Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mój pierwszy raz.
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #1
Mój pierwszy raz.
No tak, tytuł wątku celowo ma być wieloznaczny, ale i uniwersalny... Icon_wink

Dziś opowiem o mojej pierwszej Liście Przebojów Programu Trzeciego. Okazja wyborna, bo dokładnie tydzień temu minęła 28 rocznica. Była to też sobota, 20 stycznia 1990 roku. Sobota, bo wtedy w ten dzień odbywała się lista. Długo nie mogłem przeboleć zmiany na piątek we wrześniu wspomnianego roku, a i dlatego własną umiejscowiłem w ten dzień tygodnia, ale to było parę miesięcy później, i o tym może następnym razem napiszę...

Więc przejdźmy do listy, trochę wspomnę utworów, trochę własnych wtrętów będzie.

49 N T. LOVE — Idą kołnierze
50 N BILLY JOEL — Leningrad
50 N SZTYWNY PAL AZJI — Smutna środa


Jakiż początek... Wszystko miałem na własnej liście dwa miesiące potem... Proszę jak się wbiło w ten młody umysł na długo. I nieważne, że T. Love nie byłem pewien czy "Idą kołnierze" czy może 'żołnierze', a "Leningrad" zapisywałem 'Leningra'... Pamiętam, że niedorzecznym było wtedy dla mnie nazwanie piosenki nazwą miasta, dużo bardziej przemawiało do mnie takie tajemnicze żeńskie imię... Icon_biggrin No i Szpal... Miły mi utwór do dziś...

Pierwszej listy słuchałem chyba na 'Klaudii', raczej na pewno... Dopiero potem widząc moją wzrastającą pasję do muzyki i radia rodzina zaczęła mi prezentować zacniejsze cacka. Icon_wink

31 24 10 AEROSMITH — Love in an Elevator
32 N 1 THE CHRISTIANS — Words
33 19 10 LIZA MINNELLI — Losing My Mind


Kolejny fragment... Lajzę miałem potem nagraną na kasecie, którą dostałem od znajomego by sprawdzić jakość zakupionych 'stilonek', i pamiętam, że zachwycał mnie ten niesamowity aranż, głos śpiewającej pani no i generalnie przebojowość numeru. Dalej "Words", czyli mój utwór życia. Czyż to nie znak, że właśnie dokładnie wtedy debiutował?! Icon_eek Aero w ogóle nie pamiętam, ale tak jest z większością tegoż notowania... Może gdyby było inaczej to pozostałe fragmenty nie robiłyby dziś takiego wrażenia?

Tegoż wieczoru pamiętam na pewno spożywane leczo (stąd chyba moje dozgonne uczucie do tego dania), potem zgaszone światło i stopniowe pojmowanie na czym w ogóle polega lista i że im dalej tym coraz większe emocje.

8 17 5 TEARS FOR FEARS — Woman in Chains
9 9 8 CHRIS REA — The Road to Hell (Part 2)
10 13 5 MADONNA — Dear Jessie


Nie zapomnę tego wejścia w Top10. Wiedziałem, że tu nie mogą być byle jakie utwory, że 'Top10' zobowiązuje... I wtedy poleciała Madonna... Niby pioseneczka dla dzieci, ale jakże działająca na wyobraźnię... Może właśnie dlatego? Potem Chris Rea, którego kasetę kupiłem jakoś pod koniec roku. Jakie wrażenie robił na niej utwór tytułowy nie muszę chyba opowiadać... Tears For Fears kojarzę najbardziej z dwóch miejsc. Już nie wiem do końca czy najpierw usłyszałem ten utwór tutaj czy w '5-10-15', gdzie był cyklicznie podkładany. W każdym bądź razie absolutnie magiczne dźwięki na rozbudzoną wyobraźnię...

Z listą będę na zawsze kojarzył mój mały pokój, w którym nastąpiła erupcja namiętności prowadząca do dozgonnej pasji. W nim jej słuchałem, w nim prowadziłem jej zapiski i w nim nagrywałem z niej utwory.

2 2 8 ELTON JOHN — Sacrifice
3 7 5 KOBRANOCKA — Kocham Cię jak Irlandię
4 3 12 ROXETTE — Listen to Your Heart


Samo dobro w czołówce, a jakże. Najpierw Roxette, czyli potem moja wielka muzyczna miłość... Ten utwór z kolei kojarzy mi się z pierwszą 'pre-listą', którą stworzyłem ze starszym sąsiadem, który zapuścił mi kilkanaście utworów w stylu Fancy'ego, Nika Kamena czy Bad Boys Blue prosząc o uszeregowanie... Było też tam 'Listen To Your Heart'... I myślę, że musiało to być jeszcze przed 'sławetną' pierwszą LP3. No i Elton z jego 'dzwoneczkami', bo słysząc Sacrifice momentalnie mi się one wizualizowały przed oczami...

1 1 9 PHIL COLLINS — Another Day in Paradise


Zawsze powtarzam też, że miałem niebywałe szczęście do wspaniałej pierwszej listy. Pewnie nie tylko dla mnie ten pierwszy raz był wyjątkowy, ale pozwólcie, że notowanie 413 z Philem na samym szczycie będzie faktycznie tylko moje... Icon_wink
28.01.2018 12:52 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #2
RE: Mój pierwszy raz.
Aha, zapomniałem o ważnej rzeczy, mianowicie w jakich okolicznościach usłyszałem o LPP3 i o panu Marku. A i to doskonale pamiętam! Icon_smile
W dzieciństwie namiętnie oglądałem telewizję i jakoś w okolicach Świąt Bożego Narodzenia 1989 roku (które nawiasem mówiąc przebiegły na ekranie głównie w cieniu upadku generała Ceaușescu) zobaczyłem w studio pana z wąsami, który opowiadał o czymś co się nazywa listą przebojów i którą można usłyszeć co tydzień w pewnym radiu. A że wzbudzał sympatię i pewnie rzucił przy okazji jakieś nośne nazwy to zakonotowałem sobie w głowie ten news. Po miesiącu znalazłem tę stację, znalazłem tę listę, i... resztę już znacie. Icon_wink
29.01.2018 03:44 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 080
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #3
RE: Mój pierwszy raz.
ciekawe pierwsze notowanie Ci się trafiło Icon_smile2
a wiesz, że było notowanie 413a z 13 stycznia? Icon_wink2

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
29.01.2018 04:36 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #4
RE: Mój pierwszy raz.
właśnie, to było to gdzie Marek wymyślił Tracy na pierwszym? Icon_smile
29.01.2018 04:37 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 080
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #5
RE: Mój pierwszy raz.
tak Icon_smile2

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
29.01.2018 05:19 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #6
RE: Mój pierwszy raz.
a powiedz przy okazji jak wyglądało to wszystko niżej, to znaczy od 1 w dół? to znaczy czy pozostałe pozycje były prawdziwe? i jeśli tak to czemu nie ma śladu teraz po tym notowaniu w archiwum?
29.01.2018 05:55 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #7
RE: Mój pierwszy raz.
a ile czasu minęło od tego notowania do Twojej pierwszej osobistej listy?

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
29.01.2018 06:04 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #8
RE: Mój pierwszy raz.
9 tygodni
29.01.2018 06:08 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #9
RE: Mój pierwszy raz.
Super wspomnienia, szkoda, że nie mogłem wtedy słuchać listy, bo nie było mnie jeszcze na świecie Icon_razz2
Moje pierwsze notowanie LP3 to 2003 r.
Z tego co kojarzę było to w maju, chyba nr 1109.
Na pewno na pierwszym było "Somewhere I Belong" Linkin Park.
Lista zachwyciła mnie swoją różnorodnością, bo oprócz wspomnianego LP w Top 30 wówczas byli zarówno Blue Cafe, Pink, Borysewicz & Kukiz, Avril Lavigne, Madonna czy Shania Twain, a obok nich Red Hot Chili Peppers, Placebo, Archive, Massive Attack, Norah Jones czy Blur.
Dzisiaj to byloby już niemożliwe.
29.01.2018 06:22 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 380
Dołączył: Jun 2007
Post: #10
RE: Mój pierwszy raz.
Spora część z tych artystów reprezentuje tako poziom, że ludzie na nich nie głosują (nawet jeżeli trafią do zestawu).
thestranglers napisał(a):powiedz przy okazji jak wyglądało to wszystko niżej, to znaczy od 1 w dół? to znaczy czy pozostałe pozycje były prawdziwe?
Nie, wszystkie zostały wymyślone.
29.01.2018 07:10 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #11
RE: Mój pierwszy raz.
no to wszystko jasne

ja za to mam kolejną ciekawostkę dotyczącą tym razem not. 449 z 28.09.1990 roku...

Słuchałem wtedy listy, słuchałem, i się nie doczekałem mojej ukochanej piosenki Roxette "It Must Have Been Love"... Zdziwiony byłem, wręcz zszokowany, że spadła z piątej pozycji, ale cóż.
Potem jakoś, pewnie za tydzień okazało się, że ww. utwór w zestawieniu jest, i w owym feralnym notowaniu miał być na siódmej pozycji... Tyle, że w archiwum zajmuje tę pozycję z Balkan Electrique. Icon_idea Teza moja jest taka, że Marek musiał wtedy jakoś przeoczyć Szwedów w podliczeniu. Swoją drogą ciekawym jest czemu nigdy wcześniej ani nigdy później nie było podwójnych pozycji w Top30. Nie wierzę, że nie było sytuacji takiej samej ilości głosów, więc może wiecie co przy takim pacie decyduje o zajętym miejscu?
29.01.2018 07:23 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 380
Dołączył: Jun 2007
Post: #12
RE: Mój pierwszy raz.
thestranglers napisał(a):Swoją drogą ciekawym jest czemu nigdy wcześniej ani nigdy później nie było podwójnych pozycji w Top30.
Ależ przedtem były i to wielokrotnie (nawet dwa razy podwójne pierwsze). Potem też i to pięć razy, ostatni raz w 506. Ale to były miejsca w końcówce trzeciej dziesiątki, więc może tego nie pamiętasz.
thestranglers napisał(a):więc może wiecie co przy takim pacie decyduje o zajętym miejscu
Wygląda na to, że to ściśle strzeżona tajemnica.
29.01.2018 07:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #13
RE: Mój pierwszy raz.
kajman napisał(a):Ależ przedtem były i to wielokrotnie (nawet dwa razy podwójne pierwsze).
co?! Icon_eek może pamiętasz numer tych notowań?
29.01.2018 07:58 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 380
Dołączył: Jun 2007
Post: #14
RE: Mój pierwszy raz.
Nie chce mi się sprawdzać, bo numerki nigdy mnie nie interesowały, ale mogę podać wszystkie daty. Jesteś zainteresowany?
29.01.2018 08:01 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 004
Dołączył: Dec 2014
Post: #15
RE: Mój pierwszy raz.
tak, proszę
29.01.2018 08:03 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Yacy Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 18 080
Dołączył: Jun 2007
Facebook Last.fm
Post: #16
RE: Mój pierwszy raz.
Not. 20 2x1 miejsce Icon_wink2

Jest ślad po 413a
http://alp3.pl/alpt.phtml?m=1&xa=6

Gdzieś na forum.lp3.pl bylo o tych notowaniach. To nie bylo wymyślone, ale chyba kolejność wg liczby odtworzeń albo cos podobnego. Na 100% jest o tym na Forum

.
KN:"Nic nie jest wieczne... może ta sytuacja też nie.
<OBY>"
29.01.2018 08:19 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #17
RE: Mój pierwszy raz.
kajman napisał(a):Spora część z tych artystów reprezentuje tako poziom, że ludzie na nich nie głosują
a kiedyś reprezentowali wyższy poziom czy jak?
29.01.2018 08:45 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 380
Dołączył: Jun 2007
Post: #18
RE: Mój pierwszy raz.
Yacy napisał(a):Not. 20 2x1 miejsce
Trzecie też, przy czym tam o ile pamiętam były dwa pierwsze, a po nich trzecie.
Teraz daty:
1982 - 8.05, 5.06, 3,10,17.07, 14.08, 4,25.09, 9,16,23,30.08, 3,10,17.11, 18.12
1983 - 5,12,19,26.02, 5,12,19,26.03, 3,17.04, 28.05, 18,25.06, 9,16,23.07, 27.08, 17.09, 31.12
1985 - 27.07, 21.09, 19.10, 14.12
1986 - 8,15.02, 28.06, 9.08, 25.10
1987 - 30.05, 5.09
1989 - 14.01, 22.04, 7.10
1990 - 28.09, 19.10
1991 - 2,9.08, 11.10, 1.11
Tomekk napisał(a):a kiedyś reprezentowali wyższy poziom czy jak?
Avril, Madonna, Shania i RHChP tak.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29.01.2018 09:29 PM przez kajman.)
29.01.2018 09:28 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kolej_grzesiek Offline
głos niesłyszanych, głos niesłuchanych
*****

Liczba postów: 3 448
Dołączył: Feb 2009
Last.fm NK.pl YouTube
Post: #19
RE: Mój pierwszy raz.
Yacy napisał(a):Jest ślad po 413a
http://alp3.pl/alpt.phtml?m=1&xa=6

Gdzieś na forum.lp3.pl bylo o tych notowaniach. To nie bylo wymyślone, ale chyba kolejność wg liczby odtworzeń albo cos podobnego. Na 100% jest o tym na Forum

Pamiętam, bo też słuchałem tego notowania (moje Trójkowe czasy - lata 1989 -1993). Byłem lekko zaskoczony, widząc, że nie jest planowe notowanie, tylko na nieco innej bazie, i chyba to była ta o której wspomniał Jacek - liczba odtworzeń. Przyczynę chyba Marek Niedźwiecki tłumaczył na antenie - za mała liczba głosów, żeby zrobić "normalne" notowanie i dlatego wpadł na pomysł, aby raz w jednym tygodniu była właśnie lista na bazie odtworzeń, a w drugim - na bazie głosów słuchaczy. Na szczęście był to jednorazowy "wyskok" i potem lista na podstawie głosów była ponownie co tydzień.

WORDPRESS
YOUTUBE


낼 함깨 함깨 가야만해
Nine Muses WILD

Helax navždy
29.01.2018 10:15 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #20
RE: Mój pierwszy raz.
Właśnie słucham sobie Snukaskiego Icon_smile
thestranglers napisał(a):Aero w ogóle nie pamiętam, ale tak jest z większością tegoż notowania...
Nie chcesz sobie przypomnieć?
29.01.2018 10:47 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości