Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Top20 wakacji 2017
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #41
RE: Top20 wakacji 2017
Ładny ten Sybin!
thestranglers napisał(a):Myślę, że Wy czujecie się do tego zmotywowani?
No ja się czuję, ale na razie to byłem tylko w Negru Vodă.
thestranglers napisał(a):Stąd niedaleko już do położonego blisko granicy z Albanią monasteru św. Nauma
Ooo, widzę, że tam też zawitałeśIcon_exclaim Ja mam akurat fajne zdjęcia stamtąd Icon_smile
thestranglers napisał(a):a dumni Macedończycy ją znają
Uhm, miałbym co do tego wątpliwości...
No, chyba że wierzymy w to, iż Aleksander Macedoński był Słowianinem Icon_wink W sumie to niczego nie wiemy na pewno, ale przyznajcie, że raczej to wątpliwe Icon_smile
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.08.2017 10:01 PM przez prz_rulez.)
27.08.2017 09:59 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #42
RE: Top20 wakacji 2017
4

[Obrazek: P1030379-1.jpg]

Kotły Wielkiego i Małego Stawu w Karkonoszach

Plan na ten dość zaskakujący jeśli chodzi o aurę wtorek był następujący: obejrzeć Kościół Wang i udać się niebieskim szlakiem w kierunku największych karkonoskich stawów. Zmotywowany życiową dewizą Skandynawów, czyli afirmacją cierpliwości i pracy tak ruszyłem z kopyta, że nie baczyłem na okrężną drogę gotującą dla mnie takie urocze skały jak Pielgrzymy, czy Słonecznik. Tak gdzieś w połowie drogi między nimi miałem czystą jak łza towarzyszkę, a imię jej było Mgła. Swą obecnością ani nie zmąciła mi umysłu, ani nie przesłoniła mi pasji do podziwiania równie pięknych górskich widoków, mądra więc z niej kobieta.
W takim anturażu począłem się spełniać wpierw zobaczywszy rozłożysty i majestatyczny niczym ojciec rodziny Wielki Staw:
[Obrazek: Wielki-Staw.jpg]
...a potem zwinny i zgrabny Mały (p. zdjęcie nad tytułem), przypominający uroczą dziewczynę, do której serca długa droga, czasem przez żołądek (dwa schroniska po drodze), czasem przez wytrwałość (dość długie kluczenie wokół Kotła), a i tak jak widać potrafi ukryć swe wdzięki przed głodnymi oczami zdobywcy.
Za powrotną drogę obrałem tę Bronisława Czecha, która i w cieniu i dość zajmująca, a i rzadko przez turystów wybierana. U jej ujścia czekała tego dnia jeszcze jedna atrakcja, mianowicie anomalia grawitacyjna. Usiadłszy na ławce vis-à-vis mogłem najpierw obserwować zatrzymujące się samochody, które po chwili luźno jechały pod górę, a potem samemu wykonać na chodniku eksperyment z butelką na szczęście niedokończonej wody, wywołując zdumienie u co niektórych, nieobytych jeszcze w pięknym Karpaczu turystów. Icon_wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.09.2017 05:35 PM przez thestranglers.)
30.08.2017 10:17 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #43
RE: Top20 wakacji 2017
Reprezentanci Polski zadziwiająco wysoko w tym rankingu.
30.08.2017 10:22 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #44
RE: Top20 wakacji 2017
a co! Icon_biggrin duża to zasługa Karkonoszy (4 i 7 miejsce)... no to zdradzę Ci, że to jeszcze nie koniec! Icon_lol może jakieś typy? Icon_wink
30.08.2017 10:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #45
RE: Top20 wakacji 2017
thestranglers napisał(a):Kotły Wielkiego i Małego Stawu w Karkonoszach
Pięknie tam jest, prawda?

thestranglers napisał(a):no to zdradzę Ci, że to jeszcze nie koniec! może jakieś typy?
Karkonoszy już raczej nie będzie.
30.08.2017 11:09 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #46
RE: Top20 wakacji 2017
3

[Obrazek: 001kotly50a3b5dc7e4de.jpg]

Śnieżne Kotły

Do odwiedzenia tego miejsca przyczynił się po części frapujący mnie od początku pobytu w Karkonoszach widok. Otóż będąc na Chojniku widziałem na horyzoncie siedzącego olbrzyma, który odpoczywając bądź bawiąc się w tej pozycji tylko na chwilę przerwał swój spacer po wierzchołkach gór. Objeżdżając wiele razy Zbiornik Sosnówka wieczne dziecko we mnie raz po raz podnosiło głowę i wciąż widziało bajkowego stwora na szczycie. I wreszcie poszedłem po rozum do głowy: otworzyłem mapę i centymetr po centymetrze wyguglowałem w grafice nasze graniczne góry w poszukiwaniu rozwiązania zagadki tajemniczego wytworu mojej wyobraźni. I wreszcie znalazłem - okazał się nim budynek stacji przekaźnikowej RTV! Icon_biggrin Majestatycznie wznoszący się nad urwiskiem stał się największą atrakcją najdłuższej górskiej wyprawy podczas tych wakacji. I tak zaczynając szlak na ostatnim w stronę granicy parkingu w Szklarskiej Porębie koło godziny 11 słynny Wodospad Kamieńczyka za sprawą kolejki ponad moją cierpliwość i możliwości czasowe mogłem podziwiać już zza płota, ale zawsze. Icon_wink Zwartym krokiem minąłem także Szrenicę, by jak najszybciej być przy Trzech Świnkach i Twarożniku... A stąd już wiodła finałowa droga ku mojemu wymarzonemu olbrzymowi:
[Obrazek: stacja-przekaznikowa-sniezne.jpg]
Warto wspomnieć, że budynek pod koniec XIX wieku służył jako hotel i o wiele przewyższał dzisiejsze rozmiary:
[Obrazek: Schneegrubenbaude_2.jpg]
Niezmienne pozostały widoki, którymi raczy nas spacer wokół Śnieżnych Kotłów:
[Obrazek: Snieznekotly22.jpg]
By wyprawa była kompletna po najlepszej fasolowej zupie w moim życiu w schronisku 'Pod Łabskim Szczytem' Czeską Ścieżką udałem się w kierunku brakującego na liście zaliczonych Wodospadu Szklarki, a potem co chwila gubiąc czarny szlak w samej już Szklarskiej z powrotem do punktu wyjścia na jej przeciwległy kraniec.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.09.2017 09:26 PM przez thestranglers.)
10.09.2017 07:25 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #47
RE: Top20 wakacji 2017
To ile dni byłeś w KArkonoszach?
sporo zwiedziłeś widzę Icon_smile
10.09.2017 08:01 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #48
RE: Top20 wakacji 2017
dziesięć, a i tak dzień w porywach do dwóch były bez zwiedzania (nie licząc muzeum gier i klocków lego w miejscu zakwaterowania) Icon_wink

więc zaskoczyłem samego górala? Icon_lol
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.09.2017 08:13 PM przez thestranglers.)
10.09.2017 08:12 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #49
RE: Top20 wakacji 2017
Ja górlem nie jestem, u nas nie ma górali Icon_smile
No to dobrze, że wykorzystales prawie na maksa ten czas w Karkonoszach.
10.09.2017 08:23 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #50
RE: Top20 wakacji 2017
2

[Obrazek: z11908177Q,Czarnogora-wczasy--Zatoka-Kot...Kotors.jpg]

Zatoka Kotorska (Czarnogóra)

Raz jeszcze wracam na bałkański szlak by wspomnieć o prawdziwej perle Montenegro, czyli o przypominającej norweskie fiordy Boce Kotorskiej. Miałem szczęście ujrzeć to wpisane na listę światowego dziedzictwa miejsce najpierw z wysokości jadąc górskimi serpentynami od strony Republiki Serbskiej, więc niezawodna tam zwykle aura pozwoliła pięknym krajobrazom za oknem obłędnie mnie omamić. Na miejscu, czyli po przyjeździe do uroczej mieścinki zwanej Perast wybrałem się jeszcze w rejs na Wyspę Matki Boskiej na Skale, jedyny taki sztuczny twór na Adriatyku. Otoczony wodą jeszcze bardziej poczułem ten klimat...
[Obrazek: 59607822.jpg]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.01.2019 09:21 PM przez thestranglers.)
16.09.2017 08:14 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #51
RE: Top20 wakacji 2017
Gospa od Škrpjela z bliska:
[Obrazek: z9460620IER,Czarnogora--Boka-Kotorska-to...iwe-wy.jpg]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.09.2017 08:24 PM przez thestranglers.)
16.09.2017 08:16 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #52
RE: Top20 wakacji 2017
WOW.
.
16.09.2017 08:46 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #53
RE: Top20 wakacji 2017
Pozwalam sobie przenieść dyskusję tutaj.

(17.09.2017 02:15 PM)thestranglers napisał(a):  
prz_rulez napisał(a):No w sumie byłem w ugrofińskim kraju (Węgry), ale podczas ferii. W Estonii byłem w 2014.
na Węgrzech to głównie byłem w życiu tranzytem, chcę kiedyś ten kraj zgłębić na poważnie, na pewno warto... a w bałtyckich krajach to tylko na Litwie byłem Icon_rolleyes
No ja w sumie też tak trochę tranzytem, bo Budapeszt służył mi albo jako baza przesiadkowa, albo główna baza przy dodatkowych wyjazdach w inne miejsca. Fajnie by było zobaczyć w końcu coś więcej z tego kraju. Kręcą mnie też tereny mniejszości węgierskiej: Siedmiogród, ukraińskie Zakarpacie oraz (chyba najbardziej) słoweńska Lendava.
17.09.2017 03:28 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #54
RE: Top20 wakacji 2017
prz_rulez napisał(a):Kręcą mnie też tereny mniejszości węgierskiej: Siedmiogród, ukraińskie Zakarpacie oraz (chyba najbardziej) słoweńska Lendava.
Jak widzisz Siedmiogród ze szczerego serca polecam, pozostałych terenów nie znam (o Lendawie nawet nie słyszałem). Podczas tegorocznych wakacji zahaczyłem też (tak a propos węgierskiej spuścizny) o Wojwodinę, a z pobytem w Nowym Sadzie wiąże się zabawna dykteryjka: Podczas wizyty w knajpie poprosiłem kelnera o coś lekkiego i miejscowego, po czym dostałem ciorbę, którą (też jako lokalny przysmak) jadłem... w Sybinie. Icon_lol
Węgry i ich jedzenie więc zdecydowanie rulez w tej części Europy.
17.09.2017 03:37 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #55
RE: Top20 wakacji 2017
1

[Obrazek: xynktkpTURBXy8xNDYwNTlhOWViN2MzMTBkZTliY...Bc0DIM0Bwg]

Skopje (Macedonia)

Czas zakończyć ten top. Nie byłbym chyba sobą gdybym na sam koniec nie szykował Wam niespodzianki. Ba, sam siebie zaskoczę... Nie będzie tu bowiem ani pejzaży z majestatycznymi górami, które tak kocham ani błękitu wody sprawiającej, że wszystko wokół znajduje swoje odbicie w przepięknym lazurze. Zapowiadałem, że będzie to zestawienie impresji, wspomnień, które przecież tak ciężko obiektywnie poustawiać. Będzie więc subiektywnie, z relacją z nocy, która była prawdziwym ukoronowaniem kanikuły AD 2017.
Zacznę od tego, że do położonej w prawdziwej subtropikalnej niecce stolicy Macedonii dotarłem późnym popołudniem. Nie było już siły udać się kolejką na okoliczne wzgórze z wznoszącym się nad miastem prawdopodobnie najwyższym chrześcijańskim krzyżem na świecie, więc przedkolacyjna sjesta przebiegała pod dyktando złocistego Skopsko (niestety Zlatego Daba nie mieli). Tuż po niej powstał pomysł zjechania ze szczytu Wodno, gdzie miałem kwaterę do centrum by skonfrontować chodzące od początku podróży opinie o wrażeniu, jakie robi nadwardarska metropolia na przybyłych z własnym odczuciem. Droga z szalonym kierowcą taksówki Stanem (kontakt u autora jakby co) była jednym wielkim strumieniem świadomości przyjaźni polsko-macedońskiej, która zaowocowała świetnym humorem po obu stronach. Wiele czasu nie minęło, a znalazłem się pod ichniejszym łukiem triumfalnym, czyli Bramą Macedonii:
[Obrazek: 8562791017daec-645-481-0-0-2592-1936.jpg]
I to był dopiero początek spaceru, który przeszedł moje oczekiwania i któremu mogły dorównać tylko surrealistyczne sny z miejscami, w których w życiu nie byłem. Otóż moim oczom już zaraz ukazał się ogromnej wielkości podświetlany feerią barw 'Wojownik na koniu' (w zamyśle Aleksander Macedoński), który był najważniejszym przykładem kilkunastu następujących po nim monumentów:
[Obrazek: IMG_1900.JPG]
W tym momencie muszę Wam opowiedzieć o kontrowersyjnym projekcie 'Skopje 2014', czyli pomyśle na wypranie pół miliarda euro macedońskich podatników. Przez kilka lat w mieście postawiono 40 kolosalnych pomników przedstawiających antycznych wodzów, narodowych bohaterów czy też zwykłych mieszkańców, mosty oraz neoklasycystyczne budynki mieszczące operę, teatr, muzea, w tym najbardziej reprezentacyjne Muzeum Archeologiczne:
[Obrazek: skopje_arheoloski_muzej_noc2__11444.jpg]
Wrażenie jest jedyne w swoim rodzaju i na tyle nieporównywalne z niczym innym co w życiu widziałem, że pozostanie w pamięci na bardzo długo. Zresztą jak i całe tegoroczne wakacje, które miałem zaszczyt Wam przedstawić. Dziękuję przy okazji za pochlebne opinie i mam nadzieję, że każdy znalazł tu coś dla siebie. Icon_wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.01.2019 11:23 PM przez thestranglers.)
27.09.2017 11:22 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #56
RE: Top20 wakacji 2017
Szymek79 napisał(a):jeśli nic się nie wydarzy będę tam w przyszłe wakacje
Gaspard napisał(a):Ale za rok jest szansa na Bułgarię to może uda się zahaczyć o kraj Vłada
prz_rulez napisał(a):Budapeszt służył mi albo jako baza przesiadkowa, albo główna baza przy dodatkowych wyjazdach w inne miejsca. Fajnie by było zobaczyć w końcu coś więcej z tego kraju. Kręcą mnie też tereny mniejszości węgierskiej: Siedmiogród, ukraińskie Zakarpacie oraz (chyba najbardziej) słoweńska Lendava.
zapytam nieśmiało... udało się? Icon_wink
02.01.2019 11:30 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Online
Moderator
*****

Liczba postów: 40 424
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #57
RE: Top20 wakacji 2017
thestranglers napisał(a):apytam nieśmiało... udało się? Icon_wink
nie do końca bo zaliczyłem tylko greckie Korfu z małym wypadem do Albanii do Sarandy i Butrintu.Icon_wink

[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
03.01.2019 05:11 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 003
Dołączył: Dec 2014
Post: #58
RE: Top20 wakacji 2017
Z Sarandy mam fajne wspomnienie gdy ze znajomymi postanowiliśmy usiąść wieczorem na plaży i nie zważając na odbywające się w lokalu tuż obok wesele posiedzieć i spić co było tego dnia do spicia. Nie przeszkadzało to wychodzącym na plażę gościom weselnym, ale mimo wszystko zastanowił nas wzmożony ruch w pewnym momencie wokół nas. Nagle ryk wystrzeliwanych fajerwerków na cześć pary młodej dał odpowiedź czemu organizatorzy wcześniej uwijali się na pomoście sąsiadującym z naszym miejscem biwakowym. Icon_wink
03.01.2019 05:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości