Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Top20 wakacji 2017
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 113
Dołączył: Dec 2014
Post: #1
Top20 wakacji 2017
Hmm... to były wyjątkowe wakacje, chyba najlepsze w moim życiu. Nie pomyślałbym, że zdarzą mi się w tym wieku, a jednak. I postanowiłem zrobić top, może komuś się przyda na coś... na pewno mi przypomni po latach wyjątkowe chwile, które było mi szczęście przeżyć. Nie będzie to guide, poradnik, etc. bo chcę zachować subiektywne wrażenia, impresje... Jeśli ktoś podzieli mój zachwyt, zdumienie, zadumę, gust... będę rad, ba, będę po wtóre szczęśliwy! Bo w dzieleniu się radość, a we wspólnym przeżywaniu to już podwójna.
W kwestii formalnej to konkursu nie będzie, do poszczególnych pozycji podszedłem bardzo nietypowo łącząc nimi po prostu wspomnienia. Ale hierarchia jest, a jakże. Jeden punkt będzie obszerniejszy, inny węższy. No cóż, pora zadebiutować z tego typu listą, początki są najtrudniejsze, więc liczę na wyrozumiałość. Liczę, że chociaż zaciekawię... Icon_wink
09.08.2017 06:23 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #2
RE: Top20 wakacji 2017
thestranglers napisał(a):Hmm... to były wyjątkowe wakacje, chyba najlepsze w moim życiu.
Uchylisz rąbka tajemnicy? Icon_smile
09.08.2017 06:35 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 113
Dołączył: Dec 2014
Post: #3
RE: Top20 wakacji 2017
oczywiście Icon_smile
pomyślałem o Tobie w kontekście Bałkanów Icon_razz2
09.08.2017 06:41 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 494
Dołączył: Aug 2008
Post: #4
RE: Top20 wakacji 2017
Ciekawe co to były za wakacje, gdzie i z kim Icon_smile
09.08.2017 06:52 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #5
RE: Top20 wakacji 2017
thestranglers napisał(a):pomyślałem o Tobie w kontekście Bałkanów Icon_razz2
Oł, jak miło!
thestranglers napisał(a):Ciekawe co to były za wakacje, gdzie i z kim Icon_smile
A myślałem, że to ja jestem wścibski... Icon_razz
09.08.2017 06:54 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 113
Dołączył: Dec 2014
Post: #6
RE: Top20 wakacji 2017
hehe, chyba muszę jak najszybciej wystartować top, żeby uciąć wszelkie spekulacje co do tematyki, jaką będę tu poruszał Icon_biggrin
09.08.2017 06:58 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 113
Dołączył: Dec 2014
Post: #7
RE: Top20 wakacji 2017
20

[Obrazek: tour_img-395212-146.jpg]

Zamek w Branie (Rumunia)


Zacznę od początku. Zawsze marzyłem by na dłużej odwiedzić ten kraj. Jakoś tak położenie przeszkadzało w tym bo za bliski na podniebne wypady nad ciepłe morze i za daleki by go poeksplorować samochodem. Dochodziły jeszcze gdzieniegdzie głosy, że mało bezpiecznie podsycane szeptanymi od ucha do ucha stereotypami. Więc gdy otrzymałem propozycję wyjazdu do Siedmiogrodu na parę dni długo się nie zastanawiałem. Program był w dodatku wielce obiecujący, a gdzieś w środku stało czarne na białym, że odwiedzę zamek Drakuli! I co może legenda: gdzieś z tyłu głowy od razu uruchomiły się medialne asocjacje, więc podniecenie rosło. Nawet na miejscu nie wiedziałem, że to tylko wymysł Brama Stokera, ale co tam - jak się bawić to się bawić. Zamczysko sprawia fajne wrażenie już z daleka, jest widoczne z drogi, dość smukłe a przez to i straszniejsze. Praktycznie wchodzi się do niego z ulicy, a drogę na dziedziniec uatrakcyjniają banery z hasłami w stylu "Czy przejdziesz się ze mną w świetle księżyca?" i rysunkami słynnego hrabiego, więc troszkę kiczu trzeba przełknąć. Na samym zamku najbardziej zapamiętałem fajnego, inteligentnie mówiącego acz i szalonego przewodnika, który ubrany w wąski garnitur wzbudził od razu moje skojarzenia z mitycznym mieszkańcem zabytku. Oprowadzał po zakamarkach, opowiadał kawały i odarł tajemnicę Drakuli z reszty szat. No cóż, ale gdybym został tam do rzeczonej nocy to kto wie, może usłyszałbym uszami wyobraźni co najmniej pojękiwania. Icon_wink
Minusem jak już wspomniałem jest usytuowanie przybytku w bezpośredniej bliskości ulicy. Nie ma wdrapywania się, pokonania jakiejś bliżej nieokreślonej drogi by otrzymać w nagrodę piękny widok. No, dla kogoś innego nie musi to być wada. I kramiska, które obsiadły miasteczko w sporej bliskości zabytku nieco psują atmosferę. No ale buła z kiełbaską i Staropramen zaliczyłem, bo już zbierałem siły na kolejną przygodę...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.01.2019 11:25 PM przez thestranglers.)
09.08.2017 10:15 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #8
RE: Top20 wakacji 2017
W Rumunii to raczej powinien być np. Ursus, a nie Staropramen Icon_wink
09.08.2017 10:21 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 113
Dołączył: Dec 2014
Post: #9
RE: Top20 wakacji 2017
też piłem, ciemne, dobre! Icon_smile
ale ww. bardzo się promuje tam
09.08.2017 10:50 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 113
Dołączył: Dec 2014
Post: #10
RE: Top20 wakacji 2017
19

[Obrazek: tirana-4.jpg]

Tirana (Albania)


Na ten wyjazd musiałem dojrzeć, okrzepnąć czy co tam jeszcze. Wypad w bałkański kocioł nie mógł być i w rzeczy samej nie był ekspedycją li tylko po słońce i ciepłe morze. A dotarcie do chowanej latami za niewidzialnym murem Albanii ekscytowało mnie od zawsze, to znaczy od momentu gdy usłyszałem, że można tam w ogóle jeździć.
Na słowo 'stolica' zawsze zapala się mi lampka, bo to i uczona w dzieciństwie nazwa i jakaś tam definicja odwiedzanego kraju i tak przeze mnie lubiane wniknięcie wszystkimi zmysłami przez jakiś tam czas w życie co by nie mówić większej od mojego miasta metropolii.
Dojechanie już do centrum Tirany było przeżyciem samym w sobie. Wydawało się, że dla miejscowych pasy nie istnieją, a podczas kilkunastominutowego dojazdu do umówionego miejsca ten sam samochód zmieniał je co najmniej kilka razy. A propos samochodów już tylko miejską legendą jest stwierdzenie, że jeżdżą tam tylko mercedesy, choć jakiś tam niemały procent faktycznie na drogach stanowią.
Nadrzędnym celem po dotarciu do celu było dla mnie uwiecznienie na zdjęciu fasady Muzeum Historycznego z dość osobliwą mozaiką prezentującą albańskie czyny rewolucyjne na przestrzeni dziejów, mi osobiście przypominającą makatkę na ścianę tak popularną w mieszkaniach z lat 80. Icon_wink
[Obrazek: museo_nacional_de_historia_de_tirana_607_570x.jpg]
Generalnie wiele rzeczy jest wielkimi w mieście. Bo i pomnik w całym kraju hołubionego Skanderbega, i najstarszy meczet i wywieszone flagi i psujące wygląd centrum dopiero co powstające gmaszysko w tle. Jednak nie byłbym sobą gdybym nie odkrył swojej Tirany. Zafrapowało mnie w jednym z parków umieszczenie obok repliki jednego z tysięcy bunkrów na terenie Albanii fragmentu... muru berlińskiego, zaś wzruszyło popiersie Chopina, tuż przy stołecznym Uniwersytecie Sztuk.
[Obrazek: 240px-F.Shopen.jpg]
Zwraca uwagę zalbańszczone nazwisko, ale to przynajmniej (jak doczytałem) jedyny pomnik obcokrajowca na terytorium całego państwa, więc w ogóle zaszczyt, duma i radość kończyła spacer ulicami tego osobliwego miasta w osobliwym kraju.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21.01.2024 12:44 AM przez thestranglers.)
10.08.2017 07:49 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #11
RE: Top20 wakacji 2017
Ja niestety wciąż nie byłem w Albanii. Najbliżej jej byłem w Svetim Naumie w Macedonii. Ktoś z grupy stwierdził, że się wybierze pieszo do Albanii i rzekomo musiał przechodzić ponad 10 kilometrów przez jakieś krzaki. Dopiero dość niedawno sprawdziłem i okazało się, że do Albanii były stamtąd... 2 kilometry Icon_evil A sam Pogradec był zaledwie 11,5 kilometra dalej Icon_confused
10.08.2017 09:58 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 494
Dołączył: Aug 2008
Post: #12
RE: Top20 wakacji 2017
Rumuńskich zamków to chyba bym się bał. Za dużo filmów o wampirach i Draculi Icon_smile

Albanii zupełnie nie znam i nic o niej nie wiem, ale zdjęcia wyglądają bardzo ładnie. Jak z filmu.
10.08.2017 11:45 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 113
Dołączył: Dec 2014
Post: #13
RE: Top20 wakacji 2017
Tomekk napisał(a):Rumuńskich zamków to chyba bym się bał.
Wyżej będzie jeden z Ci dużo lepiej znanych. Icon_wink
prz_rulez napisał(a):Ja niestety wciąż nie byłem w Albanii
Słyszałem, że drogi wyraźnie się poprawiły, więc może jakaś poprowadzi Cię pewnego dnia i tam. Spoko
10.08.2017 12:55 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
prz_rulez Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 20 111
Dołączył: Jun 2007
Post: #14
RE: Top20 wakacji 2017
thestranglers napisał(a):Słyszałem, że drogi wyraźnie się poprawiły, więc może jakaś poprowadzi Cię pewnego dnia i tam. Spoko
A tam, w Europie poza totalnymi dziurami nie ma dróg w NAPRAWDĘ złym stanie. Nawet w Mołdawii, gdzie wciąż pewnie bywają drogi jak te ze zdjęcia z 2008 roku:
[Obrazek: 2_moldawia.JPG]
10.08.2017 02:10 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 113
Dołączył: Dec 2014
Post: #15
RE: Top20 wakacji 2017
18

[Obrazek: 2edbc2e6b8081515cdf27a5c2024011b_big.jpg]

Pałac Peleş w Sinaia (Rumunia)


Udając się w kilkunastominutowy spacer ku wspominanemu dziś miejscu niegdysiejszych swawol byłem już rad oglądając strzeliste wieżyczki i uroczo położony wśród zieleni słodki budyneczek. Nic dziwnego, że z racji idyllicznego usytuowania przez lata służył on relaksowi samych królów. Jak się okazało wnętrze jednak jeszcze przebiło piękną aparycję naszego bohatera. Już klatka schodowa (chyba mogę użyć takiego wyświechtanego określenia) z lekka powaliła:
[Obrazek: palac-peles-rumunia.jpg]
Nie pamiętam ilości sal, ale jedna była piękniejsza od drugiej. Ilość zgromadzonego dobra od złotych bibelotów po zbroje zadziwiała, a całość urządzona ze smakiem i stylem sprawiała, że przechadzałem się po tym przybytku rozkoszy z oczami jak pięciozłotówka. Przepych i bogactwo można było odnaleźć wszędzie, poczynając od jadalni...
[Obrazek: palac-peles-rumunia.jpg]
...a kończąc w pierwszej w Rumunii sali kinowej:
[Obrazek: palac-peles-rumunia.jpg]
Nie sposób znaleźć mi odpowiednika takiego miejsca w naszym kraju, no ale nic dziwnego, skoro w przeciwieństwie do zaprzyjaźnionego narodu byliśmy przez wieki łupieni.
11.08.2017 09:07 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Szymek79 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 40 597
Dołączył: Sep 2010
Last.fm
Post: #16
RE: Top20 wakacji 2017
thestranglers napisał(a):Zamek w Branie (Rumunia)
jeśli nic się nie wydarzy będę tam w przyszłe wakacje.Icon_wink

[Obrazek: 1522fe537720d3c6gen.jpg]
11.08.2017 12:42 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 113
Dołączył: Dec 2014
Post: #17
RE: Top20 wakacji 2017
ooo, jak fajnie, a to jeszcze nie koniec Rumunii w tym topie, może coś więcej tu wspólnego znajdziemy Icon_wink
11.08.2017 12:52 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
kolej_grzesiek Offline
głos niesłyszanych, głos niesłuchanych
*****

Liczba postów: 3 457
Dołączył: Feb 2009
Last.fm NK.pl YouTube
Post: #18
RE: Top20 wakacji 2017
Będzie może w tym topie coś ze Słowacji?

WORDPRESS
YOUTUBE


낼 함깨 함깨 가야만해
Nine Muses WILD

Helax navždy
11.08.2017 10:10 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Gaspard Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 054
Dołączył: Dec 2016
Post: #19
RE: Top20 wakacji 2017
W Rumunii nigdy nie byłem, trzeba nadrobić zaległości. Ale za rok jest szansa na Bułgarię to może uda się zahaczyć o kraj Vłada Icon_biggrin
Przepraszam, jeśli coś przeoczyłem, ale sam robiłeś zdjęcia? Jeśli tak - gratuluję.

prz - w ciągu ostatnich kilku dni miałem okazję być w Czechach (jutro prawdopodobnie też, jeśli pogoda dopisze) i tam takie drogi to normalka Icon_biggrin
12.08.2017 12:37 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
thestranglers Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 31 113
Dołączył: Dec 2014
Post: #20
RE: Top20 wakacji 2017
kolej_grzesiek napisał(a):Będzie może w tym topie coś ze Słowacji?
oj ze Słowacji nie Icon_rolleyes
Gaspard napisał(a):sam robiłeś zdjęcia?
też nie Icon_sad
12.08.2017 02:47 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości