Ankieta: Jaki jest tw
Leisure
Modern Life Is Rubbish
Parklife
The Great Escape
Blur
13
Think Thank
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TOP 50 BLUR
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #1
TOP 50 BLUR
[Obrazek: 18127703.jpg]

Reaktywacja Blur to temat, który ciągnie się nieprzerwanie od końca 2003 roku. Mimo tego, że pogłoski o mniej lub bardziej jawnych spotkaniach jednego z najbardziej wybitnych twórców muzyki przełomu wieków (tak, nie mogłem się oprzeć by to napisać - ale to przecież czysta prawda) Damona Albarna i jego kolegów dochodziły co kilkanaście tyg. z pierwszych stron Q czy NME to i tak 9 grudnia oficjalne oświadczenie członków Blur wzbudziło ogromną euforię wśród narodu Brytyjskiego, chociaż na dobrą sprawę na kilka dni wcześniej była to już sprawdzona w 95% informacja. To wszystko ma swoje powody. Blur jest bowiem zespołem kultowym. Nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale głównie (czy jednak UK to nie jest wystarczająco kultowe miejsce dla muzyki na mapie świata?).
Na początku byli jednymi z kilku, którzy przesłuchali kilkadziesiąt płyt z lat 60 i stworzyli britpop, w pierwszych latach oparty może jeszcze bardziej na wpływach Stone Roses i całego madchesteru niż na samym sobie, ale jednak. Wierni swojej idei tworzenia ''sztuki słyszalnej'' zrezygnowali w pewnym momencie z promocji płyty w Stanach, z usług Butcha Viga jako producenta (kto wie czy przez to nie przyczynili się do powstania Garbage Icon_biggrin3 ), żeby tylko nagrać swój wymarzony drugi album po swojemu.
Następne lata przyniosły nagrody, sławę, splendor i tytuł britpopowych króli po najbardziej gorącym tygodniu w muzycznym światku, w historii Brytyjskiej fonografii, który trwał między 14 sierpnia, a 21 sierpnia 1995 roku. Wtedy to ich singiel Country House zdetronizował (ponad 50 tys. sztuk różnicy) Roll With It grupy Oasis, a Blur wyszli zwycięsko z Battle Of Britpop. Niedługo potem jako jedni z pierwszych zrozumieli, że pewna era dobiega końca i na płycie self-titled zaproponowali inteligentną alternatywną przejażdżkę, znów w rejony lat 60 i 70, ale zdecydowanie mniej ''wygodnymi środkami''.
Single pokroju Song 2 czy Beetlebum przetarły im szlaki nowej drogi, która skończyła się w 2003 roku wydaniem jednej z najbardziej pięknych, smutnych i zakręconych płyt swoich czasów - Think Thank, po którym drogi trójki przyjaciół rozeszły się na pewien czas (już bez 4 filaru jakim był Graham Coxon). Jeszcze z Coxonem cztery lata wcześniej osiągnęli swój highlight, top, peak czy jak kto woli to nazwać, krążkiem o tajemniczym tytule 13. Spowity oparami bardzo wyważonej elektroniki zaszczepionej pośród akustyczne lub garażowe dźwięki gitary opowiadające kilkuminutowe transowe opowieści, 13 to hołd złożony latom 90, grupie Radiohead, ale także dobry punkt odniesienia dla gatunku, który cały czas rozwija się w piekielnie szybkim tempie i co kilka miesięcy raczy nas płytami zdolnymi powalczyć o czołówkę podsumowania roku - alternatywnym rockiem.

To piękna historia, która ożywa na naszych oczach. Właśnie z okazji reaktywacji Blur, ich koncertów w Hyde Park, w czerwcu przyszłego roku, pragnę zaprezentować top 50 piosenek tej grupy, którą interesuję się od jakiś 5 lat, gdy usłyszałem singla Girls & Boys, znając wcześniej fantastyczny live cover tego kawałka w wykonaniu PSB (to były wszak czasy, gdzie 80% artystów, których poznałem miało jakieś wspólne mianowniki z tym duetem, tak było mi wygodnie szukać i słuchać Icon_razz2)

Oczywiście liście piosenek będzie towarzyszył zestaw płyt. Podejrzewam jednak, że w tym wypadku wyniki piosenek, które budują tabelę z kolejnością płyt, nie będą rzetelne i swoim dodatkowym komentarzem będę musiał je zweryfikować.
W ogóle...to będzie dziwny top, nietypowy w porównaniu z tymi, które robiłem, ale o tym podczas postowania utworów Icon_wink Pierwsza część dzisiaj późnym wieczorem.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
20.12.2008 06:29 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #2
 
Ja przyznam się szczerze, że Blur znam tylko z kilku popularniejszych singli i nigdy nie zagłębiałem się w ich twórczość. W przyszłym roku postaram się to nadrobić Icon_wink2

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
20.12.2008 06:52 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #3
 
aaktt napisał(a):Ja przyznam się szczerze, że Blur znam tylko z kilku popularniejszych singli i nigdy nie zagłębiałem się w ich twórczość. W przyszłym roku postaram się to nadrobić Icon_wink2

Widzisz, specjalnie z okazji Świąt dla ciebie powstał Top i masz się edukować Icon_razz2

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
20.12.2008 06:55 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
AKT! Offline
jegomość
*****

Liczba postów: 24 587
Dołączył: May 2008
Post: #4
 
Będę, ale po nowym roku, bo w tym muszę jeszcze przesłuchać co najmniej kilka zaległych pozycji albumowych z tego roku Icon_wink2

— ——————
—— ——— ——————
————— ———————
————
— ————— — ——
———
20.12.2008 06:56 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #5
 
Chrzań to, reaktywuje się zespół dziesięcioleci, a ty mi tu z 2008 wyskakujesz Icon_razz

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
20.12.2008 06:58 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 511
Dołączył: Nov 2008
Post: #6
 
ja jeszcze wszystkich utworow z czolowki Faith nie poznalem, a Ty juz z nowym topem wyskakujesz Icon_wink2 znaczy ze musze sie zmobilizowac, z Blur podobnie jak aaktt znam tylko kilka nagran, to nie jest moja muzyczna bajka, ale sledzil bede uwaznie Icon_wink2
20.12.2008 09:48 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #7
 
Znów będą linki, więc szczątkowo można poznać po minucie każdego numeru chociażby Icon_razz2 A jak chcesz to mogę dawać gwiazdę przy piosenkach, które tobie POWINNY się spodobać Icon_razz2

PS - Marillion się słucha, na przemian z Rage Against The Machine Icon_razz2

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
20.12.2008 09:55 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
bear Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2 511
Dołączył: Nov 2008
Post: #8
 
z tymi gwiazdkami to moglby byc dobry pomysl, bo zwyciezca Faith w ogole mi sie nie spodobal Icon_wink2
20.12.2008 09:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #9
 
bear napisał(a):zwyciezca Faith w ogole mi sie nie spodobal Icon_wink2

Bo ciebie problem wieku średniego w ogóle nie dotyczy Icon_mrgreen

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
20.12.2008 10:21 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #10
 
Ponieważ top zawiera aż 50 pozycji przysługuje mu tzw. nieszczęśliwa ''5'' Icon_wink Oto ona:

55 - End Of A Century (Parklife)
54 - I Know (Leisure, B-side)
53 - Gene By Gene (Think Thank)
52 - Brothers And Sisters (Think Thank)
51 - B.L.U.R.E.M.I. (13)

Płyty:


Leisure - 0 pkt.
Modern Life Is Rubbish - 0 pkt.
Parklife - 0 pkt.
The Great Escape - 0 pkt.
Blur - 0 pkt.
13 - 0 pkt.
Think Thank - 0 pkt.

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
20.12.2008 11:21 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #11
 
saferłel napisał(a):53 - Gene By Gene (Think Thank)
52 - Brothers And Sisters (Think Thank)

2 razy z Think Thank poza pierwszą 50-tką... myślałem, że całe Top 10 będzie z Think Thank...
Icon_smile2
20.12.2008 11:44 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #12
 
O ile dobrze pamiętam, to ilość utworów na tym albumie pozwala ciągle Ci jeszcze w to wierzyć Icon_mrgreen

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
20.12.2008 11:46 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
furbul Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 678
Dołączył: Dec 2008
Post: #13
 
Ja znam niewiele piosenkek Blur. A moją ulubioną z tych niewielu jest Boys and girls Icon_smile2
20.12.2008 11:48 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Tomekk Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 14 491
Dołączył: Aug 2008
Post: #14
 
a ja najbardziej lubię "Song 2" oraz "Out Of Time"
super nagrania Icon_smile2 nie zagłebiałem się nigdy w twórczość tej grupy. Pora nadrobić zaległości. Choć święta coraz bliżej Icon_mrgreen
20.12.2008 11:50 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #15
 
oj, widzę safer, że perfekcyjnie trafiłeś w znajomość tematu czyli dyskografii Blur przez ludzi na tym forum Icon_lol
20.12.2008 11:52 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
furbul Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 678
Dołączył: Dec 2008
Post: #16
 
Nie chodzi przecież o to, żeby trafić w czyjeś gusta, tylko o to, że dzięki takiemu zestawieniu ktoś taki jak ja ma okazję poznać najlepsze dokonania dajmy na to Blur
20.12.2008 11:55 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #17
 
oczywiście, masz rację, zgadzam się, każdego igoranta można zawrócić ze źle obranej ścieżki i nagle naprowadzić go na jedyną słuszną muzyczną drogę Icon_lol
20.12.2008 11:59 PM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
furbul Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6 678
Dołączył: Dec 2008
Post: #18
 
aż z jadu kałuża Icon_razz
21.12.2008 12:01 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
saferłel Offline
Paweł
*****

Liczba postów: 21 777
Dołączył: Jun 2007
Post: #19
 
Dokładnie. Skoro nie ma zbyt wielu znawców, to liczę na to, że na bieżąco będą poznawać i komentować utwory, z drugiej strony gdyby wszyscy Blur znali również byłaby ciekawa gadka na wysokim poziomie Icon_biggrin I tak i tak POWINNO być dobrze ;P

Ale sądzę, że pojawią się jeszcze bardziej WyBLURowani ludzie, którzy będą mieli coś do powiedzenia już na wstępie Icon_wink

Call it performance, call it art/I call it disaster if the tapes don't start.
21.12.2008 12:01 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Listoholik
Unregistered

 
Post: #20
 
jaki jad, ja wypuszczam nosem bańki mydlane Icon_wink2
21.12.2008 12:02 AM
Cytowanie selektywne Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości