Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
100 LAT
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 383
Dołączył: Jun 2007
Post: #281
RE: 100 LAT
Yacy napisał(a):kajman, czemu Ty nie dajesz nam poznać tych swoich naj?
Po drugie top był prezentowany na zaprzyjaźnionym forum, a po pierwsze nie sądzę, żeby ktoś był tutaj nim zainteresowany, szczególnie że po trzecie i to top skrajnie subiektywny opierający się w znacznej części na mojej sympatii do danych osób i nie będący efektem szczegółowych analiz tak jak tutaj (za co chylę głowę przed bearem).
11.11.2018 07:03 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #282
RE: 100 LAT
Miałem na myśli natchnienie do działania. Jednak baz papieża Polaka LW nie stał by się tym kim się stał. Icon_lol

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
11.11.2018 07:05 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 028
Dołączył: Dec 2009
Post: #283
RE: 100 LAT
A ta wypowiedź? Icon_smile

WOLNE MEDIA!!!
11.11.2018 07:05 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
ku3a Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 19 088
Dołączył: Jun 2007
Post: #284
RE: 100 LAT
byłem pewien, że wygra Piłsudski. a na 2-3 będą Papież i Wałęsa.

tak jak pisałem na samym początku - czapki z głów! i tyle.
11.11.2018 07:10 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 028
Dołączył: Dec 2009
Post: #285
RE: 100 LAT
Też tak myślałem na początku, ale okazało się, że to byłoby zbyt oczywiste (wygrana Piłsudskiego)...

WOLNE MEDIA!!!
11.11.2018 07:12 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 383
Dołączył: Jun 2007
Post: #286
RE: 100 LAT
neo01 napisał(a):A ta wypowiedź?
Jestem za, a nawet przeciw. Gdyby chociaż niektórzy politycy potrafili myśleć w ten sposób o ile lepiej mogłoby być.
Sundrajta napisał(a):Miałem na myśli natchnienie do działania.
Wałęsa działał już aktywnie w 1970 roku, od 1976 już bardzo aktywnie, a z KSS KOR zbliżył cię nim Wojtyła został papieżem.
ku3a napisał(a):tak jak pisałem na samym początku - czapki z głów!
Tak jest.
11.11.2018 07:18 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #287
RE: 100 LAT
Top bardzo interesujący, ale Wałęsa przed Wotyłą to chyba jednak przesada.
Bez porównania te dwie postacie...
11.11.2018 07:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 095
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #288
RE: 100 LAT
Odpowiedź kompleksowa wystawię we wtorek. Oczywiście obecność Owsiaka na 3 miejscu zamiast Dmowskiego jest dla mnie szokiem. Szokiem nie do opisania jest brak Dmowskiego w zestawieniu. Ciąg dalszy we wtorek lub środę.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
11.11.2018 07:48 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #289
RE: 100 LAT
Tomekk napisał(a):ale Wałęsa przed Wotyłą to chyba jednak przesada
Jednak w sensie politycznym już takiej różnicy między nimi nie widzę. Icon_lol
dziobaseczek napisał(a):Szokiem nie do opisania jest brak Dmowskiego w zestawieniu
Zgadzam się. To był polityk niemalże równy rangą z Naczelnikiem w dwudziestoleciu międzywojennym. Przez wielu jednak bardo niedocenionym...

"Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury" [Frank Zappa]
11.11.2018 08:02 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Gaspard Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 054
Dołączył: Dec 2016
Post: #290
RE: 100 LAT
Przede wszystkim gratulacje za chęci i konsekwentne publikowanie. Mimo, że większość z wymienionych tutaj wybitnych jednostek kojarzę to chyba mam zbyt mało lat na liczniku by próbować je oceniać.
A co do najwyższych miejsc - paradoksalnie przedostatnia trójka podobała mi się dużo bardziej od ostatniej. Nie jestem wielkim fanem ani Owsiaka (żeby nie było - co roku wrzucam na WOŚP i bardzo podoba mi się inicjatywa, chodzi bardziej mi o jego charakter) ani Wałęsy (bardzo szanuję za wszystko co zrobił dla Polski i nie kwestionuję tego, że jest bohaterem, ale wyjątkowo irytują mnie jego ostatnie wypowiedzi i jego styl bycia). Co do Jana Pawła II - nie uważam go za najwybitniejszego papieża wszech czasów (jak niektórzy) i uważam, że jego kult w Polsce jest lekko przesadzony, ale szanuję za wspieranie Polaków w walce z komunizmem i jego artystyczną twórczość.
No i podobnie jak przedmówcy - uważam, że Dmowski powinien się znaleźć w zestawieniu. Miał wiele kontrowersyjnych poglądów, z którymi się absolutnie nie zgadzam, ale nie można podważać jego roli w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości.
11.11.2018 08:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #291
RE: 100 LAT
(11.11.2018 08:02 PM)Sundrajta napisał(a):  
Tomekk napisał(a):ale Wałęsa przed Wotyłą to chyba jednak przesada
Jednak w sensie politycznym już takiej różnicy między nimi nie widzę. Icon_lol
dziobaseczek napisał(a):Szokiem nie do opisania jest brak Dmowskiego w zestawieniu
Zgadzam się. To był polityk niemalże równy rangą z Naczelnikiem w dwudziestoleciu międzywojennym. Przez wielu jednak bardo niedocenionym...
Ja bym go dał wcale nie za działalność w 20-leciu, tylko za konferencję wersalską.

JP2 nie na pierwszym to jednak zaskoczenie. Zwłaszcza że tak jak ku3a: przegraną z Piłsudskim bym bardziej zrozumiał .

Największy brak to chyba jednak Curie-Skłodowska. Chyba największa kobieta-naukowiec w historii i to w światowej skali.

Ale Dmowskiemu miejsce w setce (czy nawet minimum 50ce) należało się jak psu buda. Szczególnie że było sporo polityków tamtego okresu o mniejszym znaczeniu i zasługach.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11.11.2018 09:47 PM przez Miszon.)
11.11.2018 09:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 080
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #292
RE: 100 LAT
nie wiem co się komu może należeć w subiektywnym topie danej osoby...
(średnio tu pasu je to określenie, ale chyba to jednak był top)

tu nie ma nic policzalnego.
u mnie MCS byłaby pewnie w "10", ale to też jest dla mnie oczywiste od 2-3 lat.
ale rozumiem, że u kogoś jej może nie być.
ja Dmowskiego nie umieściłbym tak wysoko.
nie wiem też czy byłby w setce...

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
11.11.2018 10:19 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #293
RE: 100 LAT
Biorąc pod uwagę kto był z polityków tamtego okresu (kilku kompletnie zbędnych, ale to już czysto subiektywne), to powinien być - może tak to ujmę.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&amp;num...gewidget=1]
11.11.2018 10:34 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Kuba1201 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 414
Dołączył: Aug 2017
Post: #294
RE: 100 LAT
Chyba każdy się zgodzi z tym, że Roman Dmowski powinien się znaleźć przynajmniej w 100 - zwłaszcza patrząc na sporą ilość podróżników, odkrywców, reżyserów czy wreszcie polityków, który w niektórych przypadkach są moim zdaniem mniej ważni niż właśnie on. Patrząc na Piłsudskiego w top 10 to zdecydowanie niedoceniony polityk, a wcale nie odegrał jakiejś mniejszej roli w dwudziestoleciu międzywojennym.
Jak ktoś już tu napisał, Skłodowska-Curie największe rzeczy dokonała jeszcze wtedy, gdy nasz naród był pod zaborami.
Sam obstawiałem, że wygra papież, na 2 Piłsudski, a najniższe miejsce podium zajmowały Wałęsa.
Jednak z tego względu, iż to jest subiektywny top rozumiem tu wszystko.
11.11.2018 11:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #295
RE: 100 LAT
Skłodowska sporo pomagała Polsce po wojnie. Tak na szybko i z głowy to podarowała bryłę radu instytutowi chemii (czy fizyki), na dzisiejsze pieniądze to było warte bodajże parę milionów dolarów, a także w czasie wojny z bolszewikami korzystaliśmy z mobilnych aparatów rentgenowskich także przez nią załatwionych.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&amp;num...gewidget=1]
12.11.2018 12:09 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 080
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #296
RE: 100 LAT
właśnie dziś w Trójce była o niej mowa. nie wiem jak mogła dać bryłę radu, gdy sama aby kontynuować badania zbierała pieniądze na rad.
w USA zdobyła 150 000 $ i kupiła gram! Icon_smile2 który przekazał paryskiemu instytutowi radowemu. poźniej drugi gram przekazała warszawskiemu instytutowi.
chyba, że ten gram = bryła Icon_wink2
chyba trzeba gdzieś więcej poczytać Icon_smile2

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
12.11.2018 01:01 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 428
Dołączył: Aug 2008
Post: #297
RE: 100 LAT
Tak, bryła to gram Icon_wink .

150 tys na tamte pieniądze. Trudno powiedzieć ile na obecne, ale:

" wartość 1 dolara z 1930 roku to w 2009:

$12.80 using the Consumer Price Index 
$10.70 using the GDP deflator 
$26.80 using the value of consumer bundle 
$40.40 using the unskilled wage 
$49.60 using the Production Worker Compensation 
$62.00 using the nominal GDP per capita 
$155.00 using the relative share of GDP".

A zresztą :

https://www.measuringworth.com/calculato...evalue.php

Najprostsze wyliczenie podaje 2,2 mln, ale zależnie jak liczymy może osiągnąć aż 31,7mln!

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&amp;num...gewidget=1]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.11.2018 02:11 PM przez Miszon.)
12.11.2018 02:04 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #298
RE: 100 LAT
kajman napisał(a):Rozumiem, że musiał się w tym topie znaleźć i to znaleźć bardzo wysoko, ale mnie nigdy nie przekonywał, co gorsza uważam, że zrobił o wiele więcej złego niż dobrego jako papież.
a jakiś przykład albo dwa? nie, że nie stoję w opozycji, tylko jestem ciekaw
ja sam nie przebiłem się przez medialną hagiografię wokół JP2, stąd raczej powstrzymuję się od własnych ocen

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
12.11.2018 06:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 383
Dołączył: Jun 2007
Post: #299
RE: 100 LAT
AKT! napisał(a):jakiś przykład albo dwa?
Cofnął Kościół minimum o 20 lat wstecz. Praktycznie zaprzepaścił dorobek Soboru. Rozdmuchał wyciszany kult świętych.
12.11.2018 06:47 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
neo01 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 10 028
Dołączył: Dec 2009
Post: #300
RE: 100 LAT
Cofnął Kościół? Może zatrzymał czy spowolnił niektóre procesy, OK. Ale kto jak nie On otworzył Kościół na ludzi, dosłownie przybliżył się do zwykłego człowieka w najdalszym zakątku globu... Chociażby za to należy mu się wielki symboliczny pomnik.

WOLNE MEDIA!!!
12.11.2018 09:05 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości