Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Świat Według Gasparda
Recenzje, felietony i wszystko, co wpadnie mi do głowy
Gaspard Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 057
Dołączył: Dec 2016
Post: #15
RE: Świat Według Gasparda
RECENZJA

Natalia Nykiel - DISCORDIA


[Obrazek: 40VdywC.jpg]

Scena popowa na polskim rynku muzycznym jest, lekko mówiąc, niezbyt pociągająca. Artyści z mocnymi, dobrymi głosami marnują się w kiepskich, nudnych utworach, inni idą w straszne dziwactwa, a jeszcze inni chowają swoją muzykę w piach i istnieją tylko jako celebryci. Na szczęście jest jeszcze kilku młodych uzdolnionych, którzy mają plan na swoją karierę. Jednym z takich obiecujących artystów jest właśnie Natalia Nykiel - dziewczyna która najpierw nie umiała być suką, potem światła tworzyły jej korytarze, a ostatnio ciągle miała ten spokój. Pomimo, że tekstowo stoi na poziomie Sarsy to muzycznie jest już w innej galaktyce. "Lupus" był zdecydowanie dobrym, nowoczesnym albumem. Czy "Discordia" będzie stała na równie wysokim poziomie?
Odpalam pierwszy utwór i już szok. Bardzo mocne elektroniczne dźwięki w połączeniu z jej wokalem dają wybuchową mieszkankę, która może zagrozić bezpieczeństwu parkietów na domówkach tej zimy. Gdyby zmienić język i wydać za oceanem, Natalia mogłaby liczyć na pierwszą pięćdziesiątkę Billboardu, gdzie ostatnio w modzie są utwory w tym stylu. Równie dobrze prezentuje się anglojęzyczne "Riki Tiki" (w duecie z jakimś Buniem, o którym nikt nic nie wie). Jednym z mocniejszych punktów albumu jest też "Total Błękit" pod numerem pięć (notabene, teledysk do niego ma pojawić się w sobotę). Na uwagę zasługuje głównie bardzo chwytliwy refren i (zaskoczenie) genialny bit. Czegoś tak dobrego od dawna nie słyszałem na polskiej scenie muzycznej. Jedyne do czego muszę się przyczepić to sam początek, który brzmi niemal identycznie jak wstęp do "Piece of Me" Britney Spears. Ale Natalii zostanie to wybaczone, bo w końcu "Blackout" to chyba najlepiej wyprodukowany album Brygidy.
Ciekawie zaczyna się "Post", które na początku uważałem za obiecującą balladę, ale przy refrenie znowu wjeżdżają elektroniczne dźwięki. Utwór sam w sobie jest dobry, ale chętnie usłyszałbym wersję akustyczną. No i jestem pozytywnie zaskoczony tekstem, stoi na naprawdę wysokim poziomie.
Ciekawym zabiegiem jest za to połączenie dwóch języków w "Give Me Some More". Jednak po upływie dwóch minut utwór zaczyna się niemiłosiernie dłużyć i aż prosi się, żeby go przełączyć.
Na albumie znajdziemy jeszcze dwa utwory w języku Shakespeare'a. Pierwszy z nich to spokojny "I'm Fine" w duecie z Igorem Walaszkiem, wokalistą zespołu Clock Machine. Niestety, Igora jest tu zdecydowanie za mało, ponieważ pojawia się tylko w końcówce. Zaciekawił mnie jego głos, który dobrze współgra z głosem Nykiel. Drugim jest świetne "The Lovers" na deluxie. Kompletnie nie rozumiem umieszczenia go tam, bo ta energiczna bomba to jeden z najlepszych utworów w jej karierze i myślę, że za granicą poradziłby sobie dobrze (może nawet lepiej niż u nas). No cóż, szkoda.
Gdybym miał wskazać najdziwniejszy kawałek na albumie, bez wahania wybrałbym "Staminę". Po męczących, powolnych zwrotkach nagle wjeżdża wyrwany z czapy, energiczny refren. Innym słabym punktem "Discordii" jest umieszczony na wersji deluxe "Nadmiar", który ciągnie się i ciągnie, a końca nie widać. Może gdyby go umieścić gdzieś na początku, byłoby po lepiej, ale po ponad pół godzinie elektronika zaczyna mnie już męczyć i desperacko oczekuję czegoś innego
Po przesłuchaniu całości muszę pochwalić Natalię za stworzenie czegoś rewolucyjnego w polskim popie. Album jest mistrzowsko wyprodukowany i na pewno znajdzie uznanie w szerokim gronie odbiorców muzyki elektronicznej. Jedyną jego wadą jest właściwie ... ta elektronika. Z jednej strony to dobrze, że krążek jest spójny i utrzymany w jednym stylu, ale z drugiej pojawia się to, co wspominałem wcześniej - pod koniec mamy już dosyć tych dźwięków i oczekujemy czegoś innego. Oprócz tego szkoda, że Natalia nie zaprosiła większej ilości gości do współpracy. Chętnie usłyszałbym ją w duecie z Dawidem Podsiadło albo dotychczasową królową polskiej elektreniki - Reni Jusis (ten duet musi się kiedyś wydarzyć, proszę). Mam nadzieję, że Natalia wypromuje wystarczająco ten album i życzę jej powodzenia w dalszych działaniach.


OCENA: 9/10
NAJLEPSZE UTWORY: "Fala", "Total Błękit", "I'm Fine", "The Lovers"
NAJGORSZE UTWORY: "Stamina", "Nadmiar"
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.11.2017 02:07 PM przez Gaspard.)
02.11.2017 02:06 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Świat Według Gasparda - Gaspard - 16.09.2017, 02:38 PM
RE: Świat Według Gasparda - Tomekk - 18.09.2017, 05:24 PM
RE: Świat Według Gasparda - adikman - 18.09.2017, 05:25 PM
RE: Świat Według Gasparda - AKT! - 22.09.2017, 12:29 AM
RE: Świat Według Gasparda - Gaspard - 24.09.2017, 04:24 PM
RE: Świat Według Gasparda - prz_rulez - 24.09.2017, 04:31 PM
RE: Świat Według Gasparda - Tomekk - 24.09.2017, 04:32 PM
RE: Świat Według Gasparda - prz_rulez - 24.09.2017, 05:16 PM
RE: Świat Według Gasparda - Tomekk - 24.09.2017, 05:20 PM
RE: Świat Według Gasparda - adikman - 24.09.2017, 06:43 PM
RE: Świat Według Gasparda - Gaspard - 14.10.2017, 02:43 PM
RE: Świat Według Gasparda - Tomekk - 15.10.2017, 06:04 PM
RE: Świat Według Gasparda - Gaspard - 29.10.2017, 01:38 PM
RE: Świat Według Gasparda - Tomekk - 29.10.2017, 02:58 PM
RE: Świat Według Gasparda - Gaspard - 02.11.2017 02:06 PM
RE: Świat Według Gasparda - Tomekk - 02.11.2017, 03:43 PM
RE: Świat Według Gasparda - Gaspard - 02.11.2017, 04:41 PM
RE: Świat Według Gasparda - Gaspard - 11.11.2017, 09:49 PM
RE: Świat Według Gasparda - Gaspard - 12.11.2017, 05:15 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości