Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aretha Franklin umarła...
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #1
Aretha Franklin umarła...
Może lepiej przygotować się na taką wiadomość zawczasu... Amerykańskie media podają, że Aretha Franklin znajduje się w stanie krytycznym, otoczona przez żegnających się z nią w Detroit rodzinę i przyjaciół.

Choć w przestrzeni komercyjnej kojarzy się jedynie z utworem "Respect", to szykuje się nam ogromna muzyczna strata.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.08.2018 04:16 PM przez prz_rulez.)
13.08.2018 03:31 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #2
RE: Aretha Franklin w stanie krytycznym
Jedynie z "Respect", serio? A "(You Make Me Feel Like) A Natural Woman"? A "Chain of Fools"? A "I Say a Little Prayer"?
No i trochę za wcześnie mimo wszystko na otwieranie tematu w tym dziale.

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
13.08.2018 03:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #3
RE: Aretha Franklin w stanie krytycznym
Wiesz... Od dawna wiemy, że nie ma co się oglądać na komercję.
Sprawdziłem właśnie wyniki globalne na last.fmie i choć w zestawieniach krótkoterminowych aż tak bardzo nie widać, to w kategorii "all time" "Respect" bije na głowę całą resztę (o dziwo "(You Make Me Feel Like) A Natural Woman" dopiero na piątym).
A co do tego, że za wcześnie... Dział nazywa się "muzyczne pożegnania". Myślę więc, że miło jest się z kimś pożegnać zanim on odejdzie.
13.08.2018 05:59 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Dobromiera Offline
głośna mniejszość
*****

Liczba postów: 7 064
Dołączył: Jun 2011
Bebo Facebook Flickr Last.fm LinkedIn MySpace
NK.pl Twitter YouTube
Post: #4
RE: Aretha Franklin w stanie krytycznym
To, że "Respect" jest jej największym przebojem, nie znaczy, że jest kojarzona wyłącznie z nim. Mowa o jednej z największych gwiazd muzyki współczesnej, zresztą nie zauważyłem żeby "Respect" było jakoś szczególnie obecne w naszych mediach. To tak jakbyś powiedział, że Nirvana kojarzy się wyłącznie ze "Smells Like Teen Spirit", albo Bowie wyłącznie z "Let's Dance" (w Polsce to akurat byłoby bliskie prawdy).
Ja na przykład poznałem ją przez "I Say a Little Prayer"... omawiane na kursie j. angielskiego. Niedawno w jakiejś reklamie był wykorzystany kower tego nagrania zresztą.

Prace nad nową Muzyczną Galaktyką trwają. Żegnaj phorum.pl, witaj niezależności!

https://rateyourmusic.com/~Szysza32
13.08.2018 09:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 095
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #5
RE: Aretha Franklin w stanie krytycznym
Icon_sad gigantyczna wokalistka, rokowania są słabe, ale może jeszcze zagra coś na żywo żywym. Modlitwa

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
13.08.2018 11:15 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #6
RE: Aretha Franklin w stanie krytycznym
Artur.O napisał(a):Ja na przykład poznałem ją przez "I Say a Little Prayer"... omawiane na kursie j. angielskiego. Niedawno w jakiejś reklamie był wykorzystany kower tego nagrania zresztą.
swoją drogą oryginalną wersję śpiewała Dionne Warwick; wersja Franklin wyszła przez przypadek, bo śpiewała sobie to na próbach między nagraniami (to był wówczas przebój) i postanowiono nagrać to i wydać jako bisajd; ostatecznie numer zaczął zdobywać popularność i odwrócono strony singla; to zresztą był wtedy największy przebój Franklin w UK Icon_wink

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.08.2018 12:39 PM przez AKT!.)
14.08.2018 12:39 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #7
RE: Aretha Franklin w stanie krytycznym
Ja kojarzę Arethę nie tylko z "Respect", ale to może jest prawda, że to był jej największy hit.
Trzymam kciuki, żeby wszystko było z nią ok!
15.08.2018 01:54 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 427
Dołączył: Aug 2008
Post: #8
RE: Aretha Franklin w stanie krytycznym
Ciężko powiedzieć, co było największym hitem. To trochę tak, jakby dajmy na to Beatlesów, Presleya czy Stonesów streścić do jednego kawałka. Bo to tego formatu artystka (a o znaczeniu i wpływie na innych na pewno większym niż Presley).

Cóż, trzymajmy kciuki, ale za długo pewnie niestety nie pożyje...

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
16.08.2018 03:58 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #9
RE: Aretha Franklin w stanie krytycznym
No niestety. Wchodzę na stronę, która w pracy wyświetla mi się automatycznie przy otwieraniu kolejnych zakładek, a tam:
http://www.msn.com/en-us/music/news/quee...ocid=ientp
16.08.2018 04:16 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Kuba1201 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 414
Dołączył: Aug 2017
Post: #10
RE: Aretha Franklin w stanie krytycznym
(16.08.2018 03:58 PM)Miszon napisał(a):  Ciężko powiedzieć, co było największym hitem. To trochę tak, jakby dajmy na to Beatlesów, Presleya czy Stonesów streścić do jednego kawałka. Bo to tego formatu artystka (a o znaczeniu i wpływie na innych na pewno większym niż Presley).

Cóż, trzymajmy kciuki, ale za długo pewnie niestety nie pożyje...
Już 10 minut po napisaniu Twojego posta doszły informacje, że nie żyje..
16.08.2018 04:16 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 427
Dołączył: Aug 2008
Post: #11
RE: Aretha Franklin umarła...
No tak, w złym momencie to napisałem Icon_frown

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
16.08.2018 04:21 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #12
RE: Aretha Franklin umarła...
6 lat temu pisałem na forum: "30 przebojów Arethy Franklin stanowiło prawdopodobnie moje pierwsze poważne i świadome spotkanie z klasycznym soulem. Znalazło się tu zresztą melodii, które później odkryłem w zupełnie innych, niespodziewanych okolicznościach na płytach innych wykonawców. To spotkanie (...) rozpoczęło moją trwającą do dziś wędrówkę przez rejony klasycznego soulu."

Odeszła Królowa Soulu.

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
16.08.2018 04:35 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 427
Dołączył: Aug 2008
Post: #13
RE: Aretha Franklin w stanie krytycznym
(13.08.2018 03:57 PM)AKT! napisał(a):  Jedynie z "Respect", serio? A "(You Make Me Feel Like) A Natural Woman"? A "Chain of Fools"? A "I Say a Little Prayer"?
Zapomniałeś o Think.

Respect pewnie ma dlatego najwięcej odtworzeń bo w ostatnich latach stało się hymnem ruchów feministycznych. Tzn zawsze w sumie było ale jakoś kilka lat temu ktoś sobie o tym przypomniał i niejako wzmocnił tę symbolikę

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
16.08.2018 09:25 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #14
RE: Aretha Franklin umarła...
to jest ciekawe o tyle, że oryginalnie to piosenka Otisa Reddinga
inna sprawa, że to właśnie Aretha zrobiła z niej przebój, bo oryginał nie był nawet singlem

ale tak, ta wersja ma dużo większą moc, a w ustach Franklin tekst Reddinga nabrał nowego znaczenia

"Think" też było ważnym dla Arethy utworem, ale w sumie miała piosenek o tej randze jakieś dwa tuziny

ja bardzo polecam kompilację "30 Greatest Hits", uważaną przez wielu za najlepszy zbiór przebojów diwy, wyczerpujący w zupełności temat; mankamentem jest to, że wydano go na początku lat 80. i zawiera jedynie numery z lat 60. i 70., ale to, jakby nie patrzeć jej złoty okres; ja trafiłem na tę płytę jako młodzian kilkanaście lat temu zupełnie przypadkiem tzn. nieprzypadkowo w tym sensie, że szukałem Arethy, ale nie miałem wówczas wiedzy, ani środków, by dokonać świadomego wyboru w tym zakresie Icon_wink

jeśli macie chęć sięgnąć po poszczególne płyty, też warto -- trzonem kanonu Arethy są "I Never Loved a Man the Way I Love You" i "Lady Soul", ale ja zawsze osobiście wolałem późniejsze "Spirit in the Dark" i "Young, Gifted and Black"; wszystkie są znakomite

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.08.2018 09:38 PM przez AKT!.)
16.08.2018 09:35 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Miszon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 11 427
Dołączył: Aug 2008
Post: #15
RE: Aretha Franklin umarła...
Ja tę składankę też słuchałem, nie wiem nawet czy nie na kasecie.
Albo na jakims półpirackim wydawnictwie z końca lat 90tych.

[Obrazek: jswidget.php?username=Miszon&num...gewidget=1]
16.08.2018 09:46 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 095
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #16
RE: Aretha Franklin umarła...
Smutna wiadomość, kiedyś jej należało się spodziewać. Pozostaje przepiękna muzyka ... RIP Aretha

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
17.08.2018 07:02 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Gaspard Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 054
Dołączył: Dec 2016
Post: #17
RE: Aretha Franklin umarła...
Wielka, naprawdę wielka artystka. Bardzo współczuję jej rodzinie, jej przyjaciołom i jej oddanym fanom. Mam nadzieję, że nie cierpiała dużo i odeszła, załatwiwszy wszystkie ziemskie sprawy Icon_cry
17.08.2018 10:00 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości