. Warto śledzić aktywność legislacyjną, debaty czy rezolucje – by dojść do wniosku, że wpakowaliśmy się w g. Czy Polacy w referendum zrzekli się się zwierzchnictwa prawa polskiego na rzecz europejskiego? Odpowiedź brzmi – NIE. Lech Kaczyński – podpisując Traktat w Lisbonie – pokazał po raz kolejny, że debata na ten temat nie istnieje. A Polaków potraktowano jak stado baranów.
AKT! napisał(a):państwo i naród to dwie różne rzeczy; wspólnota narodowa nie musi być jednolita etnicznie, a już tym bardziej państwo!
To o napiszę spotka się z dużym oporem. Zatem zaspoileruje, by nie urazić co bardziej delikatnych.
kajman napisał(a):Ale Polacy już wtedy mieli skrzydła. Był rok 1970, był 1976, był KOR, ROBCiO, podziemna prasa itd.
Skłamałbym, gdybym stwierdził, że ww organizacje nie dawały skrzydeł. Uważam, że to wspaniałe inicjatywy. Zresztą Czuma, Moczulski i inni – próbował przypomnieć o rzeczach, o których teraz wspomina Kukiz czy Korwin. Że oczkiem w głowie jest przedsiębiorczość a nie rozdawnictwo. Chwała im za to. Natomiast nie będę z Toba rozmawiał o kwestii duszy, wiary i Bogu, bo jesteś zupełnie niewierzący na zabój. Złamana dusza - jedynym lekarstwme jest Prawda i Bóg. Tłumaczyłem to już w innym wątku.
AKT! napisał(a):samobiczowanie się z jednej strony i taśmowe krytykowanie "zgniłego zachodu" i uważanie się za lepszych od "dzikiego wschodu"
Ja się czuję lepszy od zachodu w tym sensie, że to jest moja ojczyzna i jest mi najbliższa. I uważam, że w wielu kwestiach faktycznie mamy prawo czuć się lepsi. Czuję dumę. U nas nie było np. zoo dla ludzi, nie wyrzynaliśmy milionów ludzi w Afryce, nie mamy na koncie Wandei, nie używaliśmy cyklonu B, nie tworzyliśmy laboratoriów śmierci, pięknie walczyliśmy dla Aliantów - można tak bez końca... Zacytowałbym Norwida, ale wyszedłbym na Eurofoba Icon_smile Gdy się spojrzy na Europę całościową, a nie tylko z perspektywy ładnego metra, równych chodników i pełnych brzuchów – to wygląda to źle.
Tak uważam, że jesteśmy godni, by nastał w Polsce faktyczny koniec Komunizmu. Bo na to zasługujemy. W Europie duma i patriotyzm jest passe, a ja sądzę, że bycie dumnym z Narodu jest normalnością.
A zgniły zachód - cóż - każdy widzi, że gnije. I przesuwa się jak zombie w kierunku, o jakim marzył sobie Altiero Spinelli. Prosto w przepaść.
AKT! napisał(a):tylko nikt tego nie robi; wszyscy tylko tak mówią, że święty, uosobienie Boga żywego, ale na tym poprzestają
Jan Paweł II był największym duchowym przywódcą narodu polskiego. Dotarcie do analiz tego typu nie stanowi dużego kłopotu. Mi zajęło to 30 sekund.
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WE/dzi...42013.html

Szacunkowe top 10 (na szybko zrobione)
10. Józef Piłsudski
9. Maria Skłodowska-Curie
8. Lech Wałęsa
7. Ignacy Jan Paderewski
6. Władysław Grabski ex equo Eugeniusz Kwiatkowski
5. Wojciech Korfanty
4. Rotmistrz Pilecki
3. Roman Dmowski
2. Stanisław Wyszyński
1. Jan Paweł II

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.11.2018 01:02 PM przez dziobaseczek.)
15.11.2018 12:58 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 514
Dołączył: Aug 2008
Post: #319
RE: 100 LAT
Bardzo ładna 10-ka. Myślę że w 70-80% zbieżna z moją Icon_smile2 (raczej bym nie miał Pileckiego, Dmowskiego i Korfantego, byliby blisko, ale nie w 10-ce. Może zamiast Pileckiego blisko byłby "Nil" Fieldorf).
Cytat:Referendum akcesyjne było jednym wielkim szwindlem. Po pierwsze nie było żadnej debaty, nikt nie przeprowadził żadnej analizy, media piały tylko o pozytywnych obliczach. Internet nie miał takiej siły a media właściwie były zdominowane przez jeden punkt widzenia. [...] Zapanowała euforia – z dzisiejszej perspektywy niepojęta dla mnie.
I całe szczęście Icon_wink2 . Ciekawe też, że dziś w sondażach wyniki są podobne do ówczesnych, czyli jednak ludzie są zadowoleni.

Jako ciekawostka podam, że moja rodzinna miejscowość znalazła się potem w artykule "Polityki" jako gmina z największym % głosów "za". Trudno się dziwić, bo jak pisałem, po 1989 wpadła w czarną dziurę w której czas stanął.
Co prawda potem wyjechało bardzo dużo młodych na zachód, ale też wreszcie się coś ruszyło (co prawda dopiero jakoś po 2010-12, ale jednak).

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.11.2018 01:22 PM przez Miszon.)
15.11.2018 01:17 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 632
Dołączył: May 2008
Post: #320
RE: 100 LAT
dziobaseczek napisał(a):Jan Paweł II był największym duchowym przywódcą narodu polskiego. Dotarcie do analiz tego typu nie stanowi dużego kłopotu. Mi zajęło to 30 sekund.
ale ja o ten komunizm nie pytam, bo akurat do tego, że jp2 przyłożył do tego rękę w ten czy inny sposób, nie mam wątpliwości

dziobaseczek napisał(a):Zacytowałbym Norwida, ale wyszedłbym na Eurofoba
ta maska już opadła i tak Icon_wink

dziobaseczek napisał(a):Tym bardziej dziwię się Takiej Pani Scheling Wiegus potępiającej utworzenie WOT i generalnie wszelkim pacyfistom, którzy chcę zlikwidować wojsko.
dziwisz się, naprawdę? jak dla mnie dawanie tym nabuzowanym, jak sam zauważyłeś, chłopcom broni to przecież jawne zagrożenie bezpieczeństwa publicznego -- niech sobie pobiegają, pograją w piłkę, poboksują się nawzajem, porobią swoje panny, nie wiem -- jest tyle różnych sposobów, nie trzeba od razu szukać wrogów ojczyzny w ciemnych uliczkach

dziobaseczek napisał(a):A we Wrocławiu - można siać niechęć, bo Fakt i inni stwierdzili, że 3 osoby były ranne. Jakie to były rany - tego nikt już nie powiedział.
rzucono w nich butelkami, ale to kwestia drugorzędna -- zamiatanie tego przez Ciebie pod dywan w myśl obrony wyimaginowanej i przesiąkniętej jadem względem jakiejkolwiek odmienności narodowej koncepcji "wielkiej polski" jest jedynie przykre; gdyby do takiego zajścia doszło na marszu lgbt w lublinie i winni byliby tęczowi, pisałbyś najpewniej zupełnie inaczej -- tymczasem przemawia przez Ciebie hasło "cel uświęca środki"; nie wiem, czy to nie stoi aby w sprzeczności z katolicką moralnością; międlar w każdym razie nawołuje do krucjaty przeciw niewiernym i obcym; dla mnie to nie do przyjęcia niezależnie od wszystkiego

dziobaseczek napisał(a):Podła symbolika?
akurat nie chodzi mi o symbole jako takie, bo wiem, że są prawnie dopuszczalne i ok, niech będą, ale o to, na jakich emocjach i skojarzeniach onr pozwala sobie pogrywać -- krótko ścięci, z brunatnymi koszulami, zielonymi opaskami na lewnym ramieniu maszerują równo rzędami z powiewającymi na wietrze flagami i okrzykami na ustach; były takie manifestacje i już samo to, robione z premedytacją, budzi mój niesmak, choć, jak zauważa jeden z fejsbukowych pejów "naziści byli źli, ale dobrze się ubierali" Icon_wink mimo wszystko

[Obrazek: 414994ee691f5f643d9fba941a1b1b58-780-0-0-0.jpg]

dziobaseczek napisał(a):Wyjdź ze strefy komfortu i zwróć uwagę, że jest też duża wola i postęp, by ekstremalne postawy przeszły do defensywy. Ale nie można zamknąć usta ludziom, tylko dlatego, że komuś się coś z czymś kojarzy.
ale ja do tego nie nawołuję, żeby zamykać im usta, tylko potępiam (post factum) pewne rzeczy, które były wykrzykiwane i sposób w jaki demonstrowano; nie twierdzę, że to były marsze nazistów, ani że to realna siła polityczna, ale jak 12 listopada rozmawiałem z mieszkającymi od lat we wrocławiu znajomymi obcokrajowcami, to pytali mnie, czy dzisiaj już bezpiecznie mogą wyjść na ulicę, bo mają bardziej niż ja czy Ty śniadą cerę i średnio mówią po polsku; tak wygląda "Polska dla Polaków" w praktyce

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
15.11.2018 02:13 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości