Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forumowa płyt - reaktywacja?
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #1
Forumowa płyt - reaktywacja?
Najpierw chciałbym się spytać, czy w ogóle istnieje zapotrzebowanie na taką listę.
16.09.2017 01:20 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
1981 Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3 661
Dołączył: Jun 2007
Post: #2
RE: Forumowa płyt - reaktywacja?
U mnie lista płyt jest co tydzień. Można korzystać. Icon_smile
16.09.2017 07:01 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
adikman Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 96
Dołączył: Aug 2017
Post: #3
RE: Forumowa płyt - reaktywacja?
Dzisiaj płyty to już przeżytek. Starsi słuchają, ale nie sądzę, żeby był popyt.
16.09.2017 07:03 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #4
RE: Forumowa płyt - reaktywacja?
A ja mam pewien pomysł, który by ożywił tę listę i sprawił że stałaby się na pewno ciekawsza. Icon_idea
To byłoby takie połączenie wygasłych już działów takich jak Topłyta i właśnie forumowej listy płyt.
Pomysły czerpię ze swojego systemu oceniania albumów i niektórych tu istniejących rozwiązań. adikman może sobie pisać, że płyty to przeżytek, ale dla mnie klasycznego odbiorcy muzyki, to jednak podstawa artystycznego przekazu. Icon_idea
Na razie jestem zaabsorbowany innymi zadaniami, jednak wkrótce przedstawię szczegóły. Spodziewam się udziału około 15 osób w tym projekcie (bo jednak będzie on wymagał słuchania minimum jednej płyty dziennie), co już sprawi że będzie na tyle miarodajny, by był wart działania.
21.11.2017 05:41 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #5
RE: Forumowa płyt - reaktywacja?
Sundrajta napisał(a):płyty to przeżytek,
to półprawda; longplay wciąż jest gwarantem pozycji artystycznej; byli tacy, którzy próbowali od tego formatu odejść i zawsze kończyło się to powrotem do niego; co nie zmienia faktu, że rośnie rola plejlist i pojedynczych tracków; tracą z kolei klasycznie rozumiane single

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
21.11.2017 10:00 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #6
RE: Forumowa płyt - reaktywacja?
Jedna płyta dziennie? Ciekawy eksperyment. Ale ok, wchodzę w to Icon_smile
Najlepiej jeszcze gdyby każdy mógł wybrać tę płytę Icon_smile
Co do płyt - czy tych płyt często nie wydaje się zwyczajowo, a mniej znani wykonawcy stwierdzają, że fajnie mieć taki krążek w kolekcji? Bo z racjonalnego punktu widzenia... Można sobie przecież taką płytkę wypalić, wydrukować okładkę, nawet stworzenie wygrawerowanej płyty CD jest już bardziej dostępne... i voila.
22.11.2017 10:38 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Gaspard Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 054
Dołączył: Dec 2016
Post: #7
RE: Forumowa płyt - reaktywacja?
(16.09.2017 07:03 PM)adikman napisał(a):  Dzisiaj płyty to już przeżytek. Starsi słuchają, ale nie sądzę, żeby był popyt
Zależy kogo zaklasyfikujesz jako "starszego". Mam 26 lat, moja muzyczna biblioteczka liczy ponad 100 albumów i nie wyobrażam sobie życia bez niej Icon_wink
22.11.2017 11:53 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
dziobaseczek Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 095
Dołączył: Nov 2008
Facebook Last.fm
Post: #8
RE: Forumowa płyt - reaktywacja?
adikman napisał(a):Dzisiaj płyty to już przeżytek.
Płyty na plastykowych nośnikach tak. Teraz jest popyt na strimingi i dałnlołdy. Płyty wychodzą i są słuchane. Ilość jest spora i to powoduje, że ludzie nie potrafią wyłowić następców wybitnych wykonawców. A następcy są, trzeba się na nich otworzyć.

http://www.mycharts.pl/forumdisplay.php?fid=111 Icon_wink
22.11.2017 12:06 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #9
RE: Forumowa płyt - reaktywacja?
Raczej ująłbym to inaczej. Przy takiej ilości, każdy trafia dokładnie na swoją niszę i teraz jednemu artyście o wiele trudniej zdobyć taki rozgłos jak dawniej! Tylko że wtedy to wytwórnia decydowała kto będzie promowany, a teraz bardziej decyduje internet. I wcale pewny nie jestem, że teraz jest lepiej. Icon_wink

A mój pomysł jest w miarę prosty, bo inaczej też nie byłby do przyjęcia. Icon_rolleyes
Jako że spodziewam około 15 osób w tym projekcie, to wyglądałoby to tak że każdy ma prawo zgłosić do pierwszego notowania powiedzmy max 4 albumy. Zatem uzbieralibyśmy 60 płyt i sensownym byłoby, że połowa z nich przejdzie do następnego notowania czyli powstałby Top 30, a reszta odpada! I do następnego notowania znowu zgłaszamy, ale tym razem tylko po max dwa albumy itd. Jeszcze mam taką ideę, bo może się okazać, że szybko odpadł album, który np. później osiągnie sukces. Dlatego proponuję by po pewnym okresie karencyjnym taka płyta mogła być brana pod uwagę po raz drugi, ale to już byłaby ostatnia szansa.
Aha i żeby uniknąć sytuacji, że grupka powiedzmy czterech osób Icon_wink będzie na siłę promować swego faworyta, każdy z nas powinien przyznawać ocenę najlepiej dla wszystkich. I to by tę listę wyróżniało od innych, zamiast miejsc byłyby oceny. Icon_idea Oczywiście nie zawsze uda się do wszystkich dotrzeć więc nie będzie karania forumowiczów, którzy tego nie uczynili, ale myślę, że wymaganym minimum żeby głos był ważny to oceniona połowa płyt.
Skala ocen byłaby taka jak już dawniej proponowaliśmy w Topłycie czyli od zera do dziesięciu punktów z gradacją co pół punktu. Przy ok. 10-15 uczestnikach to może być za mało (bo może się okazać, że wiele ma tę samą średnią) więc biorę pod uwagę gradację nawet ćwiartkową, bo bardziej rozdrabniać nie ma sensu? Icon_rolleyes Najlepiej byłoby żeby ok. 20 forumowiczów się zgłosiło, jednak to jest mało realne.
I teraz też ważna kwestia jakie albumy bierzemy pod uwagę, bo myślę że na pewno autorskie, zatem wszelakiego rodzaju składanki, the best offy, reedycje dawnych nagrań (jak choćby najnowsze Hey, Radiohead czy nawet Evanescence) nie powinny być zgłaszane. Jeszcze ważna kwestia to wiek zgłaszanych płyt, moim zdaniem granicznym powinien być rok 2010, no może początek XXI wieku czyli 2001? Bo sięganie po wszystkie bez ograniczeń, a zatem tworzenie takiego albumowego topu wszechczasów nie wiem czy ma sens? Jednak decyzję podejmiemy wspólnie, bo jestem pewien, że będzie wiele opcji. Icon_wink
Sporo tego mielibyśmy do słuchania i dlatego nie chciałbym żeby Ranking Płytowy bo tak wstępnie proponuję nazwać tę listę, był kolejną gonitwą. I tak mamy już tyle muzyki codziennie do przesłuchania, całe rzesze w komputerach i gdzie tylko się da, Muza i raczej proponowałbym cykliczność listy, być może miesięczną, może dwutygodniową, bo raczej wykluczam tygodniową, to za często na pewno jak dla mnie, a co inni o tym myślą, pewnie wkrótce się przekonam?
Czekam teraz na Wasze opinie.
22.11.2017 02:11 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #10
RE: Forumowa płyt - reaktywacja?
Może zgłaszajmy co miesiąc po jednej płycie od samego początku? Te cztery to jednak trochę zaporowy próg. Rozumiem, że trzeba od czegoś zacząć, ale po to właśnie byłoby pierwsze i drugie notowanie. No i zamiast top 30 zrobiłbym top 20 + poczekalnię, jak przy listach piosenek. Ja bym jednak był za tym, żeby to były świeższe rzeczy -- 2010 jako granica to minimum moim zdaniem, a najlepiej ograniczyłbym ją do ostatnich dwóch, maks. 3 lat.

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
22.11.2017 04:12 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #11
RE: Forumowa płyt - reaktywacja?
Można oczywiście zrobić mniejszą, czyli wersji Mini, na początek po dwie zgłoszone płyty i później jedna co notowanie. I wtedy dwutygodnik to już maksymalny cykl. A kilkuletni czas na płytę trzeba jednak dać, bo może się zdarzyć nikomu dotąd nieznana perełka, która ma już powiedzmy 5 lat, i co mamy ją tylko dlatego odrzucić że jest starawa?
Poczekalnię bym jednak odrzucił, to za duże kombinowanie, po to ma być właśnie druga szansa, żeby w sprzyjających warunkach wrócić z konkretną płytą. Aha i tę samą płytę nie musiałby ponownie zgłaszać ten sam uczestnik. Icon_idea
22.11.2017 04:30 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 390
Dołączył: Jun 2007
Post: #12
RE: Forumowa płyt - reaktywacja?
Myślę, że dwie płyty to maximum na pierwszy raz. I czasu do końca roku (minimum) na pierwszą rundę.
Poza tym jeżeli każdy będzie miał prawo zgłosić do kolejnego notowania płytę to nie wyobrażam sobie, żeby notowania odbywały się częściej niż raz na dwa tygodnie.
I jeszcze jedno. Zgłaszający powinien zagwarantować sensowny dostęp do płyty.
22.11.2017 07:18 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #13
RE: Forumowa płyt - reaktywacja?
A właśnie ten pomysł zrodził się w mojej głowie po tym jak na spotify mam praktycznie dostęp do każdej nowej płyty (bo ze starszymi bywa różnie i raczej nie wszystkie są tam dostępne). I nie muszę się już fatygować np. na chomiku z poszukiwaniami konkretnego albumu. I nawet te reklamy przestały być po czasie aż tak bardzo wkurzające!
Dlatego myślę że najlepszym rozwiązaniem będzie założenie konta w tym streamingu. Icon_idea A jeszcze od dzisiaj jest promocja na konto premium za 0,99 złotego na trzy miesiące. Tylko trzeba mieć kartę kredytową, żeby z niej skorzystać.
Też tak myślałem, że na początek dalibyśmy sobie czas do końca roku. I faktycznie wygląda na to że optymalny cykl będzie wynosił dwa tygodnie. A więc pierwsze notowanie miałoby miejsce zaraz po nowym roku. Jeżeli ja miałbym to prowadzić, to wydaje mi się że sobota będzie najlepszym dniem na zamknięcie każdego notowania. Jeżeli po dwie płyty od każdego forumowicza, to wydaje się że Top 20 będzie na ten moment najlepszym rozwiązaniem.
I jeszcze jedna kwestia czy robimy głosowanie tajne czy w otwartym wątku?
22.11.2017 07:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 390
Dołączył: Jun 2007
Post: #14
RE: Forumowa płyt - reaktywacja?
Sundrajta napisał(a):na spotify mam praktycznie dostęp do każdej nowej płyty
Tylko nie każdy ma spotifaja. Przy okazji zapytam skoro tam zaglądasz czy jest tam Umer z Hołownią, Bez Jacka i najnowszy Pospieszalski? A Skrzyńska?
Sundrajta napisał(a):Tylko trzeba mieć kartę kredytową, żeby z niej skorzystać.
Kurcze, jest coś, na co mogę wydać poniżej złotówki płacą kartą kredytową? To może być duża pokusa (tylko szkoda, że nie wiedziałem o tym wczoraj).
Sundrajta napisał(a):wygląda na to że optymalny cykl będzie wynosił dwa tygodnie
Kurcze, napisałem coś innego niż chciałem. Miało być minimum trzy tygodnie. Kilkanaście płyt w dwa tygodnie to zdecydowanie za dużo.
Sundrajta napisał(a):czy robimy głosowanie
Ale przecież sam proponowałeś, żeby to nie było głosowanie:
Sundrajta napisał(a):każdy z nas powinien przyznawać ocenę
. I tu jeszcze problem, bo czy każdy przy kolejnym notowaniu ma zmieniać oceny? Ja tam nie zamierzam, bo dla mnie ocena to wartość w zasadzie stała.
I zapomniałem poprzednio. Jestem za tym, żeby każdą płytę proponować tylko raz i żeby jednak nie były za stare (przy okazji nie przyjmować granicy od daty lecz przyjąć konkretny okres czasu od wydania).
22.11.2017 08:01 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #15
RE: Forumowa płyt - reaktywacja?
kajman napisał(a):Kurcze, jest coś, na co mogę wydać poniżej złotówki płacą kartą kredytową? To może być duża pokusa (tylko szkoda, że nie wiedziałem o tym wczoraj).
Tylko że sam dopiero dzisiaj tę opcję dostrzegłem (wczoraj jej jeszcze nie było!)
Trzy tygodnie na 15 płyt? To może jednak lepiej zostać przy pełnej wersji i jedno notowanie robić co miesiąc?
Właśnie sprawdzałem wcześniej i najnowszego Bez Jacka nie ma (co też przyjąłem z żalem, są za to starsze płyty), jest też co cieszy (chyba?) "Bezsenna noc" z Magdą Umer, Skrzyńska też jest i najnowszy Mateusz Pospieszalski z płytą "Tralala" również. Icon_cool
To był skrót myślowy - głosowanie, chodzi oczywiście o przyznawanie ocen. Jak tutaj w wątku "walniemy" 60 ocen to będzie po prostu nudne do czytania. Icon_lol I też tak to odbieram, że o ile nie będzie korekty oceny, to z automatu ta z poprzedniego notowania będzie przechodziła na następne. Icon_idea Żeby nie trzeba było z każdym notowaniem o tym pamiętać, myślę że to byłoby w porządku. Icon_rolleyes
22.11.2017 08:37 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #16
RE: Forumowa płyt - reaktywacja?
Aha i jeszcze dodam, że te dwa tygodnie na piętnaście płyt to wcale nie będzie zbyt dużo! Bo podejrzewam, że wielu z nas którzy by tutaj dołączyli, to dużą część z tych płyt po prostu ma już przesłuchane. Ja w tym roku odsłuchałem ponad setkę (to i tak jest skromny wynik), a za każdym razem prowadzę notatki i w excelu zapisuję sobie jakąś wyjściową ocenę. Dlatego podejrzewam, że połowę albumów mogę mieć już zaliczoną. Ale oczywiście trzeba mieć na względzie tych, którzy będą chcieli zacząć od zera (i bardzo dobrze) i dla nich na przesłuchanie całości potrzebny będzie odpowiedni do liczby płyt czas.
22.11.2017 08:46 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 390
Dołączył: Jun 2007
Post: #17
RE: Forumowa płyt - reaktywacja?
Sundrajta napisał(a):To może jednak lepiej zostać przy pełnej wersji i jedno notowanie robić co miesiąc?
przy pełnej wersji to minimum 40 dni.
Sundrajta napisał(a):Bo podejrzewam, że wielu z nas którzy by tutaj dołączyli, to dużą część z tych płyt po prostu ma już przesłuchane.
Ale ja się pewnie do tej grupy zaliczać nie będę. Pewnie będę miał przesłuchane płyty, które będę zgłaszał i może jeszcze jedną.
Sundrajta napisał(a):Ja w tym roku odsłuchałem ponad setkę (to i tak jest skromny wynik)
Ja pewnie też około tylu, ale raczej takie, których nikt zgłaszać nie będzie.
Sundrajta napisał(a):za każdym razem prowadzę notatki i w excelu zapisuję sobie jakąś wyjściową ocenę
Ja na kartce, ale tylko części płyt. Większej, ale nie wszystkich. I na kartkach, ale wiem, gdzie są na szczęście.
22.11.2017 09:05 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #18
RE: Forumowa płyt - reaktywacja?
kajman napisał(a):ale wiem, gdzie są na szczęście.
No zdecydowanie tak. Spoko
Wygląda mi na to w takim razie, że możliwe jest jedynie przejście wersji Mini? Liczę jednak na to, że skoro albumów będzie mniej to do tej opcji zgłosi się więcej osób, oby jakieś 20. A więc byłoby to około 40 albumów do przesłuchania. Mam nadzieję, że zaczęlibyśmy je zgłaszać 1 grudnia i na to 10 dni powinno wystarczyć, a więc koniec byłby 11 grudnia. Do tego 40 dni na przesłuchania, a zatem pierwsze notowanie w okolicach 20 stycznia.
I później po jednej płycie na osobę, co faktycznie może znowu oznaczać kolejnych 20 do odsłuchania. W takim razie dwa tygodnie mogą nie wystarczyć! Reasumując najbardziej odpowiednim byłby trzytygodniowy cykl, czyli 17 notowań rocznie.
Jeszcze chciałbym się od Was dowiedzieć czy wolicie skalę co pół, czy co ćwierć punktu?
22.11.2017 10:56 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kajman Online
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 40 390
Dołączył: Jun 2007
Post: #19
RE: Forumowa płyt - reaktywacja?
Byle nie co ćwierć. To już lepiej byłoby o jedną dziesiątą.
22.11.2017 11:00 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Sundrajta Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 8 164
Dołączył: Jul 2014
Post: #20
RE: Forumowa płyt - reaktywacja?
Chyba masz rację, czyli co pół. Przy mniejszej liczbie płyt tyle wystarczy. I wtedy wynik podawałoby się z dokładnością do jednej setnej, a przy identycznej nocie najpierw decydowałaby większa liczba osób oceniających daną płytę, a w drugiej kolejności (tak jak to robię przy Topie nowości na forum LP3) większa suma skrajnych not. Przykładowo biorę najlepszą i najsłabszą ocenę i dodaję, jeżeli suma tychże wciąż jest równa to biorę drugą i przedostatnią i tak aż do skutku. Icon_cool
22.11.2017 11:45 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Forumowa płyt - Notowanie 19 (11.06.2015) Konrad 0 2 403 18.06.2015 11:20 AM
Ostatni post: Konrad
  Forumowa płyt - Notowanie 18 (04.06.2015) Konrad 0 1 437 05.06.2015 02:50 PM
Ostatni post: Konrad
  Forumowa płyt - Notowanie 17 (28.05.2015) Konrad 4 1 769 30.05.2015 11:18 PM
Ostatni post: ku3a
  Forumowa płyt - Notowanie 16 (21.05.2015) Konrad 2 1 566 22.05.2015 11:03 PM
Ostatni post: Konrad
  Forumowa płyt - notowanie 15 (12.04.2012) pabloyd 1 4 289 18.04.2012 10:17 AM
Ostatni post: pabloyd
  Forumowa płyt - notowanie 14 (05.04.2012) pabloyd 3 3 723 14.04.2012 01:49 PM
Ostatni post: emigrant
  Forumowa płyt - notowanie 13 (29.03.2012) pabloyd 3 2 571 02.04.2012 12:47 PM
Ostatni post: pabloyd
  Forumowa płyt - notowanie 12 (22.03.2012) pabloyd 5 3 893 31.03.2012 11:39 AM
Ostatni post: pabloyd
  Forumowa płyt - notowanie 11 (15.03.2012) pabloyd 4 2 481 21.03.2012 06:40 PM
Ostatni post: kajman
  Forumowa płyt - notowanie 10 (08.03.2012) pabloyd 10 4 693 16.03.2012 12:52 PM
Ostatni post: pabloyd

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości