Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
O utworach świątecznych słów kilka
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #1
O utworach świątecznych słów kilka
Chciałbym, byśmy trochę porozmawiali na temat muzyki świątecznej. Co ten termin dla was oznacza? Czy lubicie taką muzykę, czy wręcz przeciwnie? Czy słuchanie jej ogranicza się dla was do okresu okołoświątecznego? Czy słuchacie podczas świąt z rodziną nowoczesnych utworów świątecznych, czy też ograniczacie się tylko do tradycyjnych kolęd lub pastorałek? A może lubicie sobie wszyscy razem nucić juuuuuuuuuuu, bejbi!? Czy podoba wam się muzyka świąteczna A.D. 2017?

Zapraszam do dyskusjiIcon_exclaim

P.S. Tutaj też możemy porozmawiać o kwestiach związanych z naszym świątecznym zestawieniem, by nie zaśmiecać wątku z głosowaniem.
09.12.2017 07:33 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 376
Dołączył: Jun 2007
Post: #2
RE: O utworach świątecznych słów kilka
prz_rulez napisał(a):Co ten termin dla was oznacza?
Dla mnie w zasadzie nic. To muzyka jak każda inna. Jeżeli jest dobra to mogę jej słuchać także latem.
prz_rulez napisał(a):Czy lubicie taką muzykę, czy wręcz przeciwnie?
Tradycyjnych polskich kolęd nie trawię, są one dla mnie przejawem wyjątkowo złego smaku (przynajmniej w klasycznej interpretacji). Z zagranicznymi lepiej, bo na przykład Cichą noc lubię.
prz_rulez napisał(a):Czy słuchanie jej ogranicza się dla was do okresu okołoświątecznego?
Paradoxalnie tak, bo akurat te utwory pojawiają się na LP3 lub na prywatnych listach osób, które obserwuję (a utwory z nich staram się poznać) czy też trafiam na nie w innych źródłach. No ale taką Dużą rybę słuchałem co tydzień przez ponad dwa lata.
prz_rulez napisał(a):Czy słuchacie podczas świąt z rodziną nowoczesnych utworów świątecznych, czy też ograniczacie się tylko do tradycyjnych kolęd lub pastorałek?
Nigdy nie słuchałem z żadną z moich rodzin żadnych utworów świątecznych. A o śpiewaniu to już w ogóle nie ma co rozmawiać. Chociażby dlatego, że nie znam textu żadnej kolędy, a na szczęście za moich czasów na wychowaniu muzycznym nas tego nie uczyli.
prz_rulez napisał(a):Czy podoba wam się muzyka świąteczna A.D. 2017?
Znam bardzo mało, ale nowy Karp jest świetny, a Silent Night w wykonaniu Cheap Trick znakomite (może dlatego, że brzmi mało świątecznie).
09.12.2017 08:02 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #3
RE: O utworach świątecznych słów kilka
Bardzo konkretne odpowiedzi, ale to dobrze.
kajman napisał(a):Dla mnie w zasadzie nic. To muzyka jak każda inna. Jeżeli jest dobra to mogę jej słuchać także latem.
Mnie trochę irytuje fakt, że święta się skończą... I nagle te wszystkie utwory znikają. Dlatego bardzo podoba mi się słynne już puszczenie przez Barona "Last Christmas" w sierpniu.
kajman napisał(a):Tradycyjnych polskich kolęd nie trawię, są one dla mnie przejawem wyjątkowo złego smaku
Ciekawe. Zastanawiałeś się kiedyś nad konkretnymi powodami niechęci?
kajman napisał(a):No ale taką Dużą rybę słuchałem co tydzień przez ponad dwa lata.
No u mnie "Home For The Holidays" Emmy The Great i Tima Wheelera może nie tak długo, ale w 2012 roku było 38 razy na liście.
kajman napisał(a):Nigdy nie słuchałem z żadną z moich rodzin żadnych utworów świątecznych.
Ja kiedyś (gdy mi jeszcze zależało) robiłem playlisty z muzyką świąteczną. No i pojawiały się takie hity jak Przyjaciele Karpia III, orientalne "Przybieżeli do Betlejem" Pospieszalskich czy "Jingle Bells" Crazy Froga. No, ale to już przeszłość... Zresztą, obecnie wspomniane utwory oscylują u mnie na granicy piątej i szóstej dziesiątki.
kajman napisał(a):a Silent Night w wykonaniu Cheap Trick znakomite (może dlatego, że brzmi mało świątecznie)
Napiszę tak: bywały mniej świąteczne interpretacje różnych kolęd i utworów świątecznych. Przypomina mi się chociażby Trans-Siberian Orchestra, która wyczyniała cuda.
09.12.2017 08:25 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 376
Dołączył: Jun 2007
Post: #4
RE: O utworach świątecznych słów kilka
prz_rulez napisał(a):Zastanawiałeś się kiedyś nad konkretnymi powodami niechęci?
Oczywiście. Muzycznie to totalne dno.
prz_rulez napisał(a):bywały mniej świąteczne interpretacje różnych kolęd i utworów świątecznych.
Możliwe. Pytanie tylko czy równie dobre (ale sprawdzać nie będę).
09.12.2017 08:36 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #5
RE: O utworach świątecznych słów kilka
U mnie w święta śpiewa się tylko kolędy.
Natomiast w okresie przedświątecznym między 1 grudnia a 24 grudnia lubię posłuchać i starych i nowych piosenek świątecznych.
Wprowadzają świąteczny nastrój i klimat, same kolędy to dopiero 24 grudnia po zmroku, a tamte mogę słuchać z przyjemnością parę tygodni wcześniej.

kajman napisał(a):Chociażby dlatego, że nie znam textu żadnej kolędy,
Nie wierzę, że nie znasz ani jednej zwrotki żadnej kolędy, to po prostu niemożliwe.
09.12.2017 09:48 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #6
RE: O utworach świątecznych słów kilka
Pewnie nie dosłownie, ale jeśli ktoś się wywodzi np. z rodziny ateistycznej, no to może nie znać zbyt dokładnie.
09.12.2017 09:50 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 376
Dołączył: Jun 2007
Post: #7
RE: O utworach świątecznych słów kilka
Tomekk napisał(a):Nie wierzę, że nie znasz ani jednej zwrotki żadnej kolędy, to po prostu niemożliwe.
Jedną linijkę może, ale zwrotkę to nie sądzę. Chyba najwięcej znam z pijackiej wersji jednej z nich.
09.12.2017 09:59 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #8
RE: O utworach świątecznych słów kilka
prz_rulez napisał(a):np. z rodziny ateistycznej, no to może nie znać zbyt dokładnie.
No może i tak, ale nie ucieknie przed tym w TV, w sklepie czy na mieście Icon_smile
09.12.2017 10:01 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 376
Dołączył: Jun 2007
Post: #9
RE: O utworach świątecznych słów kilka
Tomekk napisał(a):ale nie ucieknie przed tym w TV, w sklepie czy na mieście
W TV to chyba nigdy nie słyszałem, ze sklepu też nie kojarzę, a w mieście to już w ogóle (ale rzadko w centrum bywam, bo i po co?).
09.12.2017 10:10 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #10
RE: O utworach świątecznych słów kilka
Tomku, kiedyś tak było, ale dziś... To co najwyżej nie ucieknie od "Last Christmas" i "All I Want For Christmas Is You". Tylko gdzieś między 18 a północą w Wigilię lecą tylko polskie kolędy w radiu. A i to nie zawsze.
kajman napisał(a):(ale rzadko w centrum bywam, bo i po co?)
Bo ładne jest Icon_smile
09.12.2017 10:12 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #11
RE: O utworach świątecznych słów kilka
NO może taki kajman się jakoś uchował w świecie bez kolęd, a może po prostu celowo starał się ich nie pamiętać Icon_wink
09.12.2017 10:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 376
Dołączył: Jun 2007
Post: #12
RE: O utworach świątecznych słów kilka
prz_rulez napisał(a):Bo ładne jest
Latem także, a zimna nienawidzę.
09.12.2017 10:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #13
RE: O utworach świątecznych słów kilka
Ale dzisiaj nastolatkowie serio mogą nie znać większości kolęd, jeśli nie urodzili się w religijnej rodzinie.
09.12.2017 10:54 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 376
Dołączył: Jun 2007
Post: #14
RE: O utworach świątecznych słów kilka
Ale z tego co wiem to są w programie lekcji muzyki. Przynajmniej część z nich.
09.12.2017 11:03 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Horngacher77
Unregistered

 
Post: #15
RE: O utworach świątecznych słów kilka
Właśnie przed chwilą wróciłem z jarmarku Bożonarodzeniowego .Wspaniały klimat polskich kolęd w wykonaniu Antka Smykiewicza.Polskie kolędy są najlepsze na świecie.
Naprawdę szczerze współczuje kajmanowi ...
09.12.2017 11:09 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
adameria Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 502
Dołączył: Dec 2014
Post: #16
RE: O utworach świątecznych słów kilka
prz_rulez napisał(a):1. Co ten termin dla was oznacza?
2. Czy lubicie taką muzykę, czy wręcz przeciwnie?
3. Czy słuchanie jej ogranicza się dla was do okresu okołoświątecznego?
4. Czy słuchacie podczas świąt z rodziną nowoczesnych utworów świątecznych, czy też ograniczacie się tylko do tradycyjnych kolęd lub pastorałek?
5. A może lubicie sobie wszyscy razem nucić juuuuuuuuuuu, bejbi!?
6. Czy podoba wam się muzyka świąteczna A.D. 2017?
1. Każdą piosenkę, utwór, pastorałkę, a zwłaszcza kolędę, która dotyczy ŚBN.
2. Jest OK.
3. Raczej tak. Chociaż "Last Christmas" nie lubię zwłaszcza właśnie w tym okresie, a jakoś w lipcu mnie mniej mierzi i odbieram jej emisję na antenie w radio jako oko puszczone do słuchacza.
4. Od kolędowej Arki Noego po zagraniczne piosenki z dzwoneczkami, ale u Ciebie pojęcie "nowoczesnej piosenki" jest raczej wypaczone, więc w sumie mogę napisać, żem tradycjonalista, zalatuję konserwą, jestem staroczesny i np. wszelkie przeróbki kolęd w rytmie techno są dla mnie profanacją. Ot, rozróżnienie między Sztuką przez duże S, a "sztuką" (żeby się sztuka sprzedała w sklepie, nawet po 4,99...).
5. Wolę śpiewać "Wśród nocnej ciszy" albo "Bóg się rodzi".
6. "Zimowe graffiti 2" Lady Pank jest całkiem spoko. Icon_wink Innych wydawnictw nie znam i raczej nie poznam.
To  żem podyskutował...
09.12.2017 11:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Kordian Offline
the only Kordian in this village
*****

Liczba postów: 1 355
Dołączył: Apr 2012
Facebook Last.fm Twitter
Post: #17
RE: O utworach świątecznych słów kilka
(09.12.2017 07:33 PM)prz_rulez napisał(a):  Czy lubicie taką muzykę, czy wręcz przeciwnie? Czy słuchanie jej ogranicza się dla was do okresu okołoświątecznego?
Jest sporo takich, które lubię i zdarza mi się ich słuchać poza okresem okołoświątecznym - szczególnie wykonawców, których lubię i tych, które miałem na liście.

(09.12.2017 07:33 PM)prz_rulez napisał(a):  Czy słuchacie podczas świąt z rodziną nowoczesnych utworów świątecznych, czy też ograniczacie się tylko do tradycyjnych kolęd lub pastorałek?
Nowoczesnych rzadko, czasem jest okazja pośpiewać na zasadzie "fantu" za prezent. Jeżeli w tym roku będzie okazja, zaśpiewam "Złudzenia telelenia" Papa Dance, bo to jedna z nielicznych rzeczy, które potrafię wykonać czysto Icon_smile Kolędy zawsze są, babcia tego bardzo pilnuje. Brzmi to mniej więcej tak:

Wśród nocnej ciszy, głos się rozchodzi
ŚPIEWAJ!
Wstańcie pasterze, Bóg się Wam rodzi
ŚPIEWAJ! (dodam że babcia przypomina z twarzy nosacza sundajskiego z memów)

To może trochę lokalne "zboczenie", bo mój długoletni proboszcz przed święceniami był organistą i zawsze przywiązywał dużą wagę do wspólnego śpiewu na mszy, więc przenosi się to na śpiewanie w domach.

(09.12.2017 07:33 PM)prz_rulez napisał(a):  A może lubicie sobie wszyscy razem nucić juuuuuuuuuuu, bejbi!?
Pewnie Cię źle zrozumiałem, ale nie śpiewamy, bo chyba nikt z rodziny nie pamięta "How Bizarre" OMC.

(09.12.2017 07:33 PM)prz_rulez napisał(a):  Czy podoba wam się muzyka świąteczna A.D. 2017?
Na razie najbardziej utkwił mi w pamięci dziwny cover "Do You Hear What I Hear" Jamiego Lidella.
10.12.2017 04:17 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #18
RE: O utworach świątecznych słów kilka
Kordian napisał(a):(dodam że babcia przypomina z twarzy nosacza sundajskiego z memów)
ej, przestań.
Właśnie dobrze, że babcia pilnuje tradcyji. Brawo dla tej pani.
10.12.2017 04:35 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Kordian Offline
the only Kordian in this village
*****

Liczba postów: 1 355
Dołączył: Apr 2012
Facebook Last.fm Twitter
Post: #19
RE: O utworach świątecznych słów kilka
Przypominanie z twarzy nosacza sundajskiego nie ma nic wspólnego z przywiązaniem tradycji ani ze śpiewaniem kolęd. Za to sporo z posiadaniem zmarszczek, o co starszym ludziom jest z natury łatwiej niż młodym. Czy naprawdę muszę tłumaczyć rzeczy oczywiste?
10.12.2017 04:44 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #20
RE: O utworach świątecznych słów kilka
Każdy człowiek wygląda ładniej o tej małpy, to oczywiste.
10.12.2017 04:47 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości